Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik Ciepła, Zawór 3D/4D A Spalanie


kasro

Rekomendowane odpowiedzi

Okej ....a jakby w miejsce naczynia wyrównawczego dać hydrofor z zaworem bezpieczeństwa.? Nie było by dobrze? Tak wogóle to czekam jutro na email z planem przeróbki hydraulika wykonawcy (jest wola naprawy duża a co z tego wyjdzie.....?) ...Niezwłocznie go zamieszczę ........Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercikus dzieki za post i cenne uwagi widzę iz obstajesz przy pozostawieniu wymiennika i poprawieniu z głowa reszty ale tak sobie myslę iz przy braku prądu co sie czasem zdarza ,awarii sterownika to ja nie mam zadnej grawitacji wydajnej i przez wymiennik nie pójdzie temp. na obwód ...poza tym wymaga za jakiś czas czyszczenia z osadu (spada jego przekaznictwo cieplne) ....jak patrze na kotłownie zrobione bez wymiennika to mysle ze ludzie maja mniej kłopotów.....

A jeszcze jedno pytanie mam co z tym zaworem trójdrożnym w tym istniejacym układzie czy to jest dobre miejsce jego instalacji.......? A drugie pytanie do Wlada gdzie zamontować zawór trojdrożny w razie drugiej wersji przeróbki...?....Tu dodam iż pierwotnie na samym poczatku powieści o mojej kotłowni był zamontowany zawór czterodrogowy nad kotłem ale to wtedy róznica między wymiennikiem a obwodem była 20 st.C ....I dokonano przerobki takiej jak widzicie.....Pozdrawiam ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że instalator nie ma za bardzo pojęcia o tym, w czym pracuje :-).

Jak masz wymiennik, to zawór 4d jest zbędny. Załączasz pompkę na obiegu kotłowym i ustawiasz wysoką temp na kotle - powrót z wymiennika u mnie jest chłodniejszy o może 1 stC przy normalnych warunkach, a max o 3 - 5 w warunkach ekstremalnych.

Co do grawitacji... Ja mam właśnie taką instalację - kocioł - wymiennik - za wymiennikiem zasilanie grzejników i podłogówki.

Przy odejściu na podłogówkę jest zawór 3d termostatyczny.

U mnie grawitacja działa w ograniczonym zakresie - powiedzmy na jakieś 10, może 20 proc mocy.

Do ogrzewania w okresie takim jak teraz, czy przy temp koło zera, albo lekko poniżej, wystarczy. Przy ostrych mrozach już grawitacja raczej by nie dała rady.

Nie miewam jednak wyłączeń prądu - tegorocznej zimy nie zdarzyło się ani razu, a w ub roku może ze dwa razy po max kilkadziesiąt minut.

Jaką funkcję ma spełniać ten Twój zawór 3d za wymiennikiem? Zasilasz podłogówkę?

Myślę, że jak tylko na grzejniki, to jest on zbędny, ale na pewno nie zaszkodzi... :-).

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja zamknięta???

A gdzie naczynie przeponowe i zawory bezpieczeństwa?

Zamknięta instalacja dla kotła stałopalnego to baaardzo średni pomysł.

Ja dałbym w miejscu, gdzie jest '3' nad kotłem, naczynie wyrównawcze i instalację otwartą. Jak dom wysoki, to NW w kotłowni pod sufitem, a zamiast zaworu 4d, wymiennik płytowy i będzie dobrze :-).

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Taki schemat to już jest naprawde standard. Budzisz instalatora o 3 w nocy, dajesz ołówek i rysuje bez zastanowienia.

I chyba tak było, bo trochę (delikatnie mówiac) niekonsekwencji tu jest.

1. Te zakrętasy w obwodzie kotłowym zdradzają brak doświadczenia z 4D (jakie tam przekroje i jaki zawór)

2. Termometr to powinien być ale na powrocie do kotła.

3. Brakuje zaworów zwrotnych

4. czy ten kocioł może pracować w instalacji zamkniętej - jakie są zabezpieczenia.

 

To na razie tyle.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal jak zwykle niezawodny.....ta godzina to efekt mojej mozolnej pracy wklejenia rysunku w PDF ktory nie chciał za nic wskoczyć a hydraulik po wielkim larum i ponagleniach narysował (podejrzewam na kolanie ) dzień wczesniej plan swego działania i przysłał ....Moje cisnienie rosnie... po niedzieli przystepujemy do przerobki ...Dzieki za wskazówki zaraz o nie zapytam czy coś jeszce sie komuś nasuwa.....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal a tak nawiasem mowiac to napisz mi prosze ze swojej strony jakie ty byś dał przekroje i zawór i czy w tym miejscu zazanaczonym jako -4D , gdzie dać brakujace bądż nie uwzglednione na rysunku zawory zwrotne ..Co do zabezpieczeń to kocioł posiada zawór bezpieczeństwa i moze w gwarancji pracowć w instalacji zamknietej a co miałes jeszce namyśli pisząc o zabezpieczeniach ...? Termometr na powrocie się da.... Pozdrwaiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał rury 1,5" i taki zawór. Tylko nie może być takich zakrętasów w tym małym obwodzie oraz najkrótsza droga.

Zawory zwrotne daje się za pompami.

Kocioł na paliwo stałe w instalacji zamkniętej musi mieć zabezpieczenie termiczne jak: wbudowana wężownica lub zewnętrzna wężownica lub zawór upustowy termostatyczny. Jeśli to kocioł bez podajnika, to przydać się to może w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

Termomentr to może być od sterownika ale warto przeiwdzieć na niego miejsce i wstawić tam trójnik z wkręconym termometrem tarczowym, który da się wyjąć a w jego miesce wstawić właśnie czujnik [tylko że to powinno być bliżej kotła niż w pięcie cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Vernal gwoli uścislenia to kocioł jest z podajnikiem ......Mysle jak te zakrętasy skasować chodzi Ci o to żeby zawór 4D był prosto nad kotłem i pompka powyżej ale ta odległośc od pieca do sufitu nie jest rewalacyjna to ok. 70 cm bo kocioł jest dość wysoki sam w sobie ..i to naczynie przeponowe w tym miejscu nie jest chyba dobrze powinno być wyżej ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal apropos twojego pytania post wczesniej co do rurek p.instalator napisał :

Witam

1.Średnica rur to fi 25 , zawór czterodrogowy fi 25

2.Zawory zwrotne będą za pompami do c.o. i c.w.u.

3.Zabezpieczenie termiczne będzie realizowane poprzez dwa zawory bezpieczeństwa. Pierwszy będzie zamontowany bezpośrednio do kotła drugi będzie się znajdował przy grupie bezpieczeństwa wraz z naczyniem przeponowym . Co Ty na to bedzie dobrze....pozdrawiam.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.