Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Kotła Ecomax800R + Sterowanie Pokojowe Ecoster200


popiz

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś z Was ma sterownik kotła ecomax800 i sterowanie z czujnikiem pokojowym ecoster200 to piszcie jak macie to zgrane ze sobą. Jak zgrać te 2 urządzenia tak, aby np ogrzewanie podłogowe działało poprawnie- wczoraj dopiero podłączyłem ecoster 200 i zauważyłem, że, gdy zostanie osiągnięta temp. w pomieszczeniu to wyłącza się podłogówka czasem na dość długi czas i potem już nie jest ciepła-jest nieprzyjemne odczucie zimna stając gołą stopą. Macie jakieś porady odnośnie konkretnych ustawień na kotle w ecomaxie i na ecosterze. Podam parę rzeczy, które mnie interesują:

-obniżenie temp zadanej CO od termostatu

- czas postoju pompy CO przy akt. termostacie (ile min)

- wyłączenie pompy od termostatu ( tak/nie)

Edytowane przez popiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie właściwymi parametrami się zainteresowałeś

 

 

jak to jest tylko ogrzewanie podłogowe sterowane zaworem 4d, najpierw zacznij od dobrania takiej krzywej grzewczej i jej przesunięcia, by temperatura w pokojach utrzymywała się na stałym wymaganym poziomie i przy +5 C i przy - 10 C za oknem

 

Jak już to będzie dobrane i dalsze minimalne odchyłki skorygujesz parametrem współczynnik temperatury pokojowej.

 

Jak masz instalację mieszaną, to zaworem musisz wysterować grzejniki, a podłogówka będzie wymagała, albo dołożenia drugiego zaworu z siłownikiem, albo innego osobnego sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam czujnika pogodowego, ale niedłuo chyba go kupię. Ogrzewanie jakie mam to podłogówka i kaloryfery i juz powoli dochodzę do ustawień. Np podłogówkę już sobie ustawiłem tak, żeby chodziła cały czas niezaleznie od czujnika pokojowego. Jeśli już osiągne zadaną temp w pomieszczeniuto np przy czujniku mam 22 stopnie a w salonie 20, który jest 5m od czunika- czy warto dodatkowo właczyć działanie pompy CO np co 5 min na 30 s( te 30 s na które włącza się pompa to jest wartość stała), żeby przegoniła wodę po kaloryferach? Może wtedy temp by podskoczyła, bo w obecnej sytuacji jak zostanie temp osiągnięta to pompa może nie pracować nawet kilka godzin. Podłogówką steruje ręcznie zaworem 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mgliście piszesz...

Czy w tym salonie masz podłogówkę?

Po co Ci to 'przegonienie' wody po kaloryferach?

 

Nie podpinaj sterowników tak, by obniżała się temp na kotle - tam ma być cały czas wysoka temp niezależnie od tego, czy w domu jest chłodno, czy gorąco.

Sterowniki zawiadujące załączaniem ogrzewania mają być tak podpięte, żeby nie ingerowały w pracę kotła.

 

Skoro w pomieszczeniach masz zadaną temp to niepotrzebne jest uruchamianie grzejników. Podłogówka natomiast powinna pracować w trybie ciągłym.

Ile tej masz tej podłogówki, a ile grzejników?

 

Fajnie kiedy podłogówka zaspokaja ok połowy ogrzewania w domu, a reszta grzejniki, można wówczas pozwalać sobie na długie okresy z wyłączonymi grzejnikami bez nadmiernego wychładzania domu.

 

Przybliż jakieś szczegóły odnośnie Twojej instalacji, to jakieś sensowne rozwiązanie się znajdzie, bo teraz niczego Ci nie podpowiemy, bo za mało jest danych wejściowych.

