Skocz do zawartości

ZimnyJoe

Forumowicz
  • Postów

    40
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana ZimnyJoe w dniu 24 Października 2016

Użytkownicy przyznają ZimnyJoe punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Bliźniak 160 m2. ogrzewane ~120m2 . okna PCV . 8 cm styropianu na ścianach.
  • Instalacja
    grawitacyjna, zawór 4D (2") , ~130 żeberek
  • Kocioł
    MPM DS 12-14 I z palnikiem wirowym własnej konstrukcji

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    podkarpacie

Ostatnie wizyty

1 020 wyświetleń profilu

Osiągnięcia ZimnyJoe

Odkrywca

Odkrywca (4/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

5

Reputacja

  1. ZimnyJoe

    Kocioł DS MPM

    Po wygaszeniu haczykiem wyciągam, czyszczę palnik od góry i dołu i ponownie zakładam.Jak nie che wygaszać to przy małej ilości żaru małym haczykiem z drutu fi8 staram się drobniejszy pył wygarnąć.
  2. ZimnyJoe

    Kocioł DS MPM

    witam ja w swoim odlewanym palniku dodałem kratkę na wlocie. U mnie się to sprawdziło, grubsze kawałki opału nie zatykają wlotu.Drobny popiół zbiera się za kratką ale to już bez pochyłego wlotu ciężko wyeliminować. Druga sprawa to trwałość tej kratki, mi zwykła siatka z oczkami 1x1 cm wytrzymała kilka dni palenia.Żeliwna kratka zrobiona z rusztu pionowego starego pieca pewnie by za bardzo by tłumiła cug. Kratka ze zdjęcia poniżej wytrzymała prawie 3 miesiące, puki jej przypadkowo zahaczyłem pogrzebaczem i nie powyginałem.Teraz mam to inaczej zrobione i dalej dobrze się to spisuje.
  3. ZimnyJoe

    Kocioł DS MPM

    Teraz na piecu mam ~70C na węglu: temperatura spaliny 120C po przerusztowaniu 140C więc tragedii nie ma piec czyszczony, więc jak się zabrudzi to temperatura spalin jeszcze się podniesie
  4. ZimnyJoe

    Kocioł DS MPM

    witam jak masz zawór 3(4) drożny to trzymaj na piecu 70-80C wtedy na grzejnikach będzie poniżej 40C Ja teraz ogrzewam podobną powierzchnię ale mam odlewany palnik i zmniejszony ruszt o ponad 1/3. Po rozgrzaniu instalacji i dosypaniu węgla do pełna pali mi się 2 dni, Na grzejniki idzie do 55C. Na razie przepalam, zobaczymy jak będą mrozy czy da się palić ciągle.
  5. ZimnyJoe

    Kocioł DS MPM

    Oś i część dźwigni zrobiłem z wytrzymałego materiału (inconel 625), raczej szybko nie urwie.
  6. ZimnyJoe

    Kocioł DS MPM

    witam u mnie dźwignia rusztowania odmówiła posłuszeństwa pod poprzedniego sezonu grzewczego.nie szło jej rozruszać.Nie pomagało smarowanie, WD-40, rozgrzewanie.Dźwignia się ugięła,połączenie osi z dźwignią się "rozklekotało" . Chciałem tez oś wybić do środka żeby ja przeczyścić, ale niestety się nie dało.Puki się da nią jeszcze ruszać to ja na twoim miejscu bym ją wybił.U mnie oś była zabezpieczona przed wysunięciem jakimś tworzywem nakapanym na gorąco. Jak masz też takie zgrubienie to spróbuj najpierw je ściąć nożykiem przed próbą wybicia. Ja niestety musiałem odciąć wewnętrzną cześć rurki razem z ośką Napisałem o swoim problemie do producenta, zdeklarował się że mi wyśle za darmo ośkę i dźwignię, ale mając chwile czasu zrobiłem ja po swojemu.
  7. ZimnyJoe

    Kocioł DS MPM

    Pomysł a'la mixer lpg ciekawy, ale żeby zrobić rdzeń do tego typu palnika to trochę pracy trzeba by było włożyć. Styrodur był by chyba dobrym materiałem na rdzeń, a do zalania beton z drobnym kruszywem i stół wibracyjny.
  8. ZimnyJoe

