Skocz do zawartości

Razuch3

Forumowicz
  • Postów

    18
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Razuch3

  1. 3 godziny temu, mankog napisał(a):

    @Razuch3 czy mógłbyś coś więcej napisać o możliwościach dofinansowania na ten piec? na ten moment nie ma 5 klasy i ecodesign ?

    jestem na etapie szukania, i coraz bardziej skłaniam się ku Attack SLX. Z tego co znalazłem to w Polsce 1 lub 2 firmy go ściągają. chyba że źle szukam.

    Papiery 5 klasy ma ale od zeszłego roku wprowadzili w programie czyste powietrze dodatkowe badania odnośnie pyłów i attack slx spełnia te normy. Nie pamiętam z którym przedstawicielem rozmawiałem ale powiedział mi że ogarniają biurokrację i będzie można uzyskać dofinansowanie z czystego powietrza na te kotły. A żeby móc dotację dostać musi być na liście ZUM można sprawdzić jakie kotły tam są. Z tego co wiem kotły Blaze harmony też ktoś ogarnie więc na nie też będzie można uzyskać dofinansowanie tak poza tematem.

  2. Witam kolegę też skłaniam się ku kupna attacka. Komora załadowcza ogromna to duży plus dodatkowo nie trzeba będzie chodzić do pieca co chwilę. Czytałem niemieckie fora i sąsiedzi ze zachodniej granicy chwala sobie te kotły. Dodatkowo mogę koledze podpowiedzieć że już nie długo będzie można uzyskać dotację z czyste powietrze na te kotły bo już jeden importer tych pieców działa w tej kwestii i spełnia nowe wymogi. Jeśli chodzi o rodzaj kotła to tylko slx ponieważ ma większą komorę załadunkowa. Pozdrawiam.

  3. Myślę że maksymalnie bufor dać to 3000l więcej to mi się nie będzie opłacać. Jeśli chodzi o piece na trociny to 5 klasy kosztują 30 tys wzwyż.. jeśli chodzi o Stalmark i attack to cenowo te piece nie są drogie. Jeszcze jest Blaze harmony ale ceną tego pieca to jest już gruba przesada..

  4. Jeśli chodzi o piec na pellet to odpada, tak jak pisałem mam własną brykieciarke a trociny u mnie w okolicy nie są drogie. A jeśli chodzi o bufor własnej roboty to prawdopodobnie wujek mi zrobi co najmniej jeden ale beka 6000 l to za duży ponieważ bym musiał ściany wyburzyć żeby go wnieść. A jak połącze szeregowo ze 2 bufory to mniej roboty jest. Tylko orientuje się ktoś czy w Stalmark Eko wood brykiet dobrze się pali? Na forum nikt nic o tym nie wspominał.

  5. 3 godziny temu, cezario1 napisał(a):

    Będziesz starał się o dotację na kocioł czy ocieplenie? 

    Jak bedziesz miał nowy piec kupiony bez dotacji to na ocieplenie nie dostanież ani złotówki. Najlepiej opłaca zrobić to razem.

    Dotacja Czysye Powietrze na razie jest wstrzymana bo nie mają kasy ale ma być wznowiona w przyszłości.

    Tak będę się starał ale da się to zrobić na dwa wnioski już jestem po konsultacji z gościem co się tym zajmuje i wiem co i jak.

  6. Ocieplenie jest w planach ale w pierwszej kolejności będę wymieniać piec ponieważ planuje starać się o dotację z czystego powietrza. Jednak nie będzie to w tym ani w przyszłym roku ponieważ jest to stary dom i muszę dach wymienić wraz z wypuszczeniem szczechy co najmniej pół metra gdyż na tą chwilę ocieplić się nie da bo są zbyt krótkie. Dodatkowo muszę nowe schody wejściowe zrobić ponieważ na tą chwilę w ganku drzwi wejściowe są na 0 ze ścianą i też ocieplić się nie da a to są spore koszty. Szczerze powiedziawszy miałem w planach dać bufory co najmniej 3000 l połączone szeregowo ale może ktoś coś lepiej doradzi?

  7. No i tu rodzi się pytanie czy lepiej zamontować kocioł większej mocy żeby nagrzać te bufory szybciej czy też niniejszej mocy żeby dłużej palić w nim? Zwracając uwagę przy doborze kotła istotne dla mnie jest pojemność komory załadunkowej i żeby szczapy drewna wchodziły jak największe. Dlatego rozważam wybór attacka który ma 200 l załadunku albo Stalmark prawie 100 l. Istotne dla mnie jest to żeby w kotle dobrze palił się brykiet. I sam nie wiem jaki kocioł wybrać. Czasu mam jeszcze sporo bo planuje wymianę po sezonie czyli w lato.

