Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zużycie Gazu


mandarynki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Kocioł jednofunkcyjny stojący Radan z zasobnikiem 150 litrów, dom 380 m2 docieplony, dół podłogówka (5 pomieszczeń), góra 10 kaloryferów plus podłogówka w łazience. Piec działa od 16 do 7 rano ze zużyciem gazu 15 m3 w tym czasie. To dużo, w normie, czy super mało? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mój kocioł jest kotłem atmosferycznym FNG FB 34kW z zasobnikiem ok 200l w lecie wychodzi gazu ok 3- 6m3/ dobę a w zimie przy - 20C ok 500m3/msc. Grzeję ok 300m2 + piwnica też ogrzewana.

W domu 21C a w piwnicy 16C, tylko grzejnik, Praca w cyklu automatycznym całą dobę, od +6C na zewnątrz ogrzewanie załącza się samoczynnie.

Metoda grzania jaką stosujesz jest przy kotle ze sterowaniem automatycznym niewłaściwa - każdego dnia musisz ogrzewać dom od 16 - 7 rano, po czym dom stygnie przez 9 godzin.

Ustaw automatykę kotła na lekkie obniżenie temp np 2 stopnie C w godzinach 7-16 i zobacz czy jest różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim 380m2 jest olbrzymią powierzchnią do ogrzania. Trudo powiedzieć coś o samym kotle i jego palniku czy zastosowanym sterowniku bo firma zrezygnowała z produkcji kotłów gazowych i właściwie żadna dokumentacja nie jest niedostępna. Podzielam zdanie Sambora i również uważam że powinieneś zmienić sposób grzania, jeżeli jest to funkcją sterownika lub termostatu stosować nocne obniżenie temperatury pomieszczeń i obniżenie temperatury gdy nie ma domowników . Warto by przyjrzeć się również samej instalacji i działaniu podłogowki i jej sterowaniu. Czy dużo gazu zużyłeś? Trudno jednoznacznie powiedzieć. W ostatnim okresie rozliczeniowym zużyłem 151 m3 w ciągu 64dni (co+cwu+kuchnia) ale właściwie nie było większych spadków temperatury . Przy twoich 15m3 na dobe wydaje się że mało ale u mnie niecałe 150m2, i porównując do zużycia na m2 zużywasz podobne ilości (u ciebie wynosi 0,0394m3/m2 u kol.SGO240 - 0,375 m3/m2 u mnie jest wartość podobna.)

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie nie ma znaczenia, czy kocioł chodzi cały czas 24h na czystej pogodówce, czy okresowo na termostacie, czy ręcznie wyłączany na czas nieobecności - zawsze wychodzi podobne zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.