Skocz do zawartości

Viking76

Forumowicz
  • Postów

    32
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Viking76

  1. Więc tak...Mam pompę kotłową ( jako ochrona powrotu ) i pompę mieszacza.W ustawieniach serwisowych-ustawienia kotła- wybór termostatu -ecoSTER T! , funkcja termostatu-wyłącz palnik (pompa kotłowa chodzi , żeby dogrzać powrót).Natomiast ustawienia serwisowe-ustawienia mieszacz1-wybór termostatu-ecoSTERT1.Przy takich ustawieniach nieważne jaką mam temp.zadaną  kotła.Kocioł wyłączy się dopiero gdy termostat pokojowy osiągnie zadaną ( u mnie 23.2 stopnia)Chyba , że jest tęgi mróz i zapotrzebowanie budynku jest większe , wówczas może się zdarzyć , że kocioł wyłączy się po dojściu do zadanej na kotle pomimo nie osiągnięcia temp.zadanej w termostacie.

  2. Witam.

    Mam takie pytanko...Jak to jest z tym poziomem paliwa???Otóż po dokonaniu kalibracji wszystko jest w porządku...Do czasu zaniku prądu. Tzn. w momencie gdy na chwilę wyłączę regulator lub braknie zasilania , to po ponownym uruchomieniu regulatora poziom paliwa na wyświetlaczu się nie zgadza...Przykład z dzisiaj. Poziom paliwa 89%.Wyłączyłem regulator przed czyszczeniem kotła i po ponownym uruchomieniu poziom paliwa wskazuje 53%...

  3. Dodam swoje 5 groszy do różnic w spalaniu praca od termostatu pokojowego vs praca od histerezy kotła,

    Z natury jestem maniakiem cyferek:-).I tak to wygląda u mnie:

    Test trwał po 2 tygodnie dla każdej z metod .Moje wnioski są następujące:

    Temperatura na termostacie 23 stopnie w obu przypadkach...

    Przy paleniu od histerezy kotła (temp.zadana 70 , histereza 20 , temp.mieszacza 45 po osiągnięciu zadanej obniżenie na mieszaczu do 42)

    Przy paleniu od termostatu pokojowego ( na mieszaczu do osiągnięcia zadanej na termost.też 45 stopni , a po osiągnięciu też 42 stopnie ).

    W spalaniu różnica wynosiła średnio 2,3 kg na dobę więcej przy paleniu od histerezy kotła.

     

    • Lubię to 1
  4. Witam ponownie.Zaintrygowany Waszymi wpisami na temat temp.spalin zastanawiam się , o co chodzi???Otóż piszecie , że macie przy mocy max.palnika (16,18 kw) około 120,140 stopni...I tu mam dylemat.Co bym nie robił nie ma szans , żeby mój kocioł doszedł do temp.100stopni...W momencie gdy  jest zabrudzony , to max.temperatura dochodzi u mnie do 94,96 stopni.Po wyczyszczeniu kotła max to 84,86 stopni.Wcześniej , gdy miałem kopciucha z zamontowanym palnikiem Kipi to osiągałem właśnie temp.około 130,140 stopni...Co Wy na to?Mam palnik 16kw , nie ograniczony w żaden sposób tzn.chodzi od 5kw (moc minimalna) do 16kw(moc max).

    Zrzut ekranu (1861).png

  5. Witam. Dawno się nie udzielałem 🙂Napiszę kilka swoich obserwacji...Więc tak . Paliłem na dwa sposoby .Czyli od histerezy kotła , oraz od termostatu pokojowego .Moje wnioski są takie , że przy paleniu od termostatu zdecydowanie mniej pelletu jest zużywane! Ale to raczej oczywista sprawa...Moim zdaniem nie ma sensu ( przy paleniu gorszym pelletem ) sugerować się wskazaniem płomienia w procentach...Trzeba zaglądnąć do kotła przy mocy max. naocznie zobaczyć , jak płomień wygląda. Naprawdę to nie jest fizyka kwantowa😉.Palę pelletem "no name" , a popiołu mam z tony max 10/12kg.Więc nie wyobrażam sobie jaki to musi być syf , że po spaleniu 30 kg popiół to 5-cio litrowe wiadro!!!Na koniec o "fachowcach"...Od początku mówiłem hydraulikowi żeby za zaworem 4-drogowym zamontował pompę!!!Na jego pytanie po co , przecież zawór rozwiązuje sprawę odpowiedziałem...Żeby głupi miał zagadkę!!!Dramat...Sam przerobiłem , ćwoka pogoniłem i teraz jest tak , jak być powinno ( różnica między zasilaniem , a powrotem to max 8 stopni)!Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie.

    • Lubię to 1
    • Zgadzam się 2
  6. Wytłumaczę to w prosty sposób...W zeszłym sezonie paliłem od histerezy kotła , gdyż nie posiadałem termostatu pokojowego . Kocioł odpalał się przy 56 stopniach , a wygaszał przy 70( taką miałem histerezę kotła).W tym sezonie zamontowałem sterownik pokojowy (eSter x80).Teraz kocioł uruchamia się w momencie spadku temp.zadanej na owym termostacie . Tzn.w pomieszczeniu , gdzie jest termostat mam temp.zadaną 23 stopnie , a histerezę 0.2 stopnia, Kocioł uruchamia się w momencie spadku temp.do 22.8 stopnia. Natomiast , jak napisał papen76.W ustawieniach serwisowych wybierz termostat pokojowy i histereza kotła nie będzie miała znaczenia.

    • Lubię to 2
  7. Podepnę się do tematu.Po zmianie na tryb Lato ustawiłem tak...

    Temp.zadana kotła 65

    Tryb pracy Fuzzy Logic

    Temp.zadana C.W.U 60

    Histereza C.W.U 15

    Wydłużenie pracy C.W.U 35 minut ( w ustawieniach serwisowych )

    Po zagrzaniu wody do tych 60 kocioł się wygasza , a dzięki wydłużeniu pracy pompy C.W.U do 35 minut temp.C.W.U dochodzi do 65 stopni.

    Mam zbiornik 200 litrów.Po takich ustawieniach kocioł uruchamia się raz na dobę.Spalanie ok.2,5 kg/24h.

     

  8. Dobrze mówisz maronka.Ale...Mieszkam w małym miasteczku i świadomość ludzi jest porażająca...Przecież (cytuję) - zawsze się paliło w "piecu" i nie było problemu...Normalnie ręce opadają...Idziesz przez miasto , a smród z kominów taki , że można zwymiotować!!!Są u nas dotacje na wymianę śmieciucha.Ale nie , bo muszę dołożyć...Pogadamy za parę lat , jak będzie zakaz palenia węglem , drewnem...

    • Lubię to 1
    • Zgadzam się 2
  9. Odniosę się do tematu spalania...

    Bardzo lubię mieć wszystko policzone ( może za bardzo )...

    Więc tak.Mój dom , nieocieplony ( 100 m2 ), na grzejnikach termostaty ustawione na 22 , 23 stopnie.Palenie na stałej pompie.Żadnych obniżeń nocnych...

    Październik - średnio na dobę-15kg/24h

    Listopad - 18,7kg/24h

    Grudzień - 22,25 KG/24h

    Styczeń - 24,4 KG/24h

    Łącznie spalonego pelletu ( nie liczę kilkunastu dni września ) -2469kg/123 dni =20,07kg/24h...

    Uważam to za świetny wynik...

    Zobaczymy za rok po dociepleniu budynku styro grafit 15cm...

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.