Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

POSIADAM PIEC EKOCENTR Z PODAJNIKIEM NA EKOGROSZEK I MAM PROBLEM PONIEWAŻ ZAMIAST SPALAĆ SIE I OPADADAC DO POPIELNIKA GROSZEK KLEI SIĘ I "SPAWA" PODNOSZĄC SIĘ Z PALNIKA KU GÓRZE OPIERA SIĘ O TĄ PŁYTKĘ KTÓRA JEST NAD PALNIKIEM I WTEDY ZRYWA ZAWLECZKĘ. MYŚLĘ ZE MOŻE TO BYĆ WINA USTAWIENIA PONIEWAŻ CAŁY CZAS PRÓBUJĘ GO LEPIEJ USTAWIĆ A ZTYM SOBIE NIE RADZĘ. MOŻE NAPISZCIE JAKIE POWINNY BYĆ USTAWIENIA KOTŁA.POSIADAM 170 M GRZANIA TERAZ GRZEJE WODE PODŁOGĘ NA DOLE I PODDASZE. GROSZEK JEST RACZEJ DOBREJ JAKOSCI. TERAZ MAM PODAWANIE 15SEC/1MIN PODTRZYMANIE 25SEC/20MIN NADMUCH 80% TEMPERATURA PICA 55 A NA MIESZACZU 35- 38 STOPNI. TAK MYŚLĘ ZE MOŻE ZA MAŁO PODAJE ALBO NA PODTRZYMANIU ZA DUŻO PODAJE NIE MAM POJECIA CO SIĘ TAM DZIEJE. STEROWNIK TO JES COMPIT TAM JEST TYLE USTAWIEŃ POMÓŻCIE MI PROSZĘ POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli klei się nie spalony groszek to za mało powietrza i zbyt częste podawanie, jeśli szlaka to za duży podmuch.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak się klei i nie dopala to ma za wysokie RI (spiekalność) i poza zredukowaniem mocy palnika do minimum poprzez nastawy nic z tym nie zrobisz. Musisz po pierwsze sprawdzać przed zakupem jak się pali na dużej mocy, a jak już kupiłeś, to musisz dokupić czegoś nie spiekającego się i mieszać (czech, kamienny 31,2, owies,pellet, trociny).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na 100% kupiłeś ekogroch o wysokiej spiekalności.

Kolega ma rację, musisz mieszać z czymś co nie spieka i powoli wypalić to co masz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak się klei i nie dopala to ma za wysokie RI (spiekalność) i poza zredukowaniem mocy palnika do minimum poprzez nastawy nic z tym nie zrobisz. Musisz po pierwsze sprawdzać przed zakupem jak się pali na dużej mocy, a jak już kupiłeś, to musisz dokupić czegoś nie spiekającego się i mieszać (czech, kamienny 31,2, owies,pellet, trociny).

Witam zrobiłem jak proponowaliście i nadal spieka byłem u człowieka który sprzedał mi ten groszek, powiedziałem o problemie a ten mówi ze na piecu mam za małą temperaturę więc z 55 jakie mam na piecu podniosłem na 65 myślicieze może pomóc? podpowiedzcie mi jeszcze jakie powinny być przerwy podawania i przedmuchy na podtrzymaniu. W tej chwili mam 20 sec podawania 25 min przerwy i przedmuch 60 sec poradzcie czy dobrze? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak mi się trafił spiekalny ekogroch, to zwiększyłem nadmuch i to dosyć mocno, wtedy spieki się dopalały.

Ale wadą tego rozwiązania jest to, że sporo kalorii wylatuje przez komin.

Lepiej dokup czegoś niespiekalnego i wymieszaj.

Osobiście polecałbym ekogroch z marketu OBI, to brunatny węgiel o zerowej spiekalności.

Miałem kilka worków na próbę.

