Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotłownia Pod Nadzorem


etna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

mój problem jest nietypowy,albowiem ja nie mam wstępu do mojej kotłowni,bo zajął ją mój teść nie dopuszczając nikogo z rodziny do pieca.Ciągnie się to już latami i nie pomagają różne perswazje rodziny.Była kłódka,teraz jest zamek,a na piecu jest 48 st.Dom jest stary,poniemiecki a do ogrzania około 220mkw.Piec jest stosunkowo nowy,(poprzedni 5 lat temu nie wytrzymał tego palenia i pękł),z automatyką i podobno można palić w nim wszystko.Nasz palacz wybrał miał i to najtańszy.Przy obecnych temperaturach powietrza zarówno nocą jak i w dzień po prostu zamarzamy,szczególnie rano,nie wspominając już o walce z grzybem i alergią u dzieci.Zamierzam zbuntować się przeciw takiemu niemalże muzułmańskiemu traktowaniu i przejąć władzę nad kotłownią.Tylko co dalej?Jakie ustawienia jaki węgiel,czy palić z dołu czy z góry? Mam nadzieję,że sobie poradzę i z buntem i z paleniem.Pomóżcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Najpierw napisz jaki to dokładnie piec!!

Wtedy na pewno się coś poradzi.

 

A tak z ciekawości poprzedni piec nie przerdzewiał tylko pękł?

Bo piece pękają od większego ciśnienia, czyli co? masz instalację typu otwartego z tradycyjnym naczyniem wyrównawczym, czy instalacja zamknięta z naczyniem przeponowym?

 

pozdrawiam

Jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumię że to piec typowo miałowy i ma otwory nawiewne po bokach płaszcza wodnego w środku? Jakoś nie widzę na stronie Enki pieca o takiej mocy, zerknij na stronę Enki i podaj konkretnie jaki piec:

 

www.enka-ogrzewanie.pl/

 

 

U mnie w oklicy te piece mają dobra opinię, osobiście "macałem" 2 typy kotłów miałowych tej firmy i sprawują sie naprawdę dobrze.

Jeden o mocy 22KW ogrzewa 250m2 domu poniemieckiego (centralne stare 2 calowe rury, pompa wspomaga ) i tutaj zasyp wystarcza na 24 godziny.

W drugim przypadku 26KW dom nowy super ocieplony, metraż 220m2, głównie podłogówka zawór 4-ro drogowy z siłownikiem, na jednorazowym zasypie wyciąga nawet 2 doby.

 

W pierwszym i drugim przypadku temp zadana 60-65 stopni.

 

pozdrawiam

jameess

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie teść obwinia innych za stratę poprzedniego wynalazku ale niestety to co dzieje się w tej chwili doprowadzi do tego samego bo taka temperatura na piecu prowadzi do korozji niskotempereturowej a przy paleniu miałem raczej na pewno do tego dojdzie i kto wtedy będzie winien ? Może trzeba palacza uświadomić chociaż wiem z doświadczenia że pewne roczniki już świeżych informacji nie przyjmują chyba że to boleśnie finansowo odczują przy zakupie następnego pieca .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co napisał kolega Jameess nie ma kotła Enka 33 kW.

 

Po oglądnięciu na stronie internetowej kotłów Enka można w nich palić od góry, bo w drzwiach zasypowych mają otwory do powietrza wtórnego.

Rozpocznij palenie na ustawieniach fabrycznych sterownika pal od dołu.

Jak opanujesz palenie od dołu, to spróbuj palić od góry co będzie korzystniejsze dla kotła i zużycia opału. Wartość zadaną temperatury daj taką aby w domu było ciepło.

Masz węgiel miał to zacznij palić miałem, ale lepszym rozwiązaniem jest węgiel groszek, orzech II, orzech.

 

Może teść się buntuje bo nie dajecie swojej części pieniędzy na ogrzewanie (na zakup miału).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec na pewno jest 33kW,sprawdzałam na nim informacje ,bo pochwalę się że sposobem zdobyłam klucz,choć kosztowało mnie to usłyszenie wielu wyzwisk pod moim adresem.Może zrobię zdjęcie pieca,lub lepiej tabliczki na nim zamontowanej.

Palenie w niskich temperaturach co sezon,spowodowało,tak myślę,że przez to wielkie czarne plamy na ścianie mojej sypialni,smierdzące sadzą ,następny problem do rozwiązania. Od pazdziernika mieliśmy 43 stopnie a teraz o dziwo dzięki ci pogodo!wskoczyło na 50,ja dziś podwyższyłam do 55 st.i dosypałam mieszankę brunatnego i miału,nie wiem czy dobrze.Chciałabym zaglądać tam jak najrzadziej i jeśli to możliwe zapalać od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sposobem zdobyłam klucz,choć kosztowało mnie to usłyszenie wielu wyzwisk pod moim adresem.

Na początek spal drzwi do kotłowni.

 

 

wielkie czarne plamy na ścianie mojej sypialni,smierdzące sadzą ,następny problem do rozwiązania.

Komin i ściana do remontu.

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze kaloryczny osobno kupowaliśmy,chociaż zauważyliśmy,że w ogóle go nie sypał.

Przy takich temperaturach jakie są obecnie to do kotła daje się najbardziej kaloryczne paliwo, najlepiej pełny kocioł.

