Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Żywiec Kdo Plus I Kdo-U


gemini23

Rekomendowane odpowiedzi

witam czy ktoś użytkuje kotły Żywca kdo plus lub kdo-u nie mogę nic znaleźć na temat tych kotłow trochę są chwalone na tym forum ale nic konkretnego nie mogę znaleźć (to co znalałem to raczej negatywne opinie)może ktoś użytkuje i może powiedzieć jak się sprawują jak ze stałopalnością odnośnie serwisu to odpisali mi raz ale na drugie pytanie już milczą porównując z innymi producentami barak mi jest też możliwości pobrania ze strony instrukcji PDF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam czy ktoś użytkuje kotły Żywca kdo plus lub kdo-u nie mogę nic znaleźć na temat tych kotłow trochę są chwalone na tym forum ale nic konkretnego nie mogę znaleźć (to co znalałem to raczej negatywne opinie)może ktoś użytkuje i może powiedzieć jak się sprawują jak ze stałopalnością odnośnie serwisu to odpisali mi raz ale na drugie pytanie już milczą porównując z innymi producentami barak mi jest też możliwości pobrania ze strony instrukcji PDF

Witam!

Posiadam kocioł Żywiec KDO-U (RW) 17 Kw. Ogrzewam nim dom ok.160m2 dobrze ocieplony,na 80 m2 podłogówka+ grzejniki i zasobnim 80 l . Jak na razie nie narzekam na ten kocioł ,przy tych temperaturach co są teraz to stałopalność ok.8-11 godz. oczywiście węglem. Jednym minusem w moim kotle jest troszkę duże zasmolenie w komorze załadowczej, ale słyszałem że w dolniakach to jest normalne. Być może jeszcze nie umiem palić w tym kotle bo użytkuję go od września tego roku. Palę na miarkowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm wydaje mi się że trochę kiepsko z ta stałopalnością przy tych temperaturach teraz powinno być dłużej tym bardziej że masz dom ocieplony więc piec powinien pracować z mniejszą mocą a co do smolenia to może za niską temperaturą grzejesz ???? a palisz w systemie ciągłym ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. w domu utrzymuję w granicach 22 stop. na grzejnikach głowice, podłogówka RTL. Po nocy temp. wewnątrz utrzymuje się w tych samych granicach ,gdyż trzyma wylewka nagrzana z podłogówki. Podłogówkę mam zalaną ok. 8-9 cm wylewki tak więc kumuluje troszkę ciepła. Przy paleniu drewnem stałopalność ok . 3-4 godz. Właśnie przy paleniu drewnem występuje większe smolenie jak są już przymknięte głowice i zamyka się miarkownik .Drewno mam sezonowane długo ok. 6-7 lat, to na pewno jest suche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no na innych forach jak byś poczytał to też byś znalazł że w dolniakach właśnie tak jest z tym smoleniem przy drewnie ,wydaje mi się że masz trochę za duży piec przewymiarowany temu nie możesz palić 24 na dobę bo byś miał saunę w domu no ale teraz musisz sobie radzić w sumie przy tych temperaturach musisz się męczyć ale jak będzie większy minus to przypuszczam że z kolei będziesz miał większy komfort użytkowania ze względu na przewymiarowanie stałopalność no i palenie 24 na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniąc do fabryki Żywca konsultant i tak doradzał mi kocioł 22Kw. Czytając troszkę na forum zdecydowałem się na17Kw bo mniejszych nie ma z tej serii. Ogólnie chciałem zakupić Zębca 15Kw ale pisałem na stronę Zębca i nikt mi nie odpowiedział na zapytanie, a maja na stronie piękną reklamę o szybkim doradztwie. Teraz troszkę żałuję że nie kupiłem Zębca bo ten Żywiec to nie jest do końca kocioł dolnego spalania. Brak mu w drzwiczkach zasypowych otworów do podania PW i być może jest to też przyczyną tego smolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i bądź tu mądry z doborem kotła :) no ten zębiec dość ciekawie wygląda ale nie wiem czy tam smolenie z drewna też nie występuje a co do mocy to tak właśnie doradzają :( ja w sumie potrzebuje mniejszy kocioł a w tym przedziale mocy to raczej są Żywce ale właśnie mało opini jest na ich temat no i strona nie jest też najlepiej zrobiona w porównaniu do innych brak możliwości pobrania instrukcji kotła w pdf itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest opinia na forum że niby jak ktoś nie pisze nic o danym kotle to jest on dobry, (albo daje sobie radę sam ze swoim kotłem lub nie zna tego forum) :rolleyes: Jak zamierzasz palić w większości drzewem to na pewno Zębiec 15 jest za mały i ma mały otwór w drzwiczkach zasypowy co przy paleniu drzewem jest ważne, chyba że będziesz ciąć metrówkę na pięć części. W Żywcu większym plusem są większe drzwiczki. Więcej jest też porad na forum od użytkowników Zębca i można wymienić się doświadczeniami . Ważny jest też ciąg kominowy. U mnie jest komin fi 150 i mój Żywiec jakoś daje radę .Nie wiem jak to jest przy Zębcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żywiec to nie jest do końca kocioł dolnego spalania. Brak mu w drzwiczkach zasypowych otworów do podania PW i być może jest to też przyczyną tego smolenia.

