Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie, Porady Dotyczace Sterownikado Zaworu Mieszającego


Gość sarzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko wtedy prawdopodobnie kociol bedzie dazyl stale do temp. Pokojowej. Na dole i spalanie bedzie duzo wieksze kurde mialo byc przyjemnie i wygodnie a na dole za zimno u gory super ok.

Poradz jeszcze czy taki bypass sie sprawdzi?

Edytowane przez sarzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki chcesz mieć efekt.

Bo z tego, co rozumiem, to ma być tak, że: na górze ma być zawsze ciepło ale nie za gorąco, na dole to samo.

No i z tego co powyżej napisałeś, to wynika, że te warunki mają być osiągnięte ale takim spalaniem kotła, jakby na dole było o 3-4C zimniej.

 

Tego nie osiągniesz żadnym sterownikiem ani nawet milionem bypassów.

 

Tak więc określ dokładnie: jak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mi chodzi o to by temp pokojowa nie zawsze byla czynnikiem nadrzednym tylko temp wyjsciowa z zaworu 4 czuli ustawiam 40 stopni i tak jest i tak ustawione to jest z krzywej grzewczej a temp nie decyduje o tym jaka tem bedzie za zaworem 4d ewentualnie niech termostat pokojowy powiadomi st431 o tym ze temp pokojowa jest ustalona i OBNIZY temp a nie wylacza pompe ( za duzy zlad wody mam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ewentualnie niech termostat pokojowy powiadomi st431 o tym ze temp pokojowa jest ustalona i OBNIZY temp a nie wylacza pompe ( za duzy zlad wody mam)

Przecież pisałem, że pompę można podpiąć do sterownika kotła a nie do sterownika mieszacza (w przypadku IB).

Wtedy pompa się nie wyłączy.

 

Ale mnie nie o to chodziło.

Pytałem się jaki masz problem z ogrzewaniem i jak sobie wyobrażasz EFEKT tego, co chcesz poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory rzeczywiscie dzisiaj przepiolem pompe pod kociol ale co do samego efektu to wyobrazam sobie go tak ze ustawiam krzywa w st431 na okreslona temp i wszedzie jest taka jest ze u gory glowice mi wylacza grzejniki a na dole bedzie ok po prostu tu kontroluje temp wody jaka ma byc a tu jak by ustawiam zaleznosc temp wody do temp. W pomieszczeniu.

Z zagotowaniem wody w malym obiegu chyba sobie dalem rady po prostu tak ustawilem zwierciadlo ze w pozycji w ktorej powinien byc zamkniety byl lekko otwarty wiec przesunalem chyba zakres regulacji jak by wiem ze jak teraz zawor bedzie otwarty w 100% to juz bedzie podmieszanie ale narazie to dziala zobacze nadluzsza mete dalem ogloszenie na allegro ze sprzedam trona tu tez dalem info do dzialu jak ktos chetny bedzie to ok byle starcsylo na st431 i przesylke a jak chetnego nie bedzie to tez ok dopracuje sobie ten sterownik.

 

A co do tego bypasu to mi chodzilo by zrobic tak zerura fi 28 bo taka znalazlem polaczyc powrot w malym obiegu z zasilaniem za zaworem w ta rure wstawic zawor termostatyczny z glowica termostatyczn z zew kapilara i reg. Do 70 stopni i ustawiona wlasnie na 70 w czasie jak w malym obiegu dojdzie do 70 stopni zawor powolutku sie otworzy i wypusci (pomoa zaciagnie) wode z malego obiegu i wten sposob maly obieg sie wychlodzi.Zadziala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory rzeczywiscie dzisiaj przepiolem pompe pod kociol ale co do samego efektu to wyobrazam sobie go tak ze ustawiam krzywa w st431 na okreslona temp i wszedzie jest taka jest ze u gory glowice mi wylacza grzejniki a na dole bedzie ok po prostu tu kontroluje temp wody jaka ma byc a tu jak by ustawiam zaleznosc temp wody do temp. W pomieszczeniu.

