Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Piecu Defro Optima Komfort Plus Ze Sterownikiem Pid


zduniu123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam kilka pytań ale najpierw opisze mój dom.

 

Ma piec Defro Optima Komfort Plus ze sterownikiem PID o mocy 2kw instalacja jest nowa nowe grzejniki układ w plastiku, powierzchnia domu 140 mkw plus bojler o pojemności 120 l mam jeszcze prowizorycznie zrobione ogrzewanie podłogowe budynek jest ocieplony w lufcie 6 cm styropianem i teraz na zewnątrz 5 cm dołożone ściany od środka cegła czerwona palona na zewnątrz suporeks instalacji jest podłączona tylko pompka do CO w łazienkach są grzejniki łazienkowe, komin ma długość blisko 9 m o wym 14x19.

 

To chyba tyle więc teraz pytania:

 

1) Jak palić w tym piecu??

2) Jakie robić ustawienia na drewnie, węglu oraz miale???

3) Dlaczego przechodzą mi przez komin sadze paląc przez komputer i komin się robi mokry???

4) Co teraz zrobić aby te sadze wypalić aby w domu nie śmierdziało??

5) Czy palenie przez komputer mogło spowodować to że wyszły sadze??

6) Na kominie mam założona nasada komina z kwasówki z podstawą czy w czymś on przeszkadza???

7) Po czym poznać że piec jest wypalony??? Bo już jestem głupi używam jakiegoś proszku do wypalania i nie wiem czy piec jest wypalony?

 

 

Na razie mam tylko tyle pytań.

Proszę tylko o wyjaśnienie mi tak jak dziecku w podstawówce bo to jest mój pierwszy piec i nigdy nie paliłem w piecu czyli ze wszystkimi wyjaśnieniami co i jak się robi.

 

Dziękuje bardzo i proszę o odpowiedź jak najszybciej bo nie długo będzie zima i zamarznę albo w sadzach będę mieszkał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Najlepiej od góry tzn. kładziesz węgiel/ miał na to papier i drewno suche i odpalasz. Inaczej będziesz miał kocioł i komin nie tylko w sadzy ale i smole tak jak ja miałem ,teraz to się poprawia.

2. Nie bardzo rozumie, bo jak palisz węglem to ustawiasz węgiel itd.

3. Może dlatego, że palisz mokrym opałem, albo od dołu/

4. Palić od góry i dawaj na żar obierki z ziemniaków, a jak masz czas to skrob kocioł jak jest nagrzany

5. CHYBA NIE

6 Też mam i jest ok

7 Jeżeli masz sadpal to wywal obierki z ziemniaków są lepsze i najważniejsza sprawa, pal w kotle na nastawionej temp. 60 st przynajmniej.

 

Jak będziesz palił od góry to nie ładuj od razu na max tylko tak z połowę i sam zobaczysz jak ci sie spala i jak się zachowuje piec czy sadze są czy zanikają. U mnie po kilku próbach od góry problem z sadzami prawie znikł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pal tak jak to opisał mój przedmówca a wszystko się ustabilizuje i nie będzie żadnej sadzy, nie bój się podnieść temp. zadanej - utrzymuj min. 60oC. Jeśli palisz węglem wybierasz na sterowniku węgiel i analogicznie do drewna i miału (nie ustawiasz żadnych przedmuchów). Ale nasuwa mi się pytanie co do mocy tego kotła, czy to aby 2kW a nie przypadkiem 20kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedzi ale może masz racje co do mocy pieca bo jak pisałem jestem pierwszakiem w tych sprawach.

 

A jeszcze mam kilka pytań:

 

1) Jak to mam zasypać węgiel później papier a później drzewo i jak ja to mam podpalić?? A węgla ile musi być??

2) A jak bym chciał palić samym drzewem to jak mam to ułożyć wszystko i ile oczywiście i jakie ilości??? Bo drzewa mam na składowane sporo:P

3) A na ile ustawić załączenie pompki CO??

4) A ile tych ziemniaków mam wsypać i w jakim momencie oczywiście??

5) A jak już podpale tak od góry to jak będę chciał dołożyć to co mam robić?? np. chciałbym węgla zasypać do oporu aby jak najdłużej trzymało.

 

To chyba na razie tyle jak na ten moment

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1

Ja robię to tak, że zasypuje na spód ok 8kg groszku i na to ok. 20kg miału, wrzucam kilka gazet na to drzewo na rozpałkę podpalam, czekam aż wszystko zacznie płonąć zamykam drzwiczki zasypowe i włączam dmuchawę.

Ad. 2

Drzewem nie palę bo jest zbyt krótką stałopalność, natomiast myślę, że równie dobrze będzie rozpalać tak jak miał i cyklicznie dokładać żeby nie wygasło.

