Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbyt Duża Moc Pieca (Kozy) Do Powierzchni


Krystyna30

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie (pierwszy post :)

 

Może będziecie w stanie pomóc, bo google nie umie :)

Potrzebuję kupić piec wolnostojący (koza) - do ogrzania jest 70 m2 wysokiego na 3 m mieszkania w kamienicy. MIeszkanie szybko się wychładza, bo jest ze wszystkich stron puste (narożne + klatka schodowa nieogrzewana). Założyłam sobie że kupie piec 8 kw, ale one są z reguły niskie. Spodobał mi się piec wyższy, ale ma niestety moc 13 kw. Facet w sklepie mówi że to nie problem. Facet w innym sklepie, twierdzi że za duża moc nie jest dobra, bo po pierwsze będzie za ciepło, po drugie, jak zmniejsze dopływ powietrza, to będę nieekonomicznie spalać. Do tej pory miałam ogrzewanie gazowe, wiec oszczednościowo żyłam na 18 stopniach ciepła. Przy kozie chcę cieplej, ale pewnie więcej niż 21 stopni nie zniosę a nie chcę kupować pieca i grzać by potem musieć ochładzać wietrzeniem, bo kupuję piec dla oszczędności a nie z nadmiaru kasy :)

 

Zatem pytanie

Czy piec o za dużej mocy w stosunku do powierzchni mieszkania będzie w efekcie nieekonomiczny, bądź będzie hajcował tak, że się ugotuję? (aha, jeśli to ważne, to piec który chcę kupić ma żeliwny środek, a obudowa częściowo stalowa, częściowo żeliwna.

 

Z góry dzięki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Zanim kupisz piec skontaktuj się się w tej sprawie z mistrzem kominiarskim.-on ci wytłumaczy jak to zrobić i czy w ogóle możesz zamontować ten piec.

Rozmowa nic nie kosztuje,a możesz zaoszczędzić kosztów i niepotrzebnych nieprzyjemności.

pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie (pierwszy post :)

 

Może będziecie w stanie pomóc, bo google nie umie :)

Potrzebuję kupić piec wolnostojący (koza) - do ogrzania jest 70 m2 wysokiego na 3 m mieszkania w kamienicy. MIeszkanie szybko się wychładza, bo jest ze wszystkich stron puste (narożne + klatka schodowa nieogrzewana). Założyłam sobie że kupie piec 8 kw, ale one są z reguły niskie. Spodobał mi się piec wyższy, ale ma niestety moc 13 kw. Facet w sklepie mówi że to nie problem. Facet w innym sklepie, twierdzi że za duża moc nie jest dobra, bo po pierwsze będzie za ciepło, po drugie, jak zmniejsze dopływ powietrza, to będę nieekonomicznie spalać. Do tej pory miałam ogrzewanie gazowe, wiec oszczednościowo żyłam na 18 stopniach ciepła. Przy kozie chcę cieplej, ale pewnie więcej niż 21 stopni nie zniosę a nie chcę kupować pieca i grzać by potem musieć ochładzać wietrzeniem, bo kupuję piec dla oszczędności a nie z nadmiaru kasy :)

 

Zatem pytanie

Czy piec o za dużej mocy w stosunku do powierzchni mieszkania będzie w efekcie nieekonomiczny, bądź będzie hajcował tak, że się ugotuję? (aha, jeśli to ważne, to piec który chcę kupić ma żeliwny środek, a obudowa częściowo stalowa, częściowo żeliwna.

 

Z góry dzięki za info

 

Z mojego doświadczenia z kozą (F3 Jotul) o mocy max chyba 6 kW w moim domu 55m2 (ocieplony)

- Problem z rozprowadzeniem ciepła po wszystkich pomieszczeniach. Różnice do 5stC

- Moc za duża na okresy i temp przejściowe czyli w okolicy 0 do +10 co powoduje albo przegrzanie pomieszczeń albo decyzja o paleniu cyklicznym czyli częste kłpotliwe rozpalanie.

Dlatego koze sprzedałem i wstawiłem wkład o niższej mocy z rozprowadzeniem ciepłego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominiarz był, orzekł że koza może być. (podłączenia do komina jest po starym piecu kaflowym, który został zlikwidowany). Jak podłączyć też powiedział, ale nie pytałam go wtedy o moc, bo jeszcze kozy nie miałam wybranej.

