Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki zastosować zawór?


dorau

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

Posiadam instalację CO na paliwko stałe (drewno) z jednoczesnym podgrzewaniem CWU i tutaj pojawił się u mnie taki problemik: po zakończeniu palenia w kotle CWU ma temperaturę ok 60 C, natomiast temperatura wody w kotle oczywiście obniża się i to dość szybko i tutaj działają siły fizyki zbiornik CWU działa jak zbiornik akumulacyjny i oddaje ciepło poprzez kocioł do instalacji rezultat jest taki, że po wygaśnięciu kotła ciepła woda w zbiorniku utrzymuje się bardzo krótko i rano jest jej bardzo mało. Słyszałem, że można tutaj zastosować zawór, który w oparciu o różnicę temperatur wody w kotle i zbiorniku automatycznie otwiera się lub zamyka. Może ktoś zna nazwę tego zaworu lub zna inne rozwiązanie?

Z góry Dzięki za każde info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Załóż zawór klapowy na powrocie z zasobnika c.w.u. w kierunku zgodnym z prawidłowym obiegiem wody. Tylko zamontuj go w poziomie i starannie. Nie proponuję tutaj zaworów zwrotnych ze sprężyną, bo hałasują i ograniczają przepływ. Nie ma to specjalnego znaczenia w instalacji z.w. i c.w.u. bo ciśnienie tu jest minimum 1.5-4 atm. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście perfekcyjnym rozwiązaniem jest zawór elektromagnetyczny z sterowaniem różnicowym. I właśnie wtedy będzie to sobie pracowało na podstawie różnic temp wody w kotle i już ogrzanej w zasobniku. Ja mam takie rozwiązanie zastosowane u siebie, bo miałem ten sam problem co Ty, z tym, że sterownik róznicowy steruje pracą pompy ładującej zasobnik, a zawór klapowy uniemożliwia cofanie się wody i przez to zasobnik nie pracuje jak bufor. Rzuć okiem na właśnie ten sterownik na zdjęciach mojej kotłowni; jest to ten zamontowany pod zasobnikiem. Pracuje to świetnie, zyskałem na ciepłej wodzie co najmniej 10 - 12 stopni więcej.

 

I niech mi ktoś powie, że automatyki, tej pożytecznej, nie można polubić. Albo się nią pasjonować.

 

Pozdrawiam i polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Każdy zawór elektromagnetyczny na dowolne napięcie ( jeśli inne od 230 V AC - sieć - potrzebny będzie odpowiedni zasilacz ), który w stanie spoczynku, bez napięcia jest zamknięty. Do zasobnika spokojnie wystarczy 1/2 cala. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Ja właśnie mam podobny problem i chciałbym zastosować zawór eletromagnetyczny ale na powrocie z wężownicy bojlera. Wypatrzyłem coś takiego tylko nie wiem jakie sterowanie do tego potrzebnee będzie . No i napewno trzeba dokupić dodatkwe czujniki temperatury http://www.frisko24.pl/E202V4C7-103.html

Czy bedzie sie nadawał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie problem - stosujesz termostat zanurzeniowy załączający bezpośrednio siłownik np coś takiego http://north.pl/termostaty-boilera/1881.html

 

lub np TU10B ze strony http://www.elmer.krakow.pl/html/body_termostaty.html

 

Lub inny działający podobnie

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub inny działający podobnie

taki termostat to rozwiazanie połowiczne dla amatorów experymentów

ma byc termostat RÓZNICOWY !! i zawór kulowy z siłownikiem !!

który pobiera prad tylko przy zamykaniu /otwieraniu

 

jesli twój sterownik ( termostat ) moze obsługiwac tylko pompe co , nalezy go wymienic na inny który ma 2 funkcje -co i cwu

Edytowane przez Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.