Ad. 3

Obecnie start pompy CO mam ustawione na 37oC (zadana 62oC), a CWU ma 40oC (zadana 55oC).

Ad. 4

Nie ziemniaków a obierek z ziemniaków, wsypać kiedy już będzie się ładnie paliło a najlepiej na żar (u mnie się to sprawdza), a ile?? Ja wsypuje obierki z 5-6 dużych obranych ziemniaków.

Ad. 5.

Jeśli odpalisz od góry miał to czekasz aż cały zasyp się wypali i całą sytuację powtarzasz od nowa czyli czyścisz komorę załadowczą z popiołu, wsypujesz od nowa i rozpalasz. Jęśli chodzi o węgiel to powinieneś robić tak samo, natomiast inaczej jest z drewnem, wydaje mi się, że możesz dokładać do palącego się stosu, lecz tracisz na stałopalności.

U mnie na tej mieszance którą podałem przy obecnych temp zewn. wytrzymuje jakieś 24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Mam pytanie do kolegi

Obecnie start pompy CO mam ustawione na 37oC (zadana 62oC), a CWU ma 40oC (zadana 55oC).--------co to znaczy zadana 62 jak załącza się przy 37

Mam piec optima komfort plus 20kw i ogrzewam domek 100m2 dobrze ocieplony (styropian 15cm 0.31 przepuszczalnosci ciepła. dom z cegły ) i mam pytanie czy nie mam za duzego pieca???

Podczas normalnej pracy kotła to temperatura spalin w granicach 60stopni. Mam też problem bo nie wiem jak ustawić przedmuchy czy mają załączać się częściej czy nie jaka siła przedmuchu czemu te ustawienia sprzyjają????????a dmuchawa na piecu umnie to 20% czy to duzo???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadana 62oC to taka, którą piec osiągnie i utrzymuje przez cykl palenia się wsadu, natomiast jeśli chodzi o moc pieca to wydaje mi się, że trochę za duża. Ja przy ociepleniu ścian 10cm styro, poddasze nieocieplone, pow. ok. 100m2 mam piec 15kW. Przy piecu mam zamontowany sterownik Defro - RU zPID i nie ustawiam żadnych przemduchów itd, jedyną wartością to jest wybór opału węgiel, miał, drewno. Napisz jakie masz spalanie przy obecnych temp i czym palisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]mam zamontowany sterownik Defro - RU zPID i nie ustawiam żadnych przemduchów itd, jedyną wartością to jest wybór opału węgiel, miał, drewno.

Cześć, włączę się w wątek.

Mam Defro OKP25KWNL ( czytaj Optima Komfort Plus 25 kW Nowa Linia ;-) ) naturalnie ze sterownikiem Defro-RU - takim jak Twój.

 

Jeśli niczego nie ustawiałeś, to przedmuchy masz ustawione na wartości domyślne / ustawienia fanbryczne, czyli jak mnie pamięć nie myli:

- odstęp między przedmuchami = 2 minuty

- czas trwania przedmuchu = 8 sekund

- siła przedmuchu = 71 %

UWAGA! Te ustawienia w DEFRO-RU są wspólne dla wszystkich rodzajów paliwa, co w mojej ocenie nie jest najlepszym pomysłem.

 

Jeśli ustawisz temperaturę CO na 55oC (= temp zadana), a woda na zasilaniu zostanie nagrzana do 60oC (= temp zadana + 5oC), to nadmuch jest wyłączany a sterownik wychodzi z algorytmu regulującego nadmuch dla danego typu paliwa i przechodzi w podtrzymanie, czyli wykonuje przedmuchy według ustawień instalatora (kod 0...012).

Przy podanych wyżej ustawieniach fabrycznych 2 minuty po osiągnięciu temp zadanej + 5oC włączony zostanie wentylator, przy czym jego obroty nie przekroczą ustawionych 71%.

Po 8 sekundach od włączenia wentylatora (UWAGA nie po 8 sekundach od osiągnięcia zadanych obrotów / %ów) nastąpi wyłączenie wentylatora.

Następnie odmierzany jest kolejny odstęp (tu: 2 minuty).

Cykl powtarza się, tak długo, jak temperatura podawana na zasilanie instalacji CO jest w granicach od poziomu 2oC poniżej progu wejścia w podtrzymanie wzwyż.

Jeśli temperatura spanie poniżej tego progu, czyli w naszym przypadku do 57oC lub mniej, to sterownik znów wchodzi w tryb pracy według algorytmu dla danego typu paliwa (węgiel, miał, drewno).

