Skocz do zawartości

Ranking


Popularna zawartość

Zawartość, która uzyskała najwyższe oceny od 20.05.2019 w Odpowiedzi

 1. 7 punktów
  Chciałbym podjąć jeszcze kolejny temat, który w moim odczuciu jest powodem niezadowolenia z forum niektórych użytkowników (i nie ukrywam także administracji). Chodzi o osoby używające agresywnego języka na forum. Chodzi o posty, które oprócz przekazu "a co wy tam wiecie" nie niosą za sobą żadnych rzeczowych argumentów. Chodzi także o posty, które atakują wprost jednego użytkownika. Chodzi o posty, które są "na bakier" z kulturą. O posty, których głównym (a często jedynym) celem jest wywołanie kłótni na forum. Tego typu wypowiedzi często zawierają tego typu treści "przemycone" w sposób pozornie niewidoczny. Uprzedzam jednak, że moderatorzy zostali uczuleni także i na tego typu agresywną mowę. Dotychczas w imię tzw "wolności słowa" nie zawsze odpowiednio reagowaliśmy na tego typu wypowiedzi, ale to się zmieni. Każda wypowiedź, w której ktoś nie zgadza się z poprzednikiem powinna być wyrażona w kulturalny sposób ORAZ zawierać argumenty. Nie można atakować innych użytkowników używając inwektyw zamiast argumentów. Posty tego typu będą od tego momentu bezwzględnie usuwane (najczęściej zapewne do kosza, jednak w niektórych przypadkach zastrzegam sobie prawo do całkowitego usunięcia). Użytkownicy piszący w ten sposób nie będą mieli więcej niż jednej, maksymalnie dwóch szans na poprawę. Ostatni przykład pokazał, że nie warto pobłażać tego typu zachowaniom. Mam jeszcze trzeci ważny dla przyszłości forum temat, który wkrótce poruszę. Pozdrawiam.
 2. 6 punktów
  Oficjalnie informuję iż takowe zgłoszenie w formie mailowej zostało wysłane do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, po uprzednim kontakcie telefonicznym z GIOŚ Warszawa 223692547 Wydział Skarg, gdzie tam zostałem przekierowany. Czekam na konkretne działania. Apeluję do wszystkich Tych którzy przeszli na zieloną stronę mocy. O ile odbiorcy zachodni radzą sobie z takimi producentami . To my w kraju Panowie i Panie musimy wziąć sprawy w swoje ręce i sami zatroszczyć się o jakość paliwa nam oferowanego bo nikt za nas tego nie zrobi. O postępach będę informował.
 3. 4 punkty
  Użytkownicy MPM-a Czy uważacie że dobrze zrobiłem informując Was o tym katalizatorze ( nie zależnie od efektów jakie da lub nie da) w temacie MPM- a ? Czy mój wpis dotyczący tego katalizatora był właściwym w temacie MPM-a ? Czy był interesujący dla Was? Czy mam więcej tego nie robić? Dostałem za to ostrzeżenie ( patrz mój profil i temat : Moderator dostał za to ze 20 łapek w górę. Ubolewam że te łapki dla Moderatora nie były za propagowanie czystego spalania czy działania w tym kierunku, a ja stałem się kozłem ofiarnym nacisków na Niego że nic nie robi w kierunku obrzucania się błotem na tym forum. Jeśli macie odmienne zdanie to możecie je wyrazić w temacie powyżej podlinkowanym. Jeśli podobne do mojego to także możecie je tam wyrazić albo tu ( co mam pisać? a czego nie pisać? bo już nie wiem czemu ma służyć to forum? myślałem że wymianie doświadczeń i efektów z naszych modyfikacji czy usprawnień w dążeniu do ekonomicznego i czystego spalania? ). Za co z góry dziękuję bo łatwiej będzie mi takie działania zrozumieć. Pozdrawiam
 4. 3 punkty
  Powinni tym ze śmigłowców opryskiwać palące się śmietniska. Może dym by zniknął...
 5. 3 punkty
  Moim zdaniem wystarczyłoby na forum nie pozwolić na osobiste wycieczki i czasowo banować za wulgaryzmy. Posty wybitnie nie na temat wrzucać do kosza ale nie przesadzać z ostrzeżeniami za delikatne dygresje. Między innymi w tym jest cały urok tego forum... W końcu jak ktoś potrzebuje ściśle technicznej wiedzy, to może sięgnąć do instrukcji czy poradników na stronach producentów. Ostre reguły zrobią z forum czytelnię a zakończą dyskusje. Czy tego byśmy chcieli ?
