Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór trzydrożny, czterodrożny, czy termozawory przy grzejnikach


slaw

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wspomnialem ja się nie znam. Jestem także w trakcie pzrebudowy ogzrewania. Ja narazie stosuję jedną pompkę, jak nie będize zdawało egzaminu to wtedy dołoże drugą. kilka kształtek więcej i za jednym zamachem przygotuje miejsce pod drugą pompę, ale bez pompy. Szkoda wywalać kase jak okaże się zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie do tej pory na starej instalacji ze starym piecem nie było żadnych pomp. Grzejniki grzały się bardzo szybko, a ciepłą wodę w kranie miałem po 30 minutach palenia. Nie widzę, abym u siebie miał zakładać 2drugą pompę skoro bez niej było dobrze. Jednak wszystko wyjdzie w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też obawiam się, ze bez drugiej pompy się nie obejdzie. Teraz było grawutacyjnie i było rozdzielenie w prawo sło na grzejniki w lewo na woede uzytkową. Jak przeniose zasilanie cwu poniżej zaworu mieszającego, tym samym pompy co może zaciągac wodę z boilera a nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie pozwolę sobie wcisnąć "dwa grosze" Jesteście w błędzie twierdząc że używając jednej pompy na zasilaniu CO obwód CWU pozostaje na grawitacji. Odpowiednio dobrana pompa i średnice np: 1" zapewniają że taki układ będzie działał na jednej pompie. Umieszczenie pompy na zasilaniu razem z układem zaworu zwrotnego wywołuje efekt "zasysania" - wymuszenie obiegu na CWU. Pompa tłocząc wodę do CO zaciąga ją poprzez 4d. Mamy ją podmieszaną i tym samym z jednego obiegu mamy dwa. Jedna pompa współdzieli wytwarzana różnice ciśnień pomiędzy zasysaniem przez 4d z wymuszeniem obiegu na CWU i pompowaniem na CO. Z grawitacją mamy do czynienia tylko w momencie gdy pompa nie pracuje. Widziałem kilkanaście taki rozwiązań i zapewniam że będzie pracować. Na początku może okazać się że powstają wsteczne obiegi i podmieszanie w 4d odbywa się nie prawidłowo ale tylko do momenty gdy kocioł osiągnie swoją tem. Wtedy "energia ciepła" robi swoje i sytuacja się normuje. Lekarstwem jest też zawór klapowy który załatwia temat wstecznego obiegu. Pozdrawiam Tomasz

 

PS: Polecam eksperyment w takiej konfiguracji. Montaż 2 pompy to ostateczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dzięki

Zamontowałem zawór 4-drogowy, za nim pompę c.o., przed nim pompę c.w.u., wszystkim steruje sterownik PID.

Ponadto zamontowałem we wszystkich grzejnikach zawory termostatyczne. Działa to wszystko "rewelacyjnie, tylko...

no właśnie, jak zawory zaczynają sie zamykać to pompa pracuje coraz głośniej (normalka - wzrasta ciśnienie), ten jednostajny szum działa mi na nerwy, zastanawiałem się czy zamontowanie zaworu upustowego różnicy ciśnień pomoże.

Może ktoś z Was ma doświadczenia z tym zaworem?

pozdrawiam

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór mieszający to tylko 4d żeby piec miał optymalną temperaturę, zawory termostatyczne żebyś mógł sobie odpowiednio dostosować temperaturę grzejników.

 

Przecież można na kotle ustawić 70'C , termostaty na grzejnikach na "3" ( ~ 21'C ) i mamy zapewnioną komfortowa temp wewnatrz domu bez przegrzewania pomieszczeń wraz z ochroną kotła ( 70'C ) i powrotem do kotła w okolicach temp 60'C-65'C.

Tak więc do czego ta czterodrogówka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z narastającym szumem gdy zamykaja się kolejne zawory?

 

W sezonie grzewczym nie ma szans żeby nagle wszystkie się zamknęły.

Szum przy prawidłowo zaprojektowanych rurach , nie jest aż tak uciążliwy.

 

Generalnie jeśli szum w rurach miałby być tym jedynym powodem dla którego miałbym założyć zawór 4D ...to niech sobie szumi.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie potrzeba żeby się wszystkie zamknęły żeby szumiało, jak wodospad, w zasadzie to wystarczy że zaczna się przymykać, dlatego planuję założenie zaworu upustowego, o którym wspomniałem.

Mam nadziej, że pomoże.

 

Dyskusja czy stosowac zawory temostat czy sterwnik pokojowy jest odwieczna.

