Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik TCZ-25 i zawór 4D


alf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :-) Od pewnego czasu modernizuje instalacje c.o. Jestem na etapie wyboru zaworu 4d,siłownika i sterownika. Zainteresowało mnie rozwiązanie jak w temacie : Sterownik TCZ-25 + Zawór 4d i siłownik. Czy jest duży problem z zainstalowaniem tego układu ? Chcę zrobić to sam. Potrzebuję rady, żeby to dobrze podłączyć. A może jest jakieś alternatywne rozwiązanie ? Pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie jest banalne - dla średnio zaawansowanego "elektrycznie" użytkownika. Osobiście obecnie dokładnie takie rozwiązanie posiadam i polecam. Dobry stosunek jakości do kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na tym forum zainterwsowałem sie tym rozwiązaniem. Skoro jest proste to spróbujemy :-) Dzięki za odpowiedż. Z wzgledów finansowych chcę najpierw kpić sam zawór 4d pod takowy siłownik.Jaki bedzie najlepszy jakościowo ? Czy ten sterownok TCZ powinien być tej samej firmy co siłownik ? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alf,

 

Cały układ składa się z czterech klocków:

 

1. ZAWÓR CZTERODROGOWY szwedzki mosiężny ESBE 1’’ (1 calowy)

kod: 11640400

nazwa: VRG 141

DN: 25

Kvs: 10

Przyłącze: Rp1”

Cena: w Internecie znalazłem 151(zawór) + 18(przesyłka za pobraniem)= 169 PLN

 

2. SIŁOWNIK ZAWORU CZTERODROGOWEGO ESBE

kod: 12101200

nazwa: ARA 651

Napięcie zasilania: 230V

Czas obrotu o 90 stopni : 60s

Moment obrotowy: 6 Nm

Rodzaj sterowania: 3 punktowy

Cena: około 430 PLN (w Internecie) razem a wysyłką za pobraniem

 

3. STEROWNIK SIŁOWNIKA ZAWORU CZTERODROGOWEGO

Nazwa: TCZ-25

Sterownik w obudowie gotowy do montażu na ścianie. W wersji fabrycznej ”wystają z niego trzy przewody”: Wtyczka do podłączenia 230V, kabel z czujnikiem temperatury wody kotłowej (czerwony), kabel z czujnikiem temperatury wody obiegu CO (niebieski). Sterownik TCZ-25 należy połączyć z siłownikiem ARA 651za pomocą przewodu trzyżyłowego. Sterownik posiada tez opcję podłączenia sterownika pokojowego (dowolnego)- takie wejście 2-u pinowe do podłączenia dowolnego sterownika pokojowego.

O szczegóły można zapytać piotra automatyka.

Cena : około 400 PLN razem z kosztami wysyłki.

 

 

4. STEROWNIK TEMPERATURY POKOJOWY

 

Jest to opcja. Nie jest to obowiązkowe. Może to być dowolny regulator temperatury(najtańszy lub najdroższy jeśli chcesz). Najważniejsze ,żeby miał rozdzielczość minimum 0,5 stopnia(dla przykładu wskazania temp na sterowniku 22,00 22,50 23,00 23,50) a najlepiej 0,25 stopnia(dla przykładu wskazania temp na sterowniku 22,25 22,50 22, 75 23,00).

Cena: 50- 500 PLN

 

Amen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za tak dokładne przedstawienie sprawy :-) Teraz spokojnie zabiore się za kompletowanie i montarz. Troche to kosztuje, ale myśle że warto. Dzięki jeszcze raz. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie tego sterownika wyczytałem, że służy on do sterowania zaworem trzy a nie czterodrogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZUMIEM O CZYM ROZMAWIAMY,JA ZARYZYKOWAŁEM TEN STEROWNIK/1100M/ I NA MOJE AMATORSKIE UMIEJĘTNOŚCI SPEŁNIŁO ZADANIE,ROZUMIEM ŻE STEROWNIK TCZ 25 JEST SPRAWDZONY POD 4D ALE W NASZYM REJONIE NIE MA DYSTRYBUCJI, CO WIĄŻE SIĘ RÓWNIEŻ Z INFORMACJĄ NA JEGO TEMAT.ZAPYTAJ INSTALATORÓW "CZESKI FILM"NIKT NIC NIE WIE.MAM PIEC "ISKRA"39 Z STEROWNIKIEM ST-77,DWIE POMPY,POMPA C.O. NA POWROCIE,CZUJNIK STEROWNIKA PRZED POMPĄ.

