Skocz do zawartości

pigeon8

Stały forumowicz
  • Postów

    235
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    3

Ostatnia wygrana pigeon8 w dniu 8 Grudnia 2015

Użytkownicy przyznają pigeon8 punkty reputacji!

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

1 663 wyświetleń profilu

Osiągnięcia pigeon8

Współtwórca

Współtwórca (7/14)

  • Starter dyskusji
  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

14

Reputacja

  1. pigeon8

    Kocioł DS MPM

    Do tej blachy trochę wyrównałem i dospawałem palę przeważnie drewnem w styczniu dorzucamy z 3kg węgla na 10kg drewna. Z tego co zauważyłem to do tego kotła podstawa to komin pierwszy sezon paliłem na ceglanym 14x14cm i to było tragedia komin cały mokry. Tera ma z nierdzewki fi180 i palnik ustawiony na 6cm powietrze wtórne na 90% i klapką na 2,5cm lub 3cm i pali się najlepiej.
  2. pigeon8

    Kocioł DS MPM

    Kocioł Mpm 14kW z 2022r. Z atestem na drewno. Ostatnio rozpalam podobnie jak producent zalecał w filmie mpm 18 Wood i zauważyłem że jest to bardzo ważne. Na krótkim obiegu to trzeba poczekać aż temperatura spalin wzrośnie do 300°C min.
  3. pigeon8

    Kocioł DS MPM

    Czy bawicie się jeszcze w ulepszanie kotła mpm? Ja stwierdziłem że najlepiej pali się na ustawieniach fabrycznych. 6cm przesłona przy palniku i 2,5cm klapką powietrza pierwotnego zawirowywaczu tylko w wymienniku przy czopuchu. Jedynie co mam zmienione to odpad mi dziubek ceramiczny a dziubek metalowy mam wydłużony do samego szamotu.
  4. pigeon8

    Kocioł DS MPM

    Jak ktoś ma problem z przydymianiem kotła to proponuję zwrócić uwagę na dziubek metalowy który wychodzi z przegrody. Można go powiększyć tak by zachodził na dziubek ceramiczny i problem zniknie. Może się komuś przyda taka informacja.
  5. Ja w tamtym roku przerobiłem co ta że bufor jest jako sprzęgło i wejście na grzejniki mam na górze bufora a na grzanie to trzeba czekać aż kocioł zacznie pompować wodę na bufor. Po zimie wykładałem wkład do komina bo cały był mokry a w kotle paliłem na 150- 200 stC na czopuchu.
  6. Każdy ma prawo wybrać dowolny wariant sterowania ale zanim to zrobi musi sobie określić jaki poziom komfortu oczekuję i czy będzie go stać na to. Ja poszedłem w pełne sterowanie domu i nie żałuję zwłaszcza że daje mi to dużo oszczędności i do tego nie przegrzewania domu co odbija się na zdrowiu. Podam taki przykład mój i sąsiada który ocieplił dom i ja spaliłem jak były "mrozy" 24kg drewna i 10kg węgla a on 30kg węgla + drewno na rozpałke i ciągle narzeka ze albo ma gorąco albo zimno. A u mnie 21,5 st C cały czas.
  7. Gruner to co opisałeś to też jest automatyka tylko inne podejście do wysterowania temperatury w domu a połączenie zaworu 3d z pogodówką to jeszcze mały bonus.
  8. Mam dom z lat 60 ściany nie ocieplane okna w połowie domu pierwsze i nie wróciłbym do starego sposoby grzania. Spałam dziennie 30 kg drewna palę rano i wieczorem bo mam bufor 500l. Termostatu w pokojach mam z histereza 0,1stC. W takich domach nie o cieplnych to chodzi o to by nie wychodzić ścian i dlatego polecam taki system grzania. Podam przykład czas podgrzania pokoju to ok 5min a przerwa to 15min i tak w kółko. Dzisiaj jak świeci słońce to połowę domu nie potrzeba grzać. Nie bój się automatyki naprawdę warto zainwestować a całość nie powinno przekroczyć 3000pln.
  9. Co do automatyki to bym na twoim miejscu w nią zainwestował z tego co wiem to tech miał fajny system siłowników co montuje się przy kaloryfer ach i termostatem na ścianie + sterownik który to ogarnie. Komfortu nie da się wycenić a stała temperatura w poszczególnych pokojach to dopiero daje oszczędności. Grzejesz to co potrzeba wtedy kiedy trzeba
  10. A jakiej grubości polana najlepiej się wam spalają w tym kotle? Ja u siebie zauważyłem że takie do 10cm na 10 cm a długość jak się utnie byle tylko weszły do kotla.
  11. Ten sposób rozpalania jest ciekawym rozwiązaniem zwłaszcza że daje duży komfort, do tego dochodzi jeszcze lepsza praca kotla nie ma takiego dużego tąpnięcia z mocą przy przejściu z palenia rozprawki do zasadniczego zasypu. Co do palenia gazem to przez wybory sztucznie obniżyli jego cenę.
  12. A takie pytanie jaki powinien być kolor płomienia w palniku? Dzisiaj mój MPM mnie zaskoczył paliło się jak nigdy i kolor w większości był niebiesko żółty. Dodam jeszcze, że nic nie zmieniałem w ustawieniach i palę na ustawieniach fabrycznych.
  13. Kocioł -bufor to powinien być oddzielny omieg. A bufor grzejniki to drugi obieg, każdy powinien być oddzielnie sterowany. Ja mam tak ustawione że wyjście na grzejniki mam wpięte na samym czubku bufora i jak trafia gorąca wód z kotła to od razu idzie na grzejniki. Ustaw tak że pompa landomatu włączy się jak na kotle będzie 70stC i będzie pracować gdy spadnie do 69 na kotle i tak w kółko. Ja tak grzeję i 500l 14kW kotłem zagrzalem dzisiaj do 75stC w 3godziny
  14. Też pale w mpm i wiem, że nierealne jest w nim utrzymać temperatury 80 stopni przy powrocie 55. Po prostu nie jest on wstanie rozgrzać wody przy ciągłym przepływie. Jedyne co możesz zrobić ustawić włączenie pompy np. na 70stC a wyłączenie przy 69stC i przy takiej pracy cyklicznej naładujesz bufor. Dopiero jak temperatura powrotu wzrośnie do 70 to wtedy pompką będzie pracować ciągle.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.