Skocz do zawartości

Ranking


Popularna zawartość

Zawartość, która uzyskała najwyższe oceny od 27.05.2017 uwzględniając wszystkie działy

 1. 8 punktów
  Panowie, koledzy, użytkownicy SKZP! pilny alert w sprawie oszustek, co prawda działają przy biedronce, ale mogą się w każdej chwili przenieść pod jakiś market budowlany i ktoś nieświadomy jadąc kupić węgiel może paść ich ofiarą, dlatego warto wiedzieć: "Uwaga na oszustki! Pewnie też robicie zakupy w marketach, dlatego ta informacja może Wam się przydać. Chce Was ostrzec przed tym co mi się przydarzyło. Padłem ofiarą przebiegłych oszustek. Zdarzyło mi się to przy Biedronce, ale mogło komuś innemu gdzieś indziej. Oszustki działają następująco: dwie ładne dziewczyny około 20-22 lata przychodzą do waszego samochodu kiedy ładujecie zakupy do bagażnika. Zaczynają myć szyby. Jak im podziękujecie i zaproponujecie pieniądze za wykonaną pracę, to podziękują i poproszą o podwiezienie do innej Biedronki. Jeżeli się zgodzicie tak jak ja to zrobiłem, to obie siądą na tylnym siedzeniu i w pewnym momencie zaczną się wzajemnie pieścić. Następnie jedna przechodzi na przednie siedzenie i zabiera się za robienie laski. Zmuszają Cie jeszcze do zjechania z drogi na pobocze i gwałcą po kolei. Gdy obrabia Cię ta pierwsza to w tym czasie druga kradnie ci portfel. Mój portfel został tak skradziony w zeszły piątek, sobotę i dwa razy w poniedziałek i wczoraj. Jutro też jadę. Portfel w chińskim markecie kosztuje 4 złote "
 2. 8 punktów
  Kolego a kto tu zrobił ten burdel ? Odpowiedz sobie sam ale po cichu .Ktokolwiek tu przyjdzie pyta o to samo co było 300 stron wstecz ,nikt z nowych klientów nie czyta instrukcji tylko pyta tu o to co było omawiane 350 stron wstecz ,jak jest podejmowany konkretny temat nie o instrukcji obsługi to zaraz jest przykrywany tematem zbędnym ( a jaki jest potencjał jaki kopczyk ) i tak w kółko to samo wszyscy liczą na tak zwanego gotowca wpisać i mieć wysrane na cała filozofię sterownika no przecież zadałem pytanie oczekuję odpowiedzi to jest żałosne a zarazem bardzo *** jak się czyta wiecznie biadolenie narzekanie i krytykę .Z mojego punktu widzenia to możecie nawet założyć partię o nazwie skzp-02 i tez będzie żałosna do puki nikt z was nie zacznie zadawać pytań z sensem istnienia tego tematu .To przykre co napisałem i wiem że zaraz będą wywody i znów żale w moim kierunki ale mam to w czarnym kominie . Zapomniałem napisać nad palnikiem na wysokości 20 cm wieszamy ceramiczną bombkę ale czerwoną poprawia spalanie i jest czyściej w kotle .
 3. 7 punktów
  Chciałbym podjąć jeszcze kolejny temat, który w moim odczuciu jest powodem niezadowolenia z forum niektórych użytkowników (i nie ukrywam także administracji). Chodzi o osoby używające agresywnego języka na forum. Chodzi o posty, które oprócz przekazu "a co wy tam wiecie" nie niosą za sobą żadnych rzeczowych argumentów. Chodzi także o posty, które atakują wprost jednego użytkownika. Chodzi o posty, które są "na bakier" z kulturą. O posty, których głównym (a często jedynym) celem jest wywołanie kłótni na forum. Tego typu wypowiedzi często zawierają tego typu treści "przemycone" w sposób pozornie niewidoczny. Uprzedzam jednak, że moderatorzy zostali uczuleni także i na tego typu agresywną mowę. Dotychczas w imię tzw "wolności słowa" nie zawsze odpowiednio reagowaliśmy na tego typu wypowiedzi, ale to się zmieni. Każda wypowiedź, w której ktoś nie zgadza się z poprzednikiem powinna być wyrażona w kulturalny sposób ORAZ zawierać argumenty. Nie można atakować innych użytkowników używając inwektyw zamiast argumentów. Posty tego typu będą od tego momentu bezwzględnie usuwane (najczęściej zapewne do kosza, jednak w niektórych przypadkach zastrzegam sobie prawo do całkowitego usunięcia). Użytkownicy piszący w ten sposób nie będą mieli więcej niż jednej, maksymalnie dwóch szans na poprawę. Ostatni przykład pokazał, że nie warto pobłażać tego typu zachowaniom. Mam jeszcze trzeci ważny dla przyszłości forum temat, który wkrótce poruszę. Pozdrawiam.
 4. 7 punktów
  Za dużo tych widzeń spotyka nas ostatnio. Każą nam ogrzewać domy mediami niskoemisyjnymi, bo wizja środowiskowa, a sami nie chcą się porządnie zająć obrotem węglem, mafia większa od Vat-owskiej, Amber głabie potężną kasę za sprzedawane na placach i w internecie produkty węglopodobne. Z etycznego punktu widzenia, to musielibyśmy sobie odmówić wielu rzeczy sprzedawanych na naszym rynku. Rozumiem np. brylanty, kaprys bogatych, sytuacja podobna. Ale w tej sytuacji chociaż ratujemy wllasne środowisko, sąsiadów, znajomych, nasze dzieci. Jak sam napisałeś cena węgla dobrej jakości loco port Europy poniżej 350 zł/t, więc nic, tylko wypłacić górnikom postojowe, zachować nasz węgiel w ziemi i poprawić radykalnie stan powietrza w naszych miastach, bo to też można porównać do wyzysku, lecz dzialajacego skrycie i powoli nas wszyskich wykończajac i powoli zabijając. Ale to byłby temat do Komisji Śledczej tylko nie naszego Państwa, bo w tym procederze nie liczy się przynależność partyjna, więc nikt nikomu nic nie zrobi. Sprzedaż u nas opału można porównać do grabieży ogromnych pieniędzy za czynniki chłodnicze, które tylko w UE kosztują 20 krotnie więcej niż na całym naszym globie. UE świata nie uratuje, a nasze portfele są drenowane. Chciałem być patriotą, cieszyłem się jak dziecko, że wreszcie trafiłem na porządny produkt Skarbek Bobrek, spełniajacy moje wymagania, choć najdroższy, a tu klops. Zyskał sławę, to go zaczęli modyfikować po swojemu i teraz płacę za coś czego spalam 2 razy tyle co z poprzednich dostaw. Rozumiem Kolubijczyków, ale my stajemy się powoli taką Kolumbią Europy, stale nam się powtarza, że coś w innym kraju (mandaty,ubezpieczenia,nieruchomości) są droższe i trzeba to wyrównać, pozostawiając nasze realne zarobki w ogonie krajów cywilizowanych. Sorry, ale te zdjęcia okrutne, ale ja potroszczę się o moją rodzinę i siebie i jak będzie to korzystniejszy deal to go wykonam.
