Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z instalacją C.O i C.W.U - zapowietrzanie


MarekM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z zapowietrzaniem się instalacji CO/CWU. "Fachman" przerobił mi instalację CO/CWU z otwartej na mieszaną - układ grzejnikowy zamknięty połączony z układem otwartym CO/CWU (piec ATMOS) wymiennikiem płytowym.

Wyciął rury do zbiornika wyrównawczego na strychu i założył nowy baniak wyrównawczy (chyba 120 l) w piwnicy na dość niskiej wysokości ok. 1.80m. No i od ponad roku mam problemy z grzaniem ciepłej wody - układ CWU (udzielna pompa) notorycznie się zapowietrza, układ CO działa ale chyba też jest zapowietrzony (odgłosy przelewania i bomblowania, bardzo ciężko odpowietrzyć to wszystko). Nie wiem czy podniesienie tego zbiornika na ok. 2.00m coś da (piwnica ma ok 2.20- musiałbym zamówić spawany zbiornik w formie sześcianu a nie "bojlera") czy można wykorzystać zbiornik który pozostał na strychu (ok 20 - 30l). Do zbiornika 120 l idą dwie grube rury od pieca (plus jedna spustowa na zewnątrz budynku), a do starego zbiornika tylko dwie chyba calowe (przelewowa rura i spustowa chyba). W jaki najprostszy sposób poprawić tę instalację?? Z góry dziękuje za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Moim zdaniem problem zapowietrzania się instalacji nie leży po stronie zbiornika wyrównawczego. Nie wiem po co tylko taka pojemność tego zbiornika ?. Wystarczy 20 l. z zapasem 5 l na przelanie. Z tego co piszesz wnioskuję że układ ma jakiś błąd hydrauliczny. Może odpowietrzniki nie działają prawidłowo. Może pompa zapowietrza układ ( znam przypadek). Jeśli układ od strony kotła i od strony CO ( zamknięty i otwarty) wciąż się zapowietrzają to na pewno jest coś nie tak. Zrób fotografie układu zamieść na forum. Na pewno ktoś pomoże. Jeśli chodzi o zbiornik wyrównawczy to 120 l z pewnością za dużo. A wysokość jego umieszczenia musi być nieco wyższa od najwyższego punktu instalacji na układzie otwartym. Niejednokrotnie przewymiarowanie pompy może powodować że instalacja się zapowietrza. Jeszcze jedną przypadłością może być mała zdolność odbioru ciepłą przez wymiennik co powoduje że kocioł osiąga wysokie tem. a tym samym generuje powietrze ( powyżej 100 stopni) – wykluczam. Spróbuj przede wszystkim wszystko odpowietrzyć w pozycji pompy stop. A następnie uruchom układ z minimalną mocą pomp na wszystkich obiega i obserwuj. Nie znam się na układach mieszanych ale zaczął bym od takich prostych czynności. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kupiłem w Internecie nową pompę (ta na obiegu cwu faktycznie dziwnie nieraz burczy jakby się zacierała), we wtorek wymienię i zobaczę czy będę miał ciepłą wodę wreszcie... Z odpowietrzeniem układu przy wyłączonej pompie może być problem bo jedyny odpowietrznik całego układu znajduje się właśnie na obiegu cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.