    Kocioł DS MPM

    witam Dzięki za pozytywne komentarze, Może moja praca kogoś zainspiruje i sam postanowi "coś odlać" i pochwalić się na forum. Rozważałem też zrobienie dwu wirowego palnika podobnego do oryginału z możliwością zamykania jednej komory wirowej w celu zmniejszenia mocy, no ale wybór padł na "ślimaka" Kratka nie powinna się szybko wypalić, zrobiłem ją z 1,5 mm blachy AMS5599 (odpad poprodukcyjny) :) Co do zapopielania to faktycznie myślałem nad zrobieniem małej "zjeżdżalni" na wlocie, ale nie chciałem już kombinować bo w domu było coraz chłodniej, zależało mi na czasie. Po całym zasypie węgla z palnika wygarnąłem niecała szklankę drobnego popiołu, grubszych kawałów nie było. Robiąc formę jedną jej ściankę przystawiłem do szlifierki stołowej, a że jej tarcze nie są idealnie wyważone to po włączeniu cała forma drgała jak stół wibracyjny. Beton ładnie się rozlewał, aż za ładnie bo zaczął wypychać styropianowy rdzeń do góry, musiałem wszystko rozbierać i robić od nowa, tak że przestrzegam przed zbyt mocnym wibrowaniem.
  9. ZimnyJoe

    Kocioł DS MPM

    Na drewnie spaliny miały ~180 stopni, na węglu nie mierzyłem, dopiero drugie palenie z tym palnikiem.
  10. ZimnyJoe

    Kocioł DS MPM

    Witam wszystkich właśnie testuje nowy palnik zmniejszający moc MPM-a pomysł miałem taki: Palnik został odlany z BOS 135, formę zrobiłem z płytek ceramicznych (akurat zgrały się wymiary) a rdzeń ze styropianu. Po zalaniu prawie 8kg betonu,zastygnięciu i wydłubaniu rdzenia wyszło tak Jeszcze potrzebny był "parapet" nad palnikiem żeby opał miał jak się ześlizgiwać nastepnie trzebabyło chwile kombinowania, szlifowania, dopasowywania Odlew leży na cegle szamotowej, po bokach również wsadziłem w pionie 2 cegły. Do wlotu palnika włożyłem metalową kratkę żeby kawałki opału nie wpadały i zatykały wlotu,po bokach kawałki szamotu z oryginalnego palnika W zamierzeniu chciałem zmniejszyć moc i wydłużyć czas palenia na pełnym wsadzie poprzez zmniejszenie objętości palącego się opału. Jak widać na zdjęciach palnik zasłonił jeden ruszt.Przy okazji powstała gardziel przez która muszą przelecieć gazy zanim wpadną w komorę wirową, tam powinny się wymieszać z PP które idzie z popielnika i PW z pierwszej dyszy.W komorze wirowej są jeszcze 2 dysze z PW. Przy wylocie z palnika dodałem 4 dysze z PW (trochę za wysoko) do dopalenia gorących gazów przy większej mocy. Pali się ładnie , płomienia nie zrywa, dużo niebieskiego ognia, płomień na węglu mało kiedy wykracza poza palnik, większość ognia jest w komorze wirowej, na drewnie płomień sięga nieco wyżej. Po rozgrzaniu instalacji (co trwało około 2h), dosypaniu węgla (orzech z piasta) do pełna piec grzał ~36h. Na piecu trzymałem 80 stopni, na powrocie ponad 60, na dom szło 55stopni , w pokojach ponad 23 stopnie. Jak narazie jestem zadowolony, kiszenia opału nie było, dym ledwo widoczny. heh, oby ta konstrukcja wytrzymała do końca sezonu
  11. ZimnyJoe

    Kocioł DS MPM

    a w mniejszych workach? bo z 25 kg to można by co najmniej 5 palników zrobić.
  12. ZimnyJoe

    Kocioł DS MPM

    Okap mam przyspawany, zrobiony z blachy ~1,5mm. Od strony zamknięcia narożnik zaokrąglony żeby się nie skaleczyć przy podkładaniu. z ulepszeń to jeszcze zrobiłem palnik jedno-wirowy odlany z żarobetonu i kilka cegieł szamotowych nad palnikiem żeby podnieść temp spalin. Śruba rzymska na łańcuszku przy klapce PP
  13. ZimnyJoe

    Kocioł DS MPM

    Skoro masz zawór mieszający to spróbuj utrzymać na piecu temperaturę w okolicach 80 stopni. Ja na drewnie utrzymuje 80-85 stopni i jest ok. Kiedyś piec rozpędził się na drewnie do 110stopni, o dziwo nic nie syczało, nic nie bulgotało w piecu. Smoła cała spłynęła ze ścianek komory załadowczej. Smoły mało, dzięki okapowi na drzwiach załadowczych nie muszę się siłować i używać łomu do ich otwarcia.
  14. ZimnyJoe

    Kocioł DS MPM

    witam ile cm od rusztu powinna znajdować się wg/ Ciebie dolna krawędź dyszy palnika?
  15. ZimnyJoe

    Kocioł DS MPM

    Mam MPM DS I , nie mam przegrody. Węgla wchodzi 3 wiadra po farbie 12L + 3 kawałki drewna + trochę drobniejszego drewna na rozpalenie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.