Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasady doboru zaworu 4-d


zaq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Zdecydowałem się na zakup i montaż zaworu 4-d. Nie wiem jednak, jaki model muszę nabyć i jakiej firmy najlepszy (Honeywell, ESBE, inna?).

Wszelkie niezbędne informacje podam jeśli będą potrzebne.

Na początek:

- piec HEF 25kW

- dom 250 m2

- nowa instalacja, cienkie rurki w "koszulkach"

- ilość grzejników: 13 + podłogówka (1 pętla), zawory termostatyczne na grzejnikach

 

W schematach znajduję zawór różnicowy. Do czego on służy i czy też jest potrzebny?

 

Z góry dzięki :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się nie mylę zawór różnicowy jest montowany równolegle do pompy i służy do "przepuszczania" wody w momencie gdy pompa nie działa (np. gdy nie ma prądu może udać się uzyskać obieg grawitacyjny). Gdy pompa działa zawór jest zamknięty, gdy nie działa zawór się otwiera przepuszczając wodę.

 

Zasada działania zaworu jest nieistotna (coś tam z różnicą ciśnień między dwoma jego końcami :) ), natomiast jego drugą funkcją jest stukanie w momencie załączania pompy CO :) Tutaj oczywiście dałem upust swojej irytacji związanej z tym zjawiskiem - nie jest to oczywiście funkcja tego zaworu a jego często występujący mankament.

 

Natomiast co do doboru zaworu 4-d wstępnie zobacz co tutaj napisał Piotrek_automatyk:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...yw&pid=2798

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem i... zdębiałem. Sprawdziłem swoją instalację i nie ma zaworu różnicy ciśnień :) a ostatnio używałem zaworów termostatycznych przy włączonej pompie (też czasem głośniej chodziła, jak kaloryfery były zimne).

 

W związku z tym, muszę kupić zawór różnicy ciśnień i zawór 4-d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,mnie zastanawia po co wogóle zawór różnicowy,u siebie nie mam i ostatnio były problemy z prądem i normalnie obieg był grawitacyjny poprzez pompę (przyznam że nie wiem jaką konstrukcję ma pompa, a myślę że łopatkową jak w pralce lub samochodzie) temp.oczywiście wzrosła na kotle do dziewiędzieściu stopni,czyli podskoczyła najwyżej kilkanaście stopni,potem kocioł zaczął wygasać (w sumie kilka godzin nie było prądu) ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o zawór różnicowy, tylko zawór różnicy ciśnień.

Np. http://www.valvex.pl/pl/php/ar_produkty_se...4&id=73#zdj

 

Po co? Kiedy termostaty na grzejnikach się zamykają (np. jest ciepły dzień i temperatura jest wystarczająca, a nawet wyższa) to wówczas otwiera się zawór różnicy ciśnień aby nie dopuścić do wzrostu ciśnienia w instalacji czy nawet uszkodzenia pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byc może czegoś nie rozumiem, ale nie widzę najmniejszego sensu w instalowaniu ZRC. Przy obecnych temperaturach na zewnątrz, mam odkręcone 5/11 kaloryferów. Ciśnienie jakoś się nie podnosi. Gdyby się miało podnieść, to właśnie po to, polskie prawo wymaga, aby kotły na paliwa stałe były w instalacjach otwartych. Tak na "chłopski rozum", czy to Ty, czy zawory termostatyczne zamkną kaloryfery, to woda która zostaje w nich zamknięta nie stanowi żadnej przeszkody dla pozostałej krążącej wody. Nawet gdyby pozamykać wszystkie kaloryfery przy włączonej pompie, to ciśnienie wzrośnie tylko o tyle jak szybko pompa może pompować wodę. No to jak się może uszkodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór różnicy ciśnień chroni ma dwa zastosowania . podczas gdy głowice zamkną nam wszystkie grzejniki nie doprowadzi do braku obiegu przez pompę . pompa dalej będzie tłoczyć wode w powrót nie przegrzeje sie. to z grzejnikiem łazienkowym to dobry pomysł drugie zadanie jest troche bardziej ciekawe. każda pompa ma swoja wydajność . przy kilkunastu grzejnikach musi byc dość spora i tak si ja dobiera do ilości grzejników i wielkości instalacji. wszystko jest ok gdy pracuje cały układ ale gdy większość grzejników się zamknie to ta sama siła pompy i pęd wody uderza nam w wkładki termostatyczne powodując ich mniejszą żywotność i nieprzyjemne szumy w instalacji zrc koryguje nam te niedomagania. innym sposobem może być montaż pompy elektronicznej ktura sama dobiera obroty pompy w zależności od poorów instalacji.

zawór różnicowy natomiast nie tylko puszcza wodę grawitacyjnie ale tez chroni pompe przed przegrzaniem dlatego pompa powinna być najlepiej zamontowana z boku . podczas braku prądu powoduje swobodny przepływ wody więc nawet gdy będzie miała ponad 100 stopni ominie nam pompe i jej nie przegrzeje

zawór czterodrogowy powoduje nam podmieszanie instalacji jak za razem podmieszanie i ochronę kotła przed niską temp. powrotu. po co . już pisze. najczęściej w cieplejsze dni zmniejszamy temp zadaną kotła np.50 stopni taka temp niszczy nam kocioł producenci zalecają min 65 przy tej temp może być za ciepło w mieszkaniu zawór 4d odpowiednio ustawiony wyśle nam czynnik grzewczy o temp 50 mimo że kocioł będzie miał 70 stopni nadmiar zmiesza się nam z powrotym zimnym i na powrocie też uzyskamy około 60stopni co uchroni kocioł przed kondensatem i spowoduje długi okres eksploatacji

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

koledzy sprawa ma się tak jak sama nazwa wskazuje zawór różnicy ciśnień ma za zadanie poprawnej zasadzie działania pompki obiegowej w układzie wymuszonym . otóż pompka tłocząc wodę w rurki podnosi ciśnienie na pionie grzewczym, czyli na zasilaniu. ciśnienie stawi coraz większy opór i tu pojawia się przydatność zaworu który odcina wodzie możliwość powrotu drogą mniejszego ciśnienia czyli z powrotem do pieca. brak zaworu skutkuje tym że pompka ganiania wody piec pompka piec i tak w kółko macieju . sądzę że rozjaśniłem do czego służy takowy zawór i gdzie go montować.pozdrawiam

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.