Edytowane przez bubu64

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam zrobiłem jak proponowaliście i nadal spieka byłem u człowieka który sprzedał mi ten groszek, powiedziałem o problemie a ten mówi ze na piecu mam za małą temperaturę więc z 55 jakie mam na piecu podniosłem na 65 myślicieze może pomóc? podpowiedzcie mi jeszcze jakie powinny być przerwy podawania i przedmuchy na podtrzymaniu. W tej chwili mam 20 sec podawania 25 min przerwy i przedmuch 60 sec poradzcie czy dobrze? Pozdrawiam

tzn zmniejszyłeś moc do minimum, czy już próbowałeś mieszać z czymś innym?

po zmieszaniu spieki ci wcale nie znikną, węgiel będzie nadal się spiekał, ale przez powstałe szczeliny po tym nie spiekającym będzie lepiej napowietrzany i lepiej wypalony. Z mieszaniem tylko o to chodzi! Ma zniknąć koks z popiołu, lub być go jak najmniej.

Oczywiście nie przesadzając z nadmuchem, bo większe kuku sobie zrobisz stratą kominową.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

POSIADAM PIEC EKOCENTR Z PODAJNIKIEM NA EKOGROSZEK I MAM PROBLEM PONIEWAŻ ZAMIAST SPALAĆ SIE I OPADADAC DO POPIELNIKA GROSZEK KLEI SIĘ I "SPAWA" PODNOSZĄC SIĘ Z PALNIKA KU GÓRZE OPIERA SIĘ O TĄ PŁYTKĘ KTÓRA JEST NAD PALNIKIEM I WTEDY ZRYWA ZAWLECZKĘ. MYŚLĘ ZE MOŻE TO BYĆ WINA USTAWIENIA PONIEWAŻ CAŁY CZAS PRÓBUJĘ GO LEPIEJ USTAWIĆ A ZTYM SOBIE NIE RADZĘ. MOŻE NAPISZCIE JAKIE POWINNY BYĆ USTAWIENIA KOTŁA.POSIADAM 170 M GRZANIA TERAZ GRZEJE WODE PODŁOGĘ NA DOLE I PODDASZE. GROSZEK JEST RACZEJ DOBREJ JAKOSCI. TERAZ MAM PODAWANIE 15SEC/1MIN PODTRZYMANIE 25SEC/20MIN NADMUCH 80% TEMPERATURA PICA 55 A NA MIESZACZU 35- 38 STOPNI. TAK MYŚLĘ ZE MOŻE ZA MAŁO PODAJE ALBO NA PODTRZYMANIU ZA DUŻO PODAJE NIE MAM POJECIA CO SIĘ TAM DZIEJE. STEROWNIK TO JES COMPIT TAM JEST TYLE USTAWIEŃ POMÓŻCIE MI PROSZĘ POZDRAWIAM

napisz jaki masz palnik z jakiej firmy sądząc po nastawach powietrza w stosunku do podanego paliwa gdzieś następuje niekontrolowany przedmuch

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja dla odmiany z innej beczki zacznę

sądząc po ustawieniach to za dużo powietrza- 80% - spróbuj zacząć od 35% i zmień dodatkowo podawanie np na 10sek przy przerwię podawania 1minuta. temperaturę możesz zostawić 55st ale nie schodź poniżej tego poziomu.

