Skocz do zawartości

Hogan

Stały forumowicz
  • Postów

    240
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    3

Ostatnia wygrana Hogan w dniu 23 Grudnia 2014

Użytkownicy przyznają Hogan punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    505 m2 z ceramiki, 20 cm styropianu, poddasze 30 cm wełny.
  • Instalacja
    Układ zamknięty, 11 grzejników i 250 m2 podłogówki.
  • Kocioł
    Kapi 35 KW, dolne spalanie, na wszystko, ale preferuje drewno.

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    lubelskie
  • Zainteresowania
    Las

Ostatnie wizyty

1 856 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Hogan

Współtwórca

Współtwórca (7/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

17

Reputacja

  1. Koniecznie kocioł na HG, czy może być dolniak dostosowany do drewna z dopalaniem spalin?
  2. Z brunatnym kiedyś szwagier eksperymentował. Węgiel przyjechał po prostu cieknący. Brunatny podobno dobrze chłonie wodę i sprzedawcy to wykorzystują. Kosztował niecałe 300 zeta za tonę, ale po wysuszeniu wyszedł w cenie kamiennego. Co do kęsów, o których wspomina Witek, to kiedyś wygadał mi się sprzedawca na składzie, że na lato nie zamawiają rosyjskiego w kostce, bo pod wpływem słońca rozpada się na pył i trzeba sprzedawać w cenie miału.
  3. Podobnie u mnie. Ja po prostu lubię palić drewnem. W nowym domu postawiłem spory kominek z głazów z otwartym paleniskiem, ale bez żadnych płaszczy czy kanałów, wylot prosto w komin, tylko po to, żeby sobie co tydzień - dwa spalić kosz drewna i patrzeć na to :) Co do ogrzewania, to gdybym miał kupować drewno, to pewnie bym odpuścił. Tyle że mam prawie hektar swojego lasu i po prostu lubię tam robić. Taki odpoczynek po pracy przy kompie, lepsze jak siłownia :) Nie było by dla mnie problemu grzać się tylko gazem - ostatnio z racji parodniowego wyjazdu zrobiłem taki eksperyment - ustawiłem piec gazowy na automat i w drogę. Przy październikowych temperaturach szło średnio 5m3 dziennie.
  4. Sporo lektury przed Tobą. Ja sam czytałem forum pewnie z rok, zanim w ogóle się zarejestrowałem, a to tylko po to, żeby dopytać o szczegóły konstrukcji kotła, którego koncepcja chodziła mi po głowie. Na Twoją korzyść przemawia fakt, że masz już doświadczenie, w końcu palisz już ładnych parę lat i przynajmniej wiesz, co Ci nie pasuje w obecnym kotle. Do tego strona czysteogrzewanie. Masz tam czarno na białym, że kotły DS to kolejna generacja kotłów, przy odpowiednim wykonaniu i obsłudze przewyższająca kotły GS. Gdy szukałem kotła na drewno do nowego domu, w kraju nie znalazłem nic fabrycznego godnego moich pieniędzy. Może słynny Kalvis albo czeski Opop, ale tu cena była zaporowa. Mpm był bliski ideału, ale nie podobało mi się to podawanie PW, u siebie mam to nieco inaczej rozwiązane. No i w końcu lokalny producent uspawał mi to cudo, ze wszystkimi modyfikacjami, z górną klapą 40x40 cm (na pniaki albo skrzynki po jabłkach :) ), z króćcami dopasowanymi do mojej instalacji - za pół ceny kotła "markowego".
  5. Mylisz DS z GS. Jeśli u Ciebie jest typowy górniak to niewiele poradzisz. Ja sam tak robiłem z żarem w starym kotle. Wiadro z żarem możesz przykryć lub wynieść z kotłowni na zewnątrz. Mówimy o żarze jak z grilla, a nie o palącym się wciąż drewnie. Po wybraniu żaru wystarczy zgarnąć popiół i włożyć drewno, ja się wyrabiałem poniżej 5 minut. Teraz mam typowego DS do drewna, palę raz dziennie 3 do 4 godzin topolą i wałkami z wierzby energetycznej i to w zupełności wystarczy.
  6. Może spróbuj wybrać żar do wiadra czy węglarki metalowej i po ułożeniu nowego wsadu drewna wysyp żar na górę i na to trochę drobnego drewna?
  7. W tym czasie około sylwestrowym zapewne wielu z Was używa fajerwerków. Mało kto jednak wie, że może użyć własnego kotła jako rusznicy. Foliowe torby i tekturowe pudła po posypaniu iskrami generują dodatkowo tzw. "sztuczną mgłę". https://www.youtube.com/watch?v=XDLMV6_M2O0 Widowisko jest ograniczone tylko dla wtajemniczonego kręgu najbliższych, może warto również podpalić sadze w kominie, aby sąsiedzi zobaczyli efektowne iskry? Ciepełka w Nowym Roku! :)
  8. Drodzy Forumowicze posiadający kominek! W związku ze zbliżającymi się Świętami linkuję Wam ten oto poradnik, jak prawidłowo rozpalić w kominku. Pamiętajcie, aby zawczasu przygotować sobie zapas ekogroszku, żebyście w Wigilię nie biegali po składach! :) http://youtu.be/CXtR0PIR-ZA
  9. Hogan

    Jak Jest Ekonomia Ogrzewania?

    Kominek zawsze możesz sobie zostawić. Ja w nowym domu opróc kotła na paliwa stałe i pieca gazowego robię również kominek, najprostszy, bez wkładu, tylko palenisko z szamotu obmurowane głazami polnymi - właśnie dla klimatu, do przepalenia kilka razy w roku. Teraz to już po temacie, ale czy przy zmianie źródła ciepła brałeś pod uwagę kocioł na drewno zamiast na groszek?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.