Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik Ciepła, Zawór 3D/4D A Spalanie


kasro

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz bierze ok 5 wiader. Wydaje si,e troszke za dużo.

 

Jak stwierdzić czy piec ma za małą moc?

 

Czy grzanie na siłę za małym piecem jest droższe niż grzanie wiekszym piecem?

 

Bo moge potestować ustawieniami, lecz jestem peweny że przełoży się to na wzrost spalania.

 

Ten piec chyba wogóle jest hu**wy. Przez położenie komory z wodą za paleniskiem a nie nad. No ale kto to wiedział kupując pierwszy wzyciu piec, żyjąc cały czas na kaloryferach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopiec jest niewysoki, bo deflektor wisi bardzo nisko. Taka konstrukcja.

 

A co znaczy czy palnik jest uszczelniony?. Mogę zrobić fote.

 

Teraz palę bobrek bo chcę sprawdzić ilość śmieci. Wcześniej miałem Juliusza. W kaloryczno,sci różnicy nie widze, ale ilość sufy chyba się zmiejszyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, wiem że ten deflektor właściwie leży na retorcie, podnieś to max możliwie wysoko, tak by miał ponad 15 cm nad kopcem. Jak by się dało hak wsadź między ruszta i czymś zabezpiecz.

 

 

jak pytasz co znaczy, to pewnie nigdy tego nie uszczelniałeś. Rozbierz go całego wyczyść wszystko, przykręć dokładnie dolna wyczystkę i na czarny silikon 1200C uszczelnij dokładnie górna koronę palnika.

 

Powinieneś to uszczelnienie kontrolować i wymieniać dwa razy na sezon, inaczej tamtędy połowa powietrza ci ucieka.

 

 

 

tu masz fotorelację kol czp01 http://czp.pl/kociol/nastawy/retorta/czyszczenie/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ze się wtrace, mam świeżo podłączony kociol w domu w którym jeszcze nie mieszkam. Potrzebuje żeby w.domu była temp na plusie i kocioł mało spalił, mam zawór 3d na wyjsciu czyli jedną część idzie na grzejniki droga połączona jest z.powrotem. Czy lepiej (ekonomicznie) ustawić ją piecu wyższa temp. I większe podmieszanie czy odwrotnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje żeby w.domu była temp na plusie i kocioł mało spalił, mam zawór 3d na wyjsciu czyli jedną część idzie na grzejniki droga połączona jest z.powrotem. Czy lepiej (ekonomicznie) ustawić ją piecu wyższa temp. I większe podmieszanie czy odwrotnie?

 

Jak chcesz tylko, żeby była dodatnia temp w domu, to najbardziej sensownie będzie popalać w tym domu tylko, a nie palić cały czas. Do utrzymania plusowej temp potrzebujesz minimalnych ilości ciepła, zatem może nawet bardziej ekonomicznie byłoby zastosować inne źródło ciepła niż kocioł CO...

Albo rozpalić, nagrzać i wygasić - wystarczy na kilka dni przy obecnej pogodzie.

 

Utrzymywanie kotła w pełnej gotowości cały czas będzie nieekonomiczne, ale też tak można :-).

Nie wiadomo jaki masz ten kocioł, ale prawdopodobnie będziesz musiał się go trochę pouczyć i zostawianie go teraz, kiedy nie masz zielonego pojęcia co i jak też nie jest dobrym pomysłem.

 

Ja bym raz na kilka dni rozpalił i pogrzał przez kilka godzin, po czym wygaszał, skoro chodzi tylko o dodatnią temp.

Albo popalał w czym innym - koza, kominek, czy co tam jeszcze.

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł pracuje juz ponad tydzien, przez pierwsze dni były wielkie problemy gdyż rozbiły sie spieki i blokowało palnik (caly czas podawało opał a piec nie mógł złapać temperatury przesypywało groszek)Palnik kaskadowy, kocioł mocy 25kw. Moje bieżące ustawienia

temp 55

czas podawania 18s

czas przerwy 2m 15s

czas podtrzymania 20min

krotnisc 2

dmuchawa w podt, 20s

siła nadmuchu 5 skala do 12

 

http://imageshack.us/g/140/dsc0153ms.jpg/ a tak to wygląda

 

 

Jeszcze jedno pytanie, dmuchawe miałem przyblokowana taką klapka dopiero otwarcie tego sprawiło nie spieków zaczęło pojawiać się dużo mniej, jakie zastsowanie miała ta wlasnie klapka

 

http://imageshack.us/photo/my-images/94/dsc0146ne.jpg/

 

A może mogę teraz popalać w tym kotle tańszym paliwem

Edytowane przez fox2084
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze spiekami już nie walczę :)

 

Aczkolwiek są spieki i spieki.