 

pozdr

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś z Was ma sterownik kotła ecomax800 i sterowanie z czujnikiem pokojowym ecoster200 to piszcie jak macie to zgrane ze sobą. Jak zgrać te 2 urządzenia tak, aby np ogrzewanie podłogowe działało poprawnie- wczoraj dopiero podłączyłem ecoster 200 i zauważyłem, że, gdy zostanie osiągnięta temp. w pomieszczeniu to wyłącza się podłogówka czasem na dość długi czas i potem już nie jest ciepła-jest nieprzyjemne odczucie zimna stając gołą stopą. Macie jakieś porady odnośnie konkretnych ustawień na kotle w ecomaxie i na ecosterze. Podam parę rzeczy, które mnie interesują:

-obniżenie temp zadanej CO od termostatu

- czas postoju pompy CO przy akt. termostacie (ile min)

- wyłączenie pompy od termostatu ( tak/nie)

Witam,

Nie napisałeś ile masz tej podłogówki a ile grzejników, czy pomieszane razem w pomieszczeniach...

 

Ale mimo wszystko połaczenie tego do kupy - jak miałeś początkowo, to ciekawe byłoby rozwiązanie.

Szkoda, że to ruszałeś.

W tym przypadku po prostu ustawiłbym jak najmniejszą histerezę na termostacie pokojowym, następnie ustawił tylko wytłuszczony powyżej parametr.

Szkoda, że rusza na 30s tylko (może nie pasować do niektórych podłogówek).

Ale ustawiłbym to na początek na 3 minuty.

Jak będzie za bardzo przegrzewać, to czas wydłużyć.

 

I tyle.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam około 60-70 m2 podłogówki( połowa na parterze, połowa na piętrze)i i już doszedłem w moim sterowniku do tego, że mieszać od podłogówki pracuje cały czas, także sprawa z podłogówka już jest załatwiona. W salonie mam 3 kaloryfery + około 2 m2 podłogówki przy drzwiach tarasowych. W domu jest 15 kaloryferów, ale w tych na piętrze głowice termostatyczne ustawione na 1, bo w dopiero kładę ocieplenie(wełna, suche tynki), kaloryfery na parterze grzeją z pełna mocą. Sterowniki nie ingerują w pracę kotła, kocioł chodzi z zadaną temp 55 st. Tak naprawdę dopiero od dziś ogrzewanie podłogowe chodzi cały czas tzn bez przerw i jak już dobrze się nagrzeje to wtedy zobaczę jak będą kształtowały się temp. Martwi mnie tylko dość powolne dochodzenie temp. w salonie gdzie jest największa powierzchnia. Dam znać w kolejnych dniach, czy nagrzanie podłogówki pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam 800 T i EcoSter 200. Moim zdaniem połączenie rewelacyjne. Piec z zaworem 4d współpracuje z czujnikiem pogodowym (krzywa 0,5) a dodatkowo mam wpięty sterownik pokojowy.

Jednak parametry:

-obniżenie temp zadanej CO od termostatu

- czas postoju pompy CO przy akt. termostacie (ile min)

- wyłączenie pompy od termostatu ( tak/nie)

 

nie ustawiałem. Mam ustawione jedynie na sterowniku pieca parametr "współczynnik temperatury pokojowej" na 15 i w momencie kiedy krzywa grzewcza jest zbyt niska EcoSter podnosi ją aby podnieść temperaturę w pomieszczeniu do zadanej.

 

To właśnie włączone parametry

czas postoju pompy CO przy akt. termostacie (ile min)

- wyłączenie pompy od termostatu ( tak/nie)

moim zdaniem powodują wychłodzenie podłogówki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dexus:

- wyłaczenie pompy od termostatu mam ustawione na nie- masz rację, inaczej wychładzało mi podłogówkę

- czas postoju pompy CO przy aktualnym termostacie mam ustawione na 5 min- czyli co 5 min na 30 s włącza sie pompa i ogoni wode na kaloryfery,

Czy twój ecoster też tak wolno reaguje na zmiane temp?- mój pomimo, że otworzyłem okno przy -15 st. i garaż przez co wywołałem spory ciąg zimna nie zareagował nawet w przeciągu 3-4 minut, temp na ecosterze nie spadła( ecoster akurat był na drodze tego zimnego powietrza). Tez tak macie?

