Skocz do zawartości

Łukasz85

Stały forumowicz
  • Postów

    136
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

1 obserwujący

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom wolnostojący 250m2, styropian 12cm na ścianie, wełna 25cm na poddaszu, pod podłogą styropian 10cm
  • Instalacja
    16 grzejników panelowych, 70m2 podłogówki
  • Kocioł
    Pompa Ciepła Panasonic T-CAP 9kW split, bufor 100L

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Powiat krakowski

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Łukasz85

Współtwórca

Współtwórca (7/14)

  • Reacting Well Unikat
  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

11

Reputacja

  1. Powysyłałem do wszystkich, którzy prosili. Nie spodziewałem się, że będzie tylu chętnych. A ci co już tego używali, to mogą się pochwalić, czy im to w czymś pomogło? 🤔
  2. Jak to się ma do Twojego tematu tej dyskusji? 😂 Ja to się dalej nie dowiedziałem, dlaczego na tych płytach indukcyjnych piszą "400V", ale już mi tu wytłumaczyli koledzy, że to tylko napis.
  3. Jest masa parametrów pomijanych. Problemem jest to, że ktoś chce się dowiedzieć ile będzie kosztowało ogrzewanie jego domu, bazując na danych z innego domu. Samo podanie województwa też nic nie daje, bo śląskie to mogą być trzy różne strefy klimatyczne. A nawet sąsiad mieszkający w identycznym domu może mieć inne warunki, bo na przykład dom jest inaczej obrócony względem stron świata albo przed jego domem są drzewa, przez co słońce nie jest w stanie nagrzać mu domu przez okna. Ogólnie temat może być podniecający dla niektórych nowych użytkowników pomp ciepła. Dla tych co wybierają ogrzewanie może być pomocny lub nieprzydatny albo wręcz destrukcyjny - zależnie od czytającego.
  4. Pomysł dobry, ale "zażądałeś" strasznie dużo informacji. Większość tych danych powinna być w profilach. Mój T-Cap 9kW zeżarł 4118 kWh. Od 1 kwietnia do 31 marca 5 osób w domu. Wszystkim jest ciepło. A nie chcesz, żeby podać, czy w domu jest wentylacja z odzyskiem ciepła? Możesz podać milion informacji, a i tak nie będzie się dało porównać jednego domu z drugim.
  5. No a co po tych kilku dniach z rzędu? Jak pogoda się zmieni? Poza tym na pewno jest różnica temperatur w nocy i w dzień. Skoro pompa ma możliwość zmiany temperatury zasilania, to warto z tego korzystać. Też kiedyś chciałem z tym walczyć. Myślałem nawet, że mi ciepło ucieka po drodze przez niezaizolowane rury w pompowni (tak zostało zrobione specjalnie), ale dołożenie izolacji niewiele dało. W sumie to nic nie dało 😉 W sumie to dziwne, że "nie szukasz oszczędności" tylko "chcesz wyeliminować podmieszanie w buforze". Czy przypadkiem nie chcesz go wyeliminować, bo uważasz że przez to tracisz część wyprodukowanej energii cieplnej? Jeśli tak jest, to jednak Twoje "wysiłki zmierzają do szukania oszczędności" 😉 Tylko nie wiesz ile dokładnie tracisz na tym podmieszaniu, ani ile zyskasz na zmianach. Bo jeśli nie chodzi o koszty, to nie wiem w czym może to podmieszanie przeszkadzać. Skoro zużycie prądu jest w porządku a w domu masz ciepło, to po co ta zabawa z normowaniem przepływu?
