Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zimna Podłogówka


specjal1980

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanowne grono forumowiczów!

 

Mam problem z ogrzewaniem podłogowym i pilnie potrzebuję pomocy!

Zima zbliża się dużymi krokami, a ja w salonie i łazienkach mam co najwyżej 19 stopni.... :(

 

Posiadam rozdzielacz ogrzewania podłogowego Prandelli RPM-R (patrz załącznik). Problem w tym, że podłogówka nie grzeje. Otwarte mam wszystkie 7 obiegów. Maksymalna temperatura jaką jestem w stanie osiągnąć to 28 stopni. Tyle wskazuje termometr zainstalowany na owym rozdzielaczu. Kocioł grzeje wodę na 75 stopni. Grzejniki na górze są gorące! Ciekawostką jest to, że zawór zamontowany na zasilaniu rozdzielacza (listwie dolnej), ten z głowicą termostatyczną MNG, jest gorący, natomiast listwa dolna rozdzielacza jest ledwo ciepła.

Gdy odkręcę od zaworu głowicę termostatyczną, a więc zawór powinien być całkowicie otwarty, sytuacja nie ulega zmianie!

 

Pompa pracuje na 3 biegu!

 

Próbowałem regulować rozdzielacz zaworem dławiącym na górnej listwie (na powrocie z rozdzielacza) i nic. Więcej niż 28 stopni nie uzyskałem.

 

Wczoraj zrobiłem małe doświadczenie.

Zakręciłem część obiegów grzewczych podłogówki, zostawiłem otwarty tylko jeden obieg. Jaki efekt? Otóż termometr na rozdzielaczu pokazał 42 stopnie!

Ja jednak muszę mieć ciepło w całym domu...

 

Jeśli jesteście w stanie pomóc, to bardzo proszę.

Jak to wyregulować?

Każda sugestia i podpowiedź jest mil widziana...

post-35826-0-03522900-1323288712_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem małe doświadczenie.

Zakręciłem część obiegów grzewczych podłogówki, zostawiłem otwarty tylko jeden obieg. Jaki efekt? Otóż termometr na rozdzielaczu pokazał 42 stopnie!

czy ten bez głowicy ? 5 sekcja od pompy?

Może masz głowice które NZ ( normalnie zamknięte- bez napięcia ) a sprawdzałeś puszke do sterowania ,czy ma zasilanie

 

Mam problem z ogrzewaniem podłogowym i pilnie potrzebuję pomocy!

Zima zbliża się dużymi krokami, a ja w salonie i łazienkach mam co najwyżej 19 stopni.... :(

, że zawór zamontowany na zasilaniu rozdzielacza (listwie dolnej), ten z głowicą termostatyczną MNG, jest gorący, natomiast listwa dolna rozdzielacza jest ledwo ciepła.

Gdy odkręcę od zaworu głowicę termostatyczną, a więc zawór powinien być całkowicie otwarty, sytuacja nie ulega zmianie!

może za bardzo go zakręciłeś

a 7 pętli to trochę czasu potrzeba na rozgrzanie

 

 

Pompa pracuje na 3 biegu!

 

Próbowałem regulować rozdzielacz zaworem dławiącym na górnej listwie (na powrocie z rozdzielacza) i nic. Więcej niż 28 stopni nie uzyskałem.

może jeszcze posadzka tyle odbiera ,jakie długie są pętle

 

 

[

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanowne grono forumowiczów!

 

Mam problem z ogrzewaniem podłogowym i pilnie potrzebuję pomocy!

Zima zbliża się dużymi krokami, a ja w salonie i łazienkach mam co najwyżej 19 stopni.... :(

 

Posiadam rozdzielacz ogrzewania podłogowego Prandelli RPM-R (patrz załącznik). Problem w tym, że podłogówka nie grzeje. Otwarte mam wszystkie 7 obiegów. Maksymalna temperatura jaką jestem w stanie osiągnąć to 28 stopni. Tyle wskazuje termometr zainstalowany na owym rozdzielaczu. Kocioł grzeje wodę na 75 stopni. Grzejniki na górze są gorące! Ciekawostką jest to, że zawór zamontowany na zasilaniu rozdzielacza (listwie dolnej), ten z głowicą termostatyczną MNG, jest gorący, natomiast listwa dolna rozdzielacza jest ledwo ciepła.

Gdy odkręcę od zaworu głowicę termostatyczną, a więc zawór powinien być całkowicie otwarty, sytuacja nie ulega zmianie!

 

Pompa pracuje na 3 biegu!

 

Próbowałem regulować rozdzielacz zaworem dławiącym na górnej listwie (na powrocie z rozdzielacza) i nic. Więcej niż 28 stopni nie uzyskałem.

 

Wczoraj zrobiłem małe doświadczenie.

Zakręciłem część obiegów grzewczych podłogówki, zostawiłem otwarty tylko jeden obieg. Jaki efekt? Otóż termometr na rozdzielaczu pokazał 42 stopnie!

Ja jednak muszę mieć ciepło w całym domu...

 

Jeśli jesteście w stanie pomóc, to bardzo proszę.

Jak to wyregulować?