 

Kiedyś miałem takie ogromne wielkie jak z Huty. Winą była za duża ilość powietrza.

 

Jak mi kiedyś tłumaczyli sa sppieki jako niedopalony węgiel lub stopioniony popiół ( ja wałśnie chyba to miałes)

 

Jesli palnąłem głupotę to prosze o sprostowanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś coś podpowie odnośnie tej instalacji i tych spieków ?założyłem wczoraj 4 zawory termostatyczne na grzejnikach, teraz nie wiem jak ustawić na piecu:(

 

To czy masz głowice, czy ich nie masz na grzejnikach właściwie nie ma nic do rzeczy jeżeli chodzi o ustawienia kotła i spalania.

Kocioł w instalacji ma takie zadanie, by utrzymywać temperaturę na zadanym poziomie i w zasadzie nic więcej.

Resztą zajmują się elementy instalacji - głowice termostatyczne, zawory mieszające, mechanizmy samoregulujące takie jak np podłogówka itd.

 

Jeżeli chodzi o zastosowanie głowic termostatycznych, to w razie potrzeby można zrobić tyle, że gdy po ich zastosowaniu palnik pracuje ze zbyt dużą mocą, to można spróbować tę moc nieco zmniejszyć, ale nie jest to łatwe zadanie dla niedoświadczonego palacza i często wcale nie konieczne.

 

Nie wiadomo nic o Twojej instalacji i o funkcjonujących w niej elementach, dlatego też i trudno coś doradzać.

Skup się na prawidłowym spalaniu węgla i ustaw temperaturę zadaną na takim poziomie, jaki zaleca producent - nie obniżaj jej, bo to jest szkodliwe dla kotła.

 

Jak masz za gorąco w domu, bo... za wysoka temp na kotle, to znaczy, że musisz się przyjrzeć nie kotłowi - bo on nie jest winien tej niedogodności - tylko instalacji.

Często w takich razach pomaga dołożenie np takiego elementu jak zawór 4d, który pozwoli obniżyć temperaturę w obiegu grzewczym bez straty ciepła, przy jednoczesnym zachowaniu temperatury kotła na wysokim poziomie.

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przyszły mrozy...

 

PIec pali 5 wwiader dziennie. Osiąga temperature 60stopni. Za wymienniiem jest dużo chłodniej, gdyż pewnie wraca za dużo chłodnej wody :(

 

W międzyczasie odnalazłem dokumentacje pieca. Pisze tam, że min tem ma być 60stopni, powrotu min 55 i zawór 3d/4d. powrót 55 stopni????? Jak mam to osiagnąć?

 

To chyba musze zamontoeać te 3d, dać na piecu 65-70stopni i i na zaworze 55-60.?

 

Tylko czy aby na pewno mam go dać za wymiennikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wymiennik ciepła, to możesz pokombinować z prędkościami przepływu.

Po stronie kotła ustaw najwyższy bieg pompy, a po stronie instalacji najniższy. Tym sposobem woda w obiegu kotłowym będzie wychładzała się w mniejszym stopniu, bo będzie przypływać jej więcej. Możesz założyć jakieś proste termometry na rurki i one wskażą Ci temperatury przed i za wymiennikiem, będziesz wtedy widział jaki masz spadek temperatury na wymienniku i jaka jest temp powrotu wody do kotła.

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki to typ i moc wymiennika ?

jaka łączna moc instalacji (grzejniki ,podłogówki) ?

sprawdż zgodność połączeń wymiennika strony pierwotnej i wtórnej ze schematem producenta , wróciłem do twojego schematu i wywalił bym ten ZZ za pompą strony pierwotnej , zmniejszysz opory przepływu ,no i sprawdż filtry

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik to: http://www.secespol.pl/files/cards/pl/LA22%20-%2030.pdf

 

Podłogówka: 45m2 ( nie wiem jaka moc)

Moc grzejników u mnie nie całe 10kW

 

U kuzyna: z 8kW

 

PIec pisze 18kW, lecz ma niby do 200m ( tyle mamy razem)

 

ZZ to zawór zwrotny za pompą przez wymienikiem? Ten mam wywalic?.