 

Ja przećwiczyłem palenie w Defro OKP25KWNL:

P1- samym groszkiem (zakupiony w hipermarkecie, nie najtańszy, nie najdroższy, całkiem niezły)

P2- samym orzechem (spore przesiane bryły Piasta)

P3- samym miałem (żeby nie to że jest wilgotny to byłby miejscami podobny do mąki ;-) )

P4- groszkiem z orzechem

P5- groszkiem z miałem

P6- groszkiem z miałem i z orzechem

 

Najlepiej wychodziło P6 (warstwy groszku orzecha i miału) - łatwe rozpalanie, długi czas palenia, stabilna temperatura spalin 115o, ale problem w tym, że ja jesienią kupiłem spory zapas groszku bo planowałem palić tylko nim i było sensu kupować orzech i miał w takich ilościach, żeby zachować proporcje, bo opał zostałby mi na następny sezon grzewczy, a po co to ma wietrzeć?!

Po za tym przy orzechu strasznie się brudziło w kotłowni - pakowany w parciane worki, suchy, a więc po przerzuceniu worków na auto, z auta i do piwnicy w workach był piękny orzech oklejony odrobiną węglowej mąki... Koszmar.

Wilgotny miał jest 300 razy czystszy w użyciu (UWAGA - tak wilgotny, jak kupiony - nie nawilżam bardziej, choć zdaje się wielu to czyni).

 

Dwa miesiące temu przyglądałem się temu, co wydrukowano dla Defro w instrukcjach obsługi czy materiałach na temat kotłów DOKP i zastanawiałem się - jak to możliwe - palenie do 20h, podczas gdy przy pewnych wariantach składu zasypu ja miałem ledwie 8h na pełnym zasypie?

Teraz powiem - ok, czemu nie 20h, skoro ja - palacz laik który nie tak dawno na tym forum szukałem pomocy w związku ze strzelaniem w kominie, potrafilem sobie nie dość że w końcu wyeliminować to strzelanie w ogóle, ale jeszcze dobrać mieszankę tak, żeby czas od rozpoczęcia rozpalenia (wrzucenie zapałki) do wyłączenia pompy obiegowej (przy spadku temp do 38o wynosił 18-19 godzin.

 

Dobór ilości powietrza jest równie ważny jak skłądu zasypu - za mało powietrza, będzie problem z dopalaniem, przygasanie zasypu, potem strzelanie w kominie, wilgocenie komina itp itd. Z kolei za dużo powietrza, to niepotrzebne straty ciepła, a być może w skrajnym przypadku zagotowanie wody w wyniku źle ustawionych przedmuchów!

 

Jak Palić W Piecu Defro Optima Komfort Plus Ze Sterownikiem Pid

1. Nie niszczyć pieca - nie wycinać żadnych uszczelnień, nie wiercić żadnych dziur - tego typu rady zabić śmiechem, albo zignorować.

2. Nie wywalać pochopnie wentylatora i sterownika, zastępując je miarkownikiem.

3. Ustawić i wentylator, i sterownik, i regulację na czupuchu

3.1. Dociążyć klapkę odcinającą dopływ wdmuchiwanego powietrza tak, jak nakazuje producent sterownika.

3.2. Przy miale lub dużym udziale miału w zasypie - czupuch i przysłona wentylatora otwarte na maksa (ja zdejmuję przysłonę wentylatora całkiem!). Przy groszku i/lub grubszych sortymentach (bez miału)

- przymknąć czupuch i przysłonę na wlocie na wentylator - jak - ano dobrać doświadczalnie.

3.3. Jeśli piec wchodzi w tryb podtrzymania, to "dostroić" przedmuchy - menu instalatora, kod 0...012 - ostrożnie, żeby nie przegrzewać wody za mocno!!!

 

Aktualnie stosowany zasyp (za miarkę służy blach do pieczenmia ciasta - bardzo wdzięczne narzędzie :-) ):

- jedna czubata miarka groszku na ruszt

- potem czubata do bólu miarka mialu

- potem plaska miarka groszku

- na nią znów czubata miarka mialu,

- potem niepelna (mniej niz plaska) miarka groszku

- znów czubata miarka mialu

- niepelna miarka groszku

- czubata miarka mialu

W koncu zostaje miejsce na jedną warstwe groszku, która będzie siegala pod dolne otwory nawiewowe.

Na to "rusztowanie" z drewna, na samym dole wypełnione jedną kartką dzinnika polskiego, a w wewnetrznych partiach wyżej wypelnione drobnymi ręcznie ciosanymi na zapałkę drewienkami :-)

Gotowe.

Jedna zapałka na krawędź gazety, policzyć do 30tu włączyć rozpalanie, zamknąć drzwiczki i zapomieć do następnego dnia.