 6. 3 punkty
  Jak się można spodziewać zdanie odrębne wystąpiło :) Oczywiście szanuję każdy pogląd jednak opiszę dlaczego mimo wszystko zdecydujemy się na bardziej monotematyczne wątki. Moim podstawowym argumentem będzie to, że forum służy nie tylko uczestnikom dyskusji, ale także innym osobom mającym podobny problem, takie osoby wolą mimo wszystko czytać o temacie, który ich interesuje, a nie przebijać się przez gąszcz postów nie na temat. Zresztą z obserwacji widzę, że większość uczestników dyskusji "na żywo" też woli aby dyskusja była toczona na temat. A poboczne wątki powstające w czasie dyskusji nad danym tematem często stanowią fajny punkt wyjścia do rozpoczęcia nowej dyskusji. Jednak nie jest dobrze, gdy dyskusje te się przeplatają. Rozumiem, że osoby dyskutujące w danym wątku w jakiś sposób tworzą "małą społeczność" skupioną wokół np. danego kotła czy problemu i z czasem zaczynają dyskutować na poboczne tematy w swoim gronie. Tego w żadnym stopniu nie zamierzam zakazywać, w związku z tym wspomniałem, że nie jest zabronione wstawienie "linka" do innego tematu. Dodatkowo forum oferuje co najmniej dwie metody na dyskusje zupełnie "nie na temat": dział "Rozmowy na dowolny temat", gdzie dopuszczamy dyskusje na dowolne tematy. "instytucja" klubów, w którym każdy może założyć własny klub na dowolny temat z dowolnym poziomem dostępu. Można utworzyć także klub prywatny, w którym treści będą widzieć tylko zaproszeni użytkownicy. Do takich klubów nie wtrącamy się. Jego twórca może go traktować jako swoje osobne "podforum" (zapraszać i wyrzucać z niego członków, moderować wypowiedzi, itp). Wyjątkiem są wypowiedzi niezgodne z obowiązującym w naszym kraju prawem. Także jak powiedziałem rozumiem, że są osoby, którym nie przeszkadza że dyskusja w danym wątku niekoniecznie jest ściśle na temat, jednak moderatorzy postarają się od tego momentu utrzymywać większą dyscyplinę w tym temacie.
 7. 3 punkty
  Ja od 18-go maja całkowicie wył kocioł, ale wcześniej wlączalem na noc... Od 18-go śpię w rękawiczkach, czapce zimowej, kufajce na miśku i butach z ociepleniem... Daje rade...mozna? Można ;) Patrząc czasami na sterownik, to temp w chacie spada do takiej, że kocioł by się odpalił, ale nie ma tragedii, bo jest na pograniczu wytrzymałości. Jak się strzeli "sete", to jest już ciepło :) Bliska zeru??? Słuchajcie... Za dwa dni idzie fajne ocieplenie i będzie tak przynajmniej przez około 10 dni do 30 st C
 8. 3 punkty
  -Tata! A co to? - krowa, ona daje mleko. - po co? W markecie jest pełno mleka. skąd przyszło Ci do głowy, że ja jestem zwolennikiem smogu i śmiecenia? Absolutnie jestem proekologiczny ale jak czytam apele pseudoekologów to mi się robi niedobrze. (,. nie oceniam Autora i Jego tematu - to fajny gość). Z tych apeli jasno wynika, że "Kowalski" jest kretynem i "Kowlskiego" kretynizm i zła wola powoduje że mamy burdel. Burdel to robią nam niekompetentni profesorzy i ich wychowankowie. Swoją drogą "Kowalski" rzeczywiście prochu nie wymyśli, ale jak mu wytłumaczyć (patrz. wybór i wychowanie Dalajlamy) to może z niego być wiele pożytku. Analiza błędów, wskazanie miejsca i przyczyny ich powstania powinna zmniejszyć ilość kolejnych błędów lub dyplomowanych bezczelnych idiotów w społeczeństwie. Jeśli się cudzym wysiłkiem tylko gasi pożary bez profilaktyki, to już nigdy nie będzie dobrze. Przypominam: jestem z PGRu i nie mam wyższych szkół. Nie mam pewności co do mojej niezweryfikowanej mądrości, ale mam nadzieję że dobrze mi idzie.
 9. 3 punkty
  To kup sobie olejek sosnowy Dobre
 10. 3 punkty
  Panowie spokojnie. Nikt od nikogo nie wymaga certyfikatu. Ale jeżeli dany gość produkuje pellet i sprzedaje go po cenie 700 zł bez transportu. To ja jako zwykły szarak wymagam by był to pellet z trociny i znał jego w przybliżeniu dany skład. I jeżeli ten gość mówi i pisze na swej stronie , że 70 % to sosna zaś 30 % brzoza z olchą to tak ma być - bez certyfikatu. I jeżeli ktoś z kimś się umawia od przeszło 2 miesięcy na pellet taki do testów to -przepraszam. A ja co widzę chłam z płyty pilśniowej jakąś grubo zmieloną trocinę która nie przypomina mi w żadnym stopniu drewna sosnowego, brzozowego, czy olchowego , którym to drewnem paliłem przez niemal 20 lat . Mało tego ten pellet po lekkim nacisku w palcach rozpada się niemal w drobny mak a o zapachu nie wspomnę. on śmierdzi..