  8. 10 godzin temu, Pjottter napisał(a):

    37kW to chyba za dużo na taką powierzchnię. U mnie przy 240m był kiedyś 35kW, po ociepleniu (bez dachu) później był chyba 32kW, a po nim 25kW. Obecnie mam 15kW (nadal bez ocieplonego dachu) i spokojnie wystarcza na ogrzanie domu (bez cwu). Polecam wyliczyć sobie zapotrzebowanie domu na energię pod tym linkiem. I może okaże się, że 15kW u ciebie również spokojnie wystarczy 🙂 
    https://cieplo.app/start

    Z tej strony wychodzi mi że mam budynek wysoko energochłonny i niby mam mieć bufor 6000 l , lecz to nie wierzę. Przypuszczam że jest takie wyliczenie ponieważ zaznaczam że temperatura na grzejnikach jest ponad 60 st. Na tą co chwilę ogrzewam dom z układem grawitacyjnym przez to moim zdaniem nie daje to takiego efektu jakby była pompka zamontowana. Wracając do ciepła właściwego wychodzi że też piec powinien mieć około 35 kw , teraz mam piec 30 kw zasypowy na trociny. W domu jest ciepło nawet wszystkie grzejniki nie są odkręcone lecz mam dwa pokoje podpiwniczone i tam temperatura jest niższa i trudniej dogrzać je. W zeszłym roku docieplenie było zrobione pod tymi pokojami styropianem 10. 

  9. Witam w tym roku będę wymieniał piec na zgazowujący drewno. Po przeglądnięciu wielu wątków na forum wybór padł na Stalmark Eko Woody 37;kw lub Attack slx 30 kw. Do ogrzanie dom z lat 60  180m2 nie ocieplony, okna dwu szybowe.Dodatkowo dwa pomieszczenia gospodarcze ok 70 M2. Potrzebuje piec w którym dobrze pali się brykiet ( posiadam własną brykieciarke) dodatkowo mam odpady drzewne które spale w tym piecu. Miejsce na bufory mam i pytanie ilu litrowe zamontować tak żeby rozpalać raz na dzień? Który kocioł wybrać co polecacie z góry dziękuję za odpowiedzi.

     

     

  10. Witam może trochę nie w temacie ale planuje zakup tego kotła. Potrzebuje się dowiedzieć czy ktoś palił w tym piecu brykietem i jak pali się w nim w tym piecu. Przeszukałem cały internet i nigdzie nikt nie dodał opinii odnośnie brykietu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  11. Godzinę temu, widelec1 napisał(a):

     

    Na ta chwile rozglądam się tylko i attack przemawia z ceną zgodzę się 18 tyś ale może być mniej jak załatwisz to przez instalatora. Dziękuję widelec za odpowiedzi stalmark wygląda spoko pod tym względem że serwis jest na miejscu. Ale czy w tych czasach awarie pieców że nie da się palić zdarzają się często żeby kupić od producenta za granicą? To jest też jedna niewoadona nad czym rozmyślam. Następna jest jak bede palić drewnem+ brykietem żeby ten piec dobrze ustawić. Lambda była by spoko jakby była w stapmarku bo w attack to 10 tys więcej ale to już za dużo lepiej ogarnąć samemu.

  12. 38 minut temu, widelec1 napisał(a):

    Też się wahałem po różnych opiniach że dymi, że zawiesza się opał , że duże kawałki kiepsko się palą.. jestem dopiero po kilku paleniach i jestem zadowolony nie ma porównania do mojego mpm ds, zjada wszystko, tworzy sporo żaru po godzinie zero dymu a wydajność też bardzo dobra.Zastanawialem się nad 21 kW ale wziąłem 37 +dwa bufory 800 i super spora komora i jeden wsad wystarczy

    A robiłeś jakieś przeróbki w piecu mam na myśli uszczelnienie paleniska? Kocioł nie wygląda że jest zły ale zawsze jest jakieś ale.

  13. Właśnie stalmark przemawia pod względem ceny ponieważ stosunkowo do innych pieców nie jest drogi . Sam nie wiem narazie jaki wybrać szukam najlepszego rozwiązania. Wiem jedno bufor będę zakładał 2 tys litrów ponieważ mam stary nie ocieplany dom na ten moment planuje docieplać z czystego powietrza ale pierwsze trzeba piec wymienić. Dlatego chcę się dowiedzieć czy brykietem będzie się dało palić ponieważ mam dostęp do trocin to i brykieciarke kupię.

  14. Witam mam pytanie czy w tym piecu ktoś próbował palić brykietem? Jak to wygląda? Kolejne pytanie czy polecacie ten piec bo po przestudiowaniu całego tematu odczucia mam mieszane bardziej na nie. Szukam pieca na przyszły rok i po opini forumowiczów skłaniam się ku kupna attack slx ale stalmarka rozważam z tego względu że polecił mi to instalator. Z góry dziękuję za pomoc.

  15. Witam potrzebuje pomocy w doborze kotła na holzgas będę palił drewnem+ brykiet, trociny i odpady drzewne z własnej stolarni. Dom 180 M2 + 60 M2 stolarnia. Na stolarnie chcę dać dodatkowe zawory odcinające żeby grzać tam jak tylko tam będę pracować.Dom z lat 60 nie ocieplony, poddasze trocinami, piwnica również nie ocieplona. Strop w piwnicy zamierzam docieplic w najbliższym czasie. Dodam że fundamenty są z kamienia odizolowane pionowo papa. Ściany są z cegły. W przyszłym roku zamierzam wymianę starego kopciucha aktualnie grzeje sam dom 30kw na trociny zasypowy. Docieplania ścian plus piec zamierzam złożyć wniosek i dostać dofinansowanie z czystego powietrza.  I jaka moc kotła wybrać oczywiście bufor obowiązkowo . Standard 1000l lecz zastanawiam się czy nie dać większego? Jakie piece polecacie? Z góry dziękuję za pomoc. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.