Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dym W Kotłowni


jarekd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

na wstepie chciałem się serdecznie przywitać i pozdrowić wszystkich użytkowników. Mam mały kłopot ze swoim kotłem. Kocioł jest użytkowany 3 sezon (tylko zimowe, wiosna i lato wygaszany). Kocioł jest z Pleszewa i ma nabitą łatę producenta PHU Jańczak, dodatkowa ma zamontowany sterownik ognikc plus cwu). Od jakiegoś czasu zaobserwowałem dwie niepokojące sprawy. Po pierwsze w kotłowni gromadzi sie mnóstwo dymu (układy wentylacyjne są drożne), po drugie przy napełnianiu paliwa (eko groszek) do podajnika przez ten właśnie podajnik cofa się dym, i po trzecie po spaleniu około 4 wrorków groszku wybieram wraz z popiołem 4-5 szufelek niespalonego groszku i co najciekawsze groszek ten znajduje się tylko w jednym miejscu w popiele, wygląda jakby tylko w jednym miejscu się niedopalał, oprócz niespalonego groszku jest również w tym samym miejscu niespalony miał.

Proszę o poradę czy mogę sam coś zdziałać, czy wymaga wezwania serwisu.

z góry dziękuję za porady

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu może być kilka przyczyn np. zatkane otwory z jednej strony retorty a dymienie tak jak pisał kolega guitar problem z ciągiem kominowym. Pytanie do jarekd: jak wygląda u Ciebie temat czyszczenia pieca i komina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak kanały dymowe w kotle, czopuch, komin? Tu szukałbym przyczyny

 

 

kanały dymowe co tydzień czyszczone przez tydzień wybrałem z kanału oraz wyczystki ponad połowe klasycznie gabarytowej węglarki sadzy - w ubiegłym roku tyle sadzy było po ponad miesiącu palenia i dużo mroźniejszej zimie. Czy np przełączenie kotła w stan ręcznego sterowania i uruchomienie samej tylko dmuchawy nie rozwiążę ewentualnego kłopotu z zabrudzonym retortą ? Ktoś mi radził, żeby przez miesiąc codziennie sypać łyżeczkę sadpalu i też wszystkie kanały dymowe powinny się oczyścić, takie rozwiązanie może być skuteczne czy to raczej bajki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu może być kilka przyczyn np. zatkane otwory z jednej strony retorty a dymienie tak jak pisał kolega guitar problem z ciągiem kominowym. Pytanie do jarekd: jak wygląda u Ciebie temat czyszczenia pieca i komina?

piec czyszczony co tydzień, komin jeszcze nei był czyszczony fachowiec sprawdzał z dachu i przez kratkę wentylacyjną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nic nie zastąpi mechanicznego czyszczenia retorty. Jeśli tego nie robiłeś to proponuje abyś przełączył w tryb ręczny i wypchnął cały żar z retorty a potem usunął ręcznie węgiel z całego kielicha aż do ślimaka. Potem np. gwóźdź w rękę i udrożnić nim otwory w retorcie. Jeśli ten zabieg nic nie da to trzeba szukać gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słusznie z tą pokrywą zasobnika. Tu nie tylko chodzi o dym. Nieszczelny zasobnik daje ryzyko cofnięcia się do niego żaru a to już bardzo poważny temat. z reguły na ślimaku dawany jest czujnik temperatury ale jak każda elektronika może nawalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

między kotłem a drzwiami zewnętrznymi jest 1.6m nawiew jest bardzo dobry :) specjalnei o to zadbałem. Mnie tak zastanawia jeszcze ten cug. Cug jest wynikiem różnicy temperatur w kominie. Czyli czy dobrze rozumiem, że jeżeli komin nie jest dobrze wyczyszczony za mocno przy kotle się nie nagrzeje i dlatego podciśnienie nei wciągnie dymu na zewnątrz?

Ale z drugiej strony jest przecież dmuchawa, która dym z kotła wypycha do komina. W moim przypadku niekiedy nie da się wejść do kotłowni tyle jest dymu, ehhhh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest dobry nawiew oraz dobra wentylacja w kotłowni, oraz dobry ciąg, to czemu dym się wogóle pojawia na zewnątrz kotła, oraz którym miejscu on wychodzi ?

Może jakieś uszczelki, albo czopuch.

Przy dobrej wentylacji i cugu nie ma prawa być dymu w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakieś uszczelki, albo czopuch.

 

No właśnie, może uszczelka od pokrywy zasobnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z drugiej strony jest przecież dmuchawa, która dym z kotła wypycha do komina. W moim przypadku niekiedy nie da się wejść do kotłowni tyle jest dymu, ehhhh

Witam,

 

Żebyś się nie męczył z tą myślą, to Ci od razu uświadomię, że dmuchawa nie wypycha dymu na zewnątrz. Ona ogranicza wyjście dymu [jeśli wszystko ok] lub wypycha dym do kotłowni [gdy nie wszystko ok].

 

Czy dobrze wyczytałem, że po tygodniu wyciągasz parę kilo sadzy a komin nie czyszczony przez 3 sezony ? :blink: :o

 

Jak Ci Guitar pisze - wyczyść komin oraz czopuch, to tak trzeba zrobić a potem się zastanawiać dalej. B)

Sprawdż jeszcze czy komin nie bierze lewego powietrza (np. wyczystką niedomkniętą).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie rady jutro mam wizytę "mistrza od komina" zobaczymy czy po wyczyszczeniu komina coś pomoże. Oczywiście wyczyszczę czopuch. Sadpal pomógł przez pierwsze trzy dni teraz sytuacja z dymem wróciła do stanu poprzedniego czyli mega ilość w kotłowni. Faktycznie systuacja może się rozwiązać po wyczyszczeniu komina. Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Oprócz czyszczenia komina i czopucha gdzie może być przyczyna to faktycznie są jeszcze dwie zasadnicze sprawy.

 

1. Uszczelka pod klapą zbiornika może być nieszczelna ( to na pewno powoduje dymienie),

2. Niedopalony ekogroszek jak ustawienia się nie zmieniły to pewnie zanieczyszczona lub rozszczelniona retorta.

 

Swoja retortę tak czyściłem http://czp.pl/kociol/nastawy/retorta/czyszczenie/index.html no ale nie wiem jaką Ty tam masz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.