Każda sugestia i podpowiedź jest mil widziana...

 

 

 

Witam , z tego co widzę to nie jest nowa instalacja , instalacja nie była prawdopodobnie przepukana mogą na to wskazywać zabrudzenia na przepływomierzach ,

pompa jest nie orginalna ( co się stało z orginałem ) Aby pomóc potrzebuję parę informacji .

 

1. narysuj odręcznie schemat jak jest wpiety ten rozdzielacz w twojąinstalację

2. czy pompa ma strzałkę do góry

3. czy przepływomierze się" wychylają ",

4 . czy jest to nowa podłogówka i jak długo jest już tam grzane .

5 , czy pompa pracuje cały czas i jest wpieta w dobre styki modułu WLCT

6 . czy jak pozamykasz wszystkie obwody to czy termometr pokaże 45- 50 st , a jak zdejmiesz głowicę to na termometrze będzie tyle co na piecu .

 

?????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , z tego co widzę to nie jest nowa instalacja , instalacja nie była prawdopodobnie przepukana mogą na to wskazywać zabrudzenia na przepływomierzach ,

pompa jest nie orginalna ( co się stało z orginałem ) Aby pomóc potrzebuję parę informacji .

 

1. narysuj odręcznie schemat jak jest wpiety ten rozdzielacz w twojąinstalację

2. czy pompa ma strzałkę do góry

3. czy przepływomierze się" wychylają ",

4 . czy jest to nowa podłogówka i jak długo jest już tam grzane .

5 , czy pompa pracuje cały czas i jest wpieta w dobre styki modułu WLCT

6 . czy jak pozamykasz wszystkie obwody to czy termometr pokaże 45- 50 st , a jak zdejmiesz głowicę to na termometrze będzie tyle co na piecu .

 

?????????????

 

Instalacja ma zaledwie 3 lata. W zeszłym roku grzała w miarę dobrze. W domu było ciepło, nawet 22 stopnie.

W tym roku, na początku sezonu uległą uszkodzeniu oryginalna pompa HALMA, musiałem ją wymienić. Niestety ie dostałem nigdzie takiej samej, więc zamontowałem co było. Dziś już mam zainstalowaną pompę Halma, taką samą jak była w oryginale!

 

Odpowiedzi na Pańskie pytania są następujące:

 

Ad2. Pompa ma strzałkę do góry. Więc zamontowana jest we właściwym kierunku.

Ad3. Wszystkie przepływomierze wychylają się.

Ad4. Podłogówka, jak wspomniałem ma 3 lata. W zeszłą zimę było prawie ok, tzn w domu było ciepło, ale temperatura na termometrze sięgała około 40 stopni.

Ad5. Pompa w tej chwili (na potrzeby testów)wpięta jest bezpośrednio w gniazdo 230V , a więc działa cały czas. Gdy była wpięta w sterownik, też działała poprawnie!

 

Schemat i odpowiedź na pytanie 6 podeślę dziś po południu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , a to już chyba znam temat . Albo to podobny przypadek . ok ....

jeszcze napisz co się dzieje jak zakręcisz wszystkie obwody i tak samo przy zdjętej głowicy

i może jeszcze pościągać siłowniki z dolnej belki będzie napewno wszystko otwarte

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , najpierw trzeba pozamykać wszystkie obwody i sprawdzić czy dochodzi woda z pieca o tem zadanej na piecu po założeniu głowicy i zamknieciu wszystkich obwodów sprawdzimy czy tą tem. da się regulować .

wykluczymy w ten sposób uszkodzenie głowicy i zaworu termostatycznego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , a to już chyba znam temat . Albo to podobny przypadek . ok ....

jeszcze napisz co się dzieje jak zakręcisz wszystkie obwody i tak samo przy zdjętej głowicy

 

 

Witam!

 

Zrobiłem wczoraj próbę z zamkniętymi wszystkimi obiegami podłogówki.

Kocioł grzał wodę na 75 stopni.

Pompa podłogówki WYŁĄCZONA!

 

Efekty są następujące:

- po odkręceniu zaworu termostatycznego temperatura maksymalna na rozdzielaczu to 52 stopnie :(

- po założeniu termostatu i ustawieniu na nim temperatury np 30 stopni, temperatura na rozdzielaczu spadła do owych 30 stopni. Gdy przestawiłem termostat na 40 stopni, temperatura wzrosła do 40 stopni. Więc sam termostat działa chyba poprawnie.

 

Teraz ciekawostka. Jak już wspomniałem pompa była wyłączona!

Gdy włączyłem pompę i zdjąłem termostat to maksymalnie byłem w stanie osiągnąć 36 stopni.

Jednym słowem LIPA!

Nie mam pojęcia o co chodzi!

Może ktoś z was mi pomoże.

 

Jeszcze jedno!

Załączam dziś odręczny schemat całej instalacji. Kocioł gazowy kondensacyjny Vaillant VSC 196

Grzejniki (5 szt.) podłączone do rozdzielacza zamontowane są na poddaszu i grzeją na maxa!

