Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe Nie Grzeje, Grzejniki Ciepłe !


Cyprian

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Niedawno sprowadziłem się do domu gdzie C.O jest realizowane przez piec na paliwo stało (ekogroszek) - HEF EKOPLUS 25KW, powierzchnia do ogrzania to połowa domu czyli ok. 50-70mkw.

C.W.U jest realizowana przez tenże piec + bojler ok 120L.

W tej połówce domu są 2 grzejniki, w tym jeden w pomieszczeniu bez ogrzewania podłogowego.

 

Jestem kompletnie zielony jeżeli chodzi o "nazewnictwo" konkretnych elementów układu C.O.

 

Te 2 grzejniki które są zasilane z tego samego rozdzielacza (takie 2 belki mosiężne) w skrzynce grzeją perfekcyjnie. Do tego samego układu podłączone jest ogrzewanie podłogowe (korytarz + kuchnia i łazienka). Wspomagane pompą (która jest w piwnicy razem z kotłownią). Teraz mój problem - pompa od ogrzewania podłogowego śmiga na 3cim biegu (najszybszym), temperatura na zasilaniu podłogi to 40-45*C, ale powrót od niej jest kompletnie zimny... podobnie jak sama podłoga. Ona nawet nie jest letnia, jak się dotknie ręką to jest lodowata !

Nic nie daje zakręcenie grzejników, wtedy po dotknięciu ręką tych "belek" w rozdzielaczu one są ledwo letnie, na oko może ze 28-32*C.

Podejrzewam że ogrzewanie podłogowe może być zapowietrzone, bo w układzie jest jakiś płyn który pieni się niesamowicie i wytwarza się taka biała piana. A kiedy zleje się go trochę np. z kaloryferów to po odstaniu widać w nim pełno pęcherzyków powietrza.

 

Obecnie wszystkie pompy ustawiłem na najwyższy bieg żeby jakoś wypchnąć może to powietrze z układu. Ciśnienie na manometrze wskazuje jakieś 1.4-1.5Bara. Brak jest odpowietrzników manualnych (tylko standardowe na grzejnikach "na śrubkę"), są tylko 2 automaty na tych belkach rozdzielacza i 1 na wyjściu z kotła pieca. Mam też naczynie przeponowe w piwnicy.

 

Jeśli to nie wystarczy to zrobię zdjęcia i grzecznie poproszę o pomoc... bo mnie już ręce opadają.

 

Jak to odpowietrzyć jeśli są tylko odpowietrzniki automatyczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem kompletnie zielony jeżeli chodzi o "nazewnictwo" konkretnych elementów układu C.O.

Witam,

Nie bądź taki skromny, nazewnictwo wzorowe ;)

Zrób trochę zdjęć rozdzielacza, pompy i co uważasz.

Jeśli chcesz odpowietrzyć podłogówkę, to najlepiej zamknij inne obwody a włącz tylko pompę podłogówki na maxa.

Jak upuszczasz płyn to niedobrze, będzie za mało. To ciśnienie to jakie ma być? (powinno być naniesione na zbiorniku jego ciśnienie, a w zimnej instalacji o 0,2 bar większe).

Najpierw uzupełnic ciśnienie a potem odpowietrzać.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za szybką odpowiedź. Zdjęcia wrzucę za chwilkę. Co do zbiornika, nie ma na nim żadnej informacji o ciśnieniu, dlatego "strzelam" że będzie to ok 1.5Bara. Na manometrze mam taką czerwoną strzałkę "narysowaną" przy 2 barach, ale mam pewne wątpliwości czy nie jest to aby maxymalne ciśnienie, bo na zaworze bezpieczeństwa widnieje informacja że od 2.4bara przepuszcza i tak rzeczywiście jest. Bo pozwoliłem sobie to sprawdzić ;-) U góry ma taką jakby nakrętkę plastikową (sprężynową) że można szybko upuścić ciśnienie. Dorzucę fotki i może coś podpowiecie... :)

 

To zdjęcie "schematyczne" całej maszynowni przy piecu.

post-36324-0-31198500-1322933597_thumb.jpg

Zadana temperatura na kotle

post-36324-0-32611800-1322933625_thumb.jpg

Termometr na wyjściu i powrocie (tak przypuszczam, lub po zmieszaniu)

post-36324-0-42822900-1322933650_thumb.jpg

Pompa tłocząca powrót do pieca

post-36324-0-88109500-1322933671_thumb.jpg

Pompa już na "wyjściu" na podłogę z termometrem, po prawej powrót - całkiem zimny, no może ma te 18-20*C. Akurat teraz pommpa na 1-szym biegu.

post-36324-0-88249200-1322933702_thumb.jpg

Rozdzielacz (z tymi "belkami") na dole chyba powrotny bo nieznacznie chłodniejszy.

post-36324-0-93453400-1322933729_thumb.jpg

 

 

I na tym moja wiedza się kończy, co z czym, jak i do czego ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego że dotyczą drugiej części domu która nie jest w ogóle używana od bardzo długiego czasu. Po za tym tam jest jedynie "przenośne" ogrzewanie.

