Skocz do zawartości
IGNOROWANY

cwu zabiera ciepło co


woku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

czy da się rozwiązac problem "zabierania" ciepła podczas podgrzewania cwu? Nie mam sterownika zaworu 4d i jest ustawiony na stałe na ~25% i chodzi o to, że jak się załączy pompa cwu to w zasadzie nie dopuszcza do obiegu co ciepłej wody z kotła. pompa chodzi na 2 biegu. Jak się kąpią kolejno wszyscy domownicy - 6 osób, to pompa potrafi chodzić i z 1 do 1,5 godziny, a grzejniki w tym czasie stygną. Czy sprawę rozwiązuje sterownik i siłownik zaworu 4d?

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zawór 4d (a tym bardziej jego sterownik) ma tutaj niewiele do rzeczy. Piec robi i tak co może - a jeżeli cwu ma priorytet (co ma sens) to niestety musi się to odbyć kosztem cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzieje się dokładnie to samo, a w dodatku po wyłączeniu pompy CWU piec zaczyna grzać wodę CO i cały układ widać że jest wytrącony z równowagi i idzie sporo grochu do ponownego nagrzania CO do nastawionej temperatury. Poza tym, gdy grzeję CWU to na jednym zasobniku jadę 6 dni, a bez CWU 10 dni, więc wyłączyłem CWU i grzeję ją podgrzewaczami przepływowymi. Przy kąpaniu się pod prysznicem, a w kuchni przy zastosowaniu perlatora chyba jest to bardziej ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woku i Kirys napiszcie jakie macie podgrzewacze c.w.u. to może da się rozwiązac wasz problem. Ja takiego problemu nie mam. Mam bojler wiszący poziomy 140l w wężownicą w kształcie litery U i jest on podłączony na stałe przed zaworem 3-D. Pompa ładująca bojler podłączona jest do sterownika kotła jako pompa c.o. z nastawą temp. 45st. Tak więc chodzi ona non-stop chyba że temp. pieca spadnie poniżej 45st. Na piecu mam ustawione 60st. Nawet jak ktoś wypuści całe 140 litrów gorącej wody ( co jeszcze się nie zdarzyło ) to i tak piec ani instalacja c.o. tego nie odczuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Problem z CWU przy kotłach retortowych to problem powstały na wskutek złożoności instalacji CO ( nie potrzebna druga pompa lądująca na zasobnik CWU). Można przecież wykorzystać krótki obieg wysokotemperaturowy i cieszyć się niezliczoną ilością gorącej wody. Nie ma możliwości aby różnica w ogrzewaniu przy zasobniku cwu ( w średniej rodzinie) wyniosła więcej niż 15 %. Co innego uzyskać ciepła a co innego podtrzymać je do chwili użycia ( znikome wartości energii - praktycznie pomijalne pozyskiwanie ciepła rozłożone w czasie jest ekonomiczniejsze). Ja zawsze stosuje i polecam metodę z jedną dobrą pompą ładującą zamontowaną za zaworem 4d. Pompa pracuje 24/24. ( przy retorcie) zawór 4d jest sterowany osobnym torem. A zasobnik CWU pracuje na krótkim obiegu gdzie tem zadana jest w granicach 75 stopni. Przy paleniu 24/24 - retorta przy średniej rodzinie zasobnik 140 l jest wystarczający ( bo mamy 140 l gorącej wody o tem 75 stopni). Rozwiązanie tanie podczas realizacji i eksploatacji instalacji CO. Pozdrawiam.

 

PS: Przy kotłach zasypowych konieczne elektrozawór lub sterownik różnicowy. Kocioł wygasa = CWU wyłączona z obiegu.

 

Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku,

rozumiem że problem dotyczy także mojego układu:

post-1921-1228726723_thumb.jpg

- praktycznie już zdecydowałem się wypiąć CWU (poziome 140 L) w układ otwarty (przed wymiennikiem płytowym i pompą A). Pompę D odepnę od sterowania pieca, wrzucę w układ otwarty z zaworem 4d i już? Bo tak jak jest to jest źle :) A może dorezucić jeszcze sterownie pompą w zależności od T powrotu z boilera?

 

PS: wady układu, a w szczególności pompy B przerobiłem już częściowo w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...amp;#entry11257 Czekam jednak na każdą opinię i propozycję zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

 

kolego tomek_krakers rozumiem że u ciebie zasobnik CWU jest ładowany grawitacyjnie, bez dodatkowej pompy, ponieważ pompa jest do obiego CO. Mogłbyś jakiś schemacik połączeń wrzucić, bardzo jestem ciekawy czy jest to tak jak myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po raz kolejny powtórzę. Nie ma możliwości aby cokolwiek ( CO, CWU) pracowało na grawitacji u układzie CO i CWU gdy gdziekolwiek jest założona pompa ładująca ( pompa start). Projekt który do znudzenia przedstawiam ( jako minimum konieczne = ekonomiczne) opiera się o jedną pompę ładującą ( w tym przypadku dla CO) co nie stanowi o działaniu na grawitacji CWU. W układach pompowych jeśli jest zastosowana pompa to bezpośrednio lub pośrednio wpływa na resztę instalacji. Pompa za zaworem przed CO ładuje ale JEDNOCZENIE zasysa – zaciąga ( tworząc podciśnienie przed pompą). Warunkiem pracy każdego układu jest równoważenie ciśnień ( na tej zasadzie obraca wodę w CO i CWU) Schemat podeślę wieczorem ( teraz praca).Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woku i Kirys napiszcie jakie macie podgrzewacze c.w.u. to może da się rozwiązac wasz problem. Ja takiego problemu nie mam. Mam bojler wiszący poziomy 140l w wężownicą w kształcie litery U i jest on podłączony na stałe przed zaworem 3-D. Pompa ładująca bojler podłączona jest do sterownika kotła jako pompa c.o. z nastawą temp. 45st. Tak więc chodzi ona non-stop chyba że temp. pieca spadnie poniżej 45st. Na piecu mam ustawione 60st. Nawet jak ktoś wypuści całe 140 litrów gorącej wody ( co jeszcze się nie zdarzyło ) to i tak piec ani instalacja c.o. tego nie odczuje.

no i to kłania sie sprawa doboru pieca jak ma ponizej 25kw to cuda sie dzieja zawsze normalnie cykl ladowania zasobnika trza ok 10-18min chyba ze duzo tej wody naprawe to wtedy moze nawet poł godziny tyrac kociołek ale taka przerwa nie wpływa na układ Co no chyba ze w układzie Co mamy 10l wody to kazde załaczenie zasobnika pozoduje juz rozchwianie instalacji ale na kotle nie ma prawa temp spasc ponizej zadanej jak sie zasobnik załacza przyjmuje zezadana jest ok 60-65 st

a co ko koligi co przeszedł z grzania cwu na przepływki to naprawde nie wiem jak liczysz ze przeplywka wychodzi taniej no chyba ze na gaz ale tez watpie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywołany...

 

rzeczywiście zrobił się samoistny priorytet CWU, ale jedyny czas kiedy mi to przeszkadza, to po wygaszeniu kotła i dłuższym przestoju, bo po rozpaleniu w pierwszej kolejności załącza się ogrzewanie CWU mimo pracy pompy CO, a chciałoby się żeby najpierw dogrzać lekko schłodzone mieszkania.

 

Co do instalacji, to mam dwa zbiorniki 140l - jeden blisko kotła i ten potrafi wykożystać dobrodziejstwo grawitacji, a drugi piętro wyżej. Oba są ładowane jedną pompą i sterowane prostą automatyką opartą o 3 termostaty.

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.