Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat C.O kominek i piec na węgiel


gutekgg

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zbudować instalacje C.O w której będzie połączony piec na paliwo stałe i kominek z płaszczem wodnym.

Instalacja będzie pracować w systemie otwartym.

Przedstawiam schemat instalacji.

Odbiorniki w postaci grzejników i podłogówki są narysowane poglądowo, głównie skupiłem się na sposobie podłączenia pieca z kominkiem.

Wymyśliłem sobie sposób z dwoma zaworami kierunkowymi.

Pompki są sterowane termostatami.

 

Proszę o opinie czy taki schemat będzie pracował bo teoretycznie jest o.k

 

Jeszcze mam pytanie czy do płaszcza wodnego w kominku też stosuje się zawór różnicowy w pompce?

post-2338-1219270901_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat OK.

Do kominka zwykle nie stosuje się zaworów różnicowych,bo kominek najczęściej jest na parterze,więc grawitacyjnie i tak nie pójdzie.Jeśli jednak rozprowadzenie rur z kominka pozwoliło by na ogrzanie piętra grawitacyjnie,to dlaczego nie.Wtedy taki zawór miałby jakiś sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat OK.

Do kominka zwykle nie stosuje się zaworów różnicowych,bo kominek najczęściej jest na parterze,więc grawitacyjnie i tak nie pójdzie.Jeśli jednak rozprowadzenie rur z kominka pozwoliło by na ogrzanie piętra grawitacyjnie,to dlaczego nie.Wtedy taki zawór miałby jakiś sens.

Witam

 

Nie tak do końca OK. Nie radzę w ten sposób rozwiązywać układu w którym jest podłogówka. Brak możliwości zastosowania jakiego kol wiek zabezpieczenia przed przegrzaniem. Ja bym rozważył zrobienie krótkiego obiegu otwartego i połączenia instalacji w układzie zamkniętym grzejnikowej i podłogowej wymiennikiem z osobnymi pompami oraz zabezpieczeniami. Odchodzi przy okazji ciągnięcia rury bezpieczeństwa powyżej całego układu. Proste lecz droższe rozwiązanie ale bezpieczne. Kotłami na paliwo stałe i kominkiem różnie bywa.

 

post-2255-1219419049_thumb.jpg

 

Na obrazku jest prosty schemat połączenia. Zamiast kotła gazowego lub elektrycznego powinna być pompa CO do układu grzejnikowego i osobno wykonany układ podłogowy. Koniecznie trzeba pomyśleć o sterowniku i zabezpieczeniach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-2255-1219419049_thumb.jpg

 

Mam pytanko odnośnie tego schematu.

U mnie podłaczenie instalacji jest niemal takie samo jak schemat ( wymiennik płytowy , kocioł w UO i grzejniki w UZ )

Tylko ,że u mnie instalator w inny sposób podłączył naczynie przelewowe.

Mianowicie, tam gdzie na schemacie rura wznośna połączona jest za zbiornikiem "od góry" , u mnie w zbiorniku jest "wolne" to miejsce ( nic nie jest podłączone. )

Natomiast u mnie rura wznośna podłączona jest tam, gdzie na schemacie jest połączony odpływ do kotła.

NIe mam natomisat odpływu do kotła , tylko przelew....

Czy tak jest prawidłowo ?

Domagać się zmiany podłaczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mianowicie, tam gdzie na schemacie rura wznośna połączona jest za zbiornikiem "od góry" , u mnie w zbiorniku jest "wolne" to miejsce ( nic nie jest podłączone. )

Natomiast u mnie rura wznośna podłączona jest tam, gdzie na schemacie jest połączony odpływ do kotła.

NIe mam natomisat odpływu do kotła , tylko przelew....

Czy tak jest prawidłowo ?

Domagać się zmiany podłaczenia ?

 

Witam

 

Najczęściej do tego układu używam naczyń wzbiorczych do układów kominkowych, które posiadają zawór dopełniający. Rura bezpieczeństwa wchodzi do zbiornika swobodnie, nie jest w żaden sposób montowana do naczynia, ma jeszcze funkcje odpowietrzania układu. W czasie zagotowania przez kocioł zładu tą rurą swobodnie wypływa nadmiar do naczynia i powyżej poziomu, do kanalizacji. Zaworem dopełniającym dopływa chłodna woda i uzupełnia zład chłodząc stopniowo układ. Swobodnie spływa do układu rurą podłączoną pod naczyniem i do powrotu. Jest to bezpieczniejsze dla układu z powodu dużych różnic temperatur. Przelew jest trochę wyżej nad poziomem lustra wody w naczyniu

 

Zamiana tych rur nie zmniejsza bezpieczeństwa tylko powoduje zbędne ogrzewanie naczynia i możliwy brak awaryjnego chłodzenia układu( to jest moje zdanie)

 

Mam zdjęcie na stronie firmowej takiego małego układu ale troszeczkę wstyd mi za pozycje pompy CO. Oczywiście pompa została natychmiast poprawiona przy rozruch instalacji, ale na zdjęciu został przykład jak nie należny montować pomp :lol: .