Po zamknięciu szczeliny (klapki) kocioł KDO-U(RW) jest kotłem dolnego spalania.

Po otwarciu szczeliny (klapki) jest kotłem górnego spalania, ale brak otworów dla powietrza wtórnego w drzwiach zasypowych uniemożliwia palenie od góry.

Masz link do przekroju kotła. Na przekroju szczelina (klapka) jest otwarta czyli masz kocioł górnego spalania.

http://www.kotly-zyw.../kociol/169/171

 

Kotły dolnego spalania nie powinny mieć żadnych otworów dla powietrza w drzwiach zasypowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapka po zamknięciu w KDO-U nie zamyka się szczelnie, dookoła niej są szczeliny od ok.4mm - do 1cm.

Tak duże szczeliny traktuję jako błąd wykonania. Mniejsze szczeliny po pewnym czasie użytkowania same sie doszczelnią.

 

 

To czyli Twoim zdaniem w Zębcu KWKD otwory w drzwiczkach zasypowych są zbędne przy dolnym paleniu ?

1. Są nie potrzebne jeżeli klapka jest w pozycji zamkniętej, czyli mamy kocioł dolnego spalania.

2. Są potrzebne jeżeli klapka jest w pozycji otwartej, czyli mamy kocioł górnego spalania i palimy w nim od góry.

3. Są nie potrzebne jeżeli klapka jest w pozycji otwartej, czyli mamy kocioł górnego spalania i palimy w nim od dołu.

Edytowane przez emus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Są nie potrzebne jeżeli klapka jest w pozycji zamkniętej, czyli mamy kocioł dolnego spalania.

Czy przypadkiem nie jest tak, ze w komorze zasypowej sa kanaly, ktore doprowadzaja powietrze wtorne do palnika, a iIosc tego powietrza reguluje sie wlasnie poprzez otwory w drzwiczkach zasypowych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój KDO_U(RW) ich nie posiada i nie mogę się osobiście o tym przekonać :(

Jeżeli masz dmuchawę to możesz się przekonać.

Uchyl troszeczkę drzwi zasypowe i załącz dmuchawę.

 

Powietrze wtórne do kotłów dolnego spalania powinno być doprowadzane w innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze myślę ale powietrze wtórne podnosi sprawność urządzenia i nie koniecznie spowoduje to że drewno nie będzie smoliło gdzieś na forum czytałem i pisali (tyczyło się to podgrzewania wody latem) bo im na drewnie smoliło i doszli do wniosku że drewno trzeba spalić gwałtownie dużo powietrza ,sądze że drewno potrzebuje wysokiej temperatury do dobrego spalania np. kominek dgp po porządnym rozpaleniu na otwartym dopływie na max nie zdymia szyby ale poprzymykany dopływ powietrza(a jest tam powietrze wtórne) zaczyna zarastać szyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że w kotle dolnym z dmuchawą otwory w drzwiach zaladunkowych są niedopuszczalne, ale z miarkownikiem są potrzebne , jest to powietrze tzw.wtórne. a dobre kotly posiadają jeszcze dodatkowo 3- cie powietrze dopalające z boków kotła lub jak w viadrusie z tyłu i przodu kotła Kolego.Emus ,tu się chyba pomyliłeś .pozdrawiam

Edytowane przez Mikesz62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emus ,tu się chyba pomyliłeś .pozdrawiam

Jeżeli 3-cie powietrze służy do dopalania to powietrze wtórne do czego jest potrzebne?

