Skocz do zawartości

1977andrzej

Forumowicz
  • Postów

    21
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

2 551 wyświetleń profilu

Osiągnięcia 1977andrzej

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam. Nie za bardzo się znam na sterowniku PID ale mogę opisać sytuację ze swojej praktyki, gdyż wydaje mi się że masz ustawiony za krótki czas podawania. Palę w kotle na ekogroszek już trzeci rok. Przez ostatnie dwa lata kupowałem węgiel u jednego dostawcy i metodą prób i błedów doszedłem, że najlepiej sie pali jak ustawię podawanie i przerwę w stosunku 1/3, czyli u mnie 10s podawania i 30s przerwy. W tym roku zakupiłem węgiel u innego dostawcy i przy takich ustawieniach obserwowałem niedopalony węgiel w popielniku oraz słabe osiągi kotła. Płomień był słaby, dość wolno dochodził do temp. i szybciej się wychładzał. Palił też wiecej niż na innym paliwie rok temu. Modziłem trochę z ustawieniem dmuchawy i jej przesłony, przesłony na czopuchu, zmniejszyłem też długośc podawania (sugerując się niedopalonym węglem)....bez efektu. W końcu ustawiłem eksperymentalnie przy 10s podawaniu przerwę na 23s. Kociołek nareszcie odżył szybciej dochodzi do temperatury, którą osiąga też wyższą i dzęiki temu spalanie spadło. Skoro w swoim sterowniku min. przewa w podawaniu to 60s to ja bym ustawił długość podawania węgla na 20s i zobaczył co się bedzie działo. Może to nie trafna sugestia gdyż jak już pisałem sterownik PID jest mi obcy. Ale może warto spróbować.
  2. Ze swojego doswiadczenia proponuje zdecydowanie skrocic czas przerwyw podawaniu dookolo 30-40s oraz zwiekszyc nadmuch. Moje parametry sa nastepujace: czas podawania 10s przerwa podawania 33s dmuchawa na 3 (w skali 1-6) biegu przysłonięta takze na 80% czas w podtrzymaniu 15s/7min dmuchawa w podtrzymaniu 10s/7min Jesli wegiel bedzie dobrej jakosci to przy takim podawaniu i jego czestotliwosc nie powinno byc problemow z niedopalonymi kawalkami wegla. Piec powinien znacznie szybciej sie rozgrzac i dluzej byc w podtrzymaniu.
  3. Podaj jakie ustawienia sterownika masz w tej chwili to bedzie mozna wstepnie cos poradzic.
  4. Nie chcialbym kolegi martwic ale mialem Defro Komfort Eko 15W. Powierzchnia do ogrzania to 80m2 ocieplonej czesci-nowe bdownictwo oraz 80m2 nieocieplonej czesci-stare budownictwo, wysokie pokoje. Kociolek niestety nie wyrabial nawet przy dodatniej temp. na dworze. Zmuszony bylem do wymiany. Obecnie od roku jest zainstalowany 25kW (z perspektywa na grzanie CWU w przyszlosci-ale brak jeszcze tej czesc instalacji). Z moich obserwacji wynika, ze ten kociol wcale nie jest za duzy.
  5. Przeczytalem z zainteresowaniem ten temat i dzis tez bede eksperymentowal z ustawieniami. Niestety nie moge odtworzyc filmiku (komputer sluzbowy z ograniczeniami) wiec prosze napiszcie jaki czas podawania w podtrzymaniu ustawialiscie oraz przerwe w podawaniu w podtrzymaniu. W tej chwili ze wzgledow oszczednosci mam ustawione, ze jesli minie 10min w podtrzymaniu to kociol poda wegiel przez 15s i przedmucha przez ten czas. W praktyce jest tak, ze nie zawsze kociol utrzyma sie w podtrzymaniu te 10 min. Ostatnio tez, zamykam szczelnie kotlownie, ktora ma okolo 7m2 i obserwuje wieksza produkcje popiolu lotnego, ktory osadza sie na sciankach wymiennika pieca. Myslalem, ze to przez jakosc wegla (rok temu mialem chyba lepszy) ale moze to przez ograniczenie swiezego powietrza, ktore dostaje sie tylko przez otwarte male okno. Wczesniej mialem otwarte drzwi do duzego garazu oraz drugiej czesci piwnicy. Przeslona na dmuchawie otwarta jest w okolo 25% a jej moc ustawiona na 50%.
  6. Dziekuję za wyjaśnienia. Docelowo też zamierzam załozyć taki zegar sterujący. Temperatura na kotle rośnie nieznacznie wyżej, ale w sytuacji wyłączenia pompy na większym obiegu, pracuje głównie w podtrzymaniu.
  7. Witam. Posiadam instalację CO z kotłem na ekogroszek. Instalacja ma dwa obwody z wymiennikiem. Pierwszy obwód kotła z pompą, która ma obejscie grawitacyjne oraz drugi obwód też z pompą ale bez obejścia na grawitacyjny przepływ wody. Ponieważ nie mam zawor 4-drożnego nie jestem w stanie regulowac sobie temperatury wody idacej na mieszkanie w inny sposob niz temperaturą wody na kotle. Czasami jednak w dzien jest dość ciepło wiec przy zachowaniu min.55st na kotle mieszkanie troche sie przegrzewa (niestety nie mam zaworow termostatycznych na grzejnikach). Zeby w takie dni zaoszczedzic na opale wyłączałem piec na czas dnia. Wiaze sie to niestety z czasochlonnym rozpalaniem wieczorem. Wymyslilem wiec ze wstawie wyłącznik dla pompy na drugim obiegu. W ten sposob po wyłączeniu jej piec caly czas grzeje, woda w nim krazy bo pierwsza pompa pracuje i temp. powrotu jest odpowiednia i nie schladza sie bo druga pompa nie podaje wody na grzejniki. Wczoraj testowalem to "rozwiązanie" i jest ok. Zastanawia mnie tylko czy nie robie "krzywdy" wymiennikowi i pompie, ktora jest wylaczona, a nie ma przeciez obejscia grawitacyjnego. Moze, powstaja w tych elementach instalacji jakies nadmierne cisnienia. Prosze o rade.
  8. Witam. Posiadam instalacje otwarta z wymiennikiem i kotlem na ekogroszek 25kW. Instalacja ma dwa obwody 1)maly dla kotla z pompa 2)duzy dla instalacji z grzejnikami rowniez z pompa. Dom sklada sie z dwoch czesci: ocieplonej(80m) i nieocieplonej(100m). Kociol zostal zamontowany rok temu i z doswiadczenia widzialem ze w cieplejsze dni ocieplona czesc w ciagu dnia byla przegrzewana(25-26st) natomiast w nieocieplonej tez bylo ok ale nieznacznie chlodniej (22st) przy zachowaniu minimalnej temp.pracy kotla 55st. Moje pytanie jest czy istnieje jakis patent zeby regulowac temperature na instalacji bez zaworu czterodrogowego (nie mam na razie srodkow na przebudowe instalacji). Osobiscie myslalem o nastepujacych rozwiazaniach: - regulatorze pokojowym, tylko problem w tym, ze sa dwie czesci domu o roznych temperaturach i roznej reakcji na spadk i wzrost temperatury. Takze nie wiem czy to bo dobrze dzialalo. - zamontowaniu wlacznika z czujnikiem temperatury na obwodzie instalacji grzewczej. Ktory by wlaczal i wylaczal pompe w tym obwodzie w zaleznosci od temperatury w ukladzie (sterownik w moim piecu jest ustawiony tak ze pompa wlacza sie przy 30st temperatury na piecu i tego nie da sie zmienic).
  9. 1977andrzej

