Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie, Porady Dotyczace Sterownikado Zaworu Mieszającego


Gość sarzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czyli jest ok o to właśnie mi chodziło.W kotłach zasypowych dochodzi czasem do nadmiernego wzrostu temperatury ze względu na bezwładność kotła najczęściej w sytuacji takiej gdy zadziała obniżenie temperatury czyli w domu jest osiągnięta temperatura zadana i regulator siłownika realizuje funkcję obniżenia czyli skręca zawór o ustawioną wartość.(jeśli sterowanie jest tylko pogodowe zjawisko praktycznie nie występuje) Dla przykładu temperatura na dworze -5st regulator oblicza 50 st za zaworem (czyli tyle idzie na dom)ale po osiągnięciu w domu temperatury zadanej np. 22st regulator realizuje funkcję obniżenia i skręca zawór o zadaną wartość np 10 st i wtedy na dom idzie 40 st a co za tym idzie zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło a bezwładność kotła podnosi temperaturę w kotle.Po pewnym czasie to się stabilizuje i nawet jak zawór jest na obniżeniu to temperatura już nie wzrasta.Tak samo to wygląda jak jest obniżenie nocne i zawór je realizuje.Najczęściej dzieje się tak w okresach przejściowych jak jest jeszcze dosyć ciepło i jest małe zapotrzebowanie. Jak zima jest już w pełni zjawisko praktycznie nie występuje. Jeśli sterownik IB działa tak że biorąc dane z temperatury zewnętrznej i temperatury w pomieszczeniach nie dopuszcza do wzrostu temperatury w domu ponad zadaną i nie realizuje takiego radykalnego skręcenia zaworu to wzrostu temperatury kotła raczej nie będzie.

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi sie wydaje ze to zalezy duzo od typu kotła a zwłaszcza jego szczelności.

Ja mam Cichewicz Logica i kocioł jest mega szczelny wiec jak po prostu u mnie nie chodzi dmuchawa temp wzrośnie o 2-3 do 10 stopni maksymalnie jak dmuchawa chodziła na max dłuzej i koniec potem spada.

Jesli dmuchawa chodzi minimalnie to te 2-3 stopnie wzrosniei ze wzgledu na wyłączenie dmychawy kocioł predzej wygasnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompę Co i pompę Cwu .Pompa Cwu wyłącza się po osiągnięciu w bojlerze zadanej temperatury i jeśli jest tak , że pompa Cwu stoi czyli woda w bojlerze ma osiągniętą zadaną wartość i sterownik przymknie mi zawór to mimo szczelnego kotła temperatura w ciepłe dni wzrasta czasem nawet o 20 st jeśli w kotle jest spora ilość rozgrzanego wsadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na to jest bardzo prosta i dosadna:

Wolę zagotować kocioł (jemu niewiele sie stanie) niż zniszczyć: instalację oraz pompy (te zniszczenia są nieodwracalne).

Instalacja ma być tak zrobiona, żeby kocioł obronił się bez żadnych zaworów itd.

 

 

 

Gdy sterownik nie dopuści do zagotowania kotła to tym samym w obieg CO nie pójdzie wrzątek ani para, nie ma mowy o szkodach czy zniszczeniach.

To jest funkcja ochronna całego układu o czym dalej już bardziej szczegółowo pisze kolega Xawer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy sterownik nie dopuści do zagotowania kotła to tym samym w obieg CO nie pójdzie wrzątek ani para, nie ma mowy o szkodach czy zniszczeniach.

To jest funkcja ochronna całego układu o czym dalej już bardziej szczegółowo pisze kolega Xawer.

Przyjmujesz nieprawdziwe założenie, że sterownik potrafi ochronić kocioł przed zagotowaniem.

Gdyby tak było, to niepotrzebne byłyby zabezpieczenia rygorystycznie wymagane przez normy (układy przelewowe oraz schładzające).

To tylko bajer, który czasem potrafi zadziałać.

 

Osobiście uważam, że sterownik powinien mieć ochronę tego typu, jednak z jej skutecznością nie wiążę większych nadziei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

U mnie to działa tak :

- na sterowniku pogodowym ustawiona max temperatura kotła 80 st

-na sterowniku pogodowym ustawiona max temp. wody jaka może być za zaworem 4d max 70 st

- na sterowniku kotła awaryjne włączanie pomp po przekroczeniu max temp. kotła 85 st .

