Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wymiennik płytowy


konik

Rekomendowane odpowiedzi

czesc mam problem jak wiecie lub tez nie olej opalowy kosztuje 3,20 zl wiec ja wymiekam. zakupilem drugi piec CO na wegiel "buderus" 16KW z regulacja ciągu bez dodatkowych oporządzenia typu nadmuch lub automatyka. Przy zakupie pieca dokonalem również zakupu wymiennika płytowego (dwadzieścia płyt) nie wiem ile ma KW podobno przy temperaturze 50-70 stopni na wejsciu około 24 KW ale nikt mi tego nie potrafil wytłumaczyc. Przez ten wymiennik piec ma współpracowac z drugim olejowym oczywiście z obiegiem zakniętym wiec bedac juz mądrzejszym wiem ze nad piecem na paliwo stale moge zamobtowac naczynie wyrównawcze (bedzei bezpieczniej i według PN) Zawolalem "fachowca" żeby mi ten wymiennik zamontował - nie udalo sie drugi tez nie byl zorientowany o co chodzi wiec siadłem na internet i siedze juz trzeci dzień oglądając rózne schematy i juz wiem jak go zamontowac i jaka jest jego zasada dzialania lecz nie wiem jakiej wielkosci pompy zamontować na obiegach wtórnym i pierwotnym bo jak wyczytałem podobno na wyjsciu pieca weglowego powinienem zamontowac pompe większej wydajnosci niz na drugim obiegu. MOje pytanie takie: jak mozna dobrac te pompy? co tam jeszcze zamontowac oprocz zaworów przy wymienniku, bo na schematach cos tam jeszcze rysują :D ale kompletnie nie łapie !!! dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Powiem panu tak, przy mały układzie otwartym wielkość pompy CO nie ma wielkiego znaczenia. Ma ona zadanie dostarczyć ciepło do wymiennika. W tym układzie który chce pan zrobić proponuje wykorzystać układ pompowy który jest na układzie zamkniętym. Układ krótki otwarty dodatkowo podłączyć do grzania zasobnika lub jakiegoś bufora. Kotły na paliwo stałe bez nawiewów i automatyki mają dużą bezwładność cieplną i często zagotowują zład przy niedopatrzeniu użytkownika. Plusem wpięcia się w układ zamknięty wykorzystujący układ pompowy i sterowanie z niego jest to że automatycznie po wygaśnięciu kotła na paliwo stałe włączy nam się kocioł np. olejowy. O tutaj zamieściłem prosty schemat tego układu. Na naczynie wyrównawcze najlepiej wykorzystać kominkowe z zaworem dopełniającym.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam , mysle ze wielkosc pompy na malym ukladzie otwartym ma znaczenie gdyz wyczytalem ze przy zbyt duzej pompie uklad ten bedzie sie zapowietrzal. Konsultowalem rodzaj pomp z kilkoma osobami zajmującymi sie ich sprzedaza i otrzymalem kilka roznych opcji. Jedna to taka ze pompa od strony krotkiego obiegu ma byc wiekszej wydajnosci bo musi dogrzewac wymiennik podczas prezeplywu przez niego zimnej wody. Inna opcja to taka ze pompa zalozona przy tym obiegu musi byc mniejsza natomiast pompa przy duzym obiegu (ta od strony wyjscia na grzejniki ) ma byc wieksza gdyz przeplyw od tej strony musi byc lepszy. Trzecia opcja to taka ze pompy moga byc tej samej wydajnosci tylko beda pracowac na roznych biegach. No wiec podchodzac do tematu na obecnym etapie posiadanej przeze mnie wiedzy wszystkie trzy wersje okazują sie logiczne, a ja dalej nie ma pojecia jakie pompy zalozyc. w zalaczniku jest schemat mojej instalacji. pozdrawiam

schamat_kociol.doc

post-2616-1221503472_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przy okazji zapytam czy instalując wymiennik pomiędzy układem otwartym i zamkniętym zagwarantować możemy temperaturę powrotu do kotła ?