    EKO GROSZEK WARSZAWA

    Witam. Jeszcze cieplo ale noce juz zwiastuja szybkie przyjscie jesieni. Wiec trzeba zadbac o opal. Czy moze wiecie gdzie w warszawie lub okolicach kupic dobry ekogroszek w rozsadnej cenie? Dotychczas kupowalem na skladzie w Otwocku ale raczej nie byl on najwyzszej jakosci. Dzis dzwonilem i cena jest 800PLN.
  10. Witam ponownie. Przez ciekawość wczoraj zajrzałem do pieca i moim oczom niestety ukazała się wilgoć. Na sciankach wymiennika powstały tak jakby kryształki wodne...nie wiem jak to lepiej opisać. Niemniej ewidentnie było w środku wilgotno. Drzwiczki były cały czas zamknięte a przysłona czopucha otwarta - zgodnie z zaleceniem producenta i poradami na tym forum. Pan z serwisu doradza okresowe przepalenie w temp. około 70st. tylko, że znowu potem będzie piec do czyszczenia. Napiszcie jak wy radzicie sobie z tym problemem. Czy przepałki to jedyne wyjście.
  11. Witam. Posiadam piec na ekogroszek z podajnikiem firmy Defro. W weekend udało mi się w końcu wyczyścić go po sezonie. Na chwilę obecną otworzyłem wszystkie drzwiczki oraz przesłone czopucha, a także pokrywę podajnika. Moje pytanie jest czy dobrze zrobiłem tak otwierając wszystko oraz co należy robić z nim w czasie letnim kiedy jest nieużywany. Mam tu na myśli np. okresowe włączenie podajnika, pomp i dmuchawy na kilka minut, itp. Czyli generalnie interesuje mnie "letnia" obsługa pieca tak aby był bez problemów gotowy do pracy na sezon zimowy.
  12. Popieram powyzsze rady. Ja pracowalem na dluzszym podawaniu wegla 7-9sekund (zapewne lepszy wegiel posiadalem). W tym kotle jest tez mozliwosc ustawienia przeslony na czopuchu. Ja mialem w 50% otwarta (dluzej trzymal temperature w podtrzymaniu). Tylko tutaj duzo zalezy od komina jaki masz i jego ciagu.
  13. Witaj. Mialem ten kociolek wiec bede w stanie Ci cos poradzic odnosnie ustawien, jesli podasz wiecej szczegolow tak jak pisze kolega automatyk. Nie chcialbym krakac ale moze sie okazac, ze ten piec ma za mala moc. Zgodnie z danymi producenta moze on ogrzac 120-150m2, ale trzeba wziac pod uwage 86% sprawnosci oraz mozliwa slaba jakosc eko-groszku, ktorym palisz. Ty masz 120m2 ale czesc jest niestety nieocieplona no i jeszcze ten zbiornik na wode.
  14. Moj kociol to Komfor Eko 25kW. Sprawuje sie dobrze. Jesli chodzi o kolory to jest najmniej wazna sprawa. Liczy sie trwalosc kotla....
  15. Jako że zima się przedłuża wczoraj dokupiłem kilka worków ekogroszku (retopal) z Piasta. Do tej pory paliłem ekoretem. Porownujac granulację widzę że retopal jest znacznie drobniejszy bo są nawet ziarenka mniejsze niż 5mm. Mam kocioł na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym i producent zaleca granulację opału 5-25mm. Zastanawiam się więc czy nie spowoduje to uszkodzenia/zapchania podajnika i czy może nie powinienem przesiać te najdrobniejsze cząstki węgla. Czy miał może ktoś podobną sytuację? Czy może po prostu sypać i się nie przejmować?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.