Skocz do zawartości

dash4

Stały forumowicz
  • Postów

    115
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    85m2 bliźniak rok budowy 1970 (kostka) nieocieplony na razie (cegła silikat, pustka pow. bloczek komórkowy) Na stropie 10cm wełny mineralnej od wewnątrz. Dach płaski/papa. między stropem i papą pewnie jakieś trociny.
  • Instalacja
    Kocioł dwufunkcyjny Bosch GC2300 + CW400 - Na parterze i na piętrze podłogówka. Rozstaw rurek co 10cm. Ok 750mb rurki. Do tego kocioł MPMa i bufor 800L z 1 wężownicą.
  • Kocioł
    Bosch GC2300 2F +MPM DS 18kW Wood.

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    b-stok

Ostatnie wizyty

1 500 wyświetleń profilu

Osiągnięcia dash4

Entuzjasta

Entuzjasta (6/14)

  • Reacting Well Unikat
  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

8

Reputacja

  1. Pompa jest dołożona żeby dobijać bufor...aby nagrzać go w calości a nie tylko górę...
  2. maronka a zobrazował byś to rysunkiem? W sensie w którym miejscu na bajpasie ten zawór. Z drugiej strony to ja już mam porobione jak na moim schemacie i na chwilę obecną nie będę zmieniał. Zostało mi uszczelnić rewizję w buforze i zalać wodą i mogę palić. W międzyczasie będę robił rozejścia na grzejniki o podłogówkę.... Szukam też czegoś do zrobienia izolacji i skłaniam się do oklejenia bufora matą kauczukową...ponoć 1 cm tej maty to 7 wełny <szok> o ile to prawda 🙂 Choć wełnę też dam jako zewnętrzna warstwa 🙂 Niestety mam ślimacze tempo skręcania tego wszystkie i chyba wyjdzie że pierwsze palenie to na maj/czerwiec wypadnie - ehhhh. No cóż następna zima może będzie lepsza. Mam tylko nadzieję że uda mi się normalnie kocioł rozbujać i nie dosięgnął mnie problemy z którymi mierzy się zaciapa
  3. Rysować to sorki ale za dużo jak dla mnie. Jeśli chodzi o współpracę z kotłem gazowym to w tym momencie z obiegu podlogowki mam zostawione zawory w które później się wepne kotłem stalopalnym. Żeby syf z kotła i bufora nie szedł mi w rurki podlogowki wymyśliłem sobie że zrobię to przez wężownice w buforze. Podlogowka i tak nie wymaga dużych temp więc...powinno działać. Gdyby jednak się okazało że wężownicą to za mało wtedy zastosuje wymiennik ciepła. Oczywiście do tego pompka, zawór mieszający itp. Drugi obieg to grzejniki w piwnicy - bo w tym momencie mam piwnice nieogrzewana. W piwnicy stoi kocioł i bufor. Z bufora górnym wyjściem na rozdzielacz a z rozdzielacza na grzejniki. Oczywiście wcześniej będzie pompka i zawór mieszający. Jeśli chodzi o cwu to jeszcze nie myślałem nad tym ...zastanawiałem się czy nie wpiąć się również w ten rozdzielacz od grzejników jakimś bojlerem 150l z wężownicą. Tam będzie ok 60C na grzejniki więc spokojnie cwu powinno się nagrzać. Nie wiem. Nie myślałem za mocno nad tym na razie. Ostatecznie cwu zostanie z kotła gazowego.
  4. Jakoś tak to idzie...jak krew z nosa ale do przodu. Ponieważ bufor stał kilka miesięcy/czyli jest nalot rdzy w srodku-zastsnawiam się czy mogę go psiknac fosolem czy czymś podobnym...chyba nic się nie stanie. A ta luźna rdza zostanie związana....? Czy lepiej tego nie robić?