Jesli w takie ciepłe dni jak teraz pogodowy przymknie zawor i temperatura kotła jego bezwładnościa wzrośnie do 80 st sterownik pogodowy zaczyna otwierać zawór .Przy 85 st sterownik kotła załączy wszystkie pompy (u mnie Co i Cwu) .Różnica tych 5 st daje czas aby zawór otworzył sie tak do połowy zanim załączą się pompy.Mam bajpas z zaworem różnicowym i często sama grawitacja schłodzii kocioł zanim temperatura wzrosnie do 85 st i załączą się pompy. Pewnie że mam przewidziane normami zabezpieczenia ale tak jest chyba lepiej niż gotować wodę w kote i wypuszczac z niego parę czy zeby buzowało w naczyniu przelewowym. Być może gdybym pootwierał drzwi kotła i palił na max to wodę mimo to bym zagotował ale przy zamkniętym kotle i wyłączonej dmuchawie jest to raczej niemozliwe.

Tego typu zabezpieczenie nie zwalnia od prawidłowego wykonania instalacji bo np. brak prądu powoduje że to nie zadziała.

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec podlaczylem tego trona i trzrba przyznac ze dziala ale rzeczywiscie kolega xawer mial racje w zasadzie nie ma ochrony malego obiegu przed zagotowaniem wody.

O ile problem dla producenta byl by blachy do wyeliminowania bo jest jeszcze wolne miejsce w sterowniku na czujnik ktory mozna by umiescici na porocie na malym obiegu i w razie ustWionej wysokiej temp zawor powolutku by sie otwieral az do czasu wypuszczenia nadmiaru ciepla z malego obiegu i w zasadze to proste powinno byc a uwazam ze kazde zabezpieczenie jest potrzebne by nie narobic sobie kuku wiadomo elektronika na poczatek a potem ewentualnie mechaniczne zabezpieczenia dzialajace beznapieciowo.

Tylko czy prodeucentowi by sie chcialo cos takiego zrobic podobno to zrobi a rozmawialem z szefem tylko kiedy to nie wiadomo wiec moje pytanie czy da sie jakos obejsc ta niedogodnosc i jakos to wyeliminowac jakis uklad zewnatrzny ktory by otworzyl zawor jak bedzie za cieplo a potem go zamknal teoretycznie woda sie nie powinna zagotowac ale jak na zewnatrz bedzie serio cieplo to w zasadze albo zgasnie w kotle albo sie zagotuje tak zle i tak nie dobrze wiec czekam na jakies propozycje

 

Z gory serdecznie dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czytałem trochę DTR tego sterownika i z tego co widzę to musisz precyzyjnie ustawić krzywe grzania tak aby nie osiągac temperatury zadanej w domu bo po jej osiągnięciu streownik nie na obnizenia tylko wyłącza pompe Co. Prawdopodobnie zachowa się tak samo jak ustawisz temperaturę nocną tzn. zmienią się krzywe grzania ale w momencie przejścia z dziennej na nocną sterownik odczyta jako osiągniętą temperaturę w domu i wyłączy pompe Co. Sterownik wydaje mi się bardziej do kotłów gazowych i elektrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem tylko co to da jak i tak zamknie zawor a da sie ograniczyc przymkniecie zaworu w taki sposob ze zamkniety na max przez sterownik byl by jeszcze otwarty np. W 30% regulujac krzywke czy cos takiego mam silownik ARA seria 600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czytałem trochę DTR tego sterownika i z tego co widzę to musisz precyzyjnie ustawić krzywe grzania tak aby nie osiągac temperatury zadanej w domu bo po jej osiągnięciu streownik nie na obnizenia tylko wyłącza pompe Co. Prawdopodobnie zachowa się tak samo jak ustawisz temperaturę nocną tzn. zmienią się krzywe grzania ale w momencie przejścia z dziennej na nocną sterownik odczyta jako osiągniętą temperaturę w domu i wyłączy pompe Co. Sterownik wydaje mi się bardziej do kotłów gazowych i elektrycznych.

Chyba wszyscy producenci sterowników do zaworów mieszających zaczęli coś kombinować z sterowaniem pompami w moim st-430 po aktualizacji softu przy ochronie powrotu wyłącza się pompa przy niedogrzanym powrocie.

Po przekroczeniu temp max na powrocie zawór nie otwiera się na maxa tylko próbuje zejść poniżej ustawionej maksymalnej temperatury powrotu a po jej osiągnięciu znowu pierwszeństwo ma ustalona przez pogodówkę temperatura obiegu grzejnikowego.

Edytowane przez yareka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wydaje mi sie ze u mnie lepszym rozwiazaniem był by ST 431 dlatego ze mam duze roznice temp. w ogrzewanych pomieszczeniach (na dole mam sklep z duza powierzchnia starych witryn sklepowych w których jednak temp jest niższa o 3-4 stopnie jesli jest sterowanie od temp pokojowej bo u góry mam nowe okna 6 komorowe i docieplony strop wiec jednak ta roznica jest i o tym nie pomyslałem.