pisz jakie efekty

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez LukasN
      Witam. W piecu na ekogroszek palę od niedawna, odpalony z początkiem lutego i chodziło do początku kwietnia, teraz ponownie odpalony 10 listopada. Dom nowy (jeszcze wykańczamy, nie mieszkamy, wiec temperaturę w środku utrzymuje 18-19 stopni). Tak się złożyło ze w ramach oszczędności mamy piec od rodziny, więc nie najnowszy (sterownik Geco-403 p02) ale w dobrym stanie i póki co palimy.
      Piec EKOcentr 25 kW, dom około 210 m2, na dole podłogówka (sterowniki w pomieszczeniach, u góry kaloryfery (termostaty), układ zamknięty, zawór trójdrożny.
      Przez miesiąc paliłem węglem z lokalnego składu, ale byłem niezadowolony bo strasznie mokry no i ciężko było określić wartość opałową (podejrzewam ze słaba była). Potem do końca sezonu tamtego paliłem Stabkiem. Ostatecznie po wielu próbach doszedłem w zeszłym sezonie do średniego spalania 20 kg na dobę. Wydaje mi się dużo, ale dom nie wygrzany itd. 
      Teraz odpaliłem ponownie piec na kolejny sezon i od dwóch dni walczę. Węgiel został jeszcze ten sam. Jak go odpaliłem i zostawiłem na noc to na drugi dzień piec był w środku zawalony ogromnymi spiekami które zrzuciły deflektor i tak zapchały piec ze podajnik nie mógł dalej podawać i stanął (zerwało zawleczkę). Wydaje mi się że przesadziłem z nadmuchem i dlatego te spieki takie twarde i wielkie były.
      Dlatego po tym jak ponownie uruchomiłem piec, nadmuch ustawiłem na 20-30% otwarcia przesłony (mogę nadmuchem tylko poprzez przesłonę sterować). Zadana temperatura 56, podawanie mam 7 s, przerwa 45s, czas podtrzymania 50. Przy tych ustawieniach po paru godzinach ja przyszedłem, spieki były ale nawet się rozpadały i nie robiła się taka skorupa, chociaż mam wrażenie ze węgiel ten żarzący się klei się do siebie. Nie pamiętam żeby było tak wiosną a to ten sam węgiel... Ale przy tych ustawieniach piec nie mógł dojść do tych 56 stopni. Dochodzi do 51-52 i tak stoi. Woda na CO około 42 stopnie, CWU odcięta. Pomyślałem że za słaby nadmuch i dałem go na około 70%.
      Dziś po całej nocy znowu cały piec zawalony spiekami, ledwo było żar widać, ale na szczęście nie wygasł. Temperatura na piecu 47, ale te spieki nie pozwalały na płomień porządny. Bardzo ciężko było rozwalić te spieki, nawet to co się jeszcze paliło, było wielką rozgrzaną bryłą węgla, bardzo ciężko było ją rozbić.

Nie wiem już o co chodzi. Wygląda jakby jednak za duży ten nadmuch był, ale przy mniejszym piec nie osiąga tej zadanej temperatury, a przecież mam w domu na razie niższą temperaturę i CWU odciętą.

Z CWU w ogóle jest inna sytuacja bo jak otwarłem zawór to CWU po kilku godzinach dochodziła do 80 kilku stopni. Jak to w ogóle możliwe że na CO idzie temperatura 40 (ok zawór 3-drożny robi swoje) na piecu mam te 50 maks 60 stopni, a na CWU idzie mi 80 ? W zeszłym roku pytałem instalatora i mówił ze jest ok, ale coś nie mogę to zrozumieć jakim cudem ta woda idzie taka gorąca jak piec nie osiąga takich temperatur, przynajmniej według tego co pokazuje sterownik? Ale na razie CWU odciąłem żeby szybciej nagrzać dom.
    • Przez wsikora1987
      Witam,

proszę o pomoc w ustawieniu parametrów pracy kotła. Wyczerpałem już wszystkie pomysły i siły:(
      Kocioł jaki posiadam to Dragon z Pleszewa, typ KWM-SGR o mocy 25 kw. Ogrzewam nim budynek typu kostka, ściany pustak - przerwa - pustak lub cegła.
      Powierzchnia ogrzewania to piętro i parter, czyli około 200 m2. Na parterze mam same grzejniki panelowe stalowe (4 sztuki), na klatce jeden żeliwny, na piętrze dwa żeliwne i 4 panelowe stalowe.
      Dom ocieplony na wysokości parteru styropianem 5cm, na strychu na podłodze zrobiona jest wylewka ze styropianem 5cm. Jeżeli chodzi o parter to dwie najważniejsze ściany ocieplone
      styropianem 10 cm, pozostałem bez ocieplenia. Okna wszystkie wymienione na plastiki. W układzie znajduję się również zasobnik CWU, 200 litrów z pompką na 1 biegu.
      Na zasilaniu C.O. również pompka pracująca na 2 biegu.
      Od początku pieca mam problem w ogrzaniu budynku w zimie oraz z dużą ilością sadzy w wyczystkach. Zasobnik starcza na ok. 4-5 dni w sezonie.