  5. Trochę mnie z tym klapowym uspokoiłeś. Ale z kolei nowy problem do którego jeszcze nie doszedłem a już go biorę pod uwagę po Twoim wpisie to te skoki cisnienia. Ja mam bufor 800 + jakieś 3 grzejniki będa duże....niech będzie 1000l. Ale do tego mam tylko naczynie 100l. Nie specjalnie mam już gdzie wsadzić następne. Tzn mam ale szkoda mi miejsca. A wolałbym nie robić bomby 😛 Zawory zastosowałeś 2,5bar czy większe? Dobrze widzę że nie zrobiłeś ochrony powrotu? Można wiedzieć dlaczego zrezygnowałeś? Producenci kotłów w gwarancjach piszą że "ma być". Więc ją wsadziłem tak na zaś (licząc że będzie grawitacją robiło) ale jakby nie robiło to jest ochrona i pompka w ruch... Od jakiej temp u Ciebie pompka ma dobijać bufor? Choć w sumie to za wczesne pytanie skoro nie grzałeś dalej...
  6. Bufor niestety musi tak zostać. Inaczej mi się do piwnicy nie zmieści. W tym momencie są na tym samy poziomie. Rury idą jak widać 1,5" i więcej nie dawałem bo wyjścia z kotła mam 1,5" - zresztą tak samo wyjścia z bufora to 1,5" ...stwierdziłem że nie ma sensu dawać większej średnicy rury skoro i tak są zwężenia na wyjściach/wejściach. Martwi mnie tylko ten klapowy zwrotny- on trochę przewęża średnicę. Bo ta klapka nie otwiera się aż do pełnego przepływu tylko jednak robi jakąś barierę. Sprawdzałem to większość firm która robi takie zawory ma podobnie...
  7. Gruner ocieplać rurę powrotną to chyba nie aż takie istotne? Zasilająca bufor będzie ocieplona ale powrotna...coś spórbuję ale bardzo się spuszczać nad tym nie będę. Króćce dla mnie i tak za długie. A dodając zawory na kazdy i tak są przedłużone. Dam tyle ocieplenia ile wejdzie. Kocioł- za ścianą. mars721 teraz już trochę za późno. Już pociąłem rury na klapowy, itp. Ogólnie jeszcze trochę i będzie koniec. Wolno idzie bo nie ma kiedy robić 😞 . Gwintowanie też ciężko idzie ręczną.
  8. Myślę że nie będę kolan dawał..tzn podnoszących a zrobię to lekko pod skosem kolanami 45 itp. mam też kolana łukowe i tym spróbuję ogarnąć aby nie było dużych załamań. Niestety uświadomiłem sobie dopiero podczas składania dwie sprawy: -zawor klapowy zwrotny zmniejsza mi średnicę przeplywu-zastanawiam się czy to będzie miało istotny wpływ na grawitację. -od strony bufora dam jeszcze filtr siatkowy 1,5" i też się zastanawiam czy grawitacja mimo to będzie hulać.. ??
  9. Ale właśnie rura powrotu będzie lekko w dół schodzić. Wejście w kotle jest niżej niż wyjście z bufora.
  10. Qrde mam problem lekki. Zacząłem składać ochronę powrotu, podłączać bufor do kotła (póki co) i wychodzi że powrót z bufora mam lekko wyżej (jakieś 10-15cm) niż wejście w kotle. Tj powrót będzie w dół. Zasilanie z kotła do bufora mam w poziomie. Czy to może mi popsuć całą grawitację?
  11. I mnie pompa na drugim biegu zasowa....dać na 3? O tym nie myślałem...
  12. To który parametr mogę zmienić jako pierwszy (na próbę )aby coś zmienić? Od czego byście zaczęli? Pkt końcowy? Początkowy? Krzywa?
  13. Tak wyszło...skusiła mnie ta dobra cena bo normalnie te zbiorniki to trochę kosztują...więcej jak 70C nie powinno tam lecieć przynajmniej przy normalnej pracy...ewentualnie mogę też wymienić membranę na taką która wytrzymuje więcej niż 70 bo nie sądzę żeby te ograniczenie dotyczyło metalu...bańka to bańka a ta jest do 10bar a nie do 6 jak te do CO. Tak tylko pytałem ile (jaka temp powrotu) max może być na powrocie zakładając normalną pracę i fakt że zawór atv będzie na 60C. ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.