 5. 6 punktów
  Oficjalnie informuję iż takowe zgłoszenie w formie mailowej zostało wysłane do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, po uprzednim kontakcie telefonicznym z GIOŚ Warszawa 223692547 Wydział Skarg, gdzie tam zostałem przekierowany. Czekam na konkretne działania. Apeluję do wszystkich Tych którzy przeszli na zieloną stronę mocy. O ile odbiorcy zachodni radzą sobie z takimi producentami . To my w kraju Panowie i Panie musimy wziąć sprawy w swoje ręce i sami zatroszczyć się o jakość paliwa nam oferowanego bo nikt za nas tego nie zrobi. O postępach będę informował.
 6. 6 punktów
 7. 6 punktów
  Dziękuję kolegom za przypomnienie bo faktycznie zapomniałem o dopalaczu. Dopalacz – kawałek szamotu nad elementem wirowym Ma on za zadanie jakby dłuższe utrzymanie płomienia w komorze spalania i osłonie szamotu celem lepszego dopalenia, oraz zapobieganie zbytniemu wydłużaniu się płomienia – szczególnie przy przymkniętym miarkowniku. Także ma za zadanie zmuszenie płomienia – jakby się już wydłużył do dalszego zawirowania. U mnie ma wymiary 7,7 cm ( odległość pomiędzy przegrodą, a wymiennikiem) x 10cm ( wymiar na osi boków kotła), a grubość jest różna ( zrobiony z cegiełki szamotowej o grubości 3,5 cm) i spoczywa z jednej strony na elemencie wirowym, a z drugiej strony podparty jest o ścianę grodziową ( wyjmowany do odkurzania palnika). Co do kształtu tego elementu to tu można zobaczyć jak on u mnie wygląda : https://youtu.be/5r12YXQSd70 Położony jest tą płaską częścią od strony płomienia. Jednak tłumi on ciąg więc u niektórych ( ze słabym ciągiem) trzeba by dobrać wymiary eksperymentalnie – by nie tłumił zbytnio, a utrzymywał płomień nisko w komorze spalania. Jeśli o ciągu mowa to najtańszym sposobem zwiększenia ciągu ( dla osób które ten ciąg mają słaby) jest zmniejszenie rusztu, oraz zwiększenie przekroju wlotu do palnika w przegrodzie. Zmniejszenie powierzchni rusztu powoduje że mniejsza ilość gazów w jednostce czasu wydostaje się z kotła i są one lepiej dopalone ( mniej dymi, mniej sadzy) maja wyższą temperaturę – co wzmacnia ciąg. Zwiększenie przekroju wlotu do palnika w przegrodzie zmniejsza opory przepływu tych spalin – polepszając ciąg, oraz zapobiega zadymianiu kotłowni przy uzupełnianiu opału. U mnie bez przeróbek ( jak pisałem wcześniej) kocioł po przymknięciu miarkownika i spadku temperatury na kotle nie chciał się podnieść do dalszej pracy ( niska temperatura spalin = brak ciągu) pomimo iż miałem przysłonę w drzwiczkach popielnikowych otwartą na maksa. Obecnie po przeróbkach ( jak opisałem powyżej) mam przysłonę w drzwiczkach popielnikowych przymkniętą na maksa i kocioł ładnie pracuje ( nie przedłużałem komina). By was nie zanudzać wspomnę jeszcze o smole w kotle, którą można bardzo ograniczyć sypiąc na zasyp węgla warstwę trocin o grubości ok. 5 cm ( takich tartacznych lub spod piły – ze stolarni po szlifowaniu się nie nadają bo za drobne ). Warstwa ta będzie barierą w przedostawaniu się smołowatego dymu w górną część kotła ( będzie wnikać w trociny oddając tę smołę później z powrotem do paleniska – takie trociny z dopalaczem), a także będzie zapobiegać zbytniemu przewietrzaniu węgla ( ruch gazów w komorze zasypowej góra - dół ) co wpływa na lepsze powolne zgazowanie węgla ( pali się spokojniej i dłużej). Co do pytań czy można do modyfikacji nr 1 użyć stali zamiast żeliwa to jak najbardziej – najlepiej żaroodpornej, a do samych testów i przekonania się cyt. „czy to u mnie pójdzie ?” można użyć szamotu. Pozdrawiam
 8. 6 punktów
  Wstrzymaj konie żołnierzu! Nie tędy droga. Jak nie siedzisz w tych tematach, to weź instalatora kipi z Twojej okolicy i za odpowiednie wynagrodzenie wszystko Ci zamontuje i ustawi. A jak chcesz się bawić sam i potem szukasz pomocy w internecie to nie miej pretensji do innych, tylko wykaż trochę pokory. Tym bardziej, że z dotychczasowych szczątkowych informacji można przypuszczać, że nie do końca prawidłowo to wszystko porobiłeś... Chociażby o STB było dość jasno w instrukcji napisane...
 9. 6 punktów
  Nie trzeba przechodzić na gaz, by sąsiadowe zbrojenie finansować. Szerokim strumieniem węgiel jedzie ze wschodu i tylko dlatego węgiel masz po 1000, a nie 1500. Smog jest elementem zanieczyszczenia środowiska, czy Ty go widzisz czy nie. Nie przeszkadza Ci dym z komina, ale jakby Ci sąsiad szambo rozbryzgiwał na trawnik, to byś wideł szukał. Chyba, że sam na jego trawnik... robisz. Smog jest medialny i stał się synonimem zatrucia środowiska. Jednak niezrozumiałe jest to, że im więcej rodaków powymieniało kotły na "ekologiczne" groszkowce, pelletowce, gazowe i PC, tym smog jest większy z każdym rokiem. Stawiam tezę, że to raczej rośnie w siłę głos tych, co twierdzą, że dzięki tej wymianie to oni już są super ekologiczni i to ci źli węglem palący psują im powietrze. Według mnie szkodliwość dla środowiska jest wprost proporcjonalna do dochodu i ten co cały dochód wyda na węgiel, by się ogrzać, a nie wyda nic więcej na konsumpcję jest bardziej eko niż ten, co wyda ułamek dochodu na gaz, a za resztę nakupuje śmieci (przepraszam, tzn. produktów). Jestem za likwidacją kopciuchów i opału śmieciowego, ale przyzwoicie spalany węgiel w domkach, krzywdy zasadniczej klimatowi nie zrobi. No i nie budować się w dolinkach (z kopciuchami w kotłowni), bo takie piękne widoki i nie zakładać PC/gaz w tandemie z kominkiem, bo to proszenie się o smog nad chałupą i hipokryzja. Równie dobrze można się budować na terenach zalewowych, bo tania działka i biadolić później, że woda podchodzi. Są i tacy co pod lotniskiem działki nabywają i parę lat później zbierają podpisy, że normy hałasu przekroczone.
 10. 6 punktów
  @astromax Nie rozumiem czego się czepiasz, jak kupisz moduł internetowy od Timela to będziesz mógł sprawdzać stan i nanosić poprawki do woli . Takie są prawa rynku, w końcu Timel to, jak sądzę, nie instytucja charytatywna i ma prawo czerpać zyski ze swego produktu/pomysłu/... na swoich zasadach
 11. 6 punktów
  To i ja wrzucę takią kotłownię którą udało mi się ulepić. Dwa obiegi grzewcze sterowane oddzielnymi termostatami
 12. 6 punktów
  Pochwalę się swoją konstrukcją dopalacza spalin. `Wszystko zbudowane ze zużytych garnków z nierdzewki. Zamysł był taki żeby dopalać spaliny w pełnym zakresie mocy stąd powstała taka swoista piramida. Na filmiku kocioł pracuje z mocą 8KW.
 13. 5 punktów
  Kolego to nie jest porównywarka pl. Czytaj tytuły forów i stron, na które wchodzisz, bo wchodząc np. na portal randkowy, możesz się z gejem umówić. I będzie bolało.