 

Zalecam również montaż bufora odbierającego nadmiar ciepła z tego małego układu, ze względu na jego dużą wydajność. Np. jako zasobnik CWU lub bufor przed kotłem dwu funkcyjnym. Mankamentem tego układu jest częste, przy nieprawidłowej eksploatacji, zagotowanie zładu z uwagi na dużą bezwładność temperaturową. Lepiej sytuacja wygląda z kotłami na paliwo stałe typu pelet czy miał w których w większym stopniu bezwładność jest ujarzmiona.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym nawiązać do pierwszego schematu, nie do końca zgodzę się z opinią że podłogówka w tym schemacie jest bez zabezpieczenia. Przecież tam jest zawór mieszający termostatyczny.

 

Mam jeszcze pytanie jak w praktyce sprawują się piece na paliwo stałe ze sterowaniem nadmuchu. Mam taki piec o mocy coś około 25 kW. Zastanawiam się czy faktycznie te sterowanie jest w stanie utrzymać w miarę zbliżona temperaturę w układzie.

 

Może mi polecicie dobry wkład wodny do kominka w miare rozsądnej cenie o mocy tak w granicach 15 kW. Zastanawiałem sie nad wkładem firmy Kratki ale nie mam przekonania. Widziałem tez dosc ciekawe wkłady firmy Eurokom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym nawiązać do pierwszego schematu, nie do końca zgodzę się z opinią że podłogówka w tym schemacie jest bez zabezpieczenia. Przecież tam jest zawór mieszający termostatyczny.

 

Mam jeszcze pytanie jak w praktyce sprawują się piece na paliwo stałe ze sterowaniem nadmuchu. Mam taki piec o mocy coś około 25 kW. Zastanawiam się czy faktycznie te sterowanie jest w stanie utrzymać w miarę zbliżona temperaturę w układzie.

 

Witam

 

Zawór trójdrożny nie należy do grupy bezpieczeństwa, spełnia swoje zadanie ale nie chroni układu przed przegrzaniem. Do grupy bezpieczeństwa należą np: ciśnieniowe zawory bezpieczeństwa 3 bar, naczynia przeponowe, przylgowe bimetalowe włączniki pomp CO. Układ podłogowy powinien być bezwzględnie odcięty od reszty instalacji np.wymiennikiem i pracować jako osobny układ. Powinien pracować w układzie zamkniętym. Zabezpieczony powinien być w taki sposób żeby jaka kol wiek awaria nie miała wpływu na jego stan. I nie ma innej alternatywy.

 

Kotły ze sterowanym nadmuchem w proponowanym prze zemnie małym układem otwartym z wymiennikiem sprawują się dobrze. Nie ma potrzeby stosowania zaworów trójdrożnych a kocioł zachowuje się jak bufor, pilnuje temperatury zadanej. Układ grzejnikowy i podłogowy zamknięty pobiera z niego energię według zapotrzebowania. Jest to układ prosty i bezpieczny.

 

Tu przykład takiego układy: kocioł na pelet, zasobnik 300l, i w przyszłości planowany układ solarny do CWU. Na razie wszystko sterowane prostym sterownikiem kotła. W układzie CO grzejniki oraz osobno na rozdzielaczach TC ogrzewanie podłogowe.

post-2255-1219563346_thumb.jpg

 

post-2255-1219563366_thumb.jpg

 

A co do podłączania kominka jako kolejnego źródła energii w układnie CO mam mieszane uczucia. Z doświadczenia wiem że palenie w kominku, w domu, mieszkaniu po średnio 3 miesiącach używania, zostaje odsunięte ze względu na uciążliwość samego użytkowania i konserwowania. Zostaje on tylko rozpalany do podniesienia nastroju lub podgrzania atmosfery. I do tego powinien służyć. Pieniążki na podłączenie kominka jak i sam kominek z płaszczem wodnym przeznaczył bym na lepsze rozwiązania nie wymagające obsługi użytkownika i może zostanie parę złotych na szampana na chłodne jesienne wieczory :lol:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

pirwszy schemat jest ok jesli chcesz to zrobic tanio bedzie działac ale jedna bardzo wazna uwaga musisz zrobic od kominka rure wznosną do zbiornika czyli bedziesz miał dwie i to jest warunek zebys mógł spac spokojnie a co do wczesniejszych wypowiedzi jak najbardziej trafne aby zrobic układ na wymiennikach w pełni profesjionalnlnie ale koszt tego cie zabije i stwierdzisz ze sie nie opłaca a co po drugieogrzewac kominkiem z płaszczem to zadna przyjemnosc gdzyz nigdy nie mozesz podniesc temp tak wysoko zeby szyba była czysta ,zeby sie nie stresowac ze woda zaraz sie zagotuje to tyle pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chodzi o kominek z płaszczem wodnym to u siebie zdecydowanie nie będę stosował. Dlaczego? Otóż z moich obserwacji u znajomych zaobserwowałem, że to może i dobre rozwiązanie na pewno bardzo wygodne na zimowe wieczory nie trzeba wychodzić z ciepłego salonu, siedząc sobie w kapciach z założonymi nogami na fotelu można podkładać do pieca w między czasie popijając grzańca. Jeśli chodzi o wygodę to naprawdę super. Ciepło też dość szybko się robi. Minusem takiego rozwiązania jest to, że po kilku miesiącach trzeba robić malowanie bo wszystko jest ukorzone jak w kotłowni. No ale coś za coś. Ja zdecydowanie uważam że kotłownia musi mieć swoje miejsce i to najlepiej jak najdalej pomieszczeń w których się mieszka. Pal sześć już tą wygodę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.