Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kupię Prosty Projekt - Schemat Kocił Gazowy I Na Węgiel Mieszkanie 50M


drulaka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Od czytania w necie i próby samodzielnego sporządzenia schematu mam całkowity mętli w głowie.

 

Szukam osoby która narysuje mi poprawny schemat instalacji kotła gazowego (instalacja zamknięta) i węglowego z buforem (instalacja otwarta)

 

Opis stanu istniejącego:

 

Mieszkanie 50m2 budownictwo z lat 70-80, nieco ocieplone wg OZC wychodzi mi zapotrzebowanie około 5700kwH rocznie z ciepłą wodą w praktyce jest sporo mniej.

 

Instalacja jest nowa w miedzi, grzejniki nowe - tylko piec gazowy będzie chyba do wymiany (ma 10lat), w pierwszej chwili miałem kupić kondensacyjny potem z zamkniętą komorą spalania potem z otwartą (bo piec i tak w piwnicy ), chciałem już montować ładą, małą kozę w mieszkaniu bo mam tam sprawny komin ale znajomy namówił mnie żebym postawić mały piec na wszystko i nie robił sobie brudu w domu.

Potzerbuję schematu obiegów c.o. , c.w.u pozostanie jak jest (kocieł 2-funkcyjny)

 

W mieszkaniu (parter) są 4 panelowe grzejniki, w piwnicy zaraz pod mieszkaniem stoi 2-funkcyjny kocił gazowy, ustawiony jest na minimum (8kW) dla c.o. - ciepła woda jest dla projektu i schematu nie istotna (pozostanie jak jest bo koszt miesieczy podgrzania wody to około 50zł więc nie będę nic zmieniał)

Kocioł ustawiony na minimum zużywa około 0,25m3 gazu na godzinę przy delta temp zew/wew około 15C, w domu mam około 21C +/-0,5C. To jakas stara Beretta ale działa dobrze więc nie chcę jej jeszcze zmieniać dopóki całkiem nie padnie.

W domu mam regulator pokojowy który automatycznie załącza piec tylko w godzinach rannych od 6 do 9 rano. Potem załączam go ręcznie na tyle godzin ile mi pasuje. (ustawiona jest w nim temp. 25 której w życiu nie osiągne bo kocioł gazowy jest ustawiony na minimalną moc, grzejniki są lekko ciepłe (Wiekszy jest komfort w domu jak grzejniki są lekko ciepłe przez długi czas i temp w mieszkaniu 21 niż by kocioł miał sam sterować mocą i grząć na maksa grzejniki tylko co pewien czas - przy okazji zauwazylem ze to znacznie oszczędza gaz.)

Cała instalacja jest typu zamkniętego, banalnie prosta, kocioł posiada własną pompę, na instalacji jest filtr (pewnie już do wymiany), zawór do spuszczania i rurka do kotła do nabijania instalacji)

W piwnicy mam dużo miejsca , 2 osobne pomieszczenia i w tym drugim pomieszczeniu chciałbym zainstalować kocioł na węgiel i drewno. (mam tani dostęp do drewna i węgiel w dobrej cenie) Mam sprawny komin do którego mogę wstawić rurę tylko 130mm. Piwnica ma własną wętylację z komina i dodatkowo przez ścianę na dwór.

 

Chciałbym uzyskać co następuje:

Myślę o kotel 5, 8 lub 13kW coć takiego jak to: http://allegro.pl/kociol-zielke-solidny-i-oszczedny-piec-8-kw-i1856891170.html

 

Warunki:

 

1. Piec chciałbym uruchamiać w mroźne dni jako dodatkowe źródło ciepła.

2. Z rana (od 6 rano) koniecznie ma samoczynnie wystartować kocioł gazowy jesli temp w mieszkaniu jest niższa niż 21 (będzie o to dbał regulator ktory posiadam).

3. Praca pieca węglowego w układzie otwartym poprzez wymiennik płytowy i bufor około 120L.

4. NIe potrzebuję aby piec i kocioł działały jednocześnie, wystarczy ten lub ten, ale tak żeby pompa w obiegu z grzejnikami nie pchała wody przez kocioł gazowy (tak chyba lepiej) i w czasie kiedy działa kocioł gazowy nie pchał wody przez wymmiennik.

5. Może jakiś prosty spsób na obejście bufora w czasie rozpalania ?

6. I może jakieś proste obejście pieca kiedy się wypali tak aby ciepło szło z bufora ?

 

Jak zrobić to poprawnie ?

 

Bufor raczej w celu ochrony przed zagotowaniem bo wody w instalacji jest niewiele (4 grzejniki po 1m i 30m rurek fi15) niż po to żeby z niego czerpać ciepło po wygaszeniu. Chociaż nie ukrywam że jeśli ktoś mi doradzi jaki byłby odpowiedni to kupię większy.

Chciałbym rozpalać piec rano około godziny 9 a potem drugi raz wieczorem tak żeby do tej 6 rano było nadal ciepło w mieszkaniu.

Przy piecu chciałbym zamontować prosty sterownik do załączania pomp obiegu pieca i grzejników , mechaniczny miarkownik ciągu, naczynie przelewowe, UPS, zawór 3d, i to tyle.

Niestety nie wiem jak i gdzie zamonotwać pompy, zawory itp aby to działało.

Potrzebuję schemat jak dla idioty żebym mógł to "prawie" samodzielnie zrobić w miedzi (a możę rury stalowe po stronie pieca?)

 

Proszę o kontakt mądre głowy:

[email protected]

 

Odpowiem na każe pytanie. Co do ceny za schemat - proszę o ofertę.

 

 

ps. wzorowałem się na załączonych schematach ale potrzebuję je dokładnie takie jakie powinny być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.