 14. 5 punktów
  System nawęglania kotła zasypowego Kiedyś napisałem temat o miernocie miału i przejścia na ekogroszek. Jest gdzieś temat w dziale opał. Znacznie się poprawił komfort życia i tak sobie parę lat paliłem. Ale w związku z coraz większa ilościa informacji np. strona ciepło właściwe , świadomośc z czasem rośnie. Policzyłem i swoją chatę i doszedłem do pewnych refleksji. 50 kg zasyp poszedł do kasacji. Wyłożyłem kocioł szamotem w koło. Został na środku jakby komin - palnik. To palenisko zasypywałem około 9 kg groszku do pełna. W szamocie ten zasyp w zalezności o temperatury na zewnątrz spala się od 8 do nawet 10 godzin. Jest dobrze bo nie potrzeba w cieplejsze dni 5-10 stopni ładować ilości jak do lokomotywy. Jedno takie przepalenie i jest OK bez dotykania. Takie przepalanie wystarczyło żeby był komfort termiczny całą dobę. Ale problem pojawia się przy tak małym palenisku kiedy robi się około zera stopni i poniżej. Trzeba wtedy albo znowu komorę powiększać na większy zasyp, albo zrobić z siebie niewolnika i dokładać małymi porcjami , aby nie było duszenia i kopcenia. Do tego dokładki groszkiem są nierealne bo by trzeba siedzieć i dokładać po kilka groszków żeby to się spalało ładnie i nie kopciło. Trzeba więc na te dokładki było kupować węgiel orzech najlepiej gruby, i małymi porcjami dokładać na samą górę co godzinę aby się ładnie paliło. Paliło się wtedy bez dymu i można było tak ogrzewać dłużej niż te kilka godzin z zasypu. I takim sposobem ubiegły cały sezon paliłem. W szamocie spala się to wszystko super, bezdymnie, popiół jest jak pył, sadzy zero i jest OK. Ale bycie niewolnikiem kotła jest w gratisie niestety. Coś kosztem czegoś………. Cały czas więc chodziło mi po głowie jak uwolnić się od niewolnictwa palacza kotłowego. Trochę porysowałem, pomyślałem, pomierzyłem i powstał projekt nawęglania groszkiem takiego paleniska szamotowego w kotle zasypowym. Rozpalam na ruszcie. Wsypuję dwie małe szufelki groszku. Około pół kilograma może. Na górę podpałka trochę drewek podpalam i zamykam. Włączam sterownik i na tym koniec roboty. Kocioł w tej chwili sterowany jest sterownikiem Geco G-403-P02. Sterownik dozuje groszek małymi porcjami. Po prostu ślimak podaje groszek do ssypu, gdzie już grawitacyjnie wpada do kotła na płomień z wysokości około pół metra i się spala. Ustawione czasy mam stosunku 1 do 4. Tak jest najlepiej przy tym moim systemie nawęglania. Żeby nie było dymu, a płomień miał odpowiedni kolor mam ustawione 8 sekund podawania i 32 sekundy postoju. Dmuchawa otwarta tak aby była odpowiednia ilość powietrza do spalania bezdymnego. Raz odpalony kocioł może grzać dwie-trzy doby bez dochodzenia. Może palić się dłużej, ale popiół / pył jest izolatorem i dobrze go wybrać po 2 dobach około 1/4 wiaderka, żeby ruszta wodne więcej ciepła odbierały. Wtedy odpalić od nowa i grzać dalej. Czas wygaszania to jest 15 minut max. Wystarczy że wyłączę zasilanie podajnika (mam dodatkowy wyłącznik) , dmuchawa dopali resztki momentalnie, i za 15 minut można popiół wybrać. Temperatura w tym czasie nie spada w układzie poniżej 43-45 stopni. Ponowne rozpalenie i dojście kotła do temperatury to są minuty i kolejne dwie doby można nie dochodzić do kotła. Spalanie na dobę przy obecnych temperaturach u mnie to około 16-18 kg groszku. Nie jest to może najmniej, ale dokładając ręcznie spalałem i tak więcej. Cóż więcej pisać. Jest to dalej kocioł zasypowy. Można normalnie tradycyjnie w nim napalić węglem, a można palić z podajnikiem opału i mieć święty spokój. Zasobnik mam na około 60 kg groszku więc trzy doby przy obecnych temperaturach. Na święta czy inne takie wystarczy. Na co dzień i tak schodzę z czystej ciekawości zobaczyć jak wszystko pracuje. I na koniec najciekawsze. Dlaczego tak, a nie palnik retortowy ?. Odpowiedź jest bardzo prosta. Jestem przeciwnikiem palnika retortowego. Jego zasada działania do mnie nie trafia i koniec. Nie ma co o tym nawet dyskutować, bo nikt mnie nie przekona. Stary już jestem i mam swoje doświadczenia. Również wiem co to jest kocioł retortowy, jak dział ile spala jak spala etc. Nie chcę takiego kotła. Natomiast takie palenisko szamotowe które jest mega rozgrzane (czerwone) i delikatnie nawęglane, spala wszystko w pył co by mu tam nie wrzucił. Nie muszę zmieniać nastaw, nie muszę mieszkać w kotłowni bo akurat groszek z ostatniej dostawy się spieka, czy nie wypala, czy milion innych historii jakie są przy palnikach retortowych. Co mu nie wsypię spala identycznie na pył w tym szamocie. Jedyna różnica to kaloryczność. Mniej kaloryczny potrzebuje więcej cykli pracy aby trzymać temperaturę, a bardziej kaloryczny mniej. Po prostu fizyka, i tego się nie zmieni. Żadnych innych zależności nie ma w tym układzie nawęglania. Po wyłączeniu sterownika w podtrzymaniu mam doprowadzone na stałe powietrze pierwotne i wtórne. W kote jest czysto bez sadzy, a jedyne co się osadza na wymienniku i w kotle to jasny pył.
 15. 5 punktów
  Mniej spalisz jak lepiej dom zaizolujesz, więc może trzeba życzyć grubego styropianu na ścianach i podłodze, pół metra wełny na stropie - wtedy to będą tylko kilogramy zamiast ton paliwa i tego Wam życzę - dobrej izolacji budynku , dobrego humoru i czystego powietrza w Waszym otoczeniu.