@wronski11 - widzisz, ja rozprowadzenia powietrza nie zamontuje - to kamienica jest i po remoncie już dawno. Ja mam jasność, że nie ogrzeje tym mieszkania na stałe, ale spodziewałam się że właśnie na takie okresy przejściowe wystarczy. To co piszesz, nieco mnie martwi. Zwłaszcza że według standardów miałeś dobrze dobraną moc - 6 kw na 55 metrów powinno dawać wystarczająco radę. Ja planuję kupić piec o prawie dwa razy za dużej mocy...

 

W każdym razie, dzięki za info.

A przy okazji, czy macie jakiś pomysł dlaczego mój piec gazowy (Immergas) tradycyjny - Eolo Star zaczął nagle szaleć i włącza się mimo iż powietrze osiągnęło temperaturę wymaganą przez czujnik? Jak nastawię temperaturę na 18 stopni to jest git - grzeje dopóki nie ma 18 stopni i się wyłącza, dogrzewa do 18 stopni jak temperatura spadnie. Ale było mi zimno, podniosłam temperaturę o stopnień, a piec grzeje do 22-23 i dopiero wtedy się wyłącza. Ciśnienie jest dobre, bo sprawdzałam. Coś się mogło popsuć? Na piecu temperatura ustawiona 55 stopni ... w zeszłym roku było takie same ustawienie i nie szalał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopasuj koze do pomieszczenia w którym będzie stała z naddatkiem inaczej będzie taki sam problem jak u mnie (czyli ok 150-200W na m2 max mocy pieca) W pokoju w którym stała bywało 25 st a w pozostalych 20 albo i mniej. Następny problem to sposób palenia - u mnie aby nie przegrzewać zamykałem całkowicie dopływ powietrza co dawało efekt żarzenia drewna a nie spalania. Mało ekonomiczne i powoduje zapychanie przewodu kominowego i pieca. W piecu powinien być widoczny płomień. A jeśli już chcesz "przewymiarować' to kup JotulaF3 nawet używanego (mój poszedł za 1,3 tys zł) na prawdę godny polecenia

Nawet jest w tej chwili jest na allegro http://allegro.pl/jotul-bialy-i1869096090.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopasuj koze do pomieszczenia w którym będzie stała z naddatkiem inaczej będzie taki sam problem jak u mnie (czyli ok 150-200W na m2 max mocy pieca) W pokoju w którym stała bywało 25 st a w pozostalych 20 albo i mniej. Następny problem to sposób palenia - u mnie aby nie przegrzewać zamykałem całkowicie dopływ powietrza co dawało efekt żarzenia drewna a nie spalania. Mało ekonomiczne i powoduje zapychanie przewodu kominowego i pieca. W piecu powinien być widoczny płomień. A jeśli już chcesz "przewymiarować' to kup JotulaF3 nawet używanego (mój poszedł za 1,3 tys zł) na prawdę godny polecenia

Nawet jest w tej chwili jest na allegro http://allegro.pl/jo...1869096090.html

 

Ja myślę, że problem z przewymiarowanym piecykiem nie polega tyle na tym, że ma on za dużą moc, co na tym, że ten typ pieca nie może być przewymiarowany.

Tu wygrywają zdecydowanie te 'przebrzydłe' piece kaflowe, których ludzie - często bezmyślnie - się pozbywają.

 

W kaflowym jak napalisz - nawet w trochę przewymiarowanym - to zwracasz uwagę na temperaturę jego powierzchni. Jak już ciepły, to przestajesz palić i będzie ok, piec ciepło będzie oddawał przez dłuższy czas, a za gorąco nie będzie, bo powierzchnia nie ma kilkaset stopni, tylko max kilkadziesiąt..

W tych nowoczesnych kozach już tak różowo nie jest. One rozgrzewają się do wysokich temperatur i tu jest problem.

 

Mają zwyczajnie za małą akumulacyjność.... Jak kaflok ma nadmiar mocy, to można nie 'napalać go do pełna' i sprawa załatwiona :-).

Z kozą już jest gorzej.