 

Jak reaguje mąż na zachowanie teścia? A jak mamusia (teściowa)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumię że to piec typowo miałowy i ma otwory nawiewne po bokach płaszcza wodnego w środku? Jakoś nie widzę na stronie Enki pieca o takiej mocy, zerknij na stronę Enki i podaj konkretnie jaki piec:

 

www.enka-ogrzewanie.pl/

 

 

 

Rzeczywiście na stronie nie ma takich kotłów o tym oznaczeniu,ale zadzwoniłam do firmy i poinformowano mnie,ze były parę lat temu produkowane.Nasz był wyprodukowany w 2006 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich temperaturach jakie są obecnie to do kotła daje się najbardziej kaloryczne paliwo, najlepiej pełny kocioł.

 

Jak reaguje mąż na zachowanie teścia? A jak mamusia (teściowa)?

 

 

Męża nie ma więc nie reaguje,natomiast teściowa siedzi jak mysz pod miotłą i się jej nie dziwię z takim starym furiatem,ale przynajmniej dziś nie będzie musiała spać w czapce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i bez palenia w domu masz ciepło, szczególnie podwyższone ciśnienie to powoduje ;)

 

Sprawdzałaś czy masz w piecu otwory napowietrzające? To ważne!!

Jeżeli są ( mogą byc zaklejone smołą ) to możesz palić miałem od góry, temp zadana 60 stopni i będzie ok.

Jeżeli ich nie ma to od góry miałem nie można palić.

Producent będzie wiedział czy to mialowiec czy nie.

Następna sprawa to ustawienie sterownika pieca, tak żeby trzymał temperaturę zadaną.

Instrukcję sterownika można znależć na stronie producenta.

 

 

pozdrawiam\

Jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak,ciśnienie jest podwyższone ;),a co do otworów to ja dopiero od kilku godzin MAM kocioł więc muszę się z nim zapoznać,a że smoła jest zawalony to na pewno,bo już nie raz smoła się w nim paliła ku uciesze wszystkich sąsiadów.Dziękuję wszystkim za pomoc,pomalutku to wszystko pojmę a jak nie to będę pytać.

 

pozdrawiam Kobieta z Kotłowni;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Odnośnie tego komina, to tak jak napisał kol. emus, bankowo remont albo przebudowa od zera. Niestety, najgorsze chyba jeszcze przed wami.

Koleżanko etna, jeżeli istnieje taka możliwość, to wezwij kominiarza. Trzeba sprawdzić stan komina. Przy okazji może uświadomi też teścia, czym grozi takie palenie dla budynku(komina) i kotła. Jeżeli w domu zaczyna śmierdzieć sadzą, to już nie ma żartów.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ETNA

kominiarz to podstawa a "teścia" to bym ........ uświadomił wyceną od kominiarza remontu może pomoże

temperatura min 60c tylko po wizycie kominiarza bo jak zapali się komin to może do wiosny być zimno w domu

kiszenie pieca to też strata opału

piec na ten metraż za duży ale można popróbować na pewno trzeba palić a nie dymić

 

pozdrawiam i życzę ciepła RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Co do ściany,to zaplanowane jest burzenie i stawianie nowego muru,ale to na wiosnę.Kominiarz rzeczywiście przydałby się,dobra rada:).Dziś na piecu jest temperatura odpowiednia 58stopni,przynajmniej mam taką nadzieję,w domu nie zrobiło się przez to wybitnie gorąco,bo wiadomo chałupa wyziębiona,ale jest dość przyjemnie.Podpaliłam od dołu,a zasypałam niemal cały piec,mam zamiar zaglądnąć do niego około 17-tej i jeszcze dosypać by wytrzymało do rana.

Więc Panowie,kocioł jest za duży?a ja już obawiałam się,że za mały stąd ta temperatura tak niska w domu,no i te zapewnienia teścia,że przy 60 st.mu się kocioł rozwali... :rolleyes:

Co do plam na kominie to jest ich całe mnóstwo,a tłumaczenie,że są już w domu i są niebezpieczne niczego nie dały.Ale np metoda palenia byłego palacza to miał w taczce i konewka wody do tego,bo ktoś mówił mu,że trzeba miał moczyć ...piec hybrydowy,niestety.Tak ,to było kiszenie węgla i miału a po spaleniu a raczej kiszeniu zostawały wielkie grudy hmm szlaki?bo nie wiem jak to nazwać.Dziś rano wszystko było fajnie spalone.

Ach i jeszcze jedno,w naszym mieszkaniu są termostaty w mieszkaniu teściów nie,przydałoby się i tam założyć,będą oszczędności większe?

 

 

Dziękuję za ciepłe odpowiedzi

 

pozdrawiam

Edytowane przez etna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy że piec hybrydowy? Mam rozumieć że to nie "miałowiec" i nie ma otworów napowietrzających?

 

Jak palisz od dołu to widze że lekcji nie odrobiłaś, to właśnie przez takie palenie masz plamy na scianie i jak sadzę słabą stałopalność, smołę w piecu i kominie.

 

A co do moczenia miału to się go moczy, oczywiście bez przesady ( po zmoczeniu można w dłonich ścisnąć, zrobić śnieżkę miałową :), jak się trzyma to jest ok)

Przy paleniu suchym miałem będą wybuchy i może się zdarzyć że rozwali czopuch, bądź drzwiczki urwą dłowę, albo się straci trochę owłosienia z czaszki ;)

 

pozdrawiam

Jameess

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak palisz od dołu to widze że lekcji nie odrobiłaś,

Dziewczyna dopiero zaczyna palić. Jak opanuje palenie od dołu to przyjdzie czas na naukę palenia od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.