 16. 5 punktów
  Fajna dyskusja pomijając jakieś g****burze pomiędzy - a tu czasu brak by się wypowiadać. Wróce na chwilę ze swoją "pseudofilozofią" z racji iż się sprawdza :) Za swoje utarczki też grono przepraszam. A teraz walne elaborat: Kilka spraw które warto poruszyć, które przejawiają się na 2 wątkach (drugi to Kocioł na pellet): 1. 30% mocy palnika określane jako minimum przyzwoitości wynika z badań 5 klasy - nic więcej, to nie znaczy, że jakiś kocioł pelletowy (czy tam palnik) leci ze sprawnością na łeb na szyje poniżej. Bardziej te "zestawy" pelletowe starają się kombinować z mocą, żeby to 30% wyrobić w spalinach i tak przykładowo jeden z pierwszych kotłów węglowych - Ogniwo, żeby dostać klasę 5tą przesunął granicę górną z 16kW na 20kW żeby 30% mocy wyszło wyżej i przejść badania, bo niżej była d***. 2. Ciesze się, że przejawia się opinia, że zestaw z palnikiem powinien kosztować max 10 tys - w końcu pewnie palnik kosztuje z 4 tys. netto ze sterownikiem, zespawanie kotła też trochę - reszta to już przegięcie. Powyżej tego lepiej inwestować w konstrukcje pelletowe. 3. Kiedy stosować / nie stosować bufora lub nie ma takiej potrzeby? A no jak w węglaku! W kotle na węgiel nie stosuje się bufora - tam się dąży do pracy ciągłej, stałego odbioru po to by nie było problemów ze spalaniem - czyli zmieniamy moc palnika PROPORCJONALNIE do obciążenia (tak jak to robią pelleciaki). Np. podłogówka bez termostatów, CWU na stałe itp. Jak ktoś ma np. nagrzewnicę w zakładzie to wstawia bufor - żeby palnik nie dostał po tyłku i nie wzrosło zapotrzebowanie nagle na palniku bo rozwali cykl spalania. Węglak tu ma jeden problem - nie wyłączy się jak pelleciak po osiągnięciu minimum - dlatego moc musi być dobrze dobrana. Co jak pelleciak z modulacją - taki porzadny zjedzie poniżej minimum które obsługuje? Wyłączy się, tylko że przy takim odbiorze temperatura na kotle spada powoli - tak jak CWU na lato - ile razy kocioł się włączy przez dzień mimo, że w lecie ma włączoną na stałe podłogówkę w łazience? Bufor się opłaca do takich "zestawów z palnikiem" po to, żeby chodziły na jednej, optymalnej mocy lub minimalnej modulacji, bo to robią najlepiej. Bufor nie służy tu żeby go dogrzać na max bo straty postojowe są duże - to nie zasypowiec, że innej opcji nie ma. Wykorzystujemy histereze w jakiejś logicznej granicy - np. 55-75 stopni, czyli 20 stopni i to jest użytkowe. Przy mocnej zimie - bufor pracuje jak sprzęgło jak już tu ładnie powiedziano - ale pracuje ze swoją optymalną mocą, wydajnością, sprawnością czy jak tam zwał. Czyli jak zwykle kocioł musi być dobrany pod instalację czy tam na odwrót i nie da się rozpatrywać jednego bez drugiego. To że jakiś producent omija bufor - ma rację - tylko warunek jest taki, że instalacja (i sterowanie) mają być do tego dostosowane!
 17. 5 punktów
  Chciałbym przedstawić kolektor słoneczny własnej roboty zbudowany z trzech grzejników płaskich, umieszczony w trzech ramach zbitych po bokach z desek i od spodu ze starej boazerii. Środek ramy został wyłożony styrodurem grubości 2 cm przyklejony do desek pianką Pur. Na styrodur została położona wełna skalna o grubości 2,5 cm, a następnie folia dachowa i grzejnik ( pomalowany na czarno farbą do tłumików samochodowych). Grzejnik został zabezpieczony czterema wkrętami do drewna by nie wypadł z ramy podczas przenoszenia. Całość przykryta starymi szybami położonymi na uszczelkach do okien. Szyby zabezpieczone zostały blaszkami, które dociskają uszczelkę do ramy uniemożliwiając jednocześnie przesunięcie szyby. Cała instalacja została wykonana rurkami pex owiniętymi otuliną 12mm i folią dachową. Na odcinku od kolektora do piwnicy rurki pex wpuszczane zostały w rury pcv 120mm wkopane około 20cm w ziemię. Od kolektora do zasobnika jest około 20 metrów. Pracą pompki obiegowej steruje sterownik solarny. Czujniki temperatury zostały umieszczone jeden w zasobniku, drugi przy wylocie ciepłej wody z kolektora u góry. Na samej górze kolektorów jest umieszczony zbiorniczek wyrównawczy. Instalacja działa już 2 rok i spisuje się znakomicie. Ciepła woda od marca do końca października. W dni bez słońca dogrzewana z piecyka gazowego. Od marca do teraz tj. 6 sierpień było może z max 10 takich dni. Woda jest nagrzewana bardzo szybko to za sprawą zasobnika wyposażonego w dużą wężownicę około 1.1 metra bieżącego do temperatury max 80 stopni. W dni zachmurzone całkowicie (słońce świeci przez chmury) do nawet 50 stopni. Nigdy nie zagotowało nam instalacji to pewnie za sprawą dużej odległości między kolektorem, a zasobnikiem. Instalacja zalana w zeszłym roku wodą, obecnie płynem do -35 stopni. Koszt takiej instalacji wyszedł nas około 500zł. Grzejniki kupiłem po 35zł, pompkę za 135zł(można użyć jakiejś starej), sterownik 130zł, rurki za 40 metrów chyba 110zł, Deski, szyby, rurki pcv i folią miałem. Reszta to własna praca. W dwie osoby zajęło nam wszystko 2 dni od rana do wieczora. Poniżej link do Youtube https://youtu.be/a8ijQPms620
 18. 4 punkty
  Użytkownicy MPM-a Czy uważacie że dobrze zrobiłem informując Was o tym katalizatorze ( nie zależnie od efektów jakie da lub nie da) w temacie MPM- a ? Czy mój wpis dotyczący tego katalizatora był właściwym w temacie MPM-a ? Czy był interesujący dla Was? Czy mam więcej tego nie robić? Dostałem za to ostrzeżenie ( patrz mój profil i temat : Moderator dostał za to ze 20 łapek w górę. Ubolewam że te łapki dla Moderatora nie były za propagowanie czystego spalania czy działania w tym kierunku, a ja stałem się kozłem ofiarnym nacisków na Niego że nic nie robi w kierunku obrzucania się błotem na tym forum. Jeśli macie odmienne zdanie to możecie je wyrazić w temacie powyżej podlinkowanym. Jeśli podobne do mojego to także możecie je tam wyrazić albo tu ( co mam pisać? a czego nie pisać? bo już nie wiem czemu ma służyć to forum? myślałem że wymianie doświadczeń i efektów z naszych modyfikacji czy usprawnień w dążeniu do ekonomicznego i czystego spalania? ). Za co z góry dziękuję bo łatwiej będzie mi takie działania zrozumieć. Pozdrawiam
 19. 4 punkty