 

Wiec u mnie bardziej racjonalne sterowanie było by temp wody.

 

Ale cóż jesli by ktoś chciał moj sterownik nowka to odstapie go za cene ST 431.

337zł plus 20 wysyłka

 

Moj kosztował 445 jest faktura pełna gwarancja daje go za 360zł

 

Jak by co to zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Powiedz czego oczekujesz od sterowania mieszaczem ? Jeśli zrównania temperatur to jeśli pomieszczenia są na jednym obiegu to raczej tego nie osiagniesz sterując mieszaczem.Jeśli utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniach to tak ale warunek że w pomieszczeniach innych niż to gdzie jest termostat temperatura jest podobna.Jeśli tak to potrzebujesz jakiegos regulatora pogodowego majacego funkcje otwierania zaworu po przekroczeniu temperatury alarmowej na kotle, regulacje obnizenia temperatury,ustawienie max temp. za zaworem i dajacego się podpiąć do przewodowego a lepiej bezprzewodowego termostatu pokojowego. Nie koniecznie potrzebna jest ochrona powrotu w kotle zasypowym często prowadzi ona do czestego mieszania zaworem. Nie znam siłownika zaworu mającego regulację wyłączników krańcowych. No i do tego jakiś termostat pokojowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie po przeanalizowaniu tego co mi jest potrzebne to jak zawor chodził bez automatyki sterowany recznie było ok ustawiłem 40 i starczało tylko jak byłem w pracy robiło sie cieplej a w domu za ciepło dlatego wtedy potrzebuje przykrecenia zaworu troche by na grzejniki szła chłodniejsza woda i chyba dla mnie lepszym rozwiazaniem był by st 431 a tron przestaje grzac jak u góry bedzie temp ustalona a na dole mam za zimno:/

 

kurde chciałem lepiej a wyszło jak zawsze;)

 

to nic zostawie sobie tego trona moze znajzie sie jakis chetny na niego bo cene by miał na niego dobra

 

 

a w miedzy czasie moze jakos dostroje tego trona do mojego domu o ile sie da (dom 200m pietrowy wiec troche róznicy jest w temperaturach)

 

a co do krzywek da sie w samym siłowniku ustawic minimalny punkt zamkniecia tak aby np. 30% stale było otwarte??

Edytowane przez sarzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie znam takiego siłownika aby dało sie tak ustawić.

Z tego co piszesz to opisałem juz jak to ma działać żeby osiągnąć to co chcesz.

Pogodowy z tymi funkcjami co opisałem + pokojowy.

Pogodowy musi mieć obniżenie i wtedy jak z pokojowego doatanie sygnał że w domu jest osiągnięta temperatura skręci zawór ale nie do końca tylko o zadane obniżenie np.woda na dom idzie o temp.45 st po osiagnięciu w domu zadanej na pokojowym pogodowy skręca zawór do dowolnie ustawionej np o 5 st czyli do 40 st . Jakw domu temperatura spadnie do zadanej min. to odkręca o te 5 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie było by lepiej zrobic tai by-pass z zasilania przed zaworem do zasilania za zawór z rury fi 22 wstawic na niej zawór zwrotny kóry przepuszczał by wody tylko w kierunku duzego obiegu i zawór http://allegro.pl/glowica-termostatyczna-icma-z-kapilara-tanio-i1910831796.html

i w zasadzie nastawic na 70 w czasie jak osiagnie on ta temp to wtedy otworzy sie i przepusci czesc wody na duzo obieg jak sadze woda w małym obiegu sie schłodzi i zamknie potem zawór tylko kurcze co jak bym chciał np. za zaworwm miec np 75 czy to jakos narobi problemów??

Czy wogóle taki pomysł był by dobry?

Edytowane przez sarzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie po przeanalizowaniu tego co mi jest potrzebne to jak zawor chodził bez automatyki sterowany recznie było ok ustawiłem 40 i starczało tylko jak byłem w pracy robiło sie cieplej a w domu za ciepło dlatego wtedy potrzebuje przykrecenia zaworu troche by na grzejniki szła chłodniejsza woda i chyba dla mnie lepszym rozwiazaniem był by st 431 a tron przestaje grzac jak u góry bedzie temp ustalona a na dole mam za zimno:/

Witam,

Żeby utrzymać w miarę stałą (wymaganą) temp. na dole oraz odpowiednią na górze, można czujnik temp. pokojowej umiesćić na dole a na górze zainstalować głowice termostatyczne.

 

Myślę, że lepiej było na początku napisać jaki jest Twój rzeczywisty problem (różnica temperatur między górą a dołem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.