 

Ile realnie powinno mnie wyjść ogrzewanie za rok za tą moją czesc ( budynek nie ocieplopny, 50cm mury)

Podłogówka: 45m2 ( nie wiem jaka moc)

Moc grzejników u mnie nie całe 10kW

OK 120-130metrów.

 

teraz mnie to wychodzi do 5ton groszku. Niby nie dużo, ale wg mnie dużo. Czy kominek z płaszczem + groszek na wieksze mrozy nie wyjdzie mnie taniej?

 

 

Nie potrafię dodać załącnzika więc wrzuciłem na chomika:

 

http://chomikuj.pl/kasro

Dodam, że teraz za ciepło nie mam. Ledwo dobijam do 20stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jak grzejecie 200 m2 nieocieplonej powierzchni, to te 5 ton, to całkiem zadowalający wynik. Nic więcej możesz nie uzyskać.

Ja w swoim ocieplonym domu w górach, gdzie znacznie zimniej, mieszczę się w 3,5 t na sezon.

 

Możesz pokombinować z tym paleniem drewnem, ale czy wiele zaoszczędzisz...? Oto pytanie :-)))

Gaz na pewno wyjdzie drożej, a olej, prąd i gaz z beczki znacznie drożej. Pozostaje Ci drewno, ale koszt inwestycji może się nieprędko zwrócić.

Zostałbym przy tym groszku - względnie bezobsługowo i nie aż tak drogo.

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że mnie olśniło przed chiwlą.

Połowa drogi do mieszkanie kuzyna idzie piwnicą . Na odcinku 4 metrów ruru idą w zwykłyhm klimaflexie podwieszone w suficie w zsypie na węgiel u kuzyna w piwnicy. Tam pewnie jest - milion stopni. to może wychodzić chyba masakrycznie tą wodę?

 

Dobrze myslę?

Czym je zaizolować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam na forum po raz pierwszy i prosze o pomoc......Mam straszliwy problem z funkcjonowaniem kotlowni w nowym domu i nie wiadomo co jest przyczyna.Dom spory ok. 260 m2 -piwnica ,parter ,poddasze, dobrze ocieplony. .Piec na ekogroszek 23 KW z komora spalania na drewno .Zastosowano układ otwarty przez wymiennik płytowy z układem zamknietym. Od razu dodam ze moja wiedza hydrauliczna jest skapa wiec napisze jak wyglada instalacja po kolei. Z pieca woda ciepła rozrowadzona jest na lewo przez pompe do wymiennika , na prawo wychodzi przez druga pompke do bojlera.Za wymiennikiem znajduje się taka sama pompa tłoczaca wodę na grzejniki i podłogowkę .Na powrocie z obwodu zamontowano zawór trójdrozny.Po prawej stronie pieca odprowadzenie wody do naczynia otwartego.W tym układzie żłe funkcjonuje pompka przed wymiennikiem (dodam iz przed nia jest filtr i za nia odpowietrznik) zapowietrza sie w końcu padła(cechy zuzycia przy demontażu) i wymieniono na nową ...... Piec działa jedynie na temp.40 st.C ! bo w przypadku wyższej temp. (np gdyby palic drzewem (de facto ten piec ma taka opcje zeby było weselej ) przy chwilowej zwyżce dochodzi do gwałtownego wzrostu 90st.C pompa pracuje -wymiennik zimny dochodzi do niekontrolowanego wzrostu temp i woda w piecu się gotuje ) taka awaria nastapiła przy wrzuceniu do paleniska papierów -doszło do uszkodzenia elektroniki w piecu mimo iz rzekomo zadziałał układ otwarty ale to nie zabezpieczyło przed tak dalekim uszkodzeniem(nie wiem niskie cisnienie wtym obwodzie ?). Teraz wiec palimy tylko ekogroszkiem na 40 st.C horror przy tych mrozach ....Kotlownia jest ewidentnie do przeróbki .Problem jednak co zrobic zeby wresczie działała normalnie i nie bylo znowu niespodzianek .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.