Skocz do zawartości

Kanonier

Forumowicz
  • Postów

    43
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Kanonier

  1. 45 minut temu, OcoKamen napisał(a):

    I druga sprawa spieki powstają najbliżej ujścia powietrza z otworów retorty tzn na ściankach wewnętrznych korony paleniska -"cztery ściany" budują tak jakby komin spiekowy ?

    Bo spieki powstają w wyniku zbyt intensywnego nadmuchu wentylatora. Zmniejsz wydajność wentylatora.

  2. Cześć.

    Duży wpływ na ilość spalanego opału odgrywa też ustawienie parametrów kotła czyli czas podawania przerwy itd. Może spróbuj najpierw pozmieniać nastawy na regulatorze, sprawdź czy wentylator nie ma zbyt wysokich obrotów przez co może dużo ciepła wydmuchiwać w komin - sprawdź temperaturę na czopuchu. Dużo pomaga również regularne czyszczenie samego kotła. 

  3. Tak tylko tutaj wydaje mi się, że kluczową rolę odgrywa wydajność pompy solarnej i pompy cyrkulacyjnej.

    Pompy cyrkulacyjne mają zazwyczaj mniejszą wydajność a powinna być większa lub równa wydajności pompy solarnej. No i dochodzą do tego straty  na wymienniku.

  4. Mam podobny dylemat. Zainstalowany kocioł węglowy wyleciał. Wstawiona pompa ciepła. Został stary zasobnik cwu 300 l z dwiema wężownicami jedna zasilana przez PC druga przez solary. Sęk w tym, że wężownica do PC ma co najmniej 2x za małą powierzchnie w stosunku do mocy PC (9kW). Nowy zasobnik posiadający dwie wężownice i odpowiednio dużą wężownicę do PC zaczyna się od 7 tys zł w górę. Tak więc zastanawiam się czy nie wstawić drugiego ok. 140 ltr zasobnika cwu grzanego jedynie przez solary i wpiąć go zamiast zasilania zimną wodą do istniejącego zasobnika tak jak na schemacie "vps1".  Wężownice w starym zasobniku spiąć razem. Czy ma ktoś doświadczenie z takim połączeniem dwóch bojlerów?

     

     

  5. Robert1013 jak masz możliwość to poprowadź rury PP 32 pod sufitem od kotłowni do tego pionu w garażu obetnij rury w pionie, które lecą do rozdzielacza na piętrze wepnij dodatkowe rury biegnące z kotłowni do zasilania i powrotu do rozdzielacza na piętrze. Rury w pionie lecące "z dołu" zaślep. W kotłowni zrób przeróbkę zakładając dodatkową pompę obiegową do obsługi ogrzewania podłogowego na piętrze. Wtedy przepływy będziesz miał ok.

     

  6. W dniu 19.05.2022 o 17:10, Dipper napisał:

    prosta instalacja grzejnikowa, grawitacyjna, jeden obieg, jedna pompka, zawór różnicowy i bojler cwu z ręcznie otwieranymi zaworami.

    Instalacja grawitacyjna nie wymaga pompki to raz.

    Dwa - przeróbka kopciucha na gazowe zawsze wymaga przeróbki kotłowni i zastosowania odpowiedniego sterowania.

  7. W dniu 17.05.2022 o 20:42, Jarek1233 napisał:

    gdzie producent zaleca użycie rury PP-R o nominalnej średnicy zewnętrznej DN25 PN25.

    Czy napewno w instrukcji podana jest średnica zewnętrzna?

    Ja bym dał rurę PP 40 zawsze to zwiększy zład wody w przypadku zamknięcia zaworu przełączającego na cwu.

     

  8. Dokładne dobrane mocy kotła gazowego nie jest aż tak ważne przy kotle gazowym jak przy kotle na węgiel /pellet. Kotły gazowe modulują w dosyć szerokim zakresie mocy . W tym przypadku można dobrać kocioł 18-20 kw. 

    Co do samej instalacji w przypadku kotła jednofunkcyjnego zasilającego podłogówkę na 3 kondygnacjach plus grzejniki zrobiłbym sprzęgło z rozdzielaczem za rozdzielaczem jedna nitka na wszystkie grzejniki, 3 odrębne obiegi do rozdzielaczy na każdej kondygnacji do podłogówki każdy obieg na oddzielnej pompie z mieszaczem automatycznym sterowane np przez sterownik euroster uni 3 w którym można ustawić krzywą grzewczą inną na każdą kondygnację lub poprzez wskazania regulatora pokojowego.

  9. Tak. Spuść trochę wody z układu do ciśnienia koło 1 bar zakręć zawory na zasilaniu i powrocie do wężownicy i włącz grzałkę i sprawdź czy dalej ciśnienie będzie wzrastało. Jeżeli wzrośnie to jest pewnie problem z zaworem napełniającym. Jeżeli ciśnienie nie wzrośnie to znaczy, że za wzrost ciśnienia odpowiadać będzie wężownica w zasobniku. 

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.