  Witam Jestem posiadaczem kotła MPM Ds 18Kw 5 klasy od jesieni 2018r i przedstawiam w tym temacie przeróbki i modyfikacje kotła by można w nim było palić bez bufora. Problemem w moim przypadku była zbyt niska temperatura spalin, która osłabiała ciąg i kocioł po przymknięciu się miarkownika i spadku temperatury - nie chciał się podnieść do dalszej pracy. Producent w najnowszej wersji zwiększył wymiennik (w starszej wersji 18Kw wymiennik 1,9m a w nowszej 2,4m - to istotna różnica), oraz radykalnie zmniejszył wlot do palnika w przegrodzie - co także ma wpływ na ciąg. W przypadku palenia z buforem na pełnej mocy zmiany te nie przeszkadzają. Natomiast przy paleniu ciągłym na mniejszej mocy już bardzo przeszkadzają i koniecznie są przeróbki by bez bufora palić ciągle ( niska temperatura spalin = brak ciągu). Potencjalni nabywcy tego kotła powinni zwrócić na to uwagę jeśli nie zamierzają mieć bufora lub nie mają miejsca na niego w kotłowni czy też nie uwzględnili go w swym budżecie. Rozumiem też że trudno to zrozumieć posiadaczom starszej wersji bo mają mniejszy wymiennik i tego nie odczuwali. Celem przeróbki czy modyfikacji było podniesienie temperatury spalin przy zachowaniu czystości spalania na mniejszych mocach przy paleniu ciągłym. 1. Podanie dodatkowego powietrza wtórnego z popielnika w przewężenie wlotu do palnika ( szczelina PW z popielnika) Chodzi o to że gazy wychodzące z paleniska w samej zwężce ( wlot do palnika w przegrodzie) się ścieśniają by przejść przez przewężenie i nabierają prędkości rozprężając się za nią. Można to nazwać większym podciśnieniem w samej zwężce. Podczas tego ścieśniania się w zwężce – właśnie w tym miejscu najlepiej będzie następować wymieszanie się gazów z paleniska z tlenem z uwagi na panujące tam zwiększone podciśnienie - stąd moje rozwiązanie lepszego dopalania, które działa i pozwala bardzo łatwo uzyskać płomień o białej barwie ( gorętszy płomień). Za zwężką kiedy się gazy rozprężają gorzej mieszają się z tlenem. Po prostu do komory spalania/ zawirowania wpada mieszanka już właściwie napowietrzona, która w komorze szamotowej dopali się lepiej. W odróżnieniu do rozwiązania oryginalnego gdzie gazy mają się mieszać z tlenem dopiero podczas wirowania w komorze zawirowania / spalania ( za zwężką). Dodatkowo należy zwrócić uwagę że regulacja ręczna PW w oryginalnym rozwiązaniu nie zapewni odpowiedniego napowietrzenia spalin w różnych etapach spalania ( rozpędzanie kotła - stabilna praca na miarkowniku, mocne gazowanie opału – spalanie koksu) Moje rozwiązanie ( podanie PW z popielnika w zwężkę) zapewnia odpowiednie wymieszanie gazów z tlenem na każdym etapie spalania. Ustalenie odpowiedniej proporcji powietrza do gazów z paleniska przechodzących przez zwężkę / przewężenie zapewnia na każdym etapie spalania zachowanie tych proporcji ( np. większe podciśnienie czy przepływ gazów z paleniska wywołuje proporcjonalnie większy przepływ PW z popielnika przez przewężenie/ zwężkę i analogicznie mniejszy przepływ gazów z paleniska wywołuje proporcjonalnie mniejszy przepływ PW z popielnika przy zachowaniu stałej proporcji ). Proporcję za pomocą prób ustaliłem na 7% PW w stosunku do przepływających z paleniska gazów. Chodzi o przekrój poprzeczny szczeliny PW umiejscowionej w przewężeniu ( mierzone w najwęższym jej miejscu) do przekroju poprzecznego zwężki/ przewężenia ( otworu wlotu w przegrodzie – mierzone w jego najwęższym miejscu). Przykładowo moja powierzchnia przekroju wlotu do komory spalania to 130cm kwadratowych ( w najwęższym miejscu), więc szczelina będzie miała 7% = 9,1 cm kwadratowego ( w najwęższym miejscu). Ja ją zrobiłem ( szczelinę) w wymiarach 18 cm długa i 0,5 cm szeroka co dało łącznie ok. 9 cm kwadratowych. Wcześniej zrobiłem ją z szamotu, ale to nie jest dobre rozwiązanie, bo tam panuje wysoka temperatura i powstające spieki przyklejają się do szamotu ( lepiej zrobić z żeliwa). Zdjęcie szczeliny z szamotu Tak zrobiłem z elementu żeliwnego Ważne by szczelina była w formie dyszy - zwężająco ku wylotowi by działała jak lanca tzn. jak coś wpadnie to przeleci do popielnika lub jak za grube to zostanie przecięte ( nie będzie zasypywana popiołem i żarem, a także zapobiega pchaniu się żaru do palnika) Tu ostatnio nagrałem reakcję na całkowite zamknięcie PW oryginalnego Płomień nieznacznie się wydłużył, ale powietrze podane w przewężenie wlotu do palnika zupełnie wystarcza by się wszystko dopaliło przed zetknięciem z wymiennikiem. kzdQYiLLmR8 https://youtu.be/kzdQYiLLmR8 A tu to samo tylko podczas rozpędzania kotła https://youtu.be/ZJ_QYtPnygc 2. Szamot w komorze zasypowej: Co do szamotu to mam w komorze zasypowej na wysokość 12 cm ( cienka cegła na boku) i uważam że wpływa korzystnie na podwyższenie temperatury warstwy żaru i utrzymanie jej przed palnikiem - szczególnie kiedy miarkownik przymknięty - ścianki kotła go nie wychładzają. Dlatego nawet jak kocioł na dłużej przyśnie (dłużej miarkownik przymknięty) to żar w tej strefie pozostaje nie wychłodzony i po uchyleniu miarkownika szybko się budzi bez dymienia i startuje do dalszej pracy. Na zdjęciu przed wlotem do komory spalania widać element żeliwny zdjęcie https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2019_02/IMG_20190206_202524.jpg.503c75777a7ce21f5c7f92c88dbd2a2c.jpg 3. Szamot w komorze spalania Dołożyłem szamotu w komorze spalania celem całkowitego dopalenia gazów w tak gorącej strefie przed zetknięciem się z zimnymi ściankami wymiennika 3. Blacha zmniejszająca komorę zasypową: Blacha zmniejszająca ruszt z dostępem do palnika i paleniska. Te nogi to z pręta 18mm i podtrzymują boczne Szamoty w komorze zasypowej. Stoi to na blasze która przysłania pusty ruszt ( zakryty blachą). Dziura pomiędzy nóżkami przysłaniana jest połówkami cegieł szamotowych w trakcie palenia i wyjmowanymi jak chce się w palenisku pogrzebać - wyłowić spieki czy kamienie lub dziobnąć od dołu jak się opał zawiesi lub oczyścić palnik przez środkowe drzwiczki - wszystko bez wygaszania podczas ciągłego palenia. Blacha dorobiona jest na odległość 15 cm od przegrody, bo tak mam zmniejszoną powierzchnię rusztu. Rozszerzenie w kierunku rusztu ok 2.5 cm - przez to jak coś górą wpadnie to powinno dolecieć na dół. Ale mam kiepski węgiel - puchnący i spiekający więc też potrafi się zawiesić ale z tą blachą rzadko w odróżnieniu do oryginalnej. Na zdjęciu celowo ustawione są w takiej samej