Dziś rozejrze sie gdzie można kupic w Białymstoku czujnimk pogodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podłączyłem jeszcze czujnika pogodowego, więc jeszcze nie korzystam z krzywej grzewczej. Czy po osiągnięciu zadanej temp. na ecosterze Wasze pompy nadal pracują np podając wodę na kaloryfery, czy tez na podłogówkę? U mnie obecnie jest tak:

- podłogówka chodzi cały czas

- kaloryfery również chodzą cały czas

- po osiągnieciu zadanej temp. na ecosterze wszystko nadal pracuje tyle, że temp. na kotle obniżyłem o 15 stopni( oczywiście dopiero po osiągnięciu zdanej temp na ecosterze- obecnie mam zadaną kotła przed obniżeniem 65 stopni)

- uważacie, że kaloryfery powinny chodzic cały czas, nawet po osiągnięciu zadanej temp. na ecosterze ?Temp wychodząca na kaloryfery po osiągnieciu nazadanej temp wynosi około 38st, a gdy jest temp na ecosterze nie jest osiągnięta zasilanie wynosi około 54-56 st.

- w najblizszym czasie dokładam siłownik do mieszacza i będę go zakładał na podłogówce, czy uważacie, że lepiej siłownik do mieszacza dać na kaloryferach- wiadomo, żeobgadam to z hydraulikem, ale może poradzcie coś w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może cos bliżej napisać o tej "dyskotece"?

 

Widać to zwłaszcza po wieczornych kąpielach (mam ustawiony priorytet CWU - żeby zbytni kotła nie wychładzało) kiedy mocno wychłodzi się woda i piec dłuższy czas dogrzewa CWU. Wtedy spada temperatura na mieszaczu i czasem (przy tych obecnych mrozach zwłaszcza) zajmuje jej ustabilizowanie siłownikowi nawet koło godziny (priorytetem dla mieszacza jest ochrona temperatury powrotu).

 

Popiz:

Po osiągnięciu temp. zadanej pompa nadal mi pracuje, jedynie obniża mi sterownik temperaturę na mieszaczu (wg. wzoru podanego w instrukcji sterownika). Ja zawór 4D mam tylko jeden . Podłogówka jest sterowana ręcznie (ustawione mam około 34st)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to mniej więcej tak (podaje orientacyjnie bo obecnie mam tylko nastaw dzienny 23st i nocny 21,5st więc dużych wachnięć nie ma):

temperatura zadana w pokoju 23st na termometrze pokazuje 22, z krzywej kotła wynika zasilanie (dla zew -24st) 38st plus korekta od sterownika pokojowego czyli na grzejniki podaje mi chyba 40 albo 41st. Po osiągnięciu temp.zadanej w pomieszczeniu sterownik ustawia temperature zasilania na 38st. W momencie jeśli temperatura nadal rośnie w pomieszczeniu wtyedy sterownik jeszcze obniży temp. zasilania. Wygląda to tak ale przy założeniu stałej temperatury na zewnątrz. Generalnie priorytet ma czujnik teperatury zewnętrznej i krzywa grzewcza mieszacza, EcoSter tylko koryguje ten parametr dosłownie o + - pare stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jak by komuś po gwarancji zaczął szwankować impulsator - tzn pokrętło z przyciskiem

 

Potrzebny śrubokręt gwiazdkowy, lutownica, odsysacz do cyny, chęci.

