Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór trójdrożny czy czterodrogowy?


CoTo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wiosną przymierzam się do modernizacji instalacji CO.Mam zamiar zamontować zawór mieszający.Spotkałem się dzisiaj z twierdzeniem w sklepie że:Czy zastosuje się trój- czy czterodrogowy to wychodzi na to samo.Byłem skłonny kupić czterodrogowy lecz teraz to już sam nie wiem.Proszę o Wasze opinie na ten temat?

Pozdrowionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia na ten temat jest taka, że powinieneś zmienić sklep ;) Co do różnic niewiele pomogę - ale podam dwie cechy znalezione na stronie http://www.termsystem.com/zawory_trojdrogowe.htm :

 

- jeżeli chodzi o zawory czterodrogowe, to największą ich zaletą jest ochrona kotła przed niskotemperaturową korozją, poprzez podwyższenie (podmieszanie) temperatury powrotu;

- następną zaletą zaworów czterodrożnych, jest możliwość podłączenia podgrzewacza ciepłej wody użytkowej (C.W.U) do obiegu kotłowego;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcin za szybką odpowiedź i utwierdzenie mnie w wyborze (4D)

Nie mam więcej pytań ;)

Dzięki za link.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim sklepie (hurtowni) i wśród części instalatorów opinia podobna. Z półki sklepu lepiej schodzą trójdrożne, 4D zamawiają znikome ilości. A tak naprawdę to nie to samo. W swojej kotłowni (kocioł już przyjechał- paliwo ekogroszek) na pewno zastosuję zawór 4D - to oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iryd56, w Twoim sklepie to przynajmniej są 4D.W tym w którym ja pytałem tylko mają 3D.Cena powala:180zł.Czy to nie za dużo? 4D mogą ewentualnie zamówić.O cenę już nie "miałem siły" zapytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podszkoliłem się ;) Z tego co wyczytałem na paru stronach zawór 3d można podłączyć na 2 sposoby:

 

Tak aby temperatura czynnika grzewczego na instalacji była w przybliżeniu taka jak na piecu a regulacja odbywa się poprzez "przydławienie" powrotu (czynnik grzewczy w grzejnikach krąży ze zmienną prędkością. Zaletą tego rozwiązania jest utrzymanie wysokiej temperatury powrotu - wadą właśnie to, że górna część grzejników będzie tak gorąca jak piec - dodatkowo trudniej sterować grzejnikami za pomocą zaworów termostatycznych. W tym przypadku pompa jest przed zaworem 4d, który jest zamontowany na powrocie instalacji.

 

Drugi sposób - pompa za zaworem 4d zamontowanym na zasilaniu - zalety: możliwość regulacji temperatury na grzejnikach - woda w grzejnikach krąży ze stałą prędkością - grzejniki równomiernie nagrzane. wada - niska temperatura powrotu.

 

Informacje zaczerpnięte z kilku stron. M.in:

http://www.honeywell.com.pl/automatyka_dom...ory_mieszajace/ (polecam przeczytać)

 

Zawór 4d łączy zalety obu tych sposobów (zmienna temperatura na instalacji + wysoka temperatura na powrocie), jednocześnie bardziej sensowne jest zastosowanie zaworów termostatycznych na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Poniższy link przedstawia zasadę działania zaworu 4d

I wcale nie jest prawdą że jego główną zaletą jest "ochrona kotła przed niskotemperaturową korozją, poprzez podwyższenie (podmieszanie) temperatury powrotu"

http://www.luskar.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wcale nie jest prawdą że jego główną zaletą jest "ochrona kotła przed niskotemperaturową korozją, poprzez podwyższenie (podmieszanie) temperatury powrotu"

W porównaniu z zaworem 3d generalnie tak właśnie jest. Zawór 3d albo umożliwia utrzymanie wyższej temperatury kotła i niezbyt dobrze rozwiązane sterowanie temperaturą co albo przeciwnie - steruje temperaturą co w podobny sposób jak zawór 4d, lecz powracająca do kotła woda jest wychłodzona przez kaloryfery.

 

Aczkolwiek zgadzam się, że nie jest to główna zaleta zaworu 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam !!! Mam takie pytanko :

mam piec Lazara multikomfort21 instalacje mam zrobioną tak że pompa jest na powrocie a za nią zawór 3d bez siłownika i chciałbym właśnie zakupić siłownik żeby piec sam regulował sobie moc . Mam do tego już czujniki temperatury w domu i na zewnątrz ale czy zawór 3d wystarczy czy musi być 4d?

post-15465-1266152754_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu z zaworem 3d generalnie tak właśnie jest. Zawór 3d albo umożliwia utrzymanie wyższej temperatury kotła i niezbyt dobrze rozwiązane sterowanie temperaturą co albo przeciwnie - steruje temperaturą co w podobny sposób jak zawór 4d, lecz powracająca do kotła woda jest wychłodzona przez kaloryfery.