DOM Z LAT 70-TYCH PO ROZBUDOWIE,OKNA PCV BEZ OCIEPLENIA,OKOŁO 200 M2 POWIERZCHNI UŻYTKOWEJ,

AKTUALNIE SPALAM TZW."POD SITA" Z KWK-JANKOWICE/MIESZANKA/ W CENIE 450,00 ZŁ/T BRUTTO.

TERAZ MAM NA PIECU ZADANĄ TEMP.65 stopni,/jest 66-80 stopni/,TEMP.WODY UŻYTKOWEJ 55 stopni,NA STEROWNIKU

USTAWIONĄ TEMP.35 stopni W DOMU TEMP.NA POZIOMIE 23-25 stopni.ZUŻYCIE OPAŁU OKOŁO 1 KG/1 GODZ.

WAGA OPAŁU DOKONANA WAGĄ NA RYBY .NA ZEWNĄTRZ JEST AKURAT 6 stopni.

 

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZUMIEM ŻE STEROWNIK TCZ 25 JEST SPRAWDZONY POD 4D ALE W NASZYM REJONIE NIE MA DYSTRYBUCJI, CO WIĄŻE SIĘ RÓWNIEŻ Z INFORMACJĄ NA JEGO TEMAT.ZAPYTAJ INSTALATORÓW "CZESKI FILM"NIKT NIC NIE WIE.

 

To prawda. W Zachodniopomorskiem rzucałem hasło TCZ-25 instalatorom i nikt nic nie wiedział. TCZ-25 to projekt własny jednego z naszych forumowiczów (podobno udany). Dopiero po kontakcie z piotek automatyk (najlepiej telefonicznie) udalo się zamówić ten wynalazek drogą wysyłkową. Trochę długo szło (2 tyg), ale na szczęście doszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrystofObserver,

 

To co nazwałem "ISKRA 39" to kocioł o mocy 35 KW tj.3,9 m2 produkcji SKR"ZGODA"WIEPRZ informacje na

www.kotly-co.com.pl.Używam to ustrojstwo od 07/2008 z projektu "Niska emisja"w naszym regionie,

dotychczas sprawuje się rewelacyjnie,moje parametry tak jak podałem,jak będę miał czas to zrobię fotki,dokupiłem

ten siłownik do zaworu o czym dowiedziałem się na forum a pytając w rejonie różnych znawców to ani me ani be,

nasi niby fachowcy jeszcze są daleko od techniki.Jak też wspomniałem dokupiłem ten sterownik i to jest "TO",

nie wiem od tego momentu że jest też regulacja zaworu 4D .Stala temp.w domu,sprawdzanie czy jest opał w zasobniku,

i ile jest popiołu do wyniesienia.Ktoś pisał ze ISKRY to paliwożercy wg.mnie to tak nie jest.

 

Pozdrawiam Wszystkich "Palaczy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :-) Moje prace powoli posuwają się do pszodu :-) Jutro montuję zawór 4d. Jeszcze w tym roku chcę wymienić piec.Zastanawiam się czy w nowych sterownikach (zamontowanych w piecu) przypadkiem nie ma opcji sterowania zaworem 4d ? Póki co mam zamiar zamontować sterownik TCZ-25. Dobra rada mile widziana :-) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedna rzecz. Przy braku prądu w jaki sposób funkcjonuje obieg grawitacyjny przy ustawieniu zaworu 4d na lekko ciepłe grzejniki. Przecież zawór w tym momencie mocno ogranicza przepływ wody z pieca do obiegu c.o.

Traycyjny piec musi oddać ciepło w obieg, szczególnie zimą kiedy jest na obrotach. 4d to dla mnie nowość i staram się zrozumieć jak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg grawitacyjny przy zastosowaniu zaworu 4d jest bardzo ograniczony i w wielu przypadkach po prostu nie występuje. Na logikę wydaje się, że większe szanse na utrzymanie obiegu grawitacyjnego są przy otwartym zaworze (100% wody na grzejniki) - jednak z tego co się orientuje nie ma gwarancji, że obieg wody nastąpi. Zawór 4d zamontowany w najprostszy sposób raczej wymaga obiegu z pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nową instalację z pompą i tradycyjny piec. Jestem na etapie montarzu zaworu 4d. W moim miasteczku czesto siada elektryka. I z tąd moje pytanie, co wtedy ?. Piec mi się zagotuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykombinowałem dokładnie takie samo obejście zaworu 4d jak Gabriel. Ale to są moje amatorskie pomysły. Nie znalazłem nigdzie schematu jak to rozwiązać, a jutro mam zamiar zamontować 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zawór zainstalowany, teraz zostaje wybór sterownika. Zainteresował mnie sterownik estyma. Ma dodatkowy czujnik temp pieca, i w momencie zbyt wysokiej temp. otwiera wszystkie obiegi w celu rozładowania energi. Mam tradycyjny piec i łatwo o zagotowanie wody.Już zauważyłem skoki temp, po wmontowaniu zaworu 4d. Nie wiem jak jest w TCZ. Pytanie do doświadczonych, jaki mam wybór jeśli chodzi o sterowniki 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

