Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zepsuty Zawór Napełniający Wodą- Niskie Ciśnienie Wody


MartaK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam problem w postaci niskiego ciśnienia wody w piecu (dochodzi do 0). Nic strasznego oprócz tego, że złamało się pokrętło od zaworu napełniającego kocioł. Jak piec pracuje ciśnienie wzrasta, ale po wyłączeniu z powrotem spada i to coraz bardziej (jeszcze ok. 2 m-ce temu wynosiło 0,5 bara). Instalator stwierdził, że trzeba wymienić cały ten zawór a na to niestety trzeba czekać (o kosztach nie wspomnę ok, 500zł). Czy jest jakaś inna możliwość napełnienia układu C.O. wodą? Czytałam gdzieś, że można napełnić przez najwyżej położony grzejnik. Boję się, że ciśnienie tak spadnie, że piec przestanie grzać. A teraz takie mrozy... Dodam tylko, że to kocioł dwufunkcyjny ROCA Sara 24/24 F.

 

Bardzo proszę o pomoc!!!

 

pozdr

MartaK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator stwierdził, że trzeba wymienić cały ten zawór a na to niestety trzeba czekać (o kosztach nie wspomnę ok, 500zł).

Cena niezła, żeby to tyle kosztowało, to trzeba było najpierw nieźle pokombinować, żeby taki zawór zainstalować w sposób nie pozwalający na wymianę w normalnych cenach (ok. 100 zł). Są artyści...

 

Jak urwał się tylko uchwyt, to przecież można złapać jakimś kluczem i przekręcić w odpowiednią stronę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 100 zł to też bogato za wymianę zaworu wartego kilkanaście zł. Podejrzewam, że instalacja miedziana lub jakaś tworzywowa a zawór wmontowany na sztywno bez śrubunków. Marta poszukaj, może masz w instalacji c.o jakiś zawór spustowy. Jeżeli tak to podłącz do niego zwykły wąż ogrodowy i tą drogą dopompuj wody do wymaganego ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urwał się uchwyt, ale niestety nie ma tam dojscia żeby to złapać czymkolwiek. Juz próbowaliśmy wkleić tam śrubę, ale przy przekręcaniu się urwała. To jest puste w środku i na końcu taki jakby motylek do przekręcania. Skąd w takim razie kaka kosmiczna cena tego zaworu??? Masakra. Mam przed sobą instrukcję dla instalatora, ale niestety nie widze tam żadnego zaworu spustowego. Nie mam pojęcia jak to ugryźć. Załączam stronę z tej instrukcji- może jest jakiś inny sposób. Mam nadzeję, ze da si eotworzyc załącznik...

post-38838-0-04682200-1328268869_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mądrej głowie dość... jeden post :) - brawo kol.das160 !

Od siebie dodam, że żeberkowce żeliwne mają korki 5/4" zaś Alu - 1". Oczywiście lewe mają lewy gwint, zaś prawe-prawy (dla nowicjuszy :)). Przy odkręcaniu tych Alu wypada zaopatrzyć się w nasadowiec 6kąt 32mm bo korki są miękkie i malowane delikatną emalią. Jak chce się takiego mieć w dziewiczym stanie, to podkłada jeszcze kawałek folii pod nasadowca. Korek z otworem np.1/2", podkładką, nypelkiem, zaworkiem kulowym spustowym, i pakułami będzie kosztował ok.25zł, co przy kwocie podanej przez 'fa-cha-cha-owca' powoduje trwały opad szczęki :lol: ...

PozdrA.

Edytowane przez adamasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak dobrze rozumiem to przez ten zawór można i spuścić i napełnić wodę do obwodu CO? A ile tej wody trzeba dolać? czy to normalna kranówa? Przepraszam za być może głupie pytania ale jestem laikiem :) dziękuję za pomoc.

Dolewa się "kranówy" z sieci. Jeżeli masz książkę od pieca to tam powinno pisać jakie powinno być ciśnienie w instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak można napełniać i spuszczać, Woda może być kranówa, ciśnienie to przeważnie 1,5 bara, po dopuszczeniu wody należy odpowietrzyć wszystkie grzejniki poczynając od najniższego do najwyższego, następnie sprawdzić ciśnienie. Pełnią szczęścia byłoby napełnią układ wodą demineralizowaną albo zmiękczoną, do tego potrzeba pompę , żeby wytworzyć ciśnienie do napełnienia, chroni to instalację i kocioł przed kamieniem kotłowym. Można też dolać środka chemicznego zmiękczającego wodę, ale 99% układów chodzi na kranówie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak dobrze rozumiem to przez ten zawór można i spuścić i napełnić wodę do obwodu CO? ...

Przecież chodzi o odrobinkę :P tego co tam już jest ! Trzeba sobie zrobić 'małego manometryka' jak następuje: zaworek może być zwykły kulowy plus nypelek wkręcony na stałe do wymienionego korka. Po drugiej stronie zaworka dajemy kolejny nypelek, potem trójniczek, na końcu zaś nypelek/króciec na wężyk(fi zal od w/w wężyka). Do trójniczka zakładamy manometr na 3Bar i tak możemy sobie to ciśnienie ustawić najpierw dopełniając, a potem LECIUTKO upuszczając DO ZLEWU tym wężykiem, bo leci brudna z grzejnika - aż manometr pokaże wymagane ciśnienie. Potem zamykamy zaworek, odkręcamy manometr, zabezpieczamy otwór w zaworku korkiem(licho nie śpi) - i mamy napełnienie jak marzenie :rolleyes:. A jak jest więcej miejsca, to manometr może być na trójniku ale przed zaworkiem - i wtedy mamy pomiar 'au courrant' czyli na bieżąco!

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Nie chciało mi się babrać z kaloryferami bo istnieje ryzyko większe jego uszkodzenia niż w przypadku zaworu spustowego pieca. Na szybko nypel wężyk to podpięte pod kran od prysznica. Lekko odkręcam wodę i sterując zaworem dopuszczam do instalacji od strony spustu zaworu awaryjnego. Na moje szczęście taki zabieg mam raz na rok - w sezonie grzewczym. U mnie wymiana szpilki zaworu dopuszczającego na nową nic nie zmieniło, a wymiana całego elementu pod wymiennikiem o ile to w nim leży przyczyna życzą sobie za dużo o wiele za dużo. Tak piec u mnie dokona żywota aż do wymiany. Oczywiście żeby nie było coroczny przegląd jest wykonywany przez serwis, który ten kocioł montował.

Edytowane przez maxpage
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.