Kupujemy IMPULSATOR ENKODER OBROTOWY OŚ ŚCIĘTA Typ: EC-11 za 2,8 zł

Wlutowujemy stary, na jego miejsce wlutowujemy nowy i nie zawracamy głowy serwisantom :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli ktoś z Was ma sterownik kotła ecomax800 i sterowanie z czujnikiem pokojowym ecoster200 to piszcie jak macie to zgrane ze sobą. Jak zgrać te 2 urządzenia tak, aby np ogrzewanie podłogowe działało poprawnie- wczoraj dopiero podłączyłem ecoster 200 i zauważyłem, że, gdy zostanie osiągnięta temp. w pomieszczeniu to wyłącza się podłogówka czasem na dość długi czas i potem już nie jest ciepła-jest nieprzyjemne odczucie zimna stając gołą stopą. Macie jakieś porady odnośnie konkretnych ustawień na kotle w ecomaxie i na ecosterze. Podam parę rzeczy, które mnie interesują:

-obniżenie temp zadanej CO od termostatu

- czas postoju pompy CO przy akt. termostacie (ile min)

- wyłączenie pompy od termostatu ( tak/nie)

 

 

Pierwsze pytanie jak masz rozwiązaną instalację ?

 

Zawór mieszający ?

 

Grzejniki + podłogówka jak udział procentowy ?

 

ecoster 200 najlepiej jak redukuje czynnik grzewczy od osiągniętej temperatury, najgorsze co można robić przy ogrzewaniu podłogowym to wyłączać pompę. Spowoduje to duże niepotrzebne wahania.

 

Lepiej aby ecoster zdjął kilka stopni.

 

Np. Na podłogówkę idzie 28 C w pomieszczeniu ecoster 200 osiąga rzadaną temperaturę 21 C. Po przekroczeniu do 21,2 zdejmuje z czynnika grzewczego 2 C i w podłogę płynie woda już nie 28 a 26. Sprawdza reakcję układu jak temperatura nie spada to potrafi jeszcze zdjąć.

 

Obniżenie można ustawić ręcznie, czyli na sztywno przypisać że po przekroczeniu zadanej temp. w pomieszczeniu zdejmie dla podłogowki np 3C a dla grzejników ustawiam 5-7C.

 

Lub

fragment z DTR ecomax 800

 

 

Temperatura zadana w ogrzewanym pomieszczeniu (ustawiona w ecoSTER200) = 22°C. Temperatura zmierzona w pomieszczeniu (przez ecoSTER200) = 20°C. Współczynnik temperatury pokojowej = 15.

Temperatura zadana mieszacza zostanie zwiększona o [(22°C -20°C)]x15/10 = 3°C.

Należy znaleźć właściwą wartość parametru współczynnik temperatury pokojowej. Zakres: 0?50. Im większa wartośćwspółczynnika, tym większa korekta temperatury zadanej kotła. Przy ustawieniu na wartość ,,0? temperatura zadana mieszacza nie jest korygowana. Uwaga: ustawienie zbyt dużej wartości współczynnika temperatury pokojowej może spowodować cykliczne wahania temperatury pokojowej!

 

Bardo istotne jest aby właściwą reakcje wykazał właściwy układ. np jest mieszacz ( zawór 4d z siłownikiem ) na grzejnikach a podłogówka jest na ręcznym zaworze - wtedy pozostaje nam sterować ( dławić mieszacz ) a wyłączać pompę od ecostera 200 z czasowym załączeniem aby nie wystudzić podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam zakupiłem przed wczoraj ten sterownik ecomax 800 +ecoster 200 teraz pozostaje mi prawidłowo dobrać krzywą grzewczą i według rad w tym wątku dopasować sterownik podemnie przyznam że wrażenie zrobił sterownik pozytywny na mnie w porównaniu do st-37. Chciałem podpiąc się pod temat i zapytać jak jest ze stanem ekogroszku w podajniku czy po skalinbrowaniu i ponownych zasypach stan na wyświetlaczu odzwierciedla prawidłowe zużycie ekogroszku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pierwsze pytanie jak masz rozwiązaną instalację ?

 

Zawór mieszający ?

 

Grzejniki + podłogówka jak udział procentowy ?

 

ecoster 200 najlepiej jak redukuje czynnik grzewczy od osiągniętej temperatury, najgorsze co można robić przy ogrzewaniu podłogowym to wyłączać pompę. Spowoduje to duże niepotrzebne wahania.