 

Jak ktoś ma suche drewno i ochotę, to po wypaleniu się takiego zasypu (czy raczej po zejściu temperatury wody do 38oC) można wrzucić takowe - tyle żeby

paliło się jeszcze za dwie, trzy godziny.

Potem sprzątanie pieca i palenie na nowo, tak można dobę załatwić.

 

Jeden problem zauważyłem w swoim egzemplarzu pieca przy zasypach z dużą ilością miału - wentylator pracuje na stosunkowo wysokich obrotach (co jest ok) ale po pewnym czasie dym zaczyna przebijać się przez uszczelnienie drzwiczek nad rusztem.

Póki co nie poprawiałem uszczelnienia - stosuję kształtkę z blachy, która robi za komin łączący przestrzeń za drzwiczkami z powierzchnią zasypu. Działa :-)

 

leszek

Edytowane przez lepi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

lepi mam pytanie , jeśli palę na sterowniku PID to dmuchawa przy rozpalaniu i wygaszaniu chodzi na 100% czy jest możliwość zmienić te ustawienie bo z tego co pamiętam to minimalna moc mozna ustawic i umnie jest 28% ale maksa nie moge zmienic..Posiadam OKP20kw i ogrzewam 120m2 podłogówka i grzejniki i zasyb orzechem II całego zasypu starcza na 22h. Czopucham mam otwartego zawsze na trugą pozycje prawie maks, czy to nie za dużo???Teraz pale bez PID pale drzewem i mam ustawioną pracę dmuchawy na 2% .pompka obiegowa na minimum przedmuchy na przerwa 15minut praca 9sekund moc 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a ja mam pytanie do uzytkownikow piecy z nadmuchem i sterownikami : producent (defro) pisze ze ta dmuchawa wdmuchuje powietrze wielopunktowo. czy ktos dysponuje takim rysunkiem ktoredy i pod jakim kątem jest to powietrze wdmuchiwane do pieca ?

 

tu cytat ze strony producenta : "Wielopunktowy sposób doprowadzania powietrza w strefę załadowanego paliwa zwiększa efektywność procesu spalania, został dodatkowo wzbogacony o komfortowe rozwiązanie czyszczenia dysz powietrznych."

 

czyli gdzies sa te dysze powietrzne ... az dziw bierze ze na stronie defro.pl ani slowa wiecej nie napisali

 

 

 

i drugie pytanko czy taki piecyk w razie czego mozna bez problemu przystosowac do pracy z miarkownikiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowisz o drzwiczkach zasypowych z otworami na powietrze wtorne?

Wydawalo mi sie ze wlasnie ten system dodatkowych dysz dmuchajacych w palenisko od gory bedzie idealnym substytutem powietrza wtornego i sprawdzi sie idealnie w spalaniu drewna bo gazy beda sie dopalac w komorze.Czy mozecie cos wiecej powiedziec o przydatnosci tego modelu pod drewno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 97d32d0472ebf5438606fb67e63d60b5.gif

 

Panowie proszę o radę jak uniknąć wybuchów w kominie paląc miałem w tym piecu??? Posiadam Defro drugi sezon grzewczy i jakieś 3 miesiące temu zaczęły się wybuchy w kominie po rozpaleniu pieca, czasami są tak silne że trzęsie się cały dom, w kilku miejscach mam przez to popękaną scianę. Czasami wybuch jest tak mocny, że wywala drzwiczki od wlotu do komina. POMOCY!! Jak mam palić zeby tego uniknąć??

 

Lumidi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowisz o drzwiczkach zasypowych z otworami na powietrze wtorne?

Wydawalo mi sie ze wlasnie ten system dodatkowych dysz dmuchajacych w palenisko od gory bedzie idealnym substytutem powietrza wtornego i sprawdzi sie idealnie w spalaniu drewna bo gazy beda sie dopalac w komorze.Czy mozecie cos wiecej powiedziec o przydatnosci tego modelu pod drewno?

Taki kocioł nie nadaje się do spalania samego drewna, zawalisz go smołą i komin też. Mówiłem o drzwiczkach popielnikowych na miarkownik, do dmuchawy nie dadzą Ci drzwiczek z rozetą bo jak bys się przytruł to są udupieni prawnie. Edytowane przez spidoman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palić od góry, dmuchawa na najniższe obroty, jak najmniej moczyć miał tylko tyle aby się nie pyliło, a najlepiej zrezygnować z miału, sprawdzić drożność komina.

 

 

Więc czym palić w tym piecu ??? W zeszłm sezonie grzewczym paliłam węglem i nie było tak ciepło i korzystnie jesli chodzi o cenę węgla a miału...

Edytowane przez Lumidi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.