Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zębiec Kdu Czy Kwkd


marucha79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Buduję sobie małą drewnianą chatkę z bala kwadratowego 20cm, ocieploną od wewnątrz 10cm wełny mineralnej, poddasze użytkowe ocieplone od dachu i ze szczytów 20cm wełny. Powierzchnia użytkowa 111m, całkowita 174m. Stolarka okienna parteru stara po renowacji, na poddaszu nowa. Bojler o pojemności 200-250l. Dodatkowe źródło ciepła to kominek z płaszczem wodnym Lechma Korner 8kW. Żadnej podłogówki, całość w układzie otwartym.

Stoję przed wyborem pieca. Projektant instalacji wyliczył piec na 21kW, co porównując do sugestii producentów wydaje mi się mocno przesadzone. Planuję opalać drewnem i to raczej gorszym - sosna, olcha, topola, wierzba a w przyszłości również zrębką. Z tego powodu pod uwagę biorę wyłącznie piece z dolnym spalaniem. Co do marki raczej Zębiec, bo to sprawdzona marka z cenami do zaakceptowania. Pewnym ograniczeniem może się okazać średnica komina ceramicznego o wysokości 6,5m - 190mm, według producenta trochę przymało dla KDU, w sam raz dla mniejszego KWKD.

Pierwsza myśl to piec KDU 20/26 ze względu na wielką komorę zasypową (85l), a na stałopalności dość mocno mi zależy. Przy zrębce mogę zrobić podajnik, ale przy polanach już nie ma zmiłuj. Jednak moc dla drewna czyli 20kW wydaje mi się na wyrost, a o kiepskich skutkach duszenia pieca już dość się naczytałem. Alternatywą mógłby być KWKD 15, ale tu znowu dość mała komora zasypowa i pytanie czy dla odmiany nie zbyt mała moc.

Jest wreszcie trzeci wariant, może głupi, żeby kupić jednak KDU, natomiast zmniejszyć o ok. 1/4 wielkość komory wykładając boki szamotem. W ten sposób miałbym dużą komorę zasypową i nieprzewymiarowane palenisko.

Co radzicie wybrać w takiej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kdu i kominek z płaszczem wszystko do drewna to az się prosi jeszcze o bufor ciepła i palenie na naturalnym ciągu . Po wygaśnięciu bufor odda ewentualną nadwyżkę bo te 21 KW też wydaje mi się ciut dużo jak na bale 30 cm i jeszcze wełna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym ci jednak KWKD 15KW, taki posiadam i jestem zadowolony. Drewnem palę tylko jak grzeję wodę latem. Dom ma ok 160m2, bojler 140l dom z kamienia. Palę węglem brunatnym, jeden zasyp starcza na 10-14 godzin, temperatura zadana 60 stopni, Sterowanie miarkownikiem Regulus. Przy paleniu drewnem nie oczekuj długiej stałopalności bo drewno należy spalać gwałtowanie na naturalnym ciągu, nagrzać dom i się cieszyć z ciepełka. Można oczywiście tę sama dawkę drewna spalać dłużej i sterować np. miarkownikiem ale wtedy w piecu się kisi no i rozpoczyna się produkcja smoły i lepiku, ( tyczy się to każdego pieca). Przy spalaniu drewna nie można tłumić dolotu powietrza, tylko naturalny ciąg. Metrówki trzeba ciąć na 4 części żeby się drewno mieściło dobrze w komorze zasypowej.

 

pozdrawiam

jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli tak mocno upierasz się co do drewna i zależy ci na długim czasie spalania to moim zdaniem najbardziej sprawdził bysię piec zgazowujacy drewno i bufor, inaczej na drewnie bez bufora zapomnij o długim paleniu. Jeżeli to ma być Zębiec to dobrze kombinujesz z tym szamonem zmniejszyłbym palnik i zostwawił bym KDU 20/26 chyba oczywiste jest że jeżeli masz wiekszy zasyp to czas spalania nawet na drewnie się wydłuży. Ja mam piec dolnego spalania 13,5 i z czasem sam musiałem pospawać nadstawkę do pieca aby powiększyć zasyp bo ta oryginalna to porażka, na węgielu max 12 h a na drewnie może 6h. Teraz na węglu z powiększony, zasypem bez problemu wytrzymuje 48h :D Tylko pamiętaj że do pieca dolnego spalania najlepszy węgiel to groszek lub orzech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.