Dla mnie powietrze wtórne = powietrze do dopalania.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może to taki bardziej gadżet niż coś pożytecznego :) myślę że powietrze wtórne jest wystarczając producenci prześcigają się w innowacjach każdy chce czymś przyciagąć klienta a takie fora to weryfikują :) jak tak sie temat rozwinął to może doradzicie coś w mocach 8-12kW dolnego spalania czy znacie coś lepszego od żywca kdo-u czy kdo plus wiem że kwkd jest dobry ale 15kW boli :)o żywcach mało opini jest :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Może wtrącę coś od siebie. Mniejsza o to jak się to powietrze nazywa (pierwotne, czy wtórne) ważne, że w dolniakach można a czasami wręcz konieczne jest podawanie powietrza nad warstwę paliwa. Niektórzy producenci kotłów umożliwiają to przez regulowane otwory w dzrzwiczkach zasypowych (np. zębiec KWKD, czy Viadrus U-24), chyba nikt nie wątpi, że to dolniaki. Są też producenci , którzy powietrze to wprowadzaja ponad warstwę paliwa w inny sposób ( oddzielny kanał z własną regulacją) np. Irleh, czy jego protoplasta FEX, tu też chyba nie ma wątpliwości, że to dolniaki. Nawet w kotłach zgazowujących tylko drewno, bez typowego rusztu, powietrze jest podawane nie na samym dole komory załadowczej a mniej więcej w połowie jej wysokości. Funkcje tego powietrza są różne dla różnych paliw i różnych kotłów. Przede wszystkim umożliwia ono lepsze oddymienie komory załadowczej a więc mniejsze smolenie ( tutaj najlepszym przykładem może być jeden z modeli Dakona w wersji do drewna), gdzie w drzwiczkach załadunkowych jest klapka regulowana miarkownikiem. Inne zadanie tego powietrza to utrzymanie odpowiedniej grubości warstwy żaru na ruszcie lub wręcz umozliwienie spalenia niezbyt suchego drewna. Źródłem sukcesu jest takie ustawienie ilości tego powietrza, żeby nie rozpaliło całego wkładu paliwa w jednakowym stopniu, najintensywniej musi palić sie oczywiście przy samym wlocie do palnika (czy tez pod przegrodą). Dużo zależy oczywiście od tego jakim kominem dysponujemy, przy słabym ciągu może się niestety okazać, że przez takie otwory do kotłowni wydobywa sie dym i musimy je zamknąć. Mówienie jednak, że w dolniakach nie powinno być żadnych otworów w drzwiczkach zasypowych a tym samym nad warstwą paliwa, jest nieporozumieniem, delikatnie to ujmując.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówienie jednak, że w dolniakach nie powinno być żadnych otworów w drzwiczkach zasypowych a tym samym nad warstwą paliwa, jest nieporozumieniem, delikatnie to ujmując.

Pod tego rodzaju stwierdzeniem mogę podpisać się obiema rękami, tylko od razu zadaję następujące pytania:

1. Kiedy je otwierać ?

2. Na jak długo je otwierać?

 

 

Teraz napiszę odpowiedzi na te pytania, ale tylko dla osób palących w kotłach dolnych węglem i będących zwolennikami regulacji temperatury za pomocą sterowników (regulatorów) i dmuchaw.

 

ad. 1. Czasami w komorze zasypowej z różnych przyczyn węgiel zawiesza się i nie spada na żar. Skutkiem tego jest znaczny spadek temperatury wody. Wtenczas należy zatrzymać dmuchawę i otworzyć otwory np. drzwi zasypowe. Powietrze rozpali węgiel w komorze i węgiel spadnie na żar.

ad. 2. Jak węgiel spadnie na żar, nastąpi szybki wzrost temperatury wody i można ponownie przejść na sterownie temperaturą za pomocą sterownika (regulatora) i dmuchawy.

 

Tylko jak to w rzeczywistości zrealizować przy pomocy urządzeń (sterownika w wersji specjalnej, drugiej dmuchawy zamontowanej w drzwiach zasypowych itp)? Potrzebny byłby kolega który jest bardzo dobrym elektronikiem do wykonania takiego sterownika i jego oprogramowania. Ręcznie mam to opanowane. Szkoda mi czasu i nie czekam aż węgiel sam spadnie tylko popycham go w dół rurką.

 

Podstawowe założenia do takiego sterownika:

1. Płynne sterowanie obrotami dmuchawy I.

2. Załączenie dmuchawy II przy spadku temperatury w zakresie np. 5 - 15 stopni, z jednoczesnym wyłączeniem dmuchawy I. Opóźnienie załączenia dmuchawy II 10 - 60 s po wyłączeniu dmuchawy I.

3. Wyłączenie dmuchawy II po szybkim wzroście temperatury np.1 - 10 stopni/min i załączenie dmuchawy I. Opóźnienie załączenia dmuchawy I 10 - 60 s po wyłączeniu dmuchawy II.

 

Wcześniej pisałem, że te otwory nie są potrzebne zapominałem dodać że dla przeciętnego użytkownika kotła na węgiel sterowanego za pomocą sterownika (regulatora) i dmuchawy.

 

 

Ps. Temat rośnie tylko nie piszemy w nim o KDO-U.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.