Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Czterodrożny - Jak Najlepiej Ustawić?


darekb

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

Ponieważ zaczyna się okres grzewczy mam pytanie.Po ubiegłorocznych kłopotach mam sprawną instalację i proszę o poradę czy w sterowniku ecomax r2 powinna być włączona pogodówka na temp pieca i na mieszaczu czy tylko na jednym lub drugim wskaźniku i następne jak włączam ochronę powrotu w serwisowych to automatycznie wyłącza się pogodówka na mieszaczu  czy tak powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Bo zawór 4D albo pilnuje temperatury powrotu albo reguluje temperaturę obiegu CO. Jednocześnie dwóch tych spraw nie ogarnie. Dlatego lepszy rozwiązaniem jest zawór 3D z pompą do regulacji temperatury obiegu CO i pompa kotłowa do grzania powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja podłączę się do tematu i zadam swoje pytanie :)

 

Moja instalacja to: piec + zawór 4D + pompa CO + drugi obieg CWU + pompa. Odnośnie same zaworu to mały obieg mam na 5/4 (sam zawór też) i jak się zamyka lub ewentualnie tylko uchyli na 5% (minimalne otwarcie) to powrót nagrzewa się do zadanej temperatury jednak ten stan trwa tylko jak piec jest w trybie "Praca". Jak CO osiągnie zadaną temp. + powrót też to zawór otwiera się na 100% mimo że sterownik w domu nie woła o podgrzewanie. Grawitacyjnie grzejniki raczej nie grzeją. Używam też pogodówki.

 

Nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego mimo, że nie trzeba grzać pomieszczeń to zawór jest otwarty na 100% ?? I tak jest cały czas aż do momentu kiedy ruszy pompa CO i ochłodzi piec do trybu "praca" i wtedy dopiero zamyka się zawór a temp powrotu potrafi drastycznie spaść. :mellow:

 

Może za mało dałem temp na ochronę powrotu? I piec otwiera zawór żeby ochłodzić powrót?

Moje drugie obawy to czemu mimo ustawionej temp zaworu na 45 stopni (lub miej albo więcej - pogodówka sama zmienia) to i tak sterownik otwiera zawór na 100% i przekracza tą temp zadaną :( i nic z tym nie robi aż do momentu przejścia w tryb "praca".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol podałeś mi kiedyś tabelę ustawień pieca ale padł mi laptop i wszystko razem z nim jakbyś bywał na forum bo nie widzę teoich wpisów  to proszę podaj bo z forum ona też zniknęła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Koledzy, jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość.

 

Czy może mi ktoś wyjaśnić na co ma wpływ ustawienie temperatury zadanej zaworu czterodrogowego?? Jaka powinna być ustawiona optymalna temperatura zadana??

Wiem jak działa zawór czterodrogowy ale nie potrafię pojąć właśnie na co ma wpływ to ustawienie i jak optymalnie dobrać temperaturę zadaną zaworu?

 

Będę wdzięczny za wyjasnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D nie jest dobrym rozwiązaniem a gro producentów kotów z uporem maniaka "zmusza"użytkownika do jego stosowania pod grożba utraty gwarancji.Teoretycznie powinien puścić na instalację powiedzmy 65st a jednocznie chronić kocioł przed korozją niskotemperaturową zapewniajac temp.wody powrotnej minimum te 50st.Niestety nie pogodzi on jednocześnie obu tych funkcji czyli działa na zasadzie "rybki albo akwarium"Są skuteczniejsze sposoby ochrony kotła chociażby pompa kotłowa czy zawór temperaturowy VTC.No chyba że kolejna pompa na powrocie ale to już pójście w koszty

Edytowane przez odpowietrznik
Tego typu zdjęcia to nie na tym forum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy ktoś może odpowiedzieć co jest korzystniejsze w ustawieniach sterownika ecomaxr2 dłuższy czas pracy w uzyskaniu temp zadanej -widzę wpisy że tak bo opał dopala się dokładniej czy krótszy czas pracy bo nie niszczą się części np ślimak też są takie wpisy,poza ty jaki to ma wpływ na zużycie opału jaka wersja jest korzystniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.