 11. 3 punkty
  Zgłaszać do Inspekcji Ochrony Środowiska. Ja poszedłem na całość i mam nadzieję że udupią Husara.
 12. 2 punkty
  Zawsze jest albo albo albo... Jeśli interesuje Cię bezobsługowość - idziesz w typowe kotły pelletowe (Laguny, Redy itd) - ładnie modulują moc od dołu i spalają oszczędnie. Za wiele Cię nie obchodzi - kotły dobierają parametry. Mają też lepsze sterowanie w swojej cenie. Jak chcesz mieć bezobsługowość w kotle z palnikiem KIPI - najlepiej montować bufor - wtedy ustawiasz kocioł, żeby spalał ładnie pellet, w komin nie szło za dużo i tak się włącza i wyłącza a Ty nic nie grzebiesz - po prostu dogrzewa częściej jak zimno, rzadziej jak ciepło (na jednych ustawieniach). Czasem straty postojowe bufora będą większe niż pożytek (kocioł spali więcej), ale praktycznie nie grzebiesz niczym. Tylko kocioł i bufor - da pewnie razem cenę dobrego kotła wymienionych wyżej. Jak bez bufora - grzebiesz w trybie PID - czyli już jakąś górę i dół musisz wyregulować, czasem może tego dołu brakować (filozofii nie ma, ale to już nie to samo co dobry kocioł). Kocioł to kawał blachy - fajnie się mówi, że musi mieć taki czy inny wymiennik - tutaj dochodzi czyszczenie - pionowe mają często wyczyski z boku, więc jak komin bliżej kątu kotłowni i nie ma dojścia - zostają poziome półki czyszczone tylko od przodu. Ogólnie jak nie chcesz zajmować tematem i być zadowolonym ze spalania pelletu - bierz sprawdzone konstrukcje pelletowe. Co do Kipiego - wolałbym coś na palniku 20kW bo tam już idzie ręke wsadzić i coś poserwisować, ale więcej jak 10 tys za kocioł z Kipim i modułem B do sterowania buforem i 2gim zaworem bym nie dał. Mnie martwi jednak fakt, że pellet osiąga zawrotne ceny, jakość tego paliwa spada, a kaloryczność paliw z lokalnych składów pozostawia wiele do życzenia. Powoli robi się podobne polowanie jak na węgiel, a jakbym miał palić sprawdzonym paliwem po 900-1000 zł to na kocioł bym paru zł nie żałował...
 13. 2 punkty
  Coś masz od tego MPM-a ? - że nie reagujesz jak w innych wątkach forumowicze obrzucają się błotem, a tu jak piszę o usprawnieniu spalania w MPM- mie to mi dajesz ostrzeżenia?. To że można ten katalizator wykorzystać w innych kotłach to chyba dobrze? W końcu chodzi o czyste spalanie na tym forum - Czy o coś innego?????? Czy może moja osoba Ci nie odpowiada? Jeśli tak to proszę precyzyjniej bym miał możliwość dostosowania się do tego forum ( o czym mogę pisać? Czego nie pisać o MPM-mie ? I komu mam przyznawać rację?). Swoją drogą to dużo łapek nałapałeś za to ostrzeżenie ( nigdy tyle nie było na raz ) Szkoda tylko że nie za merytorykę dotyczącą czystego spalania, ale gratuluję. Efektem takiego działania będzie że na forum będą popierduchy ( np. o pogodzie - że późno rośliny kwitną w tym roku - jak w temacie MPM-a - na co nie reagowałeś????) - a prawdziwe dyskusje - będą na private ( już są), a szkoda bo inni forumowicze też mogli by się czegoś dowiedzieć. Pozdrawiam
 14. 2 punkty
  pytajcie od razu o wagę worka, bo tu mają spore pole manewru (perełki zdarzały się po 13,8-14,0kg) co przy 65 workach wyjdzie 900kg
 15. 2 punkty
  Dobra droga to jedno a ruch i kultura tego ruchu na niej to drugie. U nas teren zabudowany a wszyscy włącznie z ciężarówkami jeżdżą grubo ponad 50 km/h. Nie mam już gdzie przejechanych kotów zakopywać. Ostatnio przejechali mi kotkę od malutkich kociąt. Trzeba było organizować zastępczą matkę. Kiedyś może usłyszycie w tv. , że gość z siekierą rozwala na drodze auta. To będzie o mnie...
