Skocz do zawartości

PaczolTM

Forumowicz
  • Postów

    10
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom 135 m2 + 30 m2 garaż z kotłownią (SALSA)
  • Kocioł
    DEFRO EKO STANDARD 20 kW - retorta

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Sieradz

Osiągnięcia PaczolTM

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. PaczolTM

    Czeski Ekogroszek

    Słuszna uwaga kolegi, ale ruszt na chwilę obecną pełni tylko funkcję testową. Docelowo będzie zamontowany przerobiony deflektor.
  2. PaczolTM

    Czeski Ekogroszek

    Witam. Węgiel brunatny z Czech, zwany jako czeski ekogroszek według mnie ma kilka wad, ale jedną która najbardziej mi przeszkadza to nadmierne zabrudzanie wymiennika produktami spalania. Z tego względu czyszczenie wymiennika musi odbywać się często, co w niektórych przypadkach może zniechęcić do używania tego paliwa. Co wpływa na tak duże zanieczyszczenie wymienników ? Według mnie przyczyn jest kilka : wilgoć przemijająca i higroskopijna, spalanie niecałkowite, złe nastawy kotła. O wilgoci wspominałem już trochę wcześniej. Z przemijającą możemy sobie w miarę łatwo poradzić. Wymaga to tylko dodatniej temperatury, wentylowanego pomieszczenia i czasu. Co do wilgoci higroskopijnej tu już z nią nic nie zrobimy. Możemy ją tylko usunąć w procesie spalania. Chciałbym dzisiaj się skupić nad spalaniem niecałkowitym. " Spalanie niecałkowite ma miejsce, gdy niecała masa spalanej substancji ulegnie utlenieniu. Występuje ono wtedy, gdy część substancji spalanej nie utleni się, lecz pozostanie w postaci sadzy, dymu czy popiołu" (Wikipedia) ​Czy możemy coś na to poradzić ? Uważam, że tak i sprawa na pozór nie jest skomplikowana. Najprostszym sposobem jest pokierowanie spalinami w taki sposób, aby miały one charakter jak najbardziej burzliwy - turbulentny.Wprowadzanie zawirowań w gazach palnych powoduje dokładniejsze wymieszanie z tlenem co podwyższa sprawność procesu oraz wydłuża czas kontaktu gazów palnych i stałych substancji palnych w strefie o podwyższonej temperaturze. Nie bez znaczenia ma tutaj ilość podawanego powietrze pierwotnego i wtórnego, a przed wszystkim tego drugiego. W moim piecu powietrze wtórne podawane jest przez dolną klapkę umieszczoną w drzwiczkach. Jak spowolnić spaliny i wprawić je w ruch burzliwy ? Z tego względu, że mój model piec jest wyposażony w dodatkowy ruszt żeliwny, postanowiłem, że do tego celu wżyje właśnie jego. Strumień wylatujących płomieni i gazów omywając go rozciąga się na większej powierzchni. Wrażenie jest takie, że płomień jest widoczny w różnych częściach kotła, a nie tylko w jego centralnej części. Foto poniżej : Dodatkowy ruszt pełni funkcję dodatkowego deflektora, katalizatora o dość dużej powierzchni działania i zawirowywacza który umożliwia lepsze wymieszanie palnych części z powietrzem wtórnym w strefie o podwyższonej temperaturze. A o to jak wygląda w o realu : https://www.youtube.com/watch?v=bTY0Boa7ivE&feature=youtu.be Wnioski : ​Wprowadzenie rusztu jako dodatkowego deflektora, katalizatora i zawirowywacza obniżyło zabrudzenie wymiennika o około połowę. Podobny efekt można uzyskać stosując pojedynczy lub podwójny deflektor umieszczony na odpowiedniej wysokości nad paleniskiem. Kolejnym krokiem, w moim kotle będzie własnie obniżenie wysokości deflektora. Pozdrawiam wszystkich palaczy :)
  3. PaczolTM

    Czeski Ekogroszek

    Mimo pory zimowej węgiel wyglądał na suchy o lekko brunatnym zabarwieniu.Zlany węgiel brunatny przyjmuje ciemno brązowy kolor podchodzący pod kolor węgla kamiennego. Podczas workowania pylił. Mam sprawdzonego dostawcę, który trzyma ten węgiel pod zadaszeniem, ale mimo wszystko zawartość wilgoci jest dość znacząca, bo dzień przed moim zakupem przyjechała dostawa prosto z kopalni. A tam pewnie składowany jest na dużych hałdach. Puki co oprócz problemów z nadmiernym osadzaniem lotnego popiołu i sadzy na wymiennikach nie zauważyłem innych wad. Nie jest to paliwo doskonałe i trzeba mieć świadomość co się kupuje. Sezon grzewczy rozpocząłem w październiku i na chwilę obecną spaliłem ok 2.5 t tego węgla. Przy temperaturach jakie występują obecnie 0 (-5) kocioł spala 17-21.5 kg paliwa na dobę. Przy temperaturach poniżej -10 (-15) potrafi spalić 25-35 kg na dobę.
  4. PaczolTM

    Czeski Ekogroszek

    Witam wszystkich. Z tego względu, że zimą człowiek ma do dyspozycji trochę więcej wolnego czasu postanowiłem wykonać małe doświadczenie. A mianowicie, chciałem zbadać ile wilgoci przemijającej znajduje się w czeskim ekogroszku. Na chwilę obecną jest to jedyne paliwo w mojej kotłowni. ​Po zamówieniu świeżej dostawy, niemal prosto z kopalni pobrałem cztery próbki o różnej frakcji. Przygotowałem cztery torebeczki papierowe, w których umieściłem węgiel i pozostawiłem na 10 dni na powierzchni pieca do wyschnięcia. Ubytek masy kształtował się następująco : Frakcia i masa w gramach od 24-01 do 02-02 [0-5 mm] - 253-232-206-193g - % zawartość wilgoci w badanej próbce 23,72 [10-25 mm] - 233-211-185-177g - % zawartość wilgoci w badanej próbce 24,03 [30-40 mm] - 252-230-200-195g - % zawartość wilgoci w badanej próbce 22,62 [40-60 mm] - 399-375-334 -324g - % zawartość wilgoci w badanej próbce 18,80 : Średnia Cena węgla - 470 Cena po odparowaniu wody 574,77 zł Podsumowując: Zawartość wilgoci przemijającej w tym paliwie jest dość znaczna i sięga nawet 25 %. Mimo to paliwo w mojej kotłowni sprawdza się przyzwoicie. Jak pokazały powyższe dane, aby być z tego paliwa zadowolonym należy je zakupić dużo wcześniej i składować w taki sposób, aby wilgoć przemijająca miała czas i możliwość odparować. Po załadowaniu ok 150 kg paliwa do zasobnika z popielnika wyciągam ok 8-10 % masy popiołu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.