odległości od szafki by widać było różnicę w nachyleniu i przyczynę zawieszania opału. Blacha zmniejszająca ruszt stoi nóżkami na zwykłej blasze gr. 10 mm u mnie 10 cm x 30 cm i na tym też stoją połówki cegieł szamotowych ( wyciągane w razie potrzeby). Otwory w oryginalnej blasze są do napowietrzania zasypu ja z nich zrezygnowałem bo chcę by się niską warstwą rozpalał zasyp. Robię to tak jak poniżej na filmiku ( wszystkie cegiełki są luźne i wyjmowane - na filmie wyciągnąłem tylko jedną) https://youtu.be/ge2os7lZ0VI Najgorsze są spieki bo ograniczają przepływ powietrza przez ruszt i przeszkadzają w paleniu - obniżają moc. Zwykle spieki organizują się przed palnikiem bo tam jest najwyższa temperatura ( spieki to stopiony popiół) Z oryginalną blachą byłoby to niemożliwe. Takie jak na zdjęciu wyciągam co 2 dzień. ( polny kamień wtopiony w spieka – skąd w kopalni polne kamienie ????) Powyższe przeróbki czy modyfikacje, a w szczególności uzyskana biała barwa płomienia pozwoliła mi na podniesieniu temperatury spalin średnio o ok. 40-50' w każdej fazie palenia pomimo dłuższego wymiennika czego efektem jest możliwość palenia ciągłego bez bufora. Jeśli ktoś czegoś nie rozumie to odsyłam do kanału na YouTube gdzie można zobaczyć filmiki z tego o czym piszę w tym temacie https://www.youtube.com/channel/UC350ZLDsdxC0K2Ubl0E-h0w?view_as=subscriber Nikogo nie namawiam do niczego. Każdy ma inne warunki i zapotrzebowania na energię. Ja tylko opisuję jak ja próbuje poskładać u siebie ( to palenisko) by paliło się lepiej – palę ciągle węglem bez bufora. Także z uwagi na wiele zapytań o tę modyfikacje na private powstała konieczność zamieszczenia tego tematu by nie trzeba było odpowiadać każdemu z osobna. Pozdrawiam
 20. 4 punkty
  Ok. Dla mnie to nie problem. Głupio się przyznać ale nie jestem biegły w forach i nie wiedziałem jak to zrobić. Czytam to forum powoli od początku i każdy się kiedyś uczył dlatego uznałem że jak mam taki sterownik to napiszę tu. Nie przyszło mi do głowy że komuś może to przeszkadzać. Wszyscy jesteśmy ludźmi tylko że niektórzy opanowali obsługę sterownika w tak zaawansowanym stopniu że innych- np takich jak ja nowicjuszy mają w D.... :) ale ja się nie gniewam, też się kiedyś nauczę
 21. 4 punkty
  Opublikowałem wersję 2.20RC1 (kandydat do wersji oficjalnej) http://costerowniki.pl/pl/p/WERSJE-TESTOWE/19 Jest plik wsadowy do SKZP oraz do panelu pokojowego. Jest też nowsza wersja apki. Dla Androida 8 i nowszych jest osobny plik. Opis na stronie. Jest też dostępny nowy, szybszy serwer dla aplikacji mobilnej. Można się na niego przełączać. ADRES: 46.41.138.24 Pozostałe dane bez zmian. Po przejściu na nowy serwer dane wykresów się nie przeniosą. Trzeba odczekać aż zgromadzą się nowe dane. Dotychczasowy serwer pozostaje oczywiście aktywny. Adres serwera trzeba zmienić w sterowniku oraz w aplikacji.
 22. 4 punkty
  Na podstawie filmów @KamilMiernik przygotowałem wykresy pokazujące procentową zawartość popiołu i wilgotności, kaloryczność paliwa oraz tabelę ze wszystkimi ustawieniami SKZP-02 dla poszczególnych ekogroszków. Link: ➡ http://bit.ly/2I1yPUR ⬅ Jeżeli powyższy link nie działa spróbuj ten: ➡ https://docs.google.com/spreadsheets/u/2/d/e/2PACX-1vRTfhH9E0qGW6BVPV2TAkIc5G2IOperOZaS3DFM-0uC6dDH6o8CDxqk0V_TYlfDvyH2UVtoJmiULi2q/pubhtml ⬅
 23. 4 punkty
  bernard- Siałeś ferment na forum o IE-42 ,a teraz przeniosłeś się na forum o SKZP- 02. Jak żaden sterownik ci nieodpowiadania ,to chyba nie umiesz go ustawić . Kup sobie zasypowca ,może dasz radę.
 24. 4 punkty
  Taka mała zajawka nowinek. Ponieważ niektóre siłowniki gubią się przy krótkich impulsach sterujących a z kolei inni użytkownicy piszą, że właśnie na krótkich impulsach mieszacz chodzi precyzyjniej, to pogodzimy wszystkie warianty dodając pełną konfigurację parametrów. Dodatkowo doszły parametry : Min impuls, Max impuls, Proporcja, Histereza, Pozycjonowanie co określony czas. Dokładny opis będzie w dniu publikacji. Parę dni to jeszcze przetestuję. Jak się sprawdzi to publikujemy.
 25. 4 punkty
  Panowie więcej informacji trochę później , koszty podam w poniedziałek bo idę się rozliczyć, narazie próby. Po niedzieli zdam relacje jak kształtują sie poszczególne parametry. Jedno już wiem bez tych zawirowywaczy, które dzisiaj wstawiłem kocioł o 45 minut szybciej rano zagrzał mi bufor ( na nastawach jak poprzednio) .Jak narazie to bomba https://photos.app.goo.gl/tXdXC9HFbV7ZrzaC6
 26. 4 punkty
  OK, fajnie, wszyscy się cieszą ale po chol..ę cytując użytkownika marekd załączasz jego zdjęcia? PS Gorzej niż z dziećmi :/
 27. 4 punkty
  Jeśli chodzi o Edilkamina czy Reda, widziałeś gdzieś wątki typu "pomocy nie działa", "za dużo pali", "pomóżcie w ustawieniu kotła". No nie, a to już daje do myślenia co nie? Edilkamin czy Red to lata doświadczeń, które owocuja dużą niezawodnością i patentami jak system Leonardo w Lagunie. Taka ciekawostka, wiesz że Włosi zanim puszczą kocioł w katalog to jego prototypy pracują kilka lat u lokalnych odbiorców i parkach testowych? Następcę Reda Compacta to już chłopaki widzieli 2 lata przed premierą. Kto tak i nas robi? No nikt, najlepiej zrobić coś na wzór zachodu, nazwać to najlepiej Alfa, rzucić cenę 15000zł dla klienta i trzepac kasę i nie ważne że po krótkim czasie kocioł wydaje dźwięki jak seks 80cio latkow. Fajnie że jest wybór, dla konsumenta duży plus, podobnie jak to forum, zawsze tak jak Ty teraz, można dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego. Co do patriotyzmu, to taka pusta gadka bo używasz gazu z Rosji, chodzisz w chińskich ciuchach, używasz koreańskiego telefonu i jeździsz zachodnim autem. Aha dodam tylko że te włoskie "cuda" są wbrew pozorom proste w konstrukcji i montażu i mają układy pompowe zintegrowane i w cenie kotła. Tyle ode mnie, wybór należy do Ciebie ☺
 28. 4 punkty
  Zwiększając kaloryczność do 25,7 zmniejszyłeś podawaną ilość węgla o ok 20% Zmniejszając korektę do 0 z poprzednich 30% dodatkowo zmniejszyłeś nawęglanie o dalszych 30%. Nie zmniejszyłeś ilości powietrza więc się nie dziw, że Ci modulacja skacze, skoro na palniku jest dużo mniej węgla, niż było poprzednio, przy nie zmniejszonej proporcjonalnie ilości powietrza w stosunku do poprzednich ustawień.