No to tak właśnie zrobi IB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

odnowie temat

chciałbym kupic sterownik zaworu 4d

jaki efekt chce osiagnac pompa chce sterować z sterownika na piecu

nie potrzebuje termometru pogodowego wystarczy mi sam pokojowy pale cyklicznie tzn ok 12h dziennie

chcicałbym aby sterownik mial ochrone powrotu i nie dochodzilo do gotowania wody w małym obiegu oarz aby po osiagnieci temp w domu sterownik nie zamykał całkowicie wody na grzejniki tylko zmniejszał jej temp. aha i zeby byl w miare tani tzn nie za 1000 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Niestety takie oczekiwania może spełnić tylko większość sterowników pogodowych .Sterowników pokojowych do regulacji siłownikiem zaworu mieszającego malo sie spotyka ale gdzieś tu na forum czytałem o takim niestety nie pamiętam nazwy i czy jest w stanie spełnic te oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to niech bedzie pogodowy tylko mam takie pytanko jak on bedzi miał ustawione krzywe grzewcze to jak na polu bedzie 0 stopni ja przyjme ze dla takiej tem puszcza na grzejniki np 35 stopni a nie pale ciagle czyli zapalm rano na polu jest to zero stopni w domu 18 stopni to tem 35 stopni bedzie mi dogrzewac dom do temp 21 jaka mnie interesuje bardzo długo a mi chodzi zeby było tak zapalm idzie maks na grzejniki (oczywiscie z ochroną powrotu) po osiagnieci temp w domu temp na grzejniki jest ograniczona do tych 35 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu właśnie jest problem jeśli nie pali się bez wygaszania.

Ochrona powrotu przy przepalaniu i początkowym puszczaniu max na kaloryfery jest raczej nieosiągalna w długim okresie po rozpaleniu.

Można tak podnieść krzywe aby w początkowej fazie więcej szlo na kaloryfery i zastosować dodatkowo jakiś tani termostat pokojowy.

W takim układzie z ustawionych krzywych będzie wynikało że np. na dom trzeba temperature wody 50 st a po osiągnięciu zadanej temperatury w domu pokojowy da sygnał do obniżenia i wtedy pogodowy obniży ją o zadaną ustawialną wartość np o 10 st czyli do 40 st.

Jednak strata kominowa w początkowej fazie ostrego palenia aż do nagrzania wychłodzonych pomieszczeń do żądanej wartości pochłania znaczną część opału i takie sterowanie jest mało uzasadnione w takim układzie regulacja zaworu ręcznie powinna wystarczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak tam twoja sytuacja finansowa, ale możesz pomyśleć nad siłownikiem wraz z regulatorem takie 2 w 1.

 

Wiem, że ESBE ma coś takiego w ofercie.

 

 

Pozdrawiam.

jak sie nie myle to koszt 2100 zl

 

Xawer

dleczego straty maj byc duze ja to tak widze ustawie ochrone porotu na 40 stopni i zawór na całośc sie nie otworzy bo na piecu bede mial zadane ok 60 stopni tylko pytanie czy za pomoca jakiegos sterownika jestem to w stanie wykonac ciekawym jestem jak jest u innych chyba nie wszyscy pala 24 na h

Edytowane przez mati82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście mam sterowanie bez ochrony powrotu (paląc bez wygaszania samo się realizuje) i nie znam dokładnie specyfiki takich sterowników ale wiem że jeśli masz włączoną ochrone powrotu to dla sterownika to jest priorytet i będzie najpierw realizowana czyli sterownik zamknie wodę na dom do momentu uzyskania zadanej na powrocie . W takim układzie jak chcesz mieć najpierw nagrzeje powrót następnie puści na dom powrót szybko zrobi się zimny i zamknie ponownie wodę na dom . W początkowej fazie palenia to będzie taka huśtawka. Na forum jest temat o sterowniku UNICONTROL MIX. . No i te 60st na kotle przy 40st powrotu aby to osiągnąć to nagrzanie pomieszczeń chwile potrwa tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.