Skocz do zawartości

mobopx

Forumowicz
  • Postów

    36
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O mobopx

  • Urodziny 01.01.1988

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    165m² (75m² podłogowka, 55m² grzejniki, 30m² do adaptacji - garaż). Ocieplenie: ściany 10 (styropian), dach 18 (wełna). Budynek 10 letni
  • Instalacja
    ATV 55'C * sprzęgło * grzejniki 3D termo * podłogówka 3D siłownik * CWU przed sprzęgłem
  • Kocioł
    Defro BIO SLIM 15 kW

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

543 wyświetleń profilu

Osiągnięcia mobopx

Stały bywalec

Stały bywalec (5/14)

  • Oddany Unikat
  • Reacting Well Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Hej. Mam grzejnik podłączony jak na zdjęciu. Pex w ścianie to rura TECE 16x2.2 mm, cały dom zrobiony mam na tym szicie. Do tego grzejnika chcę wpiąć się z drabinką. Pytanie czy tego pexa może założyć normalny trójnik, przeznaczony dla pex 16x2, czy te 0.2mm wewnątrz rozwali moją koncepcję?
  2. Rura w ścianie ma śrubunki 28x1" z obu stron. Do 3D na sztywno mam tylko lewą stronę, bo wolałem filtr skośny mieć przed 3D, niż za nim i już śrubunek się nie zmieścił. Ale za to kulowy ma śrubunek, więc do wymiany 3D potrzebuję w sumie tylko spuścić wodę ze sprzęgła, i to na upartego nie całą, a do 3/4 🙂 jest dobrze! dzięki za pomoc.
  3. @gmaj22 kupiłem kvs 3.2, nawet jak będzie nieprecyzyjne mieszanie, dla grzejników nie ma takiego znaczenia - choć jak sprawdzam na wykresie, to równo trzyma temp za zaworem, nawet po zmianie nastawy. Dzięki za inspirację, wszystko się zmieściło 😉 zostało pianowanie tej dziury 😎
  4. Nie mam sitka na powrocie 😛, ale wiem w czym rzecz. Tak zrobię. Jak określić właściwy KVS? Wiem, że ten parametr jest podawany przez producentów dla określonych warunków spadku ciśnienia, który ciężko będzie odwzorować na instalacji, i nie wiem czy próbować coś wyliczać, czy po prostu wziąć kvs 2,5 i tyle. Ze wzoru na obliczenie przepływu (4,5KW x 0,86 / 20), o ile jest właściwy wyszło mi 0,20m3/h, a zawory zaczynają się od 1,6m3/h 😂
  5. Żebym Cię dobrze zrozumiał 😉, masz na myśli 3d termostatyczny, a nie obrotowy? https://afriso.pl/katalog-online/afriso/termostatyczny-zawor-mieszajacy-atm/produkt/1256310 https://afriso.pl/katalog-online/afriso/termostatyczny-zawor-mieszajacy-atm-2/produkt/1276310 PS, nie musi być afriso 😉 Znalazłem GZ, więc do 3D z prawej zapnę śrubunek pompy bezpośrednio i w sumie na jedno wyjdzie. Popatrzyłem na zdjęcia bez izolacji i jednak na grzejnikach ZZ jest zaraz za pompą. Jak braknie mi miejsca to dam ZZ na powrót i wtedy już 3D wejdzie mi bez problemu.
  6. @gmaj22 ZZ mam dokładnie taki plastikowy, o którym wspomniałeś i jest on zintegrowany z termometrem na powrocie podłogówki (w ogóle zakup tej grupy pompowej to też niespecjalnie trafiony, ale już za późno było). Oprócz tego mam ZZ w miejscach, które zaznaczyłeś. Nie pomyślałem, żeby wybruzdować kawałek ściany i tam to wsadzić, jest to jakaś opcja, choć wolałbym bez zbędnej rozpierduchy w kotłowni. Mam 6 grzejników (65m2), kvs 4 czy 6,3? To też za dużo ingerencji i brak miejsca jeszcze większy niż za sprzęgłem. I chyba jestem za cienki w uszach na bycie pionierem w dziedzinie instalacji CO 😄
  7. @HarryH Podejrzewam, że dobrze wyobraziłeś to sobie, gdyż schemat, który zastosowałem jest tutaj na forumie dość popularny, ale podrzucę fotę. Rzecz w tym, że technicznie będzie ciężko zamontować teraz 3D, tym bardziej, że pomiędzy zasilaniem i powrotem grzejników mam grupę podłogówki. Bardziej chodziło mi o jakieś inne możliwości, jak zasilać grzejnik ciepło i długo, zamiast gorąco i krótko 🙂
