Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy To Ma Prawo Działać


andreff

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak w temacie. Mianowicie posiadam tak wykonany rozdzielacz podłogówki, dodam że znajduje się poniżej poziomu podłogi i praktycznie grzeje bardzo źle. Dodatkowo pompa która ma wspomagać pracę tego układu nie jest w jakikolwiek sposób połączona z piecem a załączana jest wyłącznikiem. Jak doprowadzić to do ładu ? Jak najlepiej zrobić sterowanie tej pompy, dodam, że do sterowania pieca dostępu już nie ma.

post-36373-0-88756900-1323022297_thumb.jpg

Edytowane przez andreff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Instalacja wyłączników termicznych nie pomoże do czasu rozwiązania problemu odpowietrzania tej podgłówki, ponieważ rozdzielacz znajduje się poniżej poziomu ogrzewanej podłogi.

Nie widać także sposobu mieszania wody obiegu podłogowego, który z reguły znajduje się przed pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Temp. wody w podłogówce nie może przekroczyć 50 stopni !

Z tego co widać to pompa jest wpięta bezpośrednio do układu CO prawda ?

Dlatego stosuje się obniżenie temperatury wykorzystując zawory termostatyczne trójdrożne instalowane przed pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór termostatyczny na tym rozdzielaczu powrotu jest bez sensu.

przede wszystkim steruje ci coś tam temp podłogówki "widząc" temperaturę otoczenia w podpiwniczeniu- wybacz ale kretynizm!

można próbować to obejść poprzez zastosowanie głowicy termostatycznej z czujnikiem zdalnym na kablu albo na radiu, gdzie zestaw czujnika będzie umieszczony jak najniżej przy podłodze, albo na rurze zasilającej przed pompą i go ocieplić, żeby kapilara widziała temperaturę zadaną.

zobacz link1

zobacz link 2

 

co do odpowietrzenia.

trudno powiedzieć jak wygląda reszta układu.

ale teoretycznie- zakręcić kaloryfery dolnej kondygnacji i cześć górnej. pompa podłogówki na max i wolno pompa kotła, pilnować napełnienia układu i próbować pognać powietrze do góry i odpowietrzyć kaloryferami.

może na rozdzielaczu zasilania, warto spróbować zabudować separator powietrza.

odpowietrznik OK, jeśli jest wyżej. tu niestety mamy niżej i nie będzie on działać prawidłowo, separator powinien sukcesywnie wyłapać. odpowietrznik, jeśli przepływ pod nim jest za szybki, po prostu nie chwyci bulbona i pójdzie dalej.

moim zdaniem będzie to chodziło. ale trzeba się pogimnastykować z dokładnym odpowietrzeniem. póki będzie w układzie powietrze będzie się zapowietrzało i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może przerobić to na taki układ post-16946-0-25102200-1323112617_thumb.jpg

nie koniecznie tej firmy , chodzi mi o idee

to było by naj mniej chyba inwazyjnie i cenowo

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosowanie zaawansowanego rozdzielacza z podmieszaniem ma sens jesliu ustalisz przyczyne slabego grzania i ja wyeliminujesz.

czy jest to zapowietrzenie lub regularne zapowietrzanie, czy zle wysterowanie.

pompe mozesz odpalac z dowolnego sterownika pompy z czujnikiem przylgowym, warto jednak poszukac takiego ktory pozwoli wylaczyc pompe przy przekroczeniu progu 50 st.

mozesz rozwiazac to czasowkami. pomyslow jest wiele.

 

ale jesli przyczyna slabego grzania jest uwiezione w ukladzie podlogowki powietrze, nie zrobi ci taki rozdzielacz nic.

przynajjnniej ja nie bardzo widze w czym moglby ci pomoc.

rozdzielacz tego typu sluzy do zabezpieczenia (miedzy innymi) przed przekroczeniem zbyt wysokiej temperatury ukladu podlogowki.

a u Ciebie o ile sie nie myle gzreje za slabo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-4018-0-40021600-1323170926_thumb.jpgWitam ,proponuję zrobić to w ten sposób , pompę można wykorzystać tą co masz , wszystko ładnie pasuje 2 nakrętki + 2 uszczelki i dopinasz mieszacz do swojego rozdzielacza ,

w twoim przypadku woda w podłogówce krąży do momentu kiedy RTL się nie zamknie bo już ma za dużą tem. w takim przypadku jak przedstawiłem na zdjęciu zawór pilnuje aby tem zasilania podłogi była odpowiednia czyli nie przekraczała 47 st m , a pompa bezwzględu czy jest zamknięty zawór czy też otwarty cały czas miesza wodę , pozdrawiam

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-4018-0-40021600-1323170926_thumb.jpgWitam ,proponuję zrobić to w ten sposób , pompę można wykorzystać tą co masz , wszystko ładnie pasuje 2 nakrętki + 2 uszczelki i dopinasz mieszacz do swojego rozdzielacza ,

w twoim przypadku woda w podłogówce krąży do momentu kiedy RTL się nie zamknie bo już ma za dużą tem. w takim przypadku jak przedstawiłem na zdjęciu zawór pilnuje aby tem zasilania podłogi była odpowiednia czyli nie przekraczała 47 st m , a pompa bezwzględu czy jest zamknięty zawór czy też otwarty cały czas miesza wodę , pozdrawiam

Rozumiem też, że cały ten układ musiałbym zamontować powyżej poziomu podłogi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem też, że cały ten układ musiałbym zamontować powyżej poziomu podłogi ?

