Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie     

 1. Z ostatniej godziny
 2. Dzięki za odpowiedzi. Mam jeszcze pytanie odnośnie naczynia wzbiorczego. W tej chwili jest tak, że jet podpięte w rurę zasilającą znajdującą się na piętrze budynku i zbiorniczek jest na strychu. Przynajmniej 1,5m nad najwyższym grzejnikiem. Czy doraźnie tak może zostać, a będzie to przerobione na wiosnę podczas remontu piętra czy bezwzględnie muszę to przenieść bezpośrednio z pieca? Jeśli tak to nasuwa mi sie kolejne pytanie: kocioł ma z tyłu dwa wyjścia do zasilania. W jeden jest wpięta instalacja, a drugi mogę wpiąć zbiorniczek? Dokładnie jak na moim schemacie, czyli osobna rura. Czy muszę to wpiąć w istniejące zasilanie CO? Jeśli chodzi o powrót CWU to zostawię jak jest. Działa dobrze, a odległość nie jest duża. Ostatnie pytanie odnośnie tego co napisał @hajtaler428, a konkretnie chodzi o umiejscowienie ZZ. Jeśli dam go w miejscu, które zaznaczyłeś to co w sytuacji gdy będę chciał odwodnić całą instalację? Np w celu jej przerobienia. Zaworek spustowy jest z tyłu kotła, a jak ZZ będzie na powrocie poziomym to woda przez niego przepłynie? Nie wiem pod wpływem jakiej siły się od otwiera. Choć pewnie ciężar wody z całej instalacji go otworzy to pytanie co z niewielką ilością wody?? Pytam jako laik, z ciekawości. @makrela jestem z okolic Nysy.
 3. Nie wiem. Z tego co zrozumiałem, za temperaturę w pomieszczeniu, gdzie jest kontroler CW400, nie odpowiada CW400 tylko Tech. Jeżeli tak jest, to: - ustaw temperaturę dla żony na TECHu - na CW400 ustaw 21stC - ustaw 'wpływ pomieszczenia' na 0K. Jeżeli ustawisz "Wpływ pomieszczenia" na 0K, to "nie będzie dążył". A teraz pewnie dąży, tylko bezskutecznie, bo z faktu, że podniesie temperaturę wody wychodzącej z pieca nie wynika podniesienie temperatury w pokoju, bo Tech i tak ograniczy temperaturę wody w podłogówce w pomieszczeniu. Nieprawdaż? PS. A do tego Tech idzie jakiś termometr umieszczony w pokoju lub/i na zewnątrz? PS2. Dla dziecka najlepsza temperatura to raczej 20stC i ciepłe ubranie. Ale to jest inna bajka... :-)
 4. Bezprzewodowy regulator pokojowy dwustanowy (współpraca z L-8) Funkcje: sterowanie temperaturą pokojową czasowy program ogrzewania - wyświetlacz dedykowany LCD. Histereze mają . W praktyce to tak ( bo już korzystam ) ustawiam zadaną , zadana zostaje osiągnięta ( jest możliwość ustawienia opóźnienia załączenia styku beznapięciowego np. do 2 min wtedy siłownik ma czas na zamknięcie się ) siłownik się zamyka . Następnie gdy temp ( wyznaczona przez histereze) zostaje osiągnięta , siłownik się otwiera aby dogrzać. Nie ma on możliwości sterowania siłownikiem na zasadzie ciągłej . Myślę że nie miało by to w podłogówce racji bytu ze wzgledu na bezwładność aczkolwiek przy tym już jest sporo zabawy zeby to miało ręce i nogi . Co do rozwiązania - udało się. Listwe złączyłem poprzez