Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Co I Cwu - Prośba O Opinię


msawik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Panowie zwracam się do Was z prośbą o opinię i pomoc w wyeliminowaniu błędów w instalacji co i cwu, którą zamierzam wykonać w swoim nowobudownym domu - schemat w załączonym pliku.

 

Dom ocieplony 15cm szarego styropianu, poddasze 25cm wełny, stolarka 3-szybowa, powierzchnia do ogrzania około 150-160m2, 3-4 osoby. Zawsze nastawiałem się na kocioł olejowy, jednak bardzo niepewne rokowania co do cen tego paliwa zmuszaja do wybudowania kotłowni z kotłem na ekogroszek. Tak więc dopiero od kilku tygodni zacząłem przyglądać się takim rozwiązaniom i podpytywać bardziej doświadczonych osób (ja niestety nie jestem hydraulikiem, więc mętlik w głowie niemały zaczyna się robić).

 

Tak od razu mam następujące wątpliwości:

 

- czy pompa obiegowa na obiegu kotłowym może byc na powrocie, kiedy naczynie wzbiorcze otwarte ma być zainstalowane w pomieszczeniu kotłowni?

- czy zawór 3D np. ESBE TV jako samodzielne urządzenie wystarczy do zapewnienia temp na powrocie do kotła np. 50st.C?

- i trochę z innej beczki - niektórzy namawiają mnie aby wykonać to wszystko w instalacji zamkniętej z odpowiednim zabezpieczeniem, bez komplikowania układu wymiennikiem płytowym, czy warto wg Was? Znalazłem nawet kocioł Taurus Bizon, który wg producenta może pracowac w takiej instalacji.

 

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za laickie pytania i zapewne błędy w schemacie.

instalacja co i cwu.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Przy wymienniku płytowym możesz śmiało wywalić zawór 3- drogowy na powrocie kotła.

Jeżeli go zostawisz to przełącz powrót z bojlera cwu przed zawór 3-drogowy.

 

Pozdrawiam

 

Dzieki za odpowiedż. Przełaczyć powrót z bojlera przed zawór 3D - rozumiem. A czemu można by wogóle zrezygnować, wymiennik płytowy zagwarantuje wymagana temperaturę na powrót kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy instalacji zamkniętej mniej kłopotów. Przy bojlerze niepotrzebny zawór grawitacyjny. Będzie grzało wodę do temperatury na kotle.

 

Dzięki, racja - czyli zamiast grawitacyjnego przed pompą obeigową przy zasobniku cwu dać zawór zwrotny, czy juz nic nie dawać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz.

Panowie prośba jeszcze o opinie, czy instalacja w układzie zamkniętym tak jak na załączonym schemacie jest w miarę ok. Pomału zaczynam przychylać się do układu zamkniętego. Czy ma ktoś może kocioł z podajnikiem pracujący w takim układzie, pomimo że producent nie dopuszcza takiego rozwiązania?

Instalacja zamknięta.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, czyli tak jak teraz na poprawionym schemacie będzie dobrze? Proszę jeszcze o podpowiedź, czy jest jakas zasada gdzie należy umiejscowić naczynie przeponowe w instalacji co - na zasilaniu czy powrocie?

Producent zabezpieczenia termicznego SYR 5067 podaje, że "zawór redukcyjny jest ustawiony trwale na 1,2 bar stąd ciśnienie robocze w urządzeniu grzewczym powinno być o 0,2-0,3bara wyższe, zapobiega to otwarciu zaworu bezpieczeństwa w instalacji" - ale jak to zapewnić, skoro to urządzenie jenoczesnie jest jakby uzupełnieniem zładu?

instalacja zamknięta.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.