Oraz czy obieg mały kocioł-wymiennik może być w układzie grawitacyjnym zachowując oczywiście spadki i przekroje rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Powiem panu tak, z tych trzech opcji raczej wychodzą trzy sprzeczności. Chodzi głównie o dostarczenie wystarczającej ilości ciepła do układu CO zamkniętego poprzez wymiennik. Przy doborze pompy do układu CO zwraca się uwagę na opory, podnoszenie oraz przepływ. Dobór zostawił bym instalatorowi, on w razie czego wymieni pompę w sklepie. Ja raczej przemyślał bym układ który pan przedstawił. Jeżeli wykona pan tak jak na rysunku to na pewno będzie się często zapowietrzał. Układ który panu podpowiedziałem jest prosty i nie zapowietrza się. Ale trzeba go wykonać tak jak na rysunku. Poza tym jeżeli robi się układ wymiennikowy z dwoma pompami to włącza się go tak żeby pominąć kocioł w układzie zamkniętym. Proszę pamiętać że ja tu nie jestem żeby zabierać instalatorom pracy tylko wskazać kierunek. Nie będę tłumaczył szczegółów ponieważ każdy instalator je zna, przynajmniej wydaje mi się że jeżeli ktoś zabiera się za wykonanie układów co zna zasady ciepłownictwa i fizyki.

 

Drugiemu panu odpowiem tak, w instrukcji kotła na paliwo stałe jest mowa o zapewnieniu odpowiedniej temperatury na powrocie kotła za pomocą zaworu 4 drogowego lub pompy CO. Wiec jest zapewniona temperatura powrotu CO ale odpada grawitacja.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam,

Mam olbrzymią prośbę... Czy ktoś może mi pomóc. Czytam, studiuję, analizuję i zamiast wiedzieć więcej, wiem coraz mniej. W sumie prosta instalacja...

*Kocioł Ling Duo 15KW,

*zawór 4D (wymóg gwarancyjny),

*wymiennik płytowy (mój wymysł, głównie z 2 powodów;

1. Bezpieczeństwo instalacji ogrzewania pogłogowego i grzejnikowego na rurach PexAlu. (strona wtórna)

2. Możliwość instalacji naczynia przelewowego blisko pieca zamiast kłopotliwego umieszczania na zimnym poddaszu, (strona czynna)

*Ogrzewacz wody Biawar 300 L

*5 obwodów ogrzewania podłogowego na dole i 1 na górze

*grzejniki na dole i na górze

 

 

I teraz będę niezmiermie wdzięczny za prosty odręczny schemat instalacji c.o., bo już nie wiem gdzie zawór 4D (przed wymiennikiem czy za), ile pomp i jakie, gdzie naczynie przeponowe itd. A może jednak bez wymiennika płytowego?

 

POMOCY!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witaj,

Zawór 4D jest wymagany za kotłem w odległości 0,8 m od kotła, ale niektórzy producenci nie wymagają zaworu 4D jeśli zastosujesz wymiennik ciepła, ponieważ na wymienniku spadek temperatury jest mniejszy niż na instalacji. możesz dobrać sobie wymiennik i tak aby przy zachowaniu temperatur zalecanych przez producenta kotła np. wy 70 we 50 wymiennik miał moc kotła.

Reasumując jeśli zastosujesz wymiennik ciepła nie musisz stosować zaworu 4D ponieważ spełniasz wymóg producenta - temperatura powrotu nie będzie niższa od zalecanej 45 st. C. Tak jak kolega Zenek pisał poprzednio pobierz program, i wybierz sobie właściwy wymiennik dla siebie. Za wymiennikiem instalację prowadzisz sobie normalnie jak Ci się podoba np. dwie szafki z rozdzielaczami jedna dla grzejników druga dla podłogówki.

Ilość pomp przy wymienniku dwie, trzecia do bojlera i czwarta do podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór czterodrożny musisz dać, przy Lingu w odległości do 0,5m od wyjścia z pieca (zalecenia producenta). Pompy 4. jedną masz na rysunku, drugą na obiegu CO, trzecią na ładowaniu CWU i czwartą na podłogówce. Naczynie przeponowe , na dobijaniu zimnej wody do zasobnika CWU, pomiędzy zasobnikiem a zaworem zwrotnym. Jakie ?? powyżej 5 % pojemności instalacji cwu, czyli de facto pojemności zasobnika. Drugie też by się przydało na instalacji CO zamkniętej, za wymiennikiem. Przy podłogówce nie zapomnij o mieszaczu , a wszystkie pompy zabezpiecz filtrami. To czy z wymiennikiem czy bez, to już od Ciebie zależy, Polecam wymiennik, droższy , ale przy podłogówce to lepiej to wszystko działa. Sorry za jakość rysunku, ale robiłem go w naprędce :)

post-6286-1235251966_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.