Przed chwilą pomacałem sobie podłogę w całym mieszkaniu... generalnie jest tak że grzeją tylko najbliże 2 -3 płytki przy tym rozdzielaczu oraz pod przeciwległą ścianą. (w odległości do 50cm od rozdzielacza). Kiedy podłoga powinna się szybciej nagrzać - na 3cim biegu pompy czy na 1-szym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa już na "wyjściu" na podłogę z termometrem, po prawej powrót - całkiem zimny, no może ma te 18-20*C. Akurat teraz pommpa na 1-szym biegu.

Trochę niestandardowo wykonane.

Jak to jest połączone od rozdzielacza do pompy/podłóg i z powrotem?

Jakie tam są po drodze urządzenia?

Może da się to namalować lub zdjęcia wszystkiego co po drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd, teraz się przypatrzyłem, te rurki które są pod sufitem trafiają bezpośrednio do rozdzielacza piętro wyżej (na parterze). I to jest główna "żyła" którą idzie zasilanie już na pośrednie obiegi. Więc skąd ta temperatura 40*C skoro sam rozdzielacz w tej chwili aż parzy ? Chyba że jest to po zmieszaniu już z powrotem ale sam powrót też jest tak gorący że go się nie da dotknąć, a podłoga zimna jak kamień...

 

Dodatkowe 3 zdjęcia

post-36324-0-90162700-1322941056_thumb.jpg

post-36324-0-22172200-1322941093_thumb.jpg

post-36324-0-75478100-1322941109_thumb.jpg

Ponad pompą i na "skrzyżowaniu" z powrotem jest taki dziwny "elektro zawór" albo zawór termiczny... cholera wie jak to nazwac i do czego to służy.... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad pompą i na "skrzyżowaniu" z powrotem jest taki dziwny "elektro zawór" albo zawór termiczny... cholera wie jak to nazwac i do czego to służy.... ?

To jest ok, to zawór mieszający termostatyczny - on puszcza na podłogi ustawioną pokrętłem temperaturę.

No i teraz to co poniżej termometru i pompy to zasilanie wszystkich podłogówek, a rura obok to powrót tychże.

Tam powinien być za ścianą rozdzielacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd, teraz się przypatrzyłem, te rurki które są pod sufitem trafiają bezpośrednio do rozdzielacza piętro wyżej (na parterze). I to jest główna "żyła" którą idzie zasilanie już na pośrednie obiegi. Więc skąd ta temperatura 40*C skoro sam rozdzielacz w tej chwili aż parzy ? Chyba że jest to po zmieszaniu już z powrotem ale sam powrót też jest tak gorący że go się nie da dotknąć, a podłoga zimna jak kamień...

 

Dodatkowe 3 zdjęcia

post-36324-0-90162700-1322941056_thumb.jpg

post-36324-0-22172200-1322941093_thumb.jpg

post-36324-0-75478100-1322941109_thumb.jpg

Ponad pompą i na "skrzyżowaniu" z powrotem jest taki dziwny "elektro zawór" albo zawór termiczny... cholera wie jak to nazwac i do czego to służy.... ?

Właśnie wróciłem z tej drugiej części domu - okazało się że tam jest jeszcze jeden rozdzielacz za skrzynką w ścianie który był na "dopływie" całkiem zakręcony, w ogóle to posiada 5 wyjść z czego 3 były zakręcone od góry na belce takimi "iglicami" a 2 pierwsze pozostawione odkręcone.

Jak odkręciłem główny dopływ do tego rozdzielacza to okazało się że woda ruszyła z impetem, aż szumiała i teraz w mojej części rura powrotna od ogrzewania podłogowego robi się ciepła ! :)

Strasznie pogmatwana jest tutaj ta instalacja... 0 jakichkolwiek opisów... :)

Dam znać za jakieś 3-4h czy jest cieplejsza gleba.

Kolego Vernal wpadliśmy na to samo w tym samym momencie, kiedy Ty pisałeś wiadomość ja właśnie to odkręcałem za ścianą. :) Jeszcze raz dzięki serdeczne za pomoc. Czyli jeżeli dobrze rozumuję, pompa nabijała ciepłą wodę tylko do pewnego miejsca i dalej już nic nie mogła zrobić bo był jakby "zablokowany" powrót i nie mogła się rozgrzać?

 

Stan na godzinę 21:27 - temperatura na termometrze od podłogówki spadła z 45 do 29*C dowód na to że obwód zaczyna żyć i teraz ta zimna woda wraca żeby się ogrzać.

Edytowane przez Cyprian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zamykając wątek, minęły ponad 3 dni od mojej walki z ogrzewaniem. Temperatura w domu ok. 22-23*C, temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym 41-42*C. Grzejnik w sypialni baaardzo ciepły, na piecu mam różnie, jak zimno to 58 jak cieplej to 55*C. Czuję się spełniony, zupełnie jak na tej reklamie Leroy Merlin :D

 

PS. Dowiedziałem się że w łazience też mam ogrzewanie podłogowe :o Wcześniej podłoga była kompletnie zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.