 

Ale to tak na marginesie, bo może nic tu już nie wnoszę :-)

 

pozdr

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysokiego na 3 m mieszkania w kamienicy

----------------------------------------------------------------------------------------------

 

Pomyśl o wiatraku przy suficie w celu lepszego rozkładu temp. Może się okazać, że przy suficie masz np 28 st a na wys.1 metra 20.

Coś takiego http://allegro.pl/wentylator-sufitowy-52-5x5-zyrandol-5x60w-i1870909412.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominiarz był, orzekł że koza może być. (podłączenia do komina jest po starym piecu kaflowym, który został zlikwidowany). Jak podłączyć też powiedział, ale nie pytałam go wtedy o moc, bo jeszcze kozy nie miałam wybranej.

 

 

Witaj!!!

1,Czy masz zaznaczone wejscie do komina ?

2.Czy masz sprawdzoną szczelność komina?

3.czy komin został wyczyszczony?

4.Czy masz na pismie dopuszczenie komina do urzytku. (jak by się coś stało jesteś kryta)

Wyzej wymienione czynności są odpłatne.

Jeżeli nie, to ryzykujesz :

a).wpięcie się do nie swojego komina.

B).nieszczelność komina(czy aby piece kaflowe nie zostały zlikwidowane z powodu nieszczelnosci)

MUSISZ BYĆ PEWNA ,ZE MONTUJĄC PIECYK NIE NAROBISZ SOBIE I INNYM KŁOPOTU.

pozdrawiam i zyczę sprawnego komina.

henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe musiałam sprawdzić co to jest bumaga :)

@henryk1953

Remont generalny mieszkania, które było ruiną (mieszkanie z aukcji po lokatorze komunalnym, wynajmowane od miasta) był robiony w 2009 roku. Administracja budynku kazała zlikwidować piece kaflowe mimo iż były sprawne - miałam to zapisane w umowie najmu i nawet gdybym chciała nie mogłam ich uratować -bez ich likwidacji nie odebraliby mi mieszkania. Przy tej okazji były dwa przeglądy kominiarskie i wtedy pytałam czy koza może być. Kominiarze coś tam poświecili, powpychali i orzekli że może. Odpowiadając:

1. Wejście jej zaznaczone, jest dziura, jest rozeta - aktualnie zalepiona taśmą izolacyjną, bo cug jest taki, że mi mieszkanie wyziębia z pół godziny

2. Szczelności sprawdzane przy okazji przeglądu

3. tego nie wiem. Ale za kamienicę odpowiada zarzad, przeglądy sa regularne, cug zreztą mam jak ta lala wiec jakby był zatkany to by mi chyba tak nie ciągneło... dla pewności dopytam

4. Dopuszczenia per se nie mam - mam przeglądy jakieś gdzie jej zaznaczona ilość kominów i informacja ze wszystko jest sprawne. Komin na pewno jest mój - to ostatnie piętro kamienicy już się nikt dopiąć nie jest w stanie , wiec nikogo nie zaczadzę.

 

 

A co do dokumentu od zarzadcy budynku, to kominiarz doradził mi by nie zgłaszać tej kozy do administracji, bo wszystko jest dobrze, a administracja każe mi przez pół roku bujać się z papierkami. Tak czy siak jednak za waszą poradą dopytam kominiarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do dokumentu od zarzadcy budynku, to kominiarz doradził mi by nie zgłaszać tej kozy do administracji, bo wszystko jest dobrze, a administracja każe mi przez pół roku bujać się z papierkami. Tak czy siak jednak za waszą poradą dopytam kominiarza.

Witaj!!!

Bez zgody administracji nie montuj tego pieca,porada tego kominiarza nic go nie kosztuje,a ty możesz nawet stracić mieszkanie.

Z POWODU-

a)zlamanie umowy najmu.

b)sprowadzenie zagrożenia dla zycia.(w sądzie nie masz szans)

DLATEGO-

a) uzyskaj zgodę administracji.

b)podłącz ten piec zgodnie z przepisami(administracja napewno zarząda dokumentacji)

Teraz wiesz na czym stoisz-DECYZJA NALEŻY DO CIEBIE

pozdrawiam henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.