Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Sposobu Ogrzewania Do Małego Domu


CopyMan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdeczenie jako nowy użytkownik forum.

 

W niedługim czasie odziedziczę po prababci domek. Opiszę jego parametry.

 

Dom murowany z pustaka kramzytowego. Bryła zwarta. Ocieplony będzie przeze mnie - tu temat otwarty. Można ocieplić ściany oraz strop dowolnie. Będzie to styropian. Podłogi także będą wylewane od nowa i ocieplane styropianem. Okna o możliwie małej przepuszczalności cieplnej. Ogólnie będę się starał, by było to zrobione optymalnie - koszty / jakość izolacji cieplnej. Oczywiście jakieś sugestie w tym temacie także mile widziane.

 

Wentylacji obecnie brak. Oczywiście będzie zrobiona. Nie wiem tylko jaki system zastosować. Kratki najlepiej byłoby zamontować w suficie, gdyż jest bardzo dobry dostęp do stropu od góry, więc można zamontować dowolną wentylację.

 

Sam dom ma w tym momencie 32 m2 przy dość niskich pomieszczeniach, co uważam za plus. Wcześniejsze plany były takie, że miałem zająć część garażu (jest to ta sama bryła budynku) i tam zrobić jeszcze dwa pomieszczenia. Wówczas domek miałby 50 m2. Jednak ta kwestia jest otwarta, ponieważ nie wiem czy potrzebuję tyle miejsca.

 

W domu tylko prysznic i jedna osoba.

 

Dodatkowo chciałbym też podłączyć garaż o powierzchni 50m2. Też byłby dobrze ocieplony. Dodatkowo temperatura docelowa to około 5 stopni na plusie. Tylko wieczorami więcej, ponieważ czasami coś tam sobie lubię pomajsterkować.

 

Pytanie moje brzmi następująco: przy założeniu dobrze wykonanej wentylacji oraz ocieplenia, czym ogrzewać taki domek? Nie chodzi tutaj o to, by było to ogrzewanie dosłownie najtańsze, ponieważ wygoda też ma znaczenie. Jeśli koszty będą niewiele większe, to jestem otwarty na systemy bezobsługowe (w przenośni oczywiście).

 

Prąd z góry odrzucam, co by to nie znaczyło. Zastanawiam się nad:

- piec na ekogroszek ,

- gaz - wygoda o niebo lepsza, tylko nie mam pojęcia jak koszty,

 

Teraz tak, ważne jest też dla mnie pytanie jak (oczywiście orientacyjnie) duża różnica w zapotrzebowaniu na ciepło będzie przy domu 32m2 a 50m2 + ten garaż. Jeśli garaż będzie generował duże koszty, wówczas zrezygnuję z jego ogrzewania.

 

Czytałem już wiele tematów na wielu stronach, ale takich małych domków nikt nie brał pod uwagę. Już co nieco wiem, ale mimo wszystko w tym konkretnym przypadku będzie zapewne zupełnie inaczej.

 

Pozdrawiam i czekam na jakieś wskazówki.

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś poddasze masz?

 

Nie widze informacji na temat ilości pomieszczeń.

 

Widze natomiast, że chcesz z domku zrobić termos.

 

Nie wiem jak stoisz finansowo ale w ramach wentylacji możesz zastosować mechaniczną wraz z rekuperatorem.

 

Ogrzewanie ja bym postawił na gaz - kocioł kondensacyjny. No i ogrzewanie podłogowe mieszane z grzejnikami.

 

W garażu możesz zamontować grzejnik, a gdzieś w szafce najyzej zrobić zawór z możliwością odcięcia tego obiegu.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.