Witam , najlepiej by było , ale można zaryzykować i zostawić w tym miejscu co masz ewentualnie w razie częstego zapowietrzania się podłogi można zastosować seperator powietrza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymyśliłem tak :

1) Układ wyniesiony ponad poziom podłogi.

2) Zastosowanie takiego układu Link

3) Sterowanie pompą Link

Ad. 3. To rozwiązanie ma na celu połączenie pracy dwóch pomp, jednej z kotła CO (dwu funkcyjna Beretta) ,drugiej do podłogówki. Nie wiem tylko jak długo po wyłączeniu się kotła powinna chodzić pompa od podłogówki. Jeżeli ma się wyłączyć razem z pompą od kotła to sprawa jest prosta,jeżeli ma chodzić dłużej to sprawa się komplikuje, potrzebny byłby stycznik i wyłącznik zwłoczny.Dobrze kombinuję ? Co o tym myślicie ?

post-36373-0-63764600-1323210493_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . najpierw to musisz zapytać tego co Ci to ulepił ha ha . jak chciał odpowietrzyć układ i po co zamontował te dwa odpowietrzniki . bzdura totalna ale mniejsza oto.

żeby to uratować skup się na rozwiązaniu które słusznie poleca Ci kolega tomekb . ale najpierw trzeba znaleźć przyczynę tego że słabo grzeje ogrzewanie podłogowe .

opisze to w punktach .

NAJPIERW ODETNIJ WODĘ Z INSTALACJI TAM ZA SCHODAMI WIDZĘ ŻE MASZ ZAWORY DO TEGO

1, wyrzuć te małe korki 1/2" pod odpowietrznikami

2, zamiast nich wkręć zaworki spustowe ze złączką do węża .

3, zakręć białe kapselki górna belka

4,zakręć mosiężne kapselki dolna belka

5,na złączkę węża(zawór spustowy górna belka ten który wkręciłeś ) montujesz wąż gumowy ok 1,5 (żeby wiadro stało na podłodze a wąż był w wiadrze

6,rtl ustaw na poz 5

7, odkręć zawór za schodami ten na powrocie (doprowadza wodę do dolnej belki ) ten przed pompą oczywiście zakręcony

8, teraz odkręcasz równocześnie (od lewej )biały kapselek górna belka i mosiężny kapselek dolna belka .

9. kiedy otworzysz zawór spustowy ten z wężem po pewnym czasie powinna zacząć leciec woda z powietrzem . jak już będzie leciała tylko woda . to zakręcasz biały i mosiężny kapselek i robisz to samo z drugim obwodem potem trzecim . i na koniec odkręcasz wszystko . odkręcasz zawory koło schodów . włączasz pompę . odpowietrzasz pompę . i czekasz aż zagrzeje . jeżeli w każdym obwodzie leciała woda zagrzeje na bank . a i jeszcze zdejmij głowice rtl na czas próby .

WAŻNE !!!!!!!!rozdzielacz nie musi być powyżej poziomu podłogi . tylko musimy mieć możliwość go odpowietrzyć . a w tej chwili ty jej nie masz . powodzenia i powiedz jaki efekt końcowy . ja podłogówkę zawsze tak odpowietrzam i nigdy niema problemu z przepływem . przy okazji oczywiście dokonujesz płukania obwodów . powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według mnie to na chwile całkiem bym wyrzucił RTL-a ustawił na kotle 45*C I SPRAWDZIŁ JAK TO SZYBKO SIĘ ZAGRZEJE , wtedy można coś powiedzieć na temat , ale tomekb podaje ci według mnie najlepsze rozwiązanie i nie będziesz miał tylu problemów w przyszłości _ koszty mogą się szybciej zwrócić w paliwie :rolleyes:

 

co Wy na to koledzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam , najlepiej by było , ale można zaryzykować i zostawić w tym miejscu co masz ewentualnie w razie częstego zapowietrzania się podłogi można zastosować seperator powietrza .

Witam ponownie po przeczytaniu wszystkich postów szczególnie mironw i tomekb zrobiłem to tak :

1. Zbudowałem taki układ

2. Przeniosłem całość powyżej podłogi

Grzeje jak cholera tyle, że za wyjątkiem obwodu nr 2 którego nie mogę za cholerę odpowietrzyć, wężem nie mogę bo nie mam gdzie go podłączyć

post-36373-0-11542000-1327834969_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A jak przelałeś te pętle?

zamiast kolanka daj trójnik i taki zaworek spustowy jak na zasilaniu , zamknij zawory z instalacji C.O i do belki zasilającej podłącz wode z sieci a ,do powrotu podłącz węża i do kanalizacji pożądnie przelej ją - tylko węża z dolnej belki poprowadż tak abo był wyżej od podłogi i belki zasilania taki syfon .Itak każdy po kolei(niedziałający , tylko pozostałe zamknij - zasilanie i powrót

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.