Skocz do zawartości
IGNOROWANY

podłączenie dwóch piecy co do jednego komina na róznych kondygnacjach - pilne prosze o pomoc


brzosto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie użytkowników forum o ogrzewaniu.

Postaram sie w miarę precyzyjnie streścić swój problem.

Mianowicie dostałem z urzędu mieszkanie do remontu, wiadomo nie lekko, nieco rudera :D

mam zamiar zrobić co na drzewo i węgiel, a piec umieścić w pywnicy pod moim mieszkaniem, mieszkam na parterze. piwnica była kiedyś pralnia i mam tam jeden komin, do którego podłączony był piec z tejże pralni, teraz to moja piwnica. problem pojawia sie sie tu taki, iż w tym ciągu są dwa przewody. Z obydwu korzystają sąsiedzi z 2 i 3 pietra. więc musiałbym dzielić z którymś z nich ten przewód. i tu powstaje pytania:

 

1. Czy jest możliwe uzyskanie pozwolenia wedle obecnych przepisów na zamontowanie kotła co, jeżeli 2 lub trzy kondygnacje wyżej ktoś jest podłączony zwykłym piecem (kaflok), albo co na węgiel?

 

2. Czy jeżeli jest dość dobry ciąg, to czy istnieje jakieś niebezpieczeństwo dla sąsiada powyżej?

 

jeszcze raz proszę o pomoc, sąsiedzi straszą pozwoleniami, a ja muszę przecież jakoś ogrzać mieszkanie. dodam że wcześniej w mieszkaniu stał piec podłączony do jednego z tych przewodów i był czynny.

 

pozrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście nie mogę. przepisy zabraniają podłączania do jednego komina dwóch kotłów. troche to głupie, skoro dwa kafloki niby można, a czym to sie niby rożni, skoro pale tez drzewem i węglem. kominiarz coś pierdzieli o innym spalaniu, ale według mnie to bzdura, chyba ze ma sie kocioł o większej mocy. ja mam jeden z najmniejszych, co by starczył na 40 metrową kawalerkę, czyli spali tyle co niejeden zwykły piec, albo i mniej.

W spółdzielni durnie tłumaczyli nawet ochroną środowiska. A co to za ochrona środowiska jak trzeba postawić dwa piece zamiast jednego.

Polska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
A to Polska właśnie....

--wpinanie sie do zajętego pionu na innej kondygnacji może doprowadzic do zaczadzenia tego powyżej gdy korona komina zarośnie sadzą i zmniejszy sie przepływ. / wzrośnie opór. Wówczas cug na niższej kondygnacji będzie jako taki, a u sąsiada powyżej może powstac nadciśnienie w kominie i tzw. cofka.

Przeanalizujcie w głowie przebieg ciśnień w kominie w zależności od jego długości, przekroju i zarośnięcia.

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zasada jest jedna: jeden komin - jeden kocioł i nie ma innej opcji. Tu nic nie zdziałasz, a jeśli się podłączysz do zajętego kanału możesz mieć problemy z prawem ( do spowodowania zagrożenia narażenia na utratę zdrowia lub życia włącznie - Kodeks Karny ). Masz trudną sytuację bo chcesz się podłączyć do pionu, do którego nie możesz się podłączyć. Jeśli chcesz wojny z sąsiadami to możesz się starać o legalne podłączenie do istniejącego komina zajętego nielegalnie ( bez zgody - jeśli tak oczywiście jest faktycznie ) przez któregoś z sąsiadów. Znam takich, którzy poszli tą drogą i uzyskali odpowiednie zezwolenia zmuszając sąsiada do odłączenia się od komina, ale szybko się wyprowadzili, bo tamci nie dali im spokojnie żyć. Jak wojna to straty po obu stronach.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.