  8. Chciałem dobrze, a wyszło jak zwykle. Przy okazji wymiany kotła na pellet, zmodernizowałem kotłownie. Doszło sprzęgło + ATV, sprzęgło zamontowane pionowo, od góry klasycznie: zasilanie grzejniki, w środku grupa do podłogówki z 3D, na samym dole powrót z grzejników. Wszystko ogarnięte. Założyłem, że mieszanie temp. na grzejniki jest zbędne, że wszystko sobie wyreguluję głowicami i problem mam taki, że nie bardzo odpowiada mi to, że na grzejniki muszę puścić taki sam parametr jak mam na kotle, czyli 70-75C. Wolałbym podmieszany np. 50C. Jak to teraz ugryźć? Próbowałem zwalniać pompę, dławić zawór przed pompą ale niewiele to pomogło. Głowice puszczają max temp., po czym zamykają się jak pomieszczenie się nagrzeje. Wykres temp. wygląda tak:
  9. @PioBin generalnie chodzi mi o to, że przy wkładce 55 pełne otwarcie mam dopiero przy 65'C, dlatego temat tej zadanej tak mnie męczy, bo mam ATV przez większość czasu otwarty na max 50%. Spróbuje ponieść zadaną i odezwę się. Dziękuję.
  10. @PioBin Mam mniej niż 5'C pomiędzy zasilaniem a powrotem. Do zadanej 70'C dobija gdy wyłączę pompę na grzejniki, a jak chodzą oba obiegi to mam tak 55-60'C. Jest sens zmieniać wkładkę ATV z 65 na 55? Uzyskam coś względem szybszego dobijania do zadanej?
  11. Witam. Mam na podłogówce grupę afriso z zaworem 3D i możliwością ustawienia przepływu KVS. 5 pętli po max 100m (75m2). Zgodnie z tabelą na stronie producenta, jak również poradami z tego forum, które wcześniej czytałem, KVS powinien wynosić 2,5 (min 1,6). Jednak gdy ustawiałem ten KVS na sucho przed montażem, to przy 1.6 czy nawet 2,5 otwór jest bardzo mały (może z 3-4mm średnicy). To tak ma być? Bo wydaje mi się, że to trochę mało. Czy ustawienie kvs 3,5 będzie miało jakieś negatywne skutki dla pracy instalacji?
  12. Witam. Kocioł Defro BS15, ATV-55C, sprzęgło + 2 obiegi (50/50 grzejniki i podłogówka, do ogrzania 165m), cwu przed sprzęgłem, palę z regulatorami pokojowymi. Problem jest taki, że jak pompuje oba obiegi, nie dobija mi do zadanej 70C. Pompki ustawione mam tak, że kotłowa zasila sprzęgło na 3 biegu ok 1,4m3/h, a odbiór ze sprzęgła mam delikatnie wolniejszy i oscyluje w granicach 1,2m3/h łącznie z obu pomp. Temp załączania pomp kotłowej 55C, podł/grzej 57C i przy takich ustawieniach, nawet po kilkugodzinnej pracy kotła zasilanie waha się w zakresie 58-62C. Jak byście to rozegrali... Zwolnić pompki, żeby łapał zadaną i zasilać wolniej instalację, ale wyższym parametrem, czy zostawić jak jest? Wymienić wkładkę zaworu ATV obecnego (pełne otwarcie 65'C), na 10'C niższy.
  13. Salus robi 28x1.5 albo 30x1.5, jutro zdejmę termostaty i przymierze, ale do testów jeszcze trochę czasu ponieważ muszę kable pociągnąć przez 2 pomieszczenia i strop ;). Ogólnie te RTL na obiegu grzejnikowym to dla mnie jakieś cuda na kiju, od początku to mi się nie podobało, ale to instalacja zastana, nie ja ją montowałem, więc jest jak jest. Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka Siłowniki montowane są na powrocie, więc liczę na to że zasada działania na RTL będzie podobna do tego na rozdzielaczu podlogowki. Samo prowadzenie przez sterownik to rzekomo jakieś innowacyjne "yntelygentne" rozwiązanie samouczace się, zwane ITLC. Mam kilka opinii od użytkowników, że działa to bardzo dobrze, zobaczymy :) Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  14. Podepnę się pod temat, ponieważ mam podobny przypadek. 1 obieg grzewczy podłogówka (parter), 2 obieg grzewczy grzejniki + 1x RTL na podłogówkę (piętro). Postawiłem na SALUSa, jestem w trakcie kompletowania zestawu i teraz pytanie czy jeśli założę siłownik na te RTL i pociągnę jego zasilanie do listwy sterującej to jest szansa że to zadziała? Dodam, że w tym pomieszczeniu będzie sterownik z wbudowanym termometrem.
  15. mobopx

    Izolacja Rur

    Temat stary, ale jak najbardziej aktualny 🙂 Szukam ocieplenia o gr. 30mm, trafiłem na gotowy produkt firmy Rockwoll 800 https://sklep.centrumizolacji.com.pl/pl/p/Rockwool-800-otulina-z-welny-mineralnej%2C-skalnej/988 Dla Cu28 - 10 zł/mb. Co myślicie o takim ociepleniu względem polecanego tutaj Armacela?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.