styk beznapięciowy ,ktory wysyła sygnał do kotła ON/OFF . Następnie w kotle w sterowniku plum ustawiłem fukncje tego właśnie styku dla mieszacza tak aby to właśnie ten styk przekazywał sygnał nie do kotła ( tak jak to było wcześniej ) a do mieszacza o obniżeniu temp np. o 5 stopni gdy każda strefa będzie miała już swoją temperaturę . Mamy w plum opcje wyboru termostatu. Wybór ten możemy przypisać dla opcji KOCIOŁ jak i opcji MIESZALNIK . W mieszalniku mamy coś takiego jak " UNIWERSALNY " tam jest własnie przypisany styk beznapięciowy ,który fajnie nam współpracuje z listwą TECH. Generalnie cel osiągnięty. Pozostaje teraz kilka dni testów ,konfiguracji - finalnie jestem przekonany ze spalanie będzie dużo niższe. Kwestia synchronizacji wszystkiego tak aby to miało ręce i nogi. Sam sterownik TECH prosty w budowie ,swoje robi. Myslę że za kilka lat powinno być to w standardzie ( sterowanie siłownikami ) w każdym ze sterowników. Pozdrawiam
 5. Witam , Rury wychodzące z podłogi to wcześniejsze miejskie ogrzewanie.bylo strasznie drogie i dogrzewalo tak mieszkania jak teraz . Myślę że miałeś rację ze swoimi sugestiami , bo po wywierceniu otworów w ścianie i wyciągnięcie filtra grzejnik zrobił się gorący , pompą pracuje na 2 biegu jak wcześniej i jest dobrze . Ogarniam się z pozostałymi grzejnikami bo na obecną chwilę zasiłilem tylko ten jeden . Teraz pytanie .. Zastosować trójnik przed grzejnikiem czy połączyć to szeregowo .(dwa pozostałe grzejniki . Jeszcze raz dziękuję . Pzdr.
 6. Weź to opisz bardziej szczegółowo, naczynie przeponowe sprawdził?
 7. Witam. Chciałbym spytać czy moja instalacja jest ok (choć wiem że raczej nie) i co do niej dodać aby móc lepiej sterować i płacić mniej za gaz. Dom (parter+piętro). Na dole piec DeDietrich MCR3 PLUS 24. Rury z pieca idą do garażu gdzie jest trójnik na pierwszy rozdzielacz (7 pętli) i dalej na piętro do drugiego rozdzielacza (6 pętli). W rozdzielaczach zamontowany moduł mieszający Afriso BTU 501 z zaworem ATM i pompą Grundfos. Na dole w salonie sterownik iSense. Temperatura max dla pieca to 33 stopni. Na dolnym rozdzialaczu ustawione mieszaczem aby puszczał max 28 stopni i pompa na pierwszy bieg przez co więcej ciepłej wody idzie na górę gdzie pompę mam na full i mieszacz maksymalnie otwarty (nie miesza wody). Słyszałem że ręczne zawory mieszające nie sprawdzą się w tym przypadku. Brakuje mi sterowania temperaturą na piętrze. Widziałem że jest dostępny sterownik Deditrich cMix do którego podłącze dwie pompy i dwa sterowniki. Czy to będzie ok? Może coś innego tańszego się znajdzie? Nie zależy mi na sterowaniu każdym pokojem osobno bo dół to praktycznie jedna przestrzeń a na górze rury i tak idą przez przedpokój.
 8. Po co Ci aż taka duża moc? Szykujesz się na małą epokę lodowcową? Przy mniejszej mocy kocioł spalił by Ci znacznie mniej ( bez żadnego mieszania paliwa by zmniejszyć moc).