 

Moj poglad jest taki:

 

Jak mamy piec na gaz olej najlepsze beda zawory bo piec umie sie gasic i zapalac samoczynnie.

 

Ale jak mamy piec na paliwa stale - tu wybor jest dyskusyjny , przyjmujac ze mamy zawory term i wszystkie sie zamkna i cwu tez nie wymaga podgrzewania = piec bedzie (jak ma sterowanie) utrzymywac zadana temp. i to daje ze pompy beda dzialac przy zwiekszonym oporze przeplywu.

 

Gdy do tego dodamy steronik pokojowy i piec ma sterownia = w tym przypadku piec wie ze jest cieplo i przechodzi na podtrzymanie, w dobrych sterownikach pieca gdy nie ma zapotrzebowania na co i temp pieca dojdzie do minimalnej (utrzymywanej by piec nie wygasl) pompa co jest wylaczana.

 

A wybor rozwiazania zalezy od urzytkownika.

 

Mozna tez steronikiem pokojowy sterowac popa co ktora po osiagnieciu temp. w pmieszczniu ze sterownikiem bedzie wyłaczana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie potrzeba żeby się wszystkie zamknęły żeby szumiało, jak wodospad, w zasadzie to wystarczy że zaczna się przymykać, dlatego planuję założenie zaworu upustowego, o którym wspomniałem.

Mam nadziej, że pomoże.

 

Witaj, właśnie wykonałem montaż takiego zaworu nadmiarowo-upustowego u siebie i trzeba stwierdzić, że nastąpiła poprawa. Niestety jeden grzejnik jak szumiał, tak szumi. Myślę, że ma jakąś wadę w środku. Dobrze przemyśl podłączenie w.w. zaworu ponieważ możesz mieć dodatkowy problem w postaci oscylacji zaworu 4d, kiedy dostanie gorącą wodę prosto z pompy w miejscu gdzie powinna wchodzić zimna z powrotu. Automatyka chce naturalnie obniżyć temperaturę i otwiera mocniej wlot zimnej wody, a tu dostaje gorącą. Zamyka się przy okazji wlot prawidłowej gorącej i woda po chwili jest za zimna... i tak w kółeczko. Myślę, że lepiej jest podłączyć wylot z zaworu nadmiarowego do gorącej wody na wejściu do zaworu 4d. Ale nie wiem czy znów czegoś nie wywołam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie obawiam się, że zawór upustowy zakłóci działanie automatyki zaworu 4d, bo jej nie mam :) , "Szpec" powiedział mi, że nie ma sensu jej montować przy kotłach na paliwa stałe właśnie z tego powodu który podnosisz - różnica temperatur i automatyka wariuje kręcac zaworem tam i z powrotem.

Pocieszajace jest to, że montaż zaworu pomógł, co do sposobu montażu zaworu upustowego - producent zaleca montaż tuż za pompą (pompa jest za zaworem 4d) i na wlocie do zaworu 4d powrotu z instalacji c.o., czyli tak jak piszesz. Zastanawiałem się czy zamontowanie go jako typowego bypass'a samej pompy nie byłoby lepsze?

A może czujnik sterowania 4d dać dalej od pomy - nie znam tego sterowania więc się nie śmiejcie jak palnąłem głupotę :angry:

pozdrawiam

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam mały problem. Tydzień temu wymieniłem kociol na SAS UWT 29kw, gdyz mam 200m do ogrzania. Problem polega na tym ze piec sie smoli i poci co jest wynikiem jak juz wyczytalem na forum zbyt niskiej tem na piecu (45 stopni C), ale przy tej temperaturze jest juz i tak goraco w mieszkaniu a jak bym zwiekszyl to chyba bym sie zagotowal. Teraz juz wiem ze instalator troche spieprzyl sprawe bo nie zainstalowal zaworu 3d lub 4d. W zalaczniku jest rysunek mojej instalacji. prosze o pomoc gdzie i jaki zainstalowac zawor.

1. Czy któryś z zawrow(3d,4d) moze byc za pompka? Za bardzo niema mozliwosci zeby zainstalowac go przed.

2. Czy zawór ma byc przed zasilaniem bojlera czy za.

3. Zalezy mi glownie na zwiekszeniu temp na piecu, czy do tego wystarczy zawor 3d.

 

Dodam ze na starym piecy wszystko super hulalo a teraz tez hula jest tylko problem z niedogrzaniem pieca, min tem zalecana przez producenta to 55 stopni

Prosze o pomoc najlepiej jak ktos by na rysunku mogl zaznaczyc.

Pozdrawiam

post-4268-1227477952_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.