 

Aczkolwiek zgadzam się, że nie jest to główna zaleta zaworu 4d.

 

 

Dlatego preferuję układ zawór trójdrożny na instalację c.o. , dla kotła obieg kotłowy pompowy. Każdy z układów jest wtedy niezależny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać.Co to jest za zawór regulacyjny przepływu-zwykły kulowy?Czy jakiś z siłownikiem i sterowany temperaturą powrotu do kotła.

 

 

Zawór nie kulowy bo nie nadaje się do regulacji, możne być grzejnikowy.

Jeśli chodzi o pompę to przyczyna leży w innym przepływie wody gdy jest przed zaworem czterodrożnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!! Mam takie pytanko :

mam piec Lazara multikomfort21 instalacje mam zrobioną tak że pompa jest na powrocie a za nią zawór 3d bez siłownika i chciałbym właśnie zakupić siłownik żeby piec sam regulował sobie moc . Mam do tego już czujniki temperatury w domu i na zewnątrz ale czy zawór 3d wystarczy czy musi być 4d?

Lazar Multikomfort21 posiada sterownik RecalArt A3000T, który to sterownik w trybie pogodowym jest przystosowany do współpracy z siłownikiem zaworu 4d. Tak więc musi być zawór 4d, dlatego że sterownik reguluje temperaturę zasilania grzejników i jednocześnie poprzez odpowiednie ustawienie zaworu 4d utrzymuje wysoką temperaturę powrotu do kotła.

Na stronie internetowej producenta kotła są przykładowe schematy instalacji i tych schematów należy się trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 2 lata później...

Witam, mam pytanie, poniewaz zastanawiam sie nad montazem zaworu 3d w swojej instalacji.

 

Aktualnie piec obieg otwarty, wymiennik ciepla i za nim obieg zamkniety z grzejnikami. cwu podpiete pod uklad otwarty przy piecu.

Korzystam z zaworow termostatycznych przy grzejnikacj jak rowniezc ze sterownika Auraton.

 

Pompa na zasilaniu.

Jak sterownik wlacza pompy, to temp na piecu oscyluje w ok 65-7-st (zadana 57). Jak zaczyna pompowac to temp na piecu spada do 30-35st, zanim nagrzeje cala wode w instalacji mijaja wieki jak i rowniez duze ilosci wegla.

 

Zastanawiam sie, czy jak zaloze zawor 3d na instalacje otwarta pieca, to czy ogranicze spadanie temp przy wlaczaniu sie pomp ? bo powiedzmy 50% goracej wody pojdzie na wymiennik a 50% goracej wroci do pieca ( obecnie cala woda z pieca idzie na wymiennik), czy wtedy piec nie powinien szybciej dochodzic do zadanej ? domyslam sie, ze dom bedzie sie wlniej nagrzewal ze wzgledu na nizsza temp na zasilaniu grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Palisz stale w kotle czy przepalasz ?

Jeżeli to drugie to nie ma się co dziwić, że rozgrzanie instalacji pochłania duże ilość węgla. Rozbujanie instalacji pochłania sporo energii dlatego ekonomiczniej jest palić stale tyle ile potrzeba.

Zrób schemat instalacji i pokaż co tam masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zalaczniku schemat co.

 

Pale stale, ale czasami w ciagu dnia korzystam z regulatora, np. wychodze do pracy o 6 wracam o 17, to na regulatorze mam ustawioa temp. nizsza o 1,5stopnia. i pec praktycznie caly dzien w podtrzymaniu.

 

Ale bez regulatora, bywaja sytuacje, ze np. glowica termostatyczna otworzy sie na kilku kaloryferach i temp z zadanej 57 spada do 48, bo ma jednak duzo wody w danym momencie do nagrzania.

 

Glownie sie zastanawiam, czy moge przez dolozeniu tego zaworu jakos zmniejszyc zuzycie opału, wlasnie poprzez mniejsze roznice temp. i szybsze dochodzenie do zadanej pieca...

 

ale moge sie mylic, to tylko moje przypuszczenia ;)

post-37054-0-87127000-1362945481_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.