 9. No też o tym pisałem. Tu masz przykład. CO podłoga 100% + CWU i Blackstar+ https://stokercloud.dk/v3/#/bssztutowo/main-page
 10. @Okman Mój dom przy takich temperaturach jak obecnie ma zapotrzebowanie na ciepło ok 5,7kW, kocioł może modulować w zakresie od 12kW do 3,6kW. Zatem jeżeli na głowicach termostatycznych mam ustawione 22* to znaczy że w salonie nie przekroczy tych 22*, w sterowniku ustawiam np. zadaną pokojową 30* kocioł będzie grzał non stop bo głowice nie pozwolą mu dojść zadanej. W mojej instalacji nie ma 4D więc nic nie odetnie nagle odbioru z CO, odbiór ciepła budynku jest w miarę stały a głowice zamykają się stopniowo i na przemian w różnych pokojach, nie ma szans że zamkną się jednocześnie w 14 grzejnikach. Dlatego jedyną możliwością przekroczenia zadanej kotła w mojej instalacji jest przypadek kiedy na zewnątrz mocno wrośnie temperatura i zapotrzebowanie budynku spadnie poniżej 3,6kW . To samo można osiągnąć wyłączając czujnik temp pokojowej, wtedy też u mnie będzie grzał non stop. Oczywiście wyjątkiem będą wymuszone czyszczenia palnika które u mnie raz na 12h musi się wydarzyć bo nie da się wyłączyć, w starym Slimie z 2014 nie miałem funkcji czyszczenia palnika i dosłownie można było grzać non stop. OZC to skrót od obliczenie zapotrzebowania na ciepło. Ja też robiłem swoje OZC na cieplowlasciwie.pl.
 11. I to sie mniej wiecej zgadza. Z tym ze palacz i bez bufora czesto sobie wstawi, albo juz ma te 20kW.
 12. Dzisiaj
 13. Dzisiaj przyszedł zamówiony wklęsły deflektor żeliwny. Prosty montaż, bo na śrubę M12. Zawieszony na ruszcie wodnym, maksymalnie podniesiony. Abu regulować swobodnie jego wysokość nad palnikiem najpierw na śrubę nakręciłem nakrętkę a potem dałem dużą podkładkę. Deflektor jest prostokątny, więc jeszcze popróbuję z jego ustawieniem. @kukri Fajna konstrukcja.
 14. Oj tam, oj tam.... Jakbyś nie zauważył temat tego postu to: "LIDIA compact 5-25 vs ferroli biopellet 24" zatem porównanie ich funkcjonalności i poszczególnych cech jest jak najbardziej na miejscu. Chodzi głównie o to aby przedstawić wszystkie za i przeciw w odniesieniu do tych dwóch kotłów i jeśli nie widać różnicy to po co przepłacać....
 15. Jakiś czas temu w tym wątku też prosiłem was o porady względem spalania w SV200 tyle tylko że piec od "jańczak" z sterownikiem "agros pid" . Początkowo ładowałem węgiel o wartości kalorycznej 26-28 Mj potem 28-30Mj przy czym oba rodzaje węgla również mi nie dopalały się do końca spalanie na dobę wynosiło około 22kg w temperaturach na zewnątrz od-2°C do +5°C . Dodam , że instalacja (rurki) nie są ocieplone , piec stoi w piwnicy gdzie temperatura wynosi około 10°C . Teraz kupiłem firmowy ekogroszek " Kazimierz" z piekar o wartości 26Mj i zawartości popiołu 6% . Spaliłem 130kg (jeden kosz) wyciągnąłem niecałe 7kg popiołu bez większych spieków (zdjęcie podeślę później) a spalanie mam takie samo , czyli 22Kg/24h .
 16. Witam! Skoro dobija z 1,5 bar do 3 bar, to raczej na pewno uszkodzona. Spróbuj dla pewności w drugą stronę, zamknij dopływ wody użytkowej do zasobnika i odkręć kran z ciepłą wodą żeby spuścić ciśnienie. Powinno w instalacji C.O też spaść, jeżeli jest uszkodzona wężownica.
