Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jeden Rozdzielacz Na 2 Piętra?!


josephgo87

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Planuje ogrzewanie w domu dwu-kondygnacyjnym w całośći wykonać w ogrzewaniu wodnym podłogowym (dodatkowo tylko jeden obwód bedzie do zasilenia 2 małych grzejników oraz 2 drabinek w łazienkach). Całość ma działać na piecu gazowym kondensacyjnym.

Wykonawca zaproponował zastosować do podłogówki układ pompowy z układem mieszającym 12 sekcyjny(7-parter+5piętro,który miałby się znajdować na parterze-a zasilać zarówno parter jak i piętro.

Czy takie rozwiązanie jest poprawne? Czy nie bedzie problemu z odpowietrzaniem pętli na piętrze?

Pozdraiwam i dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje ogrzewanie w domu wykonać w ogrzewaniu podłogowym

Całość ma działać na piecu gazowym kondensacyjnym

 

to zdanie ma sens ?? nie jestem polonista ale bede sie czepiał takich sformuowan

 

Wykonawca zaproponował zastosować do podłogówki układ pompowy z układem mieszającym 12 sekcyjny(7-parter+5piętro,który miałby się znajdować na parterze-a zasilać zarówno parter jak i piętro.

Czy takie rozwiązanie jest poprawne? Czy nie bedzie problemu z odpowietrzaniem pętli na piętrze?

skoro zaproponował to zapewne wie co robi i potrafi to uruchomic

a jak by zproponował ogrzewanie scienne to tez bys chciał odpowietrzenie - gdzie ? na strychu a moze na dachu

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Marka:

Jako że tekst był pisany późną nocą-niestety wdarł się mały błąd-zdanie powinno brzmieć "Planuje wykonać w domu ogrzewanie podłogowe.

Całość ma działać z piecem gazowym kondensacyjnym". Niestety pisząc to co napisałeś "czepiasz się takich sformułowań".

Także nie jestem polonistą,ale uwierz mi że używanie polskich znaków takich jak "ą,ć,ż,ź,ś,itp nie boli. Interpunkcja też nie jest Twoją mocną stroną,a i z tego co pamiętam zdania w języku polskim zaczyna się chyba z dużej litery... To tak na marginesie nic oczywiście nikomu "nie wytykając".

Co do faktycznej odpowiedzi na pytanie,to wybacz ale to raczej ja jako inwestor zaznaczam jaki system ogrzewania najbardziej mi odpowiada,a od wykonawcy oczekuję doradztwa oraz fachowej wiedzy jak wykonać daną instalację.

Natomiast jeśli chodzi o sformułowanie że skoro zaproponował to na pewno wie co robi...to raczej wolałbym to przemilczeć-nie zakładam że owe rozwiązanie jest złe mam jedynie wątpliwości czy nie będzie problemów z odpowietrzaniem układu i to wszystko! Widziałem już trochę tzw "radosnej twórczości instalatorów" dlatego pytam na tym forum o opinie innych fachowców.

Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu... Rozwiązanie z jednym rozdzielaczem jest dla mnie wygodne-tzn jedna pompa na całą podłogówkę,mieszacz i całość znajdowałaby się w kotłowni.

Spotkałem sie z 3 instalatorami i każdy miał inną koncepcję na wykonanie tego samego... Zastanawia mnie jedynie fakt,iż 90% osób wypowiadających się na forach tematycznych ma 2 rozdzielacze-parter,piętro, 1 pompa i mieszacz.

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie,dlatego chciałbym poznać opinie innych. Jak bardzo skomplikowane jest odpowietrzanie górnych pętli na dolnym rozdzielaczu? Jak często trzeba to robić?