 16. 2 punkty
  Panowie mam wrażenie jak by tylko włoskie kotły i duńskie na dodatek drogie a wszystko inne to be , a broń boże żeby ktoś wsadził palnik do śmieciucha , ja za swój kocioł dałem 9500 zł dokupiłem neta i ecostera kociołek sam założyłem , żaden serwisant mnie nie skasował 5000zł jak co po niektórych i co innego robię jak wy? jedyne co to popiół cześciej wynoszę bo nie mam kompresji popiołu , za to pellet zadziej dosypuję bo zbiornik spory , nie mam nic przeciwko jeśli macie dotacje , ale ja sam na własny koszt wszystko robiłem , wcale nie trzeba przepłacać żeby być zadowolonym , mija 3 sezon i nic złego się nie wydażyło , na dodatek dziś już wiem że w razie usterki palnika idzie dokupić każdą część i z palcem w tyłku można to wymienić bez łaski serwisanta .
 17. 2 punkty
  Czy dobre? Właściciele włoskich kotłów to na forach raczej dla przyjemności sa[emoji1] Najpierw musisz dokładnie wiedzieć czego oczekujesz od kotła i jego obsługi oraz możliwości jego sterowania. Nie każdemu włoska konstrukcja a raczej myśl techniczna gołego kotła odnoście sterowania może się podobać. Chociaż swoją role pełni bardzo dobrze. Czasem wystarczy tylko zmienić swoje podejście do tego jak ma kocioł działać i zapominasz o kotle. Chociaż nie musisz Pellet sypać [emoji1]
 18. 2 punkty
  Naprawde to forum idzie na psy. I z forum naprawde na poziomie staje sie zwyklym szambem. Logujesz sie i co widac w ostatnich postach ? Tylko *** Mikiego. Odechciewa sie. Nie po to wielu uzytkownikow przez lata czasami, propaguje normalnosc i pomoc, zeby to poszlo w zapomnienie. A tak wlasnie sie dzieje. Co ma pomyslec ktos kto wlasnie zalozyl sobie konto widzac ten caly syf? Panowie moderzy. Jezeli nie macie ochoty( odwagi) cos z tym zrobic to zmiencie nazwe tego forum adekwatnie do zawartosci jaka ostatnio tu dominuje. Slowo "szambo", koniecznie powinno byc zawarte w nowej nazwie.
 19. 2 punkty
  Juzef założył temat aby ironicznie pokazać jak próbuje się strzyc potencjalne owieczki.Przynajmniej ja to tak odbieram. Więc ku przestrodze osób które mogłyby nie dopatrzeć się tzw. podwójnego dna i wpuścić się w ten kanał , napisaliśmy co myślimy na ten temat. Nie ma sensu znowu dawać się wypuszczać w odpowiedzi jaki kto ma światopogląd czy przekonania polityczne. Tematów takich tutaj ostatnio zbyt się namnożyło. Sony, ignoruj.:)
 20. 2 punkty
  @def ale co jest zlego w segregacji smieci? Nie robie tego dla nikogo, dla urzednika, dla polityka, dla firmy, dla eu , nie szukam winnych, nie szukam usprawiedliwienia ze nie uda mi sie wszystkiego ponownie wykorzystac, itd. Po prostu robie tak bo... rodzice mnie tak wychowali, bo jest to tozsame z moim swiatopogladem, robie tak bo nic mnie to nie kosztuje a czuje sie z tym lepiej. O wlasnie tak jak powyzej!
 21. 2 punkty
  Ciekawe teorie snujecie! Po co kocioł miałby się odpalić jak jest ciepły? Wg mnie w tej kostrzewie są dwa błędy - błąd w instalacji wokół kotła - ochrona powrotu lub raczej jej brak, oraz zbyt niska temp startu kotła - histereza. Ponadto może być ograniczona moc kotła co też wydłużą zimną pracę podczas rozruchu. Ponadto sama kostrzewa to kiepski kocioł, podobnie jak palnik, a tak ją niektórzy na forum chwalą. U mnie już 9 sezon idzie i brak korozji, brak ochrony powrotu w waszym rozumieniu i brak modulacji mocy - moc stała ok 17-18kW. Temp spalin podczas pracy 140-160C , a ilość rozpaleń taka jak potrzebuje dom, ich po prostu nie liczę PS W kotle mam 0 - zero szamotu!.