 29. 4 punkty
  Tutaj raczej jest problem z tym , że liczniki elektroniczne są dokładniejsze i mają wyższą klasę pomiarową oraz mniejszy błąd. Przy licznikach tarczowych/magnetycznych czasami zdarzały się przekłamania, przeważnie na korzyść odbiorcy. Żeby nie było zbyt dużego OT...opowiem Wam moją historię z czwartku dotyczącą pelletu... Ponieważ od ostatniej dostawy palę pelletem przemysłowym po 465 zł (nie mam z nim problemów) chciałem ponownie zamówić coś podobnego, bo tamten po 465 muszę samemu przywozić a nie miałem czasu. Znalazłem na OLX pellet w workach 15kg po 365 zł ... + 40 przywózka , więc próbnie zamówiłem 1t, zwaliłem to ładnie z auta i jakie było moje zdziwienie jak Pan zamiast 405 zł powiedział 780zł.. i powiedział , że w ogłoszeniu napisane jest , że paleta ma 33 worki po 15kg... czyli 0,5t, a ja nierozsądnie pomyślałem, że to kolejna przemysłówka i cena jest za 1t, kurde muszę pamiętać by czytać uważniej aukcje :)
 30. 4 punkty
  Nie wiem jaki konwerterek i jaką radę ma dać, ale... 1. wszystkie konwerterki na RS232 za jakiś czas przestaną zapisywać zmiany w sterowniku (zostanie tylko pogląd). Nie dotyczy konwerterków Timela. 2. wszystkie konwerterki na rs485 działają tylko ze sterownikiem w wersji <=2.11 ps. Opracowanie wersji aplikaji mobilnej na rs485 trwało około roku i nie wiem ile zajmie mi czasu dostosowanie jej do nowego protokołu. Timel robił to 10+ m-cy. Mam aktualnie zakupiony oryginalny moduł internetowy Timela i raczej będę skupiał się nad dostępem przez stronę do sterownika. Przy zakupie alternatywnych konwerterów trzeba pod uwagę, że albo będą działać tylko ze starymi wersjami softu (rs485) albo będzie tylko podgląd (rs232)
 31. 4 punkty
  Znajomy kiedyś mnie oświecił. "W sklepie musi być polędwica dla bogatych ale i polędwica dla biedniejszych" . Ale widzę, że niektórzy myślą, że mamy już taki dobrobyt jak w rodzimych operach mydlanych, gdzie wszyscy są biznesmenami, pracują w biurach a jedyne zmartwienia to te, które sobie sami wymyślą... Statystycznego Kowalskiego ledwie stać na zakup jakiegoś paliwa do kotła a co dopiero kotła, czy palnika za około 10k... Wielu emerytów niewiele więcej ma brutto dochodu na cały rok... Dla nich najprostszy zasypowiec to już polędwica... Więc może warto, żeby oprócz tego że jest najtańszy, to był jeszcze oszczędny i ekologiczny ( możliwie najmniej szkodził środowisku). Dla takich ludzi automatyka nie jest priorytetem, podłączenia do sieci też nie potrzebują... Wbrew pozorom rynek na taki produkt jest, tylko producenci jak zwykle chcą zbyt dużo, chociaż jeszcze sami nie dają zbyt wiele...
 32. 4 punkty
  I juz po próbach, jak jest ch..owy pellet to spieki się robią niezależnie od skrócenia czy wydłużenia cyklu. Wracam do 15s. Zdrowych i pogodnych Świąt życzę.
 33. 4 punkty
  Jest takie przysłowie: "Nie pamięta wół, jak cielęciem był" Każdy z tzw. "starych wyjadaczy" był kiedyś świeżakiem w temacie ustawień sterownika SKZP-02, też popełniał błędy i szukał porad u bardziej doświadczonych kolegów, którzy swoją "przygodę" z tym sterownikiem zaczęli już wcześniej. To, że nowi użytkownicy zadają powtarzające się pytania? to i nic w tym dziwnego, bo to co dla jednego jest jasne i oczywiste, dla drugiego już takie nie jest. Wszak "kto pyta - nie błądzi" Niemniej Instrukcję obsługi przeczytać trzeba, a najlepiej to ze zrozumieniem... I od tego należy zacząć. Nikt tu przecież w tym wątku nikogo do niczego nie zmusza, ani do czytania, ani do odpowiedzi na te same pytania. dla każdego sympatyka SKZP
 34. 4 punkty
  @TomekBrz czy w poprawionym sofcie można by wstawić małą drobnostkę? Na głównej stronie można by dołożyć przycisk "pełen zasyp". Chodzi o to żeby można bez zbędnych ceregieli kwitować zasyp. Druga sprawa to modulacja. Teraz jest 4 jako podstawa a 1 najwolniejsza. Czytając niektóre posty zastanawiam się czy nowi użytkownicy będą wiedzieć jak to działa. Może prostrze było by zrobić zakres -3 najniższa, 0 bazowa, 3 najwyższa. Nie ukrywajmy ale wiele osób, zwłaszcza starszych, kupując sterownik nie wie jak go na początku ustawić. Może warto dla nich wprowadzić prostrzy soft :-)
 35. 4 punkty
  Tomi181 Witam, Co by tu jeszcze zmienić żeby spalanie spadło??? :):) Wygaś piec. Nadtępnie spróbuj te 24 kg wsypać na ruszta i zobacz za ile godzin zgaśnie w piecu. Wtedy zobaczysz jak mało spalasz :) 24 kg przy ponad -7 st.na dworzu i 24 w domu to za duże spalanie? Jest jeszcze jedna opcja. Możesz wpisać potencjał 0 kg i nic nie spalisz :))
 36. 4 punkty
  Dodałem skalowanie spalin na wykresie pod panelem. W ustawieniach konta wybrać skalowanie i przeładować.
 37. 4 punkty
  Jak w tytule. Ten długowłosy uwielbia zaglądać na to, co robię w piwnicy. Staje w oknie i obserwuje. I tak za każdym razem. Przy okazji informacja dla admina - nie mogę dodać emotikon. Nie ma ich po kliknięciu.
 38. 4 punkty
  Forum przeczytane w całości. Użytkuję palnik kipi 5-16 od czerwca tego roku. 2 tona pelletu zaczęta. Dzięki obecnym tu forumowiczom jakoś udało mi się ogarnąć ten palnik. Wielkie dzięki. Przeskok z śmieciucha na KIPI - nigdy więcej wongla.
 39. 4 punkty
  Kol.miki1212 twoje wypowiedzi i stanowisko w wielu poruszonych tutaj kwestiach (w których jesteś oczywiście ekspertem) zaczyna zakrawać na urojenia a to już niepokojące... Czujniki jakości powietrza kłamią, statystyki kłamią, lekarze cię trują i wywołują raka poszczepiennego(????), wszyscy dookoła cię okradają i nie wiadomo co jeszcze. Aaa no i ten wirtualny smog, którego nie ma.. Nie wiem chłopie jak ty dajesz radę funkcjonować w takim świecie, pewnie jest ci trudno, współczuję. Żeby poszerzyć jeszcze twoja wiedzę medyczną to podpowiem ci, że jak kobieta jest w ciąży i chce mieć syna to powinna jeść dużo ogórków a Matrix to film na faktach. A tak na poważnie to to twoje szkalowanie chociażby mojego zawodu ale i innych pokazuje co sobą reprezentujesz... każdy sobie to nazwie po imieniu. Jakie ty masz pojęcie o tym co piszesz, skąd o tym wiesz? Nic nie wiesz i jakieś obiegowe uliczne farmazony wypisujesz a to (jak na pewno doskonale wiesz) to jest publiczne pomawianie ... Słowo smog na pewno jest nadużywane, zwłaszcza przez media ale nie wypisujcie tu, że chociażby zapylenie powietrza (nie mowiąc o innych parametrach) nie jest zwiększone w sezonie grzewczym bo to bzdura.
