Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociol Fakora Kz 2/3/5


marekd

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Witam! Proszę posiadaczy kotłów łódzkiej Fakory o opinie modeli KZ2,KZ3 oraz (dziś coraz rzadsze) KZ5.Szczególnie interesuje mnie model pierwszy-najmniejszy lecz chętnie przeczytam opinie pozostałych modeli. Pozostawiam całkowitą dowolność sposobu opisu ale proszę o podanie podstawowych danych:moc kotła,rodzaj instalacji,wielkość powierzchni ogrzewanej,rodzaj opału,stałopalność,kłopotliwość bierzącej obsługi i . . zadowolenie(lub nie)z kotła.Dziękuję z góry!

P.S. Zdjęcia podniosą wartość i wiarygodność opisu. Zachęcam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem nawet nowy temat odnośnie tych kotłów ale albo ich właściciele są zbyt zajęci obsługa swoich kotłów żeby podzielić sie opiniami o nich albo po prostu nie mają nic dobrego do powiedzenia.

Obserwując politykę Fakory mam wrażenie,że chcą ze swoich kotłów zrobić na naszym rynku produkt niszowy--co im się zresztą udaje!! Strona 'nieżywa',u dotychczasowych przedstawicieli lub w sklepach internetowych produkt na zamówienie albo wycofany i w ogóle brak w ofercie.Ceny chore!Z 3 sklepów,które sprzedawały fakorę i fizycznie miały te kotły na placach--dziś żaden tym kotłem nie handluje.Dziwna firma.Albo tylko mi się wydaje.. . .

Kotły znam-'z widzenia'-KZ2-kopia Camino tylko z powiekszonymi członami.Serce to samo-obudowa inna.KZ3-rodzynek konstrukcyjny.I co z tego?Na razie nikt na jego temat w tym forum się nie wypowiedział:)

KZ5-tka--pierwszy żeliwny dolniak-potwór--"cicho wszędzie,głucho wszędzie".Tyle.

POZDRAWIAM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałam się przyłączyc do tej dyskusji miałam kocioł KZ3 przez małe ok 30 lat zakup jeszcze przez rodziców piec ok ,tylko części kosmicznie drogie szczególnie człony wymieniłam na piec z podajnikiem ślimakowym nie fakory pewnie tylu lat nie wytrzyma czas pokaże pozdrawiam wszystkich na tym forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DORA dziękuję za odzew!A można coś więcej o tym kotle?Ile miał członów albo jaką miał moc?

To są kotły wyjątkowe--kanały spalinowe w bocznej części członów u góry - wyczystki na szczycie członów-po zdjęciu górnej pokrywy--czy to było bardzo upierdliwe w praktyce?Pewnie zajmował się tym kto inny:)

Wiesz z żeliwem to jest tak:nie do zdarcia ale jak go zasypujesz byle czym,czy choćby węglem to on Ciebie zedrze-obłupi ze skóry!Koks-cenowo odpada-albo brykiet węgla kamiennego.Ew. długo sezonowane drewno(2-3letnie).No i miarkownik koniecznie.Wtedy jest ok.

W bezobsługowość kotłów retortowych nie wierzę,więc jak kociołek ze ślimakiem się rozślimaczy. . . to proponuję jednak żeliwo na miarkownik--z bezinteresownego szacunku do rąk i nerwów koleżanek/kolegów palaczy(c.o.).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakora KZ2 jest właściwie bliżniaczą konstrukcją Camino.Poza wyglądem zewnętrznym-który wypada nowocześniej w porównaniu z 'pierwowzorem'-masywne,prostokątne drzwiczki,malowane na czarno z okrągłym wlotem powietrza wtórnego;duże gładkie powierzchnie boczne;wyczystka ma taką samą klapę ale masywniejszą i przykręcaną na 4 śruby(no przegieli Chłopaki-wolę 1 motylek)-kocioł różni się właściwie tylko wielkością członów,które generalnie,poskręcane do kupy,tworzą taki sam kocioł(tylni człon ma wyjście na termometro-barometr;w Camino na wyjściu 3ba zrobić-poza kotłem).Na jakimś forum przeczytałem kiedyś jak jeden forumowicz napisał,że "Camino jest starą,nieprodukowaną konstrukcją ale za to produkuje nową wersję tego kotła Fakora" :huh:.

Człony są większe--środkowe zamiast 7 mają 10cm.Skutki:

Camino 9.7kW/Fakora 9.5kW (w oblachowaniu jak Camino-bocznym)

masa kotła(kg) 144/194

poj. wodna(L.) 25/33.5 zmienna(poj. człona środkowego)-4/5

obj. komory(L.) 18/19.2

gł. komory (cm) 20/24 szer. i wys. pozostała taka sama w obu modelach i wynosi 30cm;

wymiar L (cm) 29.5/46.7 (np. Camino15.3kW ma 'jeszcze' 44cm głębokości);

Korzystną sprawą przy powiększeniu członów było powiększenie komory-która potencjalnie powinna trochę podnieść okres stałopalności(przy podobnej mocy).Proszę jednak zauważyć jak 'bogatożeliwnym' kotłem jest KZ-wzrost masy o ponad 30% w stosunku do bliżniaczego Camino i jeszcze więcej wody-nieznacznie powiększone palenisko-raptem 4cm-musi nagrzć 8litrów więcej wody ale również,pośrednio,50kg żeliwa.Bezwładność tego kotła jest dość duża-podejrzewam jak na dzisiejsze czasy konstrukcja 'pod prąd'(takie np. najmniejsze Ferroli-coś 14kW ma tej wody w sobie. . uwaga...16l.-połowę tego!!!).

Nie mam możliwości uchylić rąbka 'tajemnicy' Forumowiczom,która z tych konstrukcji jest po prostu lepsza w praktyce,gdyż nie posiadam ich obydwu jednocześnie.W takim wypadku najobiektywniej byłoby wstawić obydwa kotły do kotłowni,podpiąć do kominów o tych samych wymiarach i jednej,wspólnej instalacji,paląc w nich na zmianę tym samym opałem.Zasypywać nie na objętość-na full-tylko jednym wiaderkiem i ważyć je za każdym razem i wyliczać czas stałopalności obserwując jednocześnie zachowanie kotła w trakcie palenia-dochodzenie do temp. zadanej,utrzymywanie jej,szybkość reakcji na spadki temp. w instalacji. . . . w tym momencie odpowiadanie sobie na pytanie czy większy człon i bardziej zalany kocioł jest,w przypadku kotła żeliwnego tej samej mocy,przedsięwzięciem trafionym czy też nie jest. . czystą spekulacją.

Stąd właśnie ten temat-aby jakiś użytkownik tego kotła mógł skonfrontować swoje 'spostrzeżenia użytkownika' z użytkownikiem Camino.

P.S. W czerwcu ub. roku 1950zł. brutto(bez miarkownika)-to była najlepsza cena tego kotła,jaką widziałem.Camino z 'miarką' szło wtedy po 1887.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też zrobiłem - nie ma sensu prowadzić dyskusji o tym samym w dwóch wątkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.