Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dylemat - Jak Grzewać Letniskowy Kanadyjczyk


szuler

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam dylemat nad którym siedzę od kilku tygodni i cały czas się zastanawiam.

Może szanowne grono ma jakieś pomysły?

 

Sytuacja wygląda następująco - domek letniskowy (kanadyjczyk 85m2 dość dobrze ocieplony ) przeznaczony do użytkowania głównie w lecie, czasami na wiosnę i w jesieni (weekendowo) i może raz w roku w zimie.

Gazu nie ma i nie będzie.

 

W związku z tym że nie będzie on używany głównie w lecie mam pomysł aby w razie potrzeby ogrzewać go kominkiem z rozprowadzeniem gorącego powietrza.

Jako awaryjne ogrzewanie (np. podczas wizyty zimowej) - grzejniki elektryczne (może jakieś akumulacyjne).

CWU ogrzewacze przepływowe.

 

Pomysł mam taki aby nie ogrzewać go w zimie w związku z tym nie będzie żadnego zasobnika, ogrzewania wodnego, cyrkulacji itp. - Oczywiście zdaje sobie sprawę z konieczności opróżniania instalacji wodnej i kanalizacyjnej przed mrozami.

 

Zależy mi na niskich kosztach ogrzewania i niskich inwestycyjnych - czy ta koncepcja jest właściwa - czy tez może macie inne pomysły (kocioł elektryczny, instalacja z glikolem???) - wszelkie sugestie mile widziane.

 

Szuler

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam(y) nowego kolegę.

[Zależy mi na niskich kosztach ogrzewania i niskich inwestycyjnych - czy ta koncepcja jest właściwa - czy tez może macie inne pomysły (kocioł elektryczny, instalacja z glikolem???) - wszelkie sugestie mile widziane. ]-jeżeli masz możliwość podłączenia urządzeń grzejnych elektrycznych to pójdź w tym kierunku,odpadnie Ci zabawa z opałem , spuszczanie wody z instalacji i będźie czyściej.A kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza to też dobry pomysł,podwarunkiem ,że są spełnione odpowiednie warunki do jego montażu i możliwość do dobrego przygotowania opału.

Edytowane przez albodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

... - domek letniskowy (kanadyjczyk 85m2 dość dobrze ocieplony ) przeznaczony do użytkowania głównie w lecie, czasami na wiosnę i w jesieni (weekendowo) i może raz w roku w zimie.

Gazu nie ma i nie będzie. W związku z tym że nie będzie on używany głównie w lecie mam pomysł aby w razie potrzeby ogrzewać go kominkiem z rozprowadzeniem gorącego powietrza.

Jako awaryjne ogrzewanie (np. podczas wizyty zimowej) - grzejniki elektryczne (może jakieś akumulacyjne). CWU ogrzewacze przepływowe...

Witamy ciepłolubniesmile.gif- kanadyjczyk to idealny domek do DGP z kominkiem najlepiej ze względu na znikomą poj.cieplną (brak murów). Zapomnij o panelach/zioberkach czy glikolu; tylko dobry wkład/koza na izolującym postumencie murowanym+nóżki(cyrkulacja od dołu ważna) + turbinka na górze z okapem i rozprowadzeniem GP. Moc cieplna conajmniej 14kW, a turbina 300m3/godz tak na pierwszy rzut... Przyłącze el.15kW min bo przepływowiec CWU bierze 10kW min do prysznica! I do tego kurtyny pow. el. z nadmuchem sterowanym rozmieszczone w okolicach penetracji chłodu - tak razem 3-7kW.

Za śmieszne pieniądze masz ciepło kwadrans po wejściu za próg!

PozdrA.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi

Wynika z tego że myślę we właściwym kierunku.

Jedyny problem będę miał z mocą przyłącza - bo z tego co pamiętam max jest 7 kW - jeśli tak to będzie cienko i trzeba będzie dobrze wszystko liczyć.

(Naprawdę przepływowy ogrzewacz do prysznica bierze 10kW?)

 

Szuler

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem o takim prawdziwym łazienkowym podgrzewaczu (zwykle nawet do 21kW). Ja mam także umywalkowy Aga z Elektrometu (2x230V) bierze po 2,25kW na fazę: razem 5,5kW ale jak na prysznic to taki cienki deszczykunsure.gifz niego leci...

Przy podłączaniu na wodę zakamienioną warto instalować je jako bezciśnieniowe(producent pozwala), bo osad na grzałkach powoduje regularne wybijanie ZB(zawór już wyłączył a grzałka 'grzeje osadem'), a potem cieknie drań perfidnie-no i grzałka zespolona do wymianyohmy.gif! Po prostu trzeba założyć armaturę 3dr albo kombinować zaworkami i trójnikiem...

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.