Myślałem że moje problemy są spowodowane brakiem zaworu 4d i duża ilością wody w układzie. Wymieniłem nawet regulator z "lider" na HT-Tronic 500 oraz dmuchawę (stara zatarła się).
      Przy moich próbach odkryłem że "fachowcy" zamontowaali siłownik 4d w ten sposób że pourywały się w nim trybka, serwisowałem go w Afrsio i sam zakładałem.
      Przy zakładaniu odkryłem kolejny bubel "fachowców", źle zamontowali siłownik, zamiast otwierać i puszczać wodę z kotła na grzejniki, zamykał je i puszczał ją na grzejniki ale przez "powrót".
      Jednym słowem pomylili zasilanie z powrotem z grzejników :( Zamontowali identycznie jak w instrukcji pokazywał rysunek ale nie pomyśleli żę rury mogą iść inaczej niż na obrazku...
      Niestety wraz z systematycznym wymienianiem grzejników na panelowe i zamontowaniu dobrze zaworu 4d z siłownikiem i pogodynką mój problem pozostał niezmieniony.
      Teraz kiedy przyszły większe mrozy i piec nie może osiągnąc temperatury zadanej - 60 stopni. Jestem bez radny i jedynie o czym myślę to wyrzucenie tego pieca w diabły:(
      Proszę o pomoc bo mam w pokojach 17 stopni C, poniżej podaje moje ustawienia. Jeżeli mam coś jeszcze dopowiedzieć to proszę pytać.

Dane:
      Paliwo: eko-groszek bezpośrednio z kopalni Jaret Plus z Jaworzna oraz ekogroszek z KWK Wesoła Mysłowice
      Podajnik: ślimakowy, podawanie boczne
      Dmuchawa: Domer Sierecki, Pleszew, DM 80, przesłona X klapka CZ
      Regulator: Heiztecnhik HT-Tronic 500

Zawór: Afriso ARM
      czas pauzy: 30 sek czas pracy: 5 sek tryb pracy: pogodowy CO Na zaworze 4d mam ustawione wartości 10, 0, -10: 45, 48, 52. CWU:
      czas pracy 30 min nast co. wzrost: 10 st C Podajnik:
      czas przesypywania 2 min czas oczekiwania 7 min czas pauzy pod. 110 sek czas pracy pod. 10 sek (ust fabryczne regulatora) krotność 3 Dmuchawa
      obroty 3 (max 5) obr. dm. wzrost 1 czas dmuch. podt. 20 sek obr. dmuch. podt. 4 Serwis:
      czas obrotu pod. 50 typ dmuchawy wpa 06/wpa 145 histereza CO 2 st C temp. załączenia pompy CO 45 st C  

• Przez Pazur9592
      Witam wszystkich odrazu zaznacze ze jestem lajkiem w tych sprawach, otóż posiadam piec ekocentr z podajnikiem i sterownikiem G-403 i nie umiem dobrac parametrów ustawienia go, czytałem tutaj wszystkie fora i dalej nie umiem go ustawic, męcze sie juz 2 rok, budynek ocieplony w 95% nieotynkowany 200m2 podłogówka w korytarzu oraz w łozience około 40 m reszta zwykłe grzejniki i oczywiscie bojler 120l, spaliłem przez ostatnie 5 miesiecy jakies 5 ton groszku lepszej klasy (1080zł) tona sprawdzony bo kuzynostwo tez tam kupuje juz 5 lat i jest ok, i oto pytanie do Was może ktos podać jakieś parametry jak by to ustawić zebym bankruta nie szczelił? może jest coś zle podłaczone? oto zdjecia poglądowe instalacji, (dopisze zaraz moje parametry jakie mam ustawione) Prosze was o pomoc

u0-52
      u1-23
      u2-37
      u3-40
      u4-20

• Przez hubcia
      Witam, posiadam piec ekocentr 25kw ze sterownikiem compit 510r. Do pieca podłączony również jest sterownik auraton 2005 tx rx z bezprzewodowym kontrolerem. Problem polega na tym, że nie grzeją grzejniki. Woda ciepła jest, podłogówka grzeje, sprawdzałem grzejniki czy nie są zapowietrzone (leci woda wiec chyba nie są). Zauważyłem też, że bezprzewodowy sterownik nie łączy się z kontrolerem w kotłowni, próbowałem zmienić kod zgodnie z instrukcją, ale nie pomogło. Jutro albo pojutrze wymienię baterie. Dodam jeszcze, że jestem zielony w hydraulice, więc przy pomocy prosiłbym o jak najprostsze wskazówki.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.