 40. 4 punkty
  Boże, nie wiedziałem że mój temat przysporzy takiego zamieszania. Panowie, najlepiej będzie jak zrobię prosty eksperytemnt. Ustawie dzisiaj temperature reczną aby grzało cały czas do osiągnięcia 22 stopni i tyle bez żadnego wyłączania itp. Zobaczymy ile przez noc ile m3 pójdzie. Dodam żę mam Piec Imegreass Vitrix 24 z czujnikiem pogodowym. Na CWU mam ustawione 43 stopnie natomiast na CO 38 Dodam również że standardowo ocieplenie budynku to 20cm ale tylko na 3/4 budynku. Jedna ściana pokryta jest styropianem 40 cm a w niektórych miejscach nawet dochodzi do 60cm ze względu na nietypową budowę budynku. Najgrubsze elementy ocieplenia to tak zwana opaska dachu. W tamtym sezonie jak paliłem od października do maja zużyłem 3 tony i nie ukrywam miałem kłopot z piecem węglowym gdyż wiele razy mi się przegotowywał ze względu na fakt iż nie miał gdzie oddać ciepła ale to już długa historia. Postawiłem na gaz bo miasto dawało dotacje 8 tysięcy a ja już miałem dość latania do piwnicy sprawdzać czy piec nie dostał szału
 41. 4 punkty
  Głównie za przyczynę smogu obstawilbym nieefektywne i nieumijetne palenie ludzi w piecach...pora wdrożyć szkolenia a nie krzyczeć o smogu i tylko krzyczec bo oprócz zakazów palenia tym i tamtym to nic się nie robi. Ale cóż ktoś poczuł kasę na smogu to teraz media trąbią smog.smog....a 20-30lat temu to smogu nie było??Pewnie nie....bo wszyscy palili gazem,peletem,i pompy ciepła były :) BZDURY !!
 42. 4 punkty
  To fajny temat gdzie można zawsze coś tam dowiedzieć się nowego a przy okazji otrzymać pozytywną reakcję na którą liczę przy okazji żeby nie być goło słownym .
 43. 4 punkty
  Nawiązując do postu z dnia 26 września komputer roziskrzył oczy 11 latki, bez łaski opieki gminnej - sekretariatu szkoły i innych kandydatów na radnych do tego urdelu. Wystarczyła wizyta w dwóch domach w których wisi sporo prania na podwórku. poz Hermogenes
 44. 4 punkty
  No cóż, nie chcem, ale muszem... Zwracam się do ADMINISTRATORA FORUM , myślę że za zgodą większości użytkowników o zablokowanie konta i obraźliwych postów kolegi Dracogo vel dareckiego. Myślę, że uzasadniać jakoś szczególnie tego nie trzeba.
 45. 4 punkty
  Jak już pisałem nie raz. REVO / KIPI są takimi odpowiednikami palnika żeliwnego w kotłach węglowych. W miarę idiotoodporne, sterowanie jakieś jest, palić się pali - ludzie są zadowoleni. To że spalają z gorszą sprawnością widać po tym, że rzadko są montowane do klasy piątej - jeśli już są to trzeba powiększyć wymiennik i wypchać go ceramiką. Z tego co pamiętam mocno przetleniają spalane paliwo (pewnie przez to że w zamiarze mają syf wydmuchać) - podczas gdy porównamy lazara który nie ma dmuchawy w ogóle to widać różnicę. To są palniki, które fajnie się wpasowują jako przeróbka kotła węglowego - one cały korpus mają na zewnątrz, rura może wchodzić tylko kilka cm do środka, więc jak ktoś miał kocioł zaprojektowany w klasie 3ciej, to wkłada taki palnik w niewielką dziurę, obija ceramiką i zawirowaczami i już klepie kotły EKO... I najważniejsze - my tu jesteśmy sympatykami tematu ogrzewania - przeciętni ludzie mają to w d... Chcą wrzucić coś do podajnika i ma być ciepło. Ten palnik się sprawdza - co nie zje to wypluje (wydmucha). Jak komuś sąsiad poleci pellet od Mirka - to ten kupi 5 ton i chce go spalić, może innego spaliłby mniej, czyściej ale Pan Wiesio tego nie analizuje - pali się, pali. Poleca więc kocioł z takim palnikiem i taki pellet dalej. Dużo firm lokalnych ta Pewnie, że możemy wyprodukować coś dobrego - ale jak to się nie sprzeda to nikt tego robić nie będzie. Podobnie z pelletem - można kupić dobry, ale Panowie - tutaj ludzie palą mułem, flotem, trocinami. Po pipidówach nie wiem czy 20% ludzi ma piece podajnikowe a liczymy, że rzucą się na dobry pellet? Zwłaszcza w dwupiętrowym domu który dalej ma zapotrzebowanie 15, 20 kW? Dalej będą kombinować... Sytuacja z życia - starsza kobita wymienia kocioł na dofinansowanie, kupuje pellet, pellet się bryli, dzwoni do producenta kotła po pomoc a ten pyta czy na workach jest znaczek normy DIN, jak nie ma to się bujaj bo spalasz nie to co w DTR... A 2 tony materiału już siedzą...
 46. 4 punkty
  Jak widać na zdjęciach od wiosny walczę z odwadnianiem, osuszaniem itd. w między czasie pellet, budowa transportera, widlaka, więc zajęć mnóstwo.
 47. 3 punkty
  Tak, wręcz nie moge pojąć, jakim tokiem rozumowania trzeba się kierować, by w kotle zasypowym o mocy 18kw chcieć palic ciągle z mocą może 4kw.Bez jakichkolwiek modywikacji, licząc że będzie super. Tego nie mogę zrozumieć i chyba nie dam rady tego zrobić. Zwróć uwagę że nie tylko ja się dobrze wypowiadam, to nie tylko moje zdanie. ;) Problemy z którymi Ty się borykałeś, miałeś na własne życzenie. No chyba że, potęguje je, odmowa producenta współpracy z Tobą :/
 48. 3 punkty
  @sony23 akurat ślepe małpowanie z Zachodu to byłaby zapewne dużo bezpieczniejsza opcja a to przeważnie pomysł co prawda jest z Zachodu, ale wykonanie a już na pewno środki bezpieczeństwa często są polskie czyli wręcz Wschodnie. Typowy polski biznes, jak najmniej włożyć, jak najszybciej się dorobić a pracowników czy klientów mieć gdzieś, tak samo środki bezpieczeństwa bo to przecież kosztuje a na pewno nic złego się nie stanie. Zgłosisz takiego albo zwrócisz uwagę to oczywiście jesteś konfident, donosiciel, służbista, zawistny bo człowiek taki zaradny, coś zrobił a ty tylko narzekasz i wymyślasz jakieś śmieszne zagrożenia. Polecam się porozglądać za wyjściami awaryjnymi w różnych miejscach, np. w Biedronkach, drzwi awaryjne są, bo są wymagane przez prawo, ale praktycznie zawsze czymś zastawione, jakimś towarem a nieraz to i te drzwi zastawione są półkami które tam są na stałe a jak zwracasz uwagę to oczywiście się czepiasz .
 49. 3 punkty
  I tak *** mac wygladaja dobrze wydane pieniadze. Kociol mialem na mysli oczywiscie.
 50. 3 punkty
  Co jest według ciebie tańszego jeżeli koszt drewna dla mnie to koszt paliwa i oleju do piły i ciągnika? Ogrzewanie gazowe przy metrażu 180m2 jest tańsze? kocioł na ekogroszek? czy pellet? które to kotły same w sobie są droższe od tego co ja montuje w tej chwili nie licząc już później opału do tych kotłów za który trzeba płacić. 7 koła za dwa bufory? widzę że nie poznałeś jeszcze Pana Przemysława z tego forum 5 koła ten kocioł jeszcze nie kosztuje


×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.