 17. Hahahahahaga Nie encji ten tapatalk:) go góra pierwszym miejscu! Przesłać je koderom czy zrobisz to dam :) Sorki Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 18. Ja wiem, że to nieprawda - ale takby wynikało z postu gonza :) Co do kosztów - jak masz kocioł za 9-10 tysi, dobre sterowanie, palnik z samoczyszczeniem, kubeł na 400-500 litrów pelletu i bufor za 1500 zł - to się to jeszcze opłaci. W tym przypadku jak masz wygodny wymiennik to czyścisz rzadko, rzadko dosypujesz, nad ustawieniami nie siedzisz bo ustawiasz jedną moc - są zalety. Ale kupowanie większego kotła (np. 20kW) po to, żeby ładować duży baniak (np. 800L) gdzie w sumie za tą cenę mamy kocioł, który tego baniaka nie potrzebuje - mija się z celem.
 19. Nie wiem to się wypowię:) Z tego co mi wiadomo to zmiana grzejników da efekt przy zmianie/modyfikacji źródła ciepła. Charakterystyka grzejników zeliwnych jest przydatna przy "przepalaniu" zasypowcem. Przy ciągłym paleniu już nie ma znaczenia jakie grzejniki. Po ociepleniu budynku gdzie przepalamy żeliwo traci na atrakcyjnosci bo "bufor" w postaci energii zgromadzonej w masie murów jest dużo większy stosunku to bezwglednej straty ciepla budynku. Ot co. Jak chcesz zmienić grzejniki to wpierw trzeba przemyśleć co będzie robione w temacie termomodernizacji i zmiany źródła ciepła. Z tego co wiem to przy zmianie grzejników może być problem z przeplywami przez kocioł po zmianie delta T. Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 20. Ciekawostka. dzisaj wychodzilem do pracy o 8 cisnienie bylo 0,9 przyjechalem na chwile do domu okolo 12 cisnienie jest 1,1. Takze dziure chyba mozna wykluczyc.....
 21. Ale jak przeczytasz to już następna zima będzie idealnie palona :) bo w tą to już raczej nie zdążysz :) powodzenia
 22. Podniesione - będę nadal obserwował :) Te pawie 800 stron na forum trochę mnie przeraża … Jeszcze raz dziękuję za pomoc!
 23. Czy dobrze rozumiem dyskusja zeszła na temat czy jeden piec od drugiego jest drozszy w eksploatacji o np.15 zł na sezon.Pewnie pellet tez kupujecie gdzie najtaniej a wczesniej paliliscie miałem.A przed domem stoi nowa fura.A ile pradu brały stare kopciuchy.Jak dobrze pamiętam mój stary zębiec miał angielską pompę 75 w.,,Wypalonego"światła w kotłowni w czasie ciagłego dokładania,rozpalania i czyszczenia juznie wspomnę.
 24. 5 ton orzecha to jedno, sezon w którym te spalanie było to drugie. A po trzecie sprawność obecnego kotła też jest inna niż retorty. I nie wiesz jaka masz sprawność tych 5 ton orzecha. Muzę być 40% a może być i 65. A po czwarte to ile MJ ten orzech miał? Rozrzut obliczeń to kilkadziesiąt procent @SUSPENSER Z cieplomierzem to co innego. Paląc groch 30MJ da się wycisnac porównywalnie % energii co ze "słabego"? Na tlokowcu nie umialem. Ważne jest też jaki palnik bo chyba się zgodzisz ze z tym też bez różnie. Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 25. Trochę za niska temp na kotle -podnieś ją o 2-3C i będzie lepiej Sterownik też wymaga regulacji, ale o nim jest duży temat, więc zacznij go czytać
 26. Nie mam takiej opcji w sterowniku . 65 na kotle 55 max cwu chyba źle nie jest .A jak ty radzisz postąpić z z histerezą przy takim zasobniku i miejscu na czujnik jeżeli chodzi o ekonomiczność i oszczędności w opale ustawić histereze na 2 ,żeby dogrzewał co 2 godziny czy dać mu 15 i raz / dwa na dzień nagrzanie CWU. Nawet jeśli tam gdzie czujnik będzie 30 stopni to termometr w górnej części jak i woda z kranu nadal ma temp zadaną max ;)
 1. Pokaż więcej elementów aktywności


×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.