Pozdrawiam i dziękuje za rzeczowe odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja mam jeden rodzielacz na dole, a podłogówkę na dole i na poddaszu. Instalację wykonywałem samodzielnie, choć nie jestem hydraulikiem nie miałem żadnego problemu z odpowietrzeniem takiej instalacji. Wiec jeżeli jakikolwiek instalator ma jakiekolwiek obawy to poprostu nigdy wczesniej tego nie robił i napewno bym takiemu nie dał instalacji wykonywać. Skuteczne odpowietrzenie górnych pętli jest tak samo proste jak tych na dole i wymaga przelania każdej pętli z osobna, ale to już każdy instalator powinien wiedzieć. Skoro piszesz że instalator chce dać rodzielacz tylko na dole to mu zaufaj wie co robi.

Ale dopytaj go jedynie czy nie zamierza na górze rozcinac pętli i dawac odpowietrzników, bo różne myśli chodzą instalatorom po głowie i słyszałem już o takich przypadkach. Przecinanie pętli jak i łacznie czy sztukowanie ich jest błedem, gdyż moze w przyszłosci w tych miejscach dochodzić do przecieków których pod wylewką możemy długo nie zauważyć i naprawa ich bedzie wtedy kosztowna. Dlatego każda pętla powinna zaczynac i konczyć sie na rodzielaczu bez jakiegokolwiek łaczenia w wylewce i tego radzę pilnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie i rzeczową odpowiedź. O odpowietrzniki na każdej pętli na górze już go pytałem i uspokoił mnie że nie zamierza nic takiego robić.

Skoro już dwie osoby przychylnie wypowiedziały się na temat jednego rozdzielacza to i ja się ku temu skłaniam. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczam,że nie jestem znawcą,ale z tego co i jak mi to instalator wytłumaczył to bezpośrednio z pieca pójdzie i na grzejniki i na podłogówkę więc grzejniki dostaną temperaturę wyjściową z pieca a o podłogówkę zadbają inne "bajery" żeby woda miała temp>30. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...

Witam

 

Mam 120 m2 na 2 poziomy. Zakładam 1 rozdzielacz CO ogrzewania podłogowego na cały dom. Właśnie wymyśliłem, że założę go na 1 piętrze, gdyż nie będzie problemów z odpowietrzeniem. Zastanawiałem się i zadecydowałem. Zaoszczędzam około 2 tys zł na 2 rozdzielaczu.

Zasilanie - pompa ciepła Panasonic 9 kw, 1 faza z buforem 80 - 100 l,   7 obwodów po około 100m, rura pex 16 , ogrzewanie podłogowe wszędzie, sterowniki temp naścienne na każdym obwodzie. Pompa ciepła tłoczy do bufora, a pompa do rozdzielacza.

 

I jeszcze jedno - nie wiem czy pompę obiegową zamontować w rozdzielni, czy za buforem.

 

Proszę o radę - rozmyślenia, czy moja koncepcja jest słuszna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 rur pex 16 - każda długości około 3 mb, zaizolowane w ścianie, pokryta tynkiem - żadna strata, a jeden system. Dodatkowo rusy są wewnątrz budynku, to ciepło pozostaje w domu.

 

Upieram  się, że moja koncepcja jest słuszna. Oszczędność miejsca - 2 skrzynka, 2 pompa, a przesył do 2 rozdzielacza i tak musi być min pex 25, tu są straty, tam zysk. Drzwiczki szafki nie szpecą pomieszczeń. 2 komputery w jednym miejscu, jedna instalacja elektryczna - same plusy

 

Proszę o podanie racjonalnych minusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 100% podłogówki bufor jest zbędny oczywiście w tym przypadku należy zrezygnować ze sterowania temperatura w każdym pomieszczeniu(z siłowników i termostatów)Tylko PC i same rozdzielacze sterowanie całością pogodowe.Przy 120m2 nowo budowanego domku PC 9kW jest przewymiarowana

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2022 o 07:58, Uzytkownik2 napisał:

Przy 100% podłogówki bufor jest zbędny

Przydaje się do "defrostu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny,niepotrzebny) Można wykonać montaż PC w układzie bezpośrednim(bez bufora)ale potrzebne jest spełnienie kilku warunków,to nie jest tak że każda instalacja PC+100%OP będzie działać bez bufora.Do plusów można zaliczyć prostotę instalacji a co za tym idzie "niski" koszt inwestycyjny.

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.