  6. To znaczy woda wracająca z instalacji powinna mieć taką samą temperaturę jak na zasilaniu? Przecież po to robimy ciepło, żeby ono zostało w domu, bo o to chodzi w ogrzewaniu. Nie pamiętam dokładnie, bo dawno czytałem instrukcję, ale chyba od tego parametru zależy jak bardzo pompka obiegowa będzie się starać i naparzać, żeby utrzymać temperaturę powrotu. A z drugiej strony, skoro na zasilanie ustawiam 30 stopni i chcę, żeby na powrocie też było 30 stopni, to co ta biedna pompa ciepła sobie o mnie pomyśli? Tak ogólnie ten mój wpis jest trochę bez sensu, bo chyba cały temat poszedł w jakąś dziwną stronę. Panasonic od lat próbuje jakoś zoptymalizować pracę pomp ciepła, żeby podnieść ich ogólną wydajność, a tu niektórzy zmieniają deltę i po jednym dniu obserwacji myślą, że zoptymalizowali sobie cały układ. I jest lepiej? Skąd ktoś ma wiedzieć, czy to jest bardziej optymalne i będzie bardziej opłacalne? Wydaje mi się, że jakiekolwiek próby optymalizacji przy jechaniu na prostej grzewczej są bezcelowe. Może w dwa dni coś tam się zaobserwuje i wyciągnie jakieś wnioski, ale nie wiem, czy one będą sensowne. Zobaczenie co pokażą kolejne dni też wiele nie da - trzeba patrzeć na cały rok. Co z tego, że rok temu w grudniu pompa wzięła mi prawie tysiąc kWh, skoro całoroczny koszt ogrzewania był mniejszy niż przy ogrzewaniu węglem (jeszcze tym tanim). Przy plus 5 stopniach na zewnątrz pompa ma grzać wodę do takiej samej temperatury jak przy minus 15 stopniach? Miałem pytać o zużycie prądu po zmianie delty, ale porównanie zużycia z "wczoraj do dziś" nic nie daje. Chociaż niektórzy pytają innych "jakie mieli zużycie wczoraj" i chcą to jakoś "przekleić" na swój dom i swoją instalację. A to co było powodem założenia tego tematu, to chyba musi zostać rozwiązane przez autoryzowany serwis, bo urządzenie (lub instalacja) nie pracuje prawidłowo. Chyba gwarancja jakaś jest.
  7. No nie zapytaliśmy. Trochę daliśmy ciała. Ale... takie pytania powinien zadawać instalator przed zaoferowaniem jakiejś pompy. Na forum to raczej mało precyzyjne pytania są i mało precyzyjne odpowiedzi - zazwyczaj. Ale czasem takie mało profesjonalne podejście może pomóc. Ja zaproponowałem to co zaproponowałem, bo to jest łatwe do wprowadzenia w życie i dosyć szybko można zobaczyć, czy taka zmiana daje jakiś efekt. Jeśli moje forumowe porady będą do niczego, to najlepiej będzie się zwrócić do instalatora. Skoro jest autoryzowany przez Panasonica, to on coś powinien zrobić - ewentualnie można go pominąć i udać się bezpośrednio do Panasonica. Ale jednak przestawienie temperatury na pompie wymaga trochę mniej zachodu.
  8. Możesz napisać co jest nie tak z tą instalacją? Ja mam podobnie wpięty bufor i jest w porządku. Nie mam na co narzekać z tym buforem. Tylko ja mam zawór 3D wbudowany w jednostkę wewnętrzną pompy ciepła. @Shizer Tak jak już było napisane chyba kilka razy - ustaw krzywą grzewczą i wywal termostat pokojowy. Twoja pompa ciepła grzeje wodę do 40 stopni, wpycha ją do bufora i zasysa ciepłą wodę z tego bufora, dlatego masz 2 stopnie różnicy. A druga pompka obiegowa powolutku zabiera niewielkie ilości ciepłej wody z bufora i powolutku wpycha do niego zimniejszą wodę zebraną z domu. Jak nie jesteś przekonany do krzywej to na początek zmień nastawę temperatury na 30 stopni i przestaw pompkę obiegową na środkowy bieg - nie wiem ile ona tam ma ustawień. Powinieneś zobaczyć jakieś zmiany - moim zdaniem powinno być lepiej, a potem i tak przejdź na krzywą grzewczą. A autoryzowany instalator powinien Ci to wszystko wytłumaczyć. Tylko po sobie wiem, że przejście z innego ogrzewania na pompę ciepła jest trudne.