 22. 2 punkty
  E tam. Na razie razie jest spokoj. Poczekajcie jak dolaczy sie grupa wloska z Edilkaminami i Eliksem na czele. Wtedy beda jazdy :)
 23. 2 punkty
  https://pellux.pl/pl/produkty/kotly-c-o-na-pelety/pellux-200touch/ Ma sterowanie Pluma. Panel na kotle jest dotykowy. Kociol z tego co pamietam to skandynawska konstrukcja Nibe. Zaadoptowana na nasz rynek Jego potezna polemnosc wodna wynika z tej przerobki. W oryginale kociol mial wbudowany zasobnik CWU. Z tego zrezygnowano i kociol stal sie kotlem z malym buforem. Przy 190 wystarczy ustawic histereze kotla na 10- 15 stopni. Wylaczyc fuzzy logic temperaturowy i przy malym odbiorze kociolpracuje 40 min i stoi trzy godziny. Na obieg grzejnikowy polecam do tego kotlamieszacz 4D z silownikiem. podlaczy pogodowke. I przy np mocno przewymiarowanych grzejnikach co zawsze ma miejsce w okresach przejsciowych kociol bedzie rzedziej pracowal. Ekonomika spalanie pelletu polega wlasnie na rzadkim odpalaniu palnika. Warto do tego kotla zamowc modul lambda z wiadomych i wczesniej wymienionych wzgledow. przed zakupem warto skontaktowac sie z producentem( zawsze odpowiada) w temacie sterownika. Czy nie ma przypadkiem" lepszych i gorszych" wariantow oprogramowania do wyboru. Choc nie podejrzewam zeby akurat Biawar stosowal takie triki. Obsluga bufora nie kazdemu jest potrzebna. Ale warto to miec. Wiadomo? moze sie zdecydujesz. Warto tez zamowic sterownik pokojowy. Przeciwnicy sterowania pogodowego i pokojowego twierdza ze to jest wielkie be i glowice na grzajnikach wystarcza. Nieprawda. trzeba tylko umiec to poustawiac do danego domu poswcajac temu troche czasu. Na panelu pokojowym oprucz funkcji pomiaru temperatur ( histereza 0,1 stopnia!) jest podglad na prace kotla, temp wody w boilerze. pojawiaja sie alarmy gdy pellet soie konczy itd. Co jest fajne fjne w sterowaniu Pluma? To, ze sterownik jest dopracowany. Dostep online ma przyjemna szate graficzna, Czytelne wykresy pracy kotla i wszelkich temperatur. Przyzwyczailem sie juz do tego ze jak kociol pracuje to odpalam tableta i wlaczam sobie browar w salonie i wszystko co sie dzieje mam jak na dloni.
 24. 2 punkty
  Marketing. Najlepsze jest to, że Stelmet Lava i Olimp różnią się ceną 200zł. Dlaczego Olimp jest droższy? Bo ma dodatki skrobii, i to nie czcze gadanie tylko informacja producenta po gównoburzy na początku roku, spowodowaną kiepską partią Lavy. Ale jak mówię, są firmy, wchodzą nowe, duże, budujące sieć dostaw w całej Polsce, takie np. jak pellecik.pl w świętokrzyskiem. Genialny pellet, żadnego złego słowa na kilku gupach dyskusyjnych. Odbiór własny - 700zł za tonę. Można? Można. Poza tym trzeba być operatywnym, szukać i nie dawać nabijać się w butelkę.
 25. 1 punkt
  Próbki nie będę wysyłał a z temp masz rację,za późno zacząłem filmować,ale szczerze dużej różnicy nie widać ,a i dymek też się pojawia jak się mocno pali ( taka ta kostka jakaś dymiąca jest) ale zysk cieplny jest ,teraz niech inni potestóją ,ja katalizator będę używał a na siłę nikomu wciskał nie będę
 26. 1 punkt
  Zaloz watek albo podczep sie pod jakis z tym kotlem. To wypunktujemy wady. Uzupelnij profil. co grzejesz jaka instalacja itd. Latwiej wtedy cos doradzic.
 27. 1 punkt
  Panowie,spróbować to nie grzech,im więcej kolegów to uczyni tym miarodajniesze będą wyniki,flaszka dobrej gożały to nie tak wiele przecież,a nóż coś w tym jest
 28. 1 punkt
  Unikaj kotłów z poziomym wymiennikiem.
 29. 1 punkt
  Nic nie zaszkodzi kupić jedną sztukę i sprawdzić, najwyżej stracę 32 zł i pokopcę z komina przez kilka godzin. Wiem, życie ze świadomością, że producent zrobił mnie w balona będzie trudne, ale jakoś przeżyję.
 30. 1 punkt
  No trochę bez sensu. Jak chcesz po taniości to wstaw palnik w smieciucha albo kup włoskie Ferroli za dobre 8000zł.
 31. 1 punkt
  Ja to kiedyś czytałem temat MPMa, bo byłem nim zainteresowany. Dziś już go nie czytam. Jeśli chciałbym poczytać dyskusję dwóch osób o wszystkich problemach świata, to poszukałbym wywiadu z jakimś profesorem.