 

Lepiej aby ecoster zdjął kilka stopni.

 

Np. Na podłogówkę idzie 28 C w pomieszczeniu ecoster 200 osiąga rzadaną temperaturę 21 C. Po przekroczeniu do 21,2 zdejmuje z czynnika grzewczego 2 C i w podłogę płynie woda już nie 28 a 26. Sprawdza reakcję układu jak temperatura nie spada to potrafi jeszcze zdjąć.

 

Obniżenie można ustawić ręcznie, czyli na sztywno przypisać że po przekroczeniu zadanej temp. w pomieszczeniu zdejmie dla podłogowki np 3C a dla grzejników ustawiam 5-7C.

 

Lub

fragment z DTR ecomax 800

 

 

Temperatura zadana w ogrzewanym pomieszczeniu (ustawiona w ecoSTER200) = 22°C. Temperatura zmierzona w pomieszczeniu (przez ecoSTER200) = 20°C. Współczynnik temperatury pokojowej = 15.

Temperatura zadana mieszacza zostanie zwiększona o [(22°C -20°C)]x15/10 = 3°C.

Należy znaleźć właściwą wartość parametru współczynnik temperatury pokojowej. Zakres: 0?50. Im większa wartośćwspółczynnika, tym większa korekta temperatury zadanej kotła. Przy ustawieniu na wartość ,,0? temperatura zadana mieszacza nie jest korygowana. Uwaga: ustawienie zbyt dużej wartości współczynnika temperatury pokojowej może spowodować cykliczne wahania temperatury pokojowej!

 

Bardo istotne jest aby właściwą reakcje wykazał właściwy układ. np jest mieszacz ( zawór 4d z siłownikiem ) na grzejnikach a podłogówka jest na ręcznym zaworze - wtedy pozostaje nam sterować ( dławić mieszacz ) a wyłączać pompę od ecostera 200 z czasowym załączeniem aby nie wystudzić podłogi.

 

Witam

Posiadam Ecoster 200 który współptacuje z EM890

Chciałbym wykonac u siebie to o czym piszesz tzn żeby podłogówka się nie wyłączała tylko obniżała temp. od ecostera.

Poniżej schemat mojego CO ( odręczny)

Pytanie zasadnicze?

Żeby ecoster obniżył temp. na mieszaczu musi mieć on siłownik?

Zapomniełm narysować za piecem jest zawór 4 drozny AFRISO

Z góry dziekuje za odp.

pozdr

a3920d8e74cf83a3med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadasa taka ze ecoster, jezeli ma wykorzystywac swoj termostat to musi wisiec w posmieszczeniu dla ktorego chcemy regulowac temperature. to po pierwsze. po drugie musi miec czym sterowac - krecic mieszaczem co juz jest odpowiedzia na twoje pytanie

ja natomiast mam u siebie tak powieszony ecoster ze wisi na podlogowka ktora nie ma mieszacza ;-( mam co prawda na kazdej petli silownik/zawor czy jak to sie nazywa i sterwonik do ktorego sa podpiete termosataty. ale poniewaz dzialaja one otworz/zamknij i czas takiej operacji to 6min nie uzywam ich. ustawilem na stale ok 28 stopni w podlogowke i tak sobie grzeje powoli ale za to stale i jest dobrze. temoeratura zmienia sie w zaleznosci od temp na dworze ok 1-1,5 st  wiec mi pasuje. a jak sie robi bardzo zimno to daje 34 st i jest ok.

mieszczacz mam na obwodzie kaloryferow no ale ecoster tym nie posteruje zeby to mialo sen. jedyne co to zostaje wykorzystanie stref czasowych etc.

Tak sie zastanawiam czy wlasnie nie zrobic tak aby odkrecic kaloryfery na max a regulowac temp na mieszaczu. Przy stabilnej pogodzie mozna chyba byloby sie wstrzelic. w sumie po co ma grzac jak mnie nie ma w domu? niech zacznie mocniej dawac jak mam wrocic???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.