Grzejniki (2 szt.) wpięte bezpośrednio (zamontowane na dole) są znacznie chłodniejsze. Nie grzeją się tak jak te na górze! Jest jeszcze coś. Grzeją się tylko w górnej części. Dół tych grzejników jest chłodny.

schemat.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak będzie działać poprawnie. Zapomniałem tylko dorysować zawór upustowy.

post-4692-0-16395400-1323420767_thumb.jpg

 

Dziękuję za informację!

Czy jest Pan przekonany, że takie podłączenie będzie działać poprawnie?

W końcu rozdzielacz został podłączony zgodnie z instrukcją producenta!

 

Jeszcze jedno!

W jakim kierunku ma być zamontowana pompa wg Pana koncepcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Zrobiłem wczoraj próbę z zamkniętymi wszystkimi obiegami podłogówki.

Kocioł grzał wodę na 75 stopni.

Pompa podłogówki WYŁĄCZONA!

 

Efekty są następujące:

- po odkręceniu zaworu termostatycznego temperatura maksymalna na rozdzielaczu to 52 stopnie :(

- po założeniu termostatu i ustawieniu na nim temperatury np 30 stopni, temperatura na rozdzielaczu spadła do owych 30 stopni. Gdy przestawiłem termostat na 40 stopni, temperatura wzrosła do 40 stopni. Więc sam termostat działa chyba poprawnie.

 

Teraz ciekawostka. Jak już wspomniałem pompa była wyłączona!

Gdy włączyłem pompę i zdjąłem termostat to maksymalnie byłem w stanie osiągnąć 36 stopni.

Jednym słowem LIPA!

Nie mam pojęcia o co chodzi!

Może ktoś z was mi pomoże.

 

Jeszcze jedno!

Załączam dziś odręczny schemat całej instalacji. Kocioł gazowy kondensacyjny Vaillant VSC 196

Grzejniki (5 szt.) podłączone do rozdzielacza zamontowane są na poddaszu i grzeją na maxa!

Grzejniki (2 szt.) wpięte bezpośrednio (zamontowane na dole) są znacznie chłodniejsze. Nie grzeją się tak jak te na górze! Jest jeszcze coś. Grzeją się tylko w górnej części. Dół tych grzejników jest chłodny.

 

Witam , rozdzielacz jest wpięty dobrze , proszę sprawdzić czy zawór termostatyczny ma dobrze skierowaną strzałkę i czy jak głowica jest zdjęta to ten "dziubek " który powoduje zamykanie zaworu jest w górze czy czasem nie jest przyciągany , czy czasem nie robi się podciśnienie i zawór jest nie zamykany , ostatnio miałem podobne zapytanie niewiem czy to nie twoje,,,, że jest tam pompa 60 a nie 40 choć nie ma to wielkiego znaczenia .

 

Aby wykluczyć i mieć pewność że to zawór jest uszkodzony jeszcze raz trzeba będzie zrobić takie doświadczenie jak ostatnio tylko trzeba zakręcić grzejnik 1 i 2

Jak na piecu jest 75 ,grzejniki pozamykane ,głowica zdjęta , pompa włączona , to na rozdzielaczu też musi być 75 , po założeniu głowicy , pompa zalączona ma być pełna regulacja od 20 - 50 . pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałby tak być podłączony to i tak trzeba przełączyć zasilanie na górną belkę. post-4692-0-28880500-1323423189_thumb.jpeg

Tu podobny układ, zamienione są tylko miejsca rotametrów i zaworów na poszczególne obiegi. Wada tego układu w stosunku do przestawionego wcześniej przeze mnie jest rożny przepływ przy mieszaniu wody, w zależności od uchylenia zaworu regulujacego przepływ wody z instalacji c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , rozdzielacz jest wpięty dobrze , proszę sprawdzić czy zawór termostatyczny ma dobrze skierowaną strzałkę i czy jak głowica jest zdjęta to ten "dziubek " który powoduje zamykanie zaworu jest w górze czy czasem nie jest przyciągany , czy czasem nie robi się podciśnienie i zawór jest nie zamykany , ostatnio miałem podobne zapytanie niewiem czy to nie twoje,,,, że jest tam pompa 60 a nie 40 choć nie ma to wielkiego znaczenia .

 

Aby wykluczyć i mieć pewność że to zawór jest uszkodzony jeszcze raz trzeba będzie zrobić takie doświadczenie jak ostatnio tylko trzeba zakręcić grzejnik 1 i 2

Jak na piecu jest 75 ,grzejniki pozamykane ,głowica zdjęta , pompa włączona , to na rozdzielaczu też musi być 75 , po założeniu głowicy , pompa zalączona ma być pełna regulacja od 20 - 50 . pozdrawiam

 

 

Dziękuję za informację!

Zawór termostatyczny skierowany jest we właściwym kierunku! Strzałka zgodna z kierunkiem przepływu wody przez rozdzielacz.

Jeszcze dziś sprawdzę całą resztę!

Czy grzejniki wystarczy zakręcić na termostatach, czy muszę zakręcić zawór powrotu lub zasilania pod grzejnikiem.

 

PS

Zapewne to poprzednie zapytanie otrzymał Pan ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.