 32. 1 punkt
  To są celowe prowokacje. Za wszelką cenę opozycja szuka rozróby i najlepiej jakichś ofiar. Na tym zbuduje się kolejne grilowanie nas jako państwa na arenie międzynarodowej i może zwiększy szanse w kolejnych wyborach, a jak nie to chociaż trochę zaszkodzi... Swoją drogą powinni zrobić jakieś badania epidemiologiczne, dlaczego w niektórych miastach jest aż tyle dziwnych przypadków chorobowych...
 33. 1 punkt
  Czyli jak teraz koledzy w temacie o MPM poruszyli wątek solarów to jeśli chciałbym się odnieść to mam założyć nowy temat? Jeżeli tak to w tym momencie rezygnuje z napisania posta, bo dla zamieszczenia dwóch zdań odpowiedzi nie będę otwierać nowego tematu. Rozumiem intencje, ale moim zdaniem to "zabije" dyskusje na forum. Działam na różnych forach od 2004 roku, ale z tak restrykcyjnym podejściem do kwestii dygresji się jeszcze nie spotkałem.
 34. 1 punkt
  Przy tak duzym domu to nie odgrywa wiekszej roli czy kociol bedzie mial 50 czy 80 L pojemnosci wodnej. I tak w sezonie bedzie pracowal caly czas. Omawiany wczesniej Biawar jest tu ewenementem bo ma 190. Pomimo to nie bedzie on mial zbyt dlugich przestojow. W przypadku ogrzewania bez bufora kociol musi wyjatkowo sprawnie modulowac moca. A system Leonardo i Galileo w Edilkaminie potrafia to chyba najlepiej. Firma moze poszczycic sie piedziesiecioletnia tradycja budowy kotlow. A to cos juz znaczy. Zawsze mozna kupic przecierz cos tanszego. Ale... W przypadku ogrzewania malych powierzchni jak np. u mnie. Niedoskonalosci instalacji, braku wyczucia palacza, i zlych nawykow w ogrzeawniu w polaczeniu z kotlem, ktory nie spali pelletu idealnie i w najbardziej sprawny sposob nie bedzie wielkiego bolu. Pelletu pojdzie np 3 zamiast 2,5 tony tony. Chodzi o strate w opale. Bo w przapadku pelletu kazda niedoskonalosc zawyza koszty drastycznie. Dlatego przy tak duzej powierzchni do ogrzania zrodlo ciepla musi byc idealne. Przy dobrym wloskim kotle, z instalacja sterowana pogodowo, stalymi temperaturami dobowymi, stalymi pracami pomp itd spalisz Kolego w dobrze ocieplonym domu np 3,5 tony pelletu. A gdy wstawisz smieciucha z palnikiem pelletowym i jakims tam sterowaniem spalanie bedzie wysokie. Zaczniesz wtedy robic obnizenia nocne, wylaczac pompki od termostatu, obnizac pogodowo zadana pogodowa kotla( co jest totalnym nieporozumieniem) myslac ze oszczedzasz. W kotle bedziesz mial czarno a sezon zamkniesz zuzyciem 6 Ton. Zadajac sobie pytanie gdzie ta ekologia, ekonomia i dlaczego zamieniles siekierke na kijek. Od siebie i swoich doswiadczen z Biawarem powiem tyle, ze pierwszy sezon przeznaczylem na nauke. Sterowanie Plum jest w tym kotle bez wszelkich ograniczen. A ze jestem szczegolarzem daze do jak najmniejszego spalania przy utrzymaniu stalego komfortu cieplnego. Ciagle oserwujac kociol ( a lubie ) na koniec sezonu doszedlem do ustawien, ktore powinny zapewnic na przyszly sezon min. 15 % oszczednosci w stosunku do wlasnie zakonczonego. No ale kto wie i bedzie umial ustawic wzmocnienie PI wentylatora. Stala jego calkowania? Albo wie jak na prace kotla odzialowuje parametr Fuzzy logic A, B lub C? Jak dla sondy ustawic progi nadmiaru tlenu w spalinach. Te same parametry dotycza Fuzzy Logica Sondy. W instrukcjach te parametry sa opisane bardzo lakonicznie. I trzeba poswiec troche czasu na dojscie do perfekcji obserwujac zachowanie kotla, jego stan i zuzycie opalu. Dlatego taki Biawar bije na glowe smieciucha z palnikiem. Z tym, ze jest to zadanie dla wytrwalych. Taki Edilkamin ze swoim Leonardo uwalniaja palacza od wszystkiego powyzszego. A na koncu okaze sie ze 5 czy 6 tys. PLN ktore wywaliles w porzadny kociol zwroca sie po trzech sezonach grzewczych. A na koniec to i tak powiem, ze jestem za buforami ;) wlasnie dostawiam sobie drugi 300L (bo piwnica jest niska) i tez ze wzgledu na zestaw PV wspomagajacy uklad CO. Dzis dochodze do wniosku, ze szkoda ze nie wywalilem dodatkowych kilku groszy. Moglbym sie cieszyc idealnymi wykresami. A nie musiec ich sam tworzyc.