  9. Przy obecnych temperaturach tyle wystarczy. Temperatura zasilania zależy od temperatury na zewnątrz i tak jest najbardziej opłacalnie. Termostat pokojowy miałem przez kilka tygodni i go wyłączyłem, bo to bezsensowne rozwiązanie. Skoro delta ustawiona na 8 stopni, to co oznacza "Różnica między temperaturą zasilania a powortu wynosi 2 stopnie."? To jest jakaś opcja do ustawienia? Czy odczyt "aktualnych" informacji z ekranu "temperatura wody"? Dlaczego nie rozumiesz działania delty akurat w Twoim przypadku?
  10. Cześć Strasznie dużo To z kolei strasznie mało. Zazwyczaj widziałem zalecenia 7 stopni dla grzejników. Ja mam deltę na 5 stopni. Sterujesz temperaturą za pomocą krzywej, czy na stałe jest ustawione 40 stopni na zasilaniu? U mnie teraz pompa grzeje wodę do 29 stopni (mam ustawioną krzywą grzewczą). Sam ustawiałeś parametry pracy pompy, czy robił to instalator?
  11. Cześć @Andzia21 Jeśli masz sterowanie na podstawie krzywej, to musisz tą krzywą przestawić. Trochę wyżej o tym pisałem Z tego co piszesz, to dla niższej temperatury na zewnątrz musisz zmniejszyć temperaturę wody w instalacji. Ale o ile to nie wiem. Musisz to potestować. Ustawianie krzywej może zająć nawet kilka miesięcy 😉 bo to co ustawisz teraz może wymagać korekty przy większych mrozach. Jaką masz pompę? Jeśli masz Panasonica i wyślesz adres email na priv, to prześlę Ci arkusz w excelu, który mi pomógł w ustawianiu krzywej.
  12. Nie wiem - wszedłem na stronę Vaillanta, kliknąłem "pompy ciepła" i wybrałem jakiegoś splita i jakąś "jednostkę sterującą", czy jakoś tak - w obu przypadkach był taki sam opis. Podejrzewam, że gdzieś w opcjach będzie opcja odłączenia "regulatora systemu" i wtedy pojawi się opcja sterowania temperaturą zasilania. Szkoda tylko, że nie ma nic o krzywej grzewczej. Jest też możliwość, że do części opcji użytkownik nie ma dostępu, bo są one zarezerwowane tylko dla serwisanta, co dla mnie jest głupotą. Ja na szczęście mam dostęp do wszystkiego, bez żadnych kodów. A mój brat ma Kołtona i wcale nie ma wyświetlacza tylko aplikację na telefon, a ustawienia może mu zmieniać zdalnie serwisant. Po roku z pompą już zapomniałem jak to było przerypane z węglem i popiołem 😉
  13. A przypadkiem w instrukcji nie ma czegoś takiego: To jest pierwsza instrukcja jaką znalazłem na stronie Vaillanta. Pewnie bez regulatora pokojowego da się ustawić temperaturę zasilania. I pewnie tak wyjdzie bardziej oszczędnie. Ja w Panasonicu mogę ustawić krzywą albo stałą temperaturę zasilania.
  14. Mi w grudniu 2021 wyszedł COP 3,6 dla ogrzewania i 2,4 dla CWU. A w grudniu mieliśmy chyba spore mrozy przez kilka dni z rzędu (ja wiem, że są tu ludzie pamiętający "prawdziwe zimy"). Na grzejniki idzie woda o temperaturze do 39 stopni, a na grzanie CWU idzie do 52 stopni. Przyjmowanie średniorocznego COP na poziomie 2,5 albo mniej powinno skutkować zaprzestaniem zastanawiania się nad pompą ciepła. U mnie średni COP wyszedł 4,3 No właśnie, średnie temperatury są wyższe. Ale ja bardziej bałem się minimalnych temperatur, przy których pompa przestanie działać. Dlatego T-Cap mi pasuje.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.