estyma unicontrol mix (bo pewnie o nim myślisz) generalnie od tcz 25 różni się sterowaniem pogodowym (zadaje temperaturę za zaworem na podstawie temperatury na dworze), trochę inaczej steruje też zaworem 4d (mniej nim kręci - mimo to utrzymuje zadaną temperaturę bardzo blisko). tcz też ma czujnik i alarm temperatury kotła. Obecnie testuję sterownik Estymy - gdy tylko będę mógł coś konkretnego powiedzieć nie omieszkam podzielić się wnioskami.

 

Innych sterowników nie znam, więc nie mogę się wypowiadać. Tutaj też jest opinia (niezbyt pozytywna) o IB Tron 401 - https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...763&hl=tron

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem tej opcji pogodowej. Do starego, nieocieplonego domu może to być przydatna funkcja.Jak sie robi zimno, to szybko wychładza mi się w domu. Takie wyprzedzenie może być skuteczne w moim przyoadku. W opisie estymy jest , że steruje pompami c.o. i c.w.u. Gdzie moge znaleźdź opis funkcji TCZ. Chciałbym nieco więcej się dowiedzieć zanim kupie. Na testowanie nie mam czasu, ani kasy :-) Za wszyskie informacje wielkie dzięki, dużo mi to forum pomogło. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcja pogodowa nic nie wyprzedza - temperatura wody zależy wprost od obecnej temperatury na dworze - tak więc jest pewne opóźnienie - ale generalnie niewielkie bo piec ma zwykle pewien zapas ciepła i kaloryfery dość szybko reagują.

 

TCZ (przynajmniej w wersji 25) nie ma funkcji pogodowej. Działa następująco:

 

Ustawiasz (w uproszczeniu mówiąc) dwie temperatury - wyższą (gdy sterownik pokojowy wskazuje, że w domu jest za zimno) i niższą (gdy pokojowy pokazuje, że jest nagrzane). No i sterownik w trybie ciągłym ustawia dwie wskazane temperatury na wyjściu zaworu 4d w zależności od stanu sterownika pokojowego. Gdy go nie ma po prostu ustawiasz te same temperatury i masz cały czas zadaną temperaturę na kaloryferach. Jest też funkcja "alarmu pieca" - gdy temperatura kotła przekroczy zadaną w ustawieniach temperaturę alarmu zawór zostaje otwarty bez zwracania uwagi na temperaturę na kaloryferach. Cała filozofia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :-) Rozumiem że pogodówka zwiększa temp. na kaloryferach gdy spada temp. na zewnatrz. Twoim zdaniem Marcin, skoro masz porównanie obu metod, która lepsza w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest jak piszesz. Dodatkowo estyma ma funkcję obniżenia wyliczonej temperatury o określoną ilość stopni gdy sterownik pokojowy zgłosi, że się nagrzało - ale idealne ustawienie "krzywej grzania" powinno spowodować, że sterownik będzie utrzymywał temperaturę w domu bez użycia sterownika pokojowego. Niestety jest to trudne bo np. warunków wietrznych (i "przewiewności" domu) sterowanie pogodowe już nie uwzględni - dlatego sterownik pokojowy też się pewno przyda.

 

Bezpośrednio ciężko porównać czy jest oszczędność na opale. Ale na pewno jest to wygodniejsze - po wyregulowaniu na początku masz bowiem w domu cały czas komfortową temperaturę. Gdy na poprzednim sterowniku ustawiłem np. 45 stopni na dworze bo wieczorem robiło się zimno w ciągu dnia było znowu gorąco. Generalnie ja polecam...

 

W temacie ew. oszczędności: Jak na razie zasobnik 270kg kończy 8 dzień i chyba wystarczy na pełne 9. Poprzedni spaliłem w 11 dni na sterowniku TCZ 25 bez pogodówki. Było wtedy sporo cieplej. Teraz początek tych 9 dni były nawet lekkie mrozy w nocy a wtedy było 15 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.