 35. 1 punkt
  Teraz to już ponoć pod 50 RI. W każdym razie jak to w kirgizie odpaliłem, to był pierwszy i ostatni raz.
 36. 1 punkt
  Błękitny dotarł do palnika, być może miesza się z greenpalem, ale na środku zasobnika robi się lejek i do ślimaka idzie to co jest u góry zasobnika a nie po bokach. Natomiast tak czy inaczej widać różnicę na plus. Na pewno jest twardszy niż greenpal, moc ma większą, ale wydaje mi się że słabszy niż Piekary. Popiołu bardzo mało, ale przede wszystkim w kotle jasno. Mam porównanie przy paleniu na samo CWU, gdzie kocioł siedzi w podtrzymaniu większość doby; na greenpalu deflektor był czarny, podobnie opłomki, teraz jest siwo. Kocioł był czyszczony w sobotę. Na fotkach widać żółto pomarańczowy płomień, w rzeczywistości jest dużo niebieskiego. @krisgie dziś zauważyłem baner na ul. Kolejowej, tam też mają Błętkitny, dam znać w jakiej cenie.
 37. 1 punkt
  ..., a przy odbiorze osobistym dostaniesz tą paletą w łeb i usłyszysz " weź se Pan to zmiel, wysrugaj i sprasuj, a otrzymasz brakujące 10 kg... He he he
 38. 1 punkt
  Ale węglowy to wtedy potencjalna bomba, najlepiej byłoby właśnie węglowy zostawić przed wymiennikiem w układzie otwartym.
 39. 1 punkt
  Powiem Ci @gilal , że trochę tym producentom i ich cenom poprzewracało się w głowie. No ale cóż taki mamy klimat walczymy ze smogiem, szkoda tylko , że rządzący nam w tym nie pomagają bo mogli by uchwalić w godzinę stawkę 8% Vat na pellet. A co to dopiero będzie za rok jak energia pójdzie w górę Ohoho.
 40. 1 punkt
  tam nie ma ZZ, jest tylko zawór odcinający mający za zadanie zamknąć dopływ wody po odpięciu naczynia. po przypieciu naczynia, zawór sie otwiera. Działa to na zasadzie odcinania wody przy szybkozłączkach do wezy wodnych np. do podlewania ogrodu w tym co napisałem, nie chodziło o położenie naczynia tylko gdzie i co ma być wpięte. naczynie ma byc montowane tak jak napisałem: ja mam tak
 41. 1 punkt
  Kolejny pellet na tapecie skład okolice Myszyńca. Powiem szczerze rewelacja!
 42. 1 punkt
  To nie było w środku sezonu grzewczego. Uruchamiałem grzejniczek (z którego jestem mega zadowolony) w czasie kiedy nie grzałem CO. @Kordjano no jestem. U mnie w domu ponizej 23* nie schodzi. 2 stopnie mniej i tona peletu zaoszczędzona :)
 43. 1 punkt
  Ten kocioł wraz z tym błękitnym węglem wygląda na próbę wyłudzenia pieniędzy od naiwnych ludzi. Na szczęście w Polsce raczej nikt na to się nie da nabrać ze względu na zbyt niskie dochody. Wg danych rządowych w 4 mln domów jednorodzinnych dochód na osobę nie przekracza 1600 zł miesięcznie, a w 1,8 mln domów dochód na osobę nie przekracza 1000 zł. https://pbs.twimg.com/media/D4JCiJjW0AEuS-Y.jpg:small Nawet taki program jak Czyste powietrze cieszy się niewielkim odzewem społecznym. Do maja tego roku złożono 52 tys. wniosków o dofinansowanie przy czym 1/3 z nich dotyczyła nowo budowanych domów. Tak więc w ciągu 8 miesięcy (od października do maja) mieszkańcy starych domów złożyli tylko 36,4 tysiące wniosków. Oczywiście większość z tych domów została wcześniej ocieplona lub znajduje się w trakcie inwestycji termomodernizacyjnej. To daje jakieś 4,5 tysiąca wniosków miesięcznie. Program przewidziano na 10 lat czyli 120 miesięcy, a to w rezultacie przyniesie 540 tysięcy domów ocieplonych i z wymienionym ogrzewaniem spośród 4 mln domów jednorodzinnych w Polsce . Te 540 tysięcy domów to około 12% spośród 4 mln domów. W roku 2029 będzie więc w Polsce wciąż prawie 3,5 mln domów jednorodzinnych, gdzie dominować będą tanie kotły zasypowe oraz węgiel i drewno jako podstawowe paliwa. Można zapomnieć o wszelkich uchwałach antysmogowych, drogich kotłach 5 klasy razem z buforami, masowej termomodernizacji, która drożeje ze względu na brak pracowników (na Śląsku niedawno 1 m2 termomodernizacji kosztował poniżej 100 zł, dzisiaj to już 200 zł).
