Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Czy Bez-Co Się Bardziej Opłaca?


Adrian886

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kocioł Ferroli (zamknięta komora, 2 funkcyjny)+sterownik Salus. Moje rachunki za gaz były zbyt wysokie, znajomi doradzili by ze sterownika zrezygnować bo gdy oni mieli, rachunki były znacznie wyższe niż przy obecnym sterowaniu temperatura na samym kotle.

Sprzedawca twierdził że sterownik to oszczędność, bo lepiej jest gdy urzadzenie ma np 60*C, na sterowniku temperatura pokojowa 20*C bo przy częstszym uruchamianiu, szybszym nagrzaniu do odpowiedniej temperatury piec mniej spali.

Znajomy twierdzi że lepiej gdy kocioł pracuje cały czas, bo się nie wygasza, nie pracuje na wysokich obrotach by szybko sprawić ciepło swemu użytkownikowi.

 

I kto ma rację? A może mój pomysł: zosawić sterownik z 20*, na kotle max temp dać niska wartość by dobicie do właściwej temperatury pokojowej trwało bardzo długo?

 

Z góry dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby utrzymać średnią temperaturę w mieszkaniu na określonym poziomie, trzeba wydatkować określoną ilość energii.

Bez sterownika nie będzie możliwości sterowania temperaturą i kocioł będzie niedogrzewał lub przegrzewał mieszkanie.

No chyba, że użytkownik będzie cały czas kontrolował temperaturę w mieszkaniu i będzie sterował kotłem ręcznie, ale w praktyce to jest trudne bo trzeba cały czas przebywać w mieszkaniu i kontrolować kocioł.

Według mnie to nie ma sensu i dlatego ludzie wymyślili sterowniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I kto ma rację? A może mój pomysł: zosawić sterownik z 20*, na kotle max temp dać niska wartość by dobicie do właściwej temperatury pokojowej trwało bardzo długo?

 

Z góry dziękuję za pomoc!

 

Właśnie tak robiłem przez długie lata i uważam, że jest to lepsze rozwiązanie - nie trzeba za każdym razem rozgrzewać układu CO (nawet jeśli wody w nim jest mało) co chyba daje jakieś oszczędności no i jest lepszy komfort cieplny. Gdy temp. na zewnątrz spadały podnosiłem tez proporcjonalnie temp. wody w układzie CO i to się sprawdzało.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salus to programowalny termostat pomieszczenia. Sposób sterowania to wybór użytkownika, i trudno wskazać jakiś jeden najlepszy. Moim zdaniem zastosowanie termostatu jest dobrym rozwiązaniem, ustawiasz wymagane temperatury w porach dnia, obniżenie nocne i gdy nikogo nie ma w domu. Oczywiście układ może z powodzeniem działać bez termostatu pomieszczenia czyli ustawiasz jakąś temperaturę na kotle (w okresach przejściowych prawdopodobnie minimalna wystarczy) i w połączeniu z zaworami termostatycznymi na grzejnikach układ będzie dzialał. Jedno jest pewne układ z termostatem jest dla mieszkańców bardziej komfortowy, nie każdy ma ochotę pamiętać aby zmienić nastawy na grzejnikach wychodząc z domu, o czym termostat pamięta za nas. W każdym ze sposobów trzeba regulować temperaturą zasilania (automatyczny dobór jest tylko w sterownikach pogodowych). Wybór zależy od ciebie zawsze mozesz odlączyć termostat i spróbować innego sterowania, różnice możesz wychwycić Ty, bo porównania z innymi instalacjami nie mają sensu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.