Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Cyrkulacją Cwu


d80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Mam problem z obwodem cyrkulacji cwu. Ciągle na pompie do cyrkulacji cwu zbiera się powietrze co objawia się szumieniem w pompie a także podczas spuszczania wody z ostatniego punktu (ten po lewej) "strzelaniem" powietrza z kranu. Od bojlera do ostatniego punktu mam ~8 metrów pex 16. Całość praktycznie w poziomie przy czym bojler i ostatnia bateria są najwyższymi punktami (bojler nieco wyżej). Próbowałem układ odpowietrzyć - zakręcając powrót cyrkulacji i odkręcając ostatni kran a później zakręcając górne wyjście z bojlera i odkręcając ostatni kran (brak u mnie zaworu zwrotnego przy pompie cyrkulacyjnej). Niby powietrze zeszło - woda schodzi bez strzelania powietrzem.

Gdy włącze na piecu ładowanie bojlera a później uruchomię pompę cyrkulacyjną słychać jak w układzie zaczyna krążyć jakiś bąbel powietrza a z ostatniego kranu podczas spuszczania ciepłej wody znów czasem strzela powietrze.

Może źle zrobiłem ostatni punkt tj dałem trójnik jak na rysynku a powinienem zrobić jak jest w wersji nr 2 (podłączenie baterii nieco wyżej jak cyrkulacja).

Skąd bierze się powietrze z moim układzie i jak temu zaradzić ?

 

Będę wdzięczny za porady

 

cwut.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś jak to chodzi z wyjętym wkładem filtra? Byćmoże siatka na filtrze działa jak separator powietrza i generuje bąble. Do układu uwag raczej nie ma poza brakiem ZZ.

Możliwe też, że z wodociągu podają ci silnie napowietrzoną wodę i gdzieś to powietrze musi odgazować. Wtedy podobny problem będzie miał sąsiad. Zapytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lato używałem bojlera junior 10l i który jest tuż przed poborem ciepłej wody (zlew / prysznic) i tam po podgrzaniu też mi "strzelało" powietrze z ciepłej wody w pierwszej chwili , później już ciepła woda leciała bez żadnych dodatkowych efektów.

Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ale u mnie w sieci jest dość duże ciśnienie. Planuję kupno reduktora ciśnienia.

A może zamontować automatyczne odpowietrzniki w obwodzie cyrkulacji ? Tylko gdzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak duże to ciśnienie 0.4-0.5 MPa to u mnie standard . załóż ZZ bo być może różnica temperatur i rozprężenie powoduje to strzelanie, ten filtr na zasilanie zimnej przenieś albo wywal , a zamiast reduktora wstawił bym naczynie przeponowe

 

wpisz w allegro NACZYNIE PRZEPONOWE C.W.U. 12 L ZBIORNIK

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wkładu filtra jest to samo , w pompie nadal szumi. Co ciekawe jak jest większy pobór ciepłej wody (np prysznic) to ten szum w pompie ustaje. Wystarczy , że później zwiększe obroty na pompie i znów powrót do problemu.

Zrobiłem eksperyment , zakręciłem dopływ zimnej wody do bojlera. Włączyłem grzanie bojlera z pieca. Po raz pierwszy zaczeło mi kapać z zaworu bezpieczeństwa. Nigdy wcześniej nie miałem tego objawu. Po nagrzaniu wody w bojlerze odkręciłem zawór zimnej wody wtedy woda z bojlera cofneła się do doprowadzenia zimnej wody. Niby trochę sądząc po ciepłocie rury ale zawsze coś - znaczy się , że ZB nie trzyma jak powinien.

 

Sugerujesz naczynie przeponowe i ZZ i tak właśnie zrobię. Tak się tylko zastanawiam czy miejsce zainstalowania pompy cyrkulacyjnej ma jakieś znaczenie (oczywiście dając ją tylko na powrocie) ? Znalazłem właśnie informację w sieci o zjawisku kawitacji

 

Dziękuję za wszystkie rady :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem zawór zwrotny - wywaliłem z niego sprężynę żeby nie dławić pompy. Zawór jest nad pompą w pozycji pionowej (grawitacyjne domykanie tej plastikowej klapki).

I co ? Problem pozostał ale z moich obserwacji wynika , że gas (powietrze) nie wytrąca się na pompie ale gdzieś wcześniej może nawet nawet w samym bojlerze,

Po załączeniu pompy na max po kilku sekundach słychać jak "bąble" przesuwają się w stronę pompy. Przerobię ostatni punkt (pętla cyrkulacji) poboru tak:

z2582671X.jpg

Dam nieco dłuższy pionowy odcinek może dzięki temu powietrze będzie się tam zbierało.

Edytowane przez d80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem zawór zwrotny - wywaliłem z niego sprężynę żeby nie dławić pompy. Zawór jest nad pompą w pozycji pionowej (grawitacyjne domykanie tej plastikowej klapki).

Zawór jest nad pompą , czy za pompą ? patrz na strzałki !!!!

A pompa pcha na ZZ i do bojlera ?

 

I co ? Problem pozostał ale z moich obserwacji wynika , że gas (powietrze) nie wytrąca się na pompie ale gdzieś wcześniej może nawet nawet w samym bojlerze,

Po załączeniu pompy na max po kilku sekundach słychać jak "bąble" przesuwają się w stronę pompy. Przerobię ostatni punkt (pętla cyrkulacji) poboru ,Dam nieco dłuższy pionowy odcinek może dzięki temu powietrze będzie się tam zbierało.

ta przeróbka nic ci raczej nie da

tego nie rozumię " Po załączeniu pompy na max " co ty masz za pompę, może foto bo mi wydaje się , że to nie pompa do cyrkulacji jeżeli ma regulacje biegów ale do obiegu C.O

 

zainstalowania pompy cyrkulacyjnej ma jakieś znaczenie (oczywiście dając ją tylko na powrocie) ? Znalazłem właśnie informację w sieci o zjawisku kawitacji

właśnie dlatego wywal ten filtr bo on może przewężać przepływ na pompę - co powoduje dławienie jej ssania( niedopuszczalne) ,albo tworzyć zawirowanie i powodować KAWITACJE .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno zdjęcie to więcej niż 100 słów ;-)

Ostatnie zdjęcie to "środek" zaworka zwrotnego już bez sprężyny. Kierunki pompy i ZZ są ok. Dziś (że mi się chciało) przerobiłem ostatni punkt tak jak to jest pokazane kilka postów wyżej. Woda w bojlerze miała tylko ~39 C i wszystko chodziło jak powinno. Już chciałem krzyknąć eureka! ale zaczekałem z tym jak podgrzeje wodę w bojlerze. Z początku wszystko cacy ale jak odkręciłem na full kran (ten ostatni) to zaczeło strzelać powietrzem.

W styczniu (po wypłacie) dodam naczynie przeponowe a później się zobaczy.

Od filtra do pompy dałem ~45 cm kawałek pexa 16ki.

W każdym razie dzięki za zainteresowanie tematem i próbę pomocy.

 

 

pompacwu1.jpg

pompacwu2.jpg

bojlerhardware1.jpg

bojlerhardware2.jpg

zaworzwrotnybezsprezyny.jpg

 

Życzę wszystkim dosiego Nowego Roku 2012 a także bezproblemowej pracy CO i CWU :-)

Edytowane przez d80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ślicznie dziękuje

ale jeszcze jedno pytanie pex to 16 czy 20 bo jak 16 to pompa powinna chulać na 1 bo tak to ssanie ma za mały przeplyw w stosunku do tłoczenia i powstaje KAWITACJA na 100%

 

Życzę wszystkim szczęśliwego w Nowym 2012 Roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

d80 a ja bym jeszcze sprybował przenieś pompe w miejsce filtra ( wywal go) i za ZZz bojlerem podłączył takim samym pex-em jak przed pompą , bodławić można tłoczenie a nie ssanie pomp a ty masz na odwrót . Próbuj i daj znać jak poszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz opisać resztę podłączeń zasobnika?? Bo widzę u góry jeszcze jakieś przyłącze z odpowietrznikiem, u dołu coś .... :D

TO Z ODPOWIETRZNIKIEM to zasilanie CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety cały obwód cyrkulacji cwu jest zrobiony na pexie 16ce. Zrobiłem tak bo w sieci jest duże ciśnienie i pomimo tak małego przekroju rur "szklankę chce wyrwać z rąk".

Jak tylko znajdę chwilę to przeniosę pompę w miejsce filtra. Postaram się w najbliższym czasie podłączyć jakiś manometr w układ bojlera i sprawidzić jakie faktycznie jest tam ciśnienie.

Ten odpowietrznik jest na zasilaniu bojlera z pieca co. Zasilanie i powrót z pieca jest zrobione w miedzi.

Od dołu może być jeszcze widoczne podłączenie zimnej wody (pex 20ka) przez zawór kulowy , zawór bezpieczeństwa , trójnik , spust wody.

Jak sprawdzę układ cyrkulacji na zimnej wodzie to dam znać czy są te same objawy. Od pewnego czasu mieszkam na wsi a od mojego domu do stacji pomp jest ~1km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Od dołu może być jeszcze widoczne podłączenie zimnej wody (pex 20ka) przez zawór kulowy , zawór bezpieczeństwa , trójnik , spust wody.

.

 

Witam

Za zaworem kulowym powinien być jeszcze zawór zwrotny a do trójnika należy podłączyć naczynie wzbiorcze do ZWU które będzie zabezpieczało przed wzrostem ciśnienia w bojlerze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem manometr w zasilanie zimnej wody do bojlera i ciśnienie u mnie w sieci waha się między 2,5 do 4,1 bara. Potwierdziły się moje przypuszczenia , że zawór bezpieczeństwa puszcza nadmiar wody do zasilania zimnej wody stąd też ciśnienie w bojlerze nie jest nigdy większe od sieciowego.

Po zamknięciu zaworu kulowego przed bojlerem ciśnienie rośnie do nieco ponad 6 bar a z zaworu bezpieczeństwa zaczyna kapać woda czyli jest ok.

Wywaliłem też filtr a w jego miejsce założyłem pompę.

Powietrze nadal sobie krąży w układzie cyrkulacji. Wystarczy wyłączyć pompę na 1-2 sekundy , włączyć na kilka sekund i całość powtórzyć tak 2-4 razy i pompa chodzi tak cicho , że jej nie słychać ale do momentu kiedy bąble powietrza znów trafią do pompy.

W przyszłym tygodniu mam zamiar wstawić zawór zwrotny na zasilaniu bojlera (oczywiście przed ZB) i naczynie przeponowe. W pobliskim sklepie hydraulicznym mają naczynia do cwu firmy cimm (chyba włoskie). Czy to dobra firma czy szukać reflex ? Czy zakładać śrubunek do naczynia czy od razu dać pex'a 20 do trójnika ?

Co do powietrza w cyrkulacji to tak sobie myślę (nie wiem czy dobrze) założyć odpowietrznik automatyczny za pompą na trójniku (teraz jest tam kolanko i zawór kulowy do wejścia cyrkulacji przy bojlerze co widać na jednym z moich zdjęć).

Może jakieś sugestie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

d80 a ja bym jeszcze sprybował przenieś pompe w miejsce filtra ( wywal go) i za ZZz bojlerem podłączył takim samym pex-em jak przed pompą , bodławić można tłoczenie a nie ssanie pomp a ty masz na odwrót . Próbuj i daj znać jak poszło

a podłączyłeś tak jak to opisałem powyżej pex-em

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.