 44. 1 punkt
  ..., ale autor raczej nie posiada pompy kotlowej, więc na samym zaworze 4d i pompie CO na zasilaniu nie osiągnie takiego powrotu. P. S. No chyba, że na kotle będzie miał ok 75 st, to jest szansa, że powrót będzie 50 st +-.
 45. 1 punkt
  Wszystko fajnie póki jest tego mało i bardziej jako ciekawostka. Ale jak zaczną latać na potęgę i któryś spadnie np. na szybę przed kierowcą autobusu z dziećmi, to zrobi się szum, kto na to pozwolił...
 46. 1 punkt
  Może ten jego Olimp jest przeterminowany :-):-)
 47. 1 punkt
  @Jamjestcichy Nie potrafię Ci dokładnie odpowiedzieć... W GS ile wsypałem tyle spalił i czekał aż ponownie rozpalę a przez ten czas w domu wiało chłodem. Często w nim grzebałem, przerabiałem i problemy z Sośnicą, która potrafiła zgasnąć - to też był przestój. Do podajnika tylko dosypuję i patrzę jak znikają worki a temperatura w domu niezmienna całą dobę. Palę Stabkiem, który jest słaby. Na oko kilogramowo spalałem podobnie czyli te 20kg/dobę. Kocioł też dobrze ustawiony raczej nie był. Potem zupełnie zmieniłem ustawienia i kotła i instalacji ale to już wiosna była. Podniosłem na kotle do 70* a na dom zaworem 4d - 40* i sporo zjechałem dmuchawą. Teraz też pogoda w kratkę. Kocioł chodzi cały czas na CWU a jak trzeba to puszczam na dom i też na razie nie wiem ile spala na samo CWU. Jak sobie przypomnę, że wcześniej w GS szło mi ruska 2kg/h (kaloryczności nie znam) to przy też ruskim Stabku mam chyba teraz dobry wynik. Do tego trzeba by też doliczyć po 2 taczki drewna tygodniowo na rozpałkę i rąbanie wiórków..... Na pewno przez grudzień i styczeń poszło w GS 1t Sośnicy (notowałem), ze 300kg ruska (na oko, dodawałem po szufelce do sośnicy) i trochę taczek drewna (o całej dodatkowej robocie i brudzie nie wspomnę). Od lutego do dziś poszło 1000 kg Stabka i 450 kg czegoś z lokalnego składu co zawleczki rwało jak durne. Zapewne grudzień ze styczniem były zimniejsze. Do DS się nie odniosę bo nie poszalałem... ;) Zobaczymy w kolejnym sezonie jak to wyjdzie ale jeśli chodzi o wygodę to nie ma nawet co porównywać. I też byłem przekonany, że po co mi podajnik - rozpalać lubię, powozić węgla i drewna dla zdrowotności, rąbać wiórki itd... i co ja będę robił przy podajniku..? Życie pokazało, że można żyć inaczej :) No, gdyby nie ta cena.... Pozdrawiam :)
 48. 1 punkt
  Bufor o poj czynnej ok 1,3m3 nagrzany do 80C i rozładowany do 40C odda ok 6kW ciepła przez 10h. Tu nie kłopot z buforem tylko z kotłem problem będzie, aby ten bufor naładować. Aby bufor miał sens trzeba go w miarę szybko naładować , czyli moc kotła powinna być 2x większa niż moc wsadzana w bufor - w bufor wsadzasz 6kW i tyle samo musisz podać na dom - razem potrzeba 12kW ciepła - a to już jest sporo. Palisz z mocą 12kW przez 10h i bufor oddaje zgromadzone ciepło przez następne 10-12h. W instalacji na grzejniki musiałby być zaw 3-D z nastawem na ok 50- 55C i głowice na grzejnikach.
 49. 1 punkt
  Instalator ma zagwostke bo chciał Kostrzewe 20KW wstawić.
 50. 1 punkt
  Przy zabudowie jest to jeszcze bardziej uciążliwe bo jest podwójne bip-nięcie, jedno ze sterownika a drugie z panelu :| W 2.10 tego nie było. @TomekBrz A dlaczego nie ma bip-nięcia przy "DODAJ PALIWO"? W 2.